Yılmaz Güney Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar Yılmaz Güney ait 82 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Yılmaz Güney kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Yılmaz Pütün mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Yılmaz Güney
  • Adı: Yılmaz Güney
  • Doğum: 1 Nisan 1937
  • Ölüm: 9 Eylül 1984
  • Mesleği: Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar
Yılmaz Güney Kimdir Sayfası

Bu sayfada Yılmaz Güney hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yılmaz Güney sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Yılmaz Güney, Türk oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı ve yazardır.

Türk sinemasının önemli isimlerinden biridir. 1937 yılında Adana'nın Yenice ilçesinde doğmuş, 1984 yılında Paris'te hayatını kaybetmiştir. Yılmaz Güney, Türk sinemasında oyunculuk, senaristlik ve yönetmenlik gibi birçok alanda çalışmış ve pek çok önemli esere imza atmıştır.

Yılmaz Güney, sinemaya oyuncu olarak başlamış ve birçok önemli filmde başrol oynamıştır. Ancak aynı zamanda senaryo yazarak da çalışmalar yapmaya başlamıştır. Özellikle 1970'li yıllarda yazdığı senaryolar, Türk sineması için bir dönüm noktası olmuştur.

1970'li yıllarda yönetmenliğe başlayan Yılmaz Güney, kendi senaryolarını yazdığı ve başrol oynadığı filmlerle Türk sinemasında yeni bir tarz yaratmıştır. Sosyal gerçekçi ve politik mesajlar içeren filmleriyle Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir.

Ancak siyasi görüşleri nedeniyle hapse girmiş ve hapishanede geçirdiği yıllarda da senaryo yazmaya devam etmiştir. Hapisten çıktıktan sonra, yurt dışına kaçmak zorunda kalmış ve son yıllarını Fransa'da sürgünde geçirmiştir.

Yılmaz Güney, Türk sineması ve toplum üzerinde derin etkileri olan bir sanatçıdır. Özellikle Türk sinemasında yeni bir tarz yaratması ve sosyal gerçekçi filmler yapması, Türk sinemasında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

Yılmaz Güney'in filmlerindeki politik ve toplumsal eleştiriler, Türk toplumunun birçok kesimi tarafından benimsenmiştir. Özellikle işçi sınıfı ve köylüler arasında büyük bir hayran kitlesi edinmiştir.Ayrıca, Yılmaz Güney'in eserleri yalnızca Türk sinemasında değil, uluslararası sinema dünyasında da etkisini göstermiştir. Yönetmen, "Yol" filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü kazanmıştır. Bu, Türk sinemasının uluslararası alanda kabul edilmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Yılmaz Güney'in eserleri sadece sinemayla sınırlı değildir. Şiir ve roman gibi edebi eserleri de bulunmaktadır ve bu eserler de Türk edebiyatı üzerinde etkili olmuştur. Ayrıca, toplumsal mücadele ve özgürlük için yaptığı çalışmalar, Türk toplumunun birçok kesiminde ilham kaynağı olmuştur.

Yılmaz Güney'in yönetmenlik kariyerindeki önemli filmler arasında "Yol", "Sürü", "Umutsuzlar", "Endişe", "Arkadaş" gibi yapıtlar bulunmaktadır. Ayrıca sinema dışında, şiir ve roman gibi edebi eserleri de bulunmaktadır.

Yılmaz Güney'in sinema eserleri
Umut (Hope)
Sürü (The Herd)
Endişe (Worry)
Yol (The Road)
Duvar (The Wall)
Sana Ne Haber (What's it to You)
Zavallılar (The Poor)
Yılanı Öldürseler (They Shoot Snakes, Don't They?)

Yılmaz Güney'in edebiyat eserleri
El Kapısı (The Door of Poverty)
Boynu Bükük Öldüler (They Died with Their Heads Bowed)
Şeytanın Uşakları (Devil's Servants)

Yılmaz Güney'in müzik eserleri
Ölüm Dörtlüsü (Death Quartet)
Yurtsever Şarkılar (Patriotic Songs)

Yılmaz Güney Sözleri 82 Adet

Aşağıdaki Yılmaz Güney sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Yılmaz Güney sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım. Zaman değil yürek istiyormuş; O da sende kaldı.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım. Zaman değil yürek istiyormuş; o da sende kaldı.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Sana herkes bakar da, benim gibi sever mi?

Ben küçük şeylerle uğraşmam, uğraştıklarımı da küçültürüm.

Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü. Biz öleceğiz ama çocuklarımız bırakacağımız mirası taşıyacaklar yüreklerinde. Ve onların yürekleri bizim altında ezildiğimiz korkuları taşımayacak.

Zulme dayalı tüm saltanatlar yıkılacaktır! Sen babanın oğluysan, ben de Allah'ın kuluyum.

Hadi takas edelim bir şeylerimizi; Mesela gülüşünden ver, ömrümden al.

Pardösüsü olanlar kışı özlerdi. Ekmeği olanlar akşamı, Uykusu olanlar geceyi beklerdi. Ölüm beni çağırıyor.

Çalışanların halinden çalışmayanlar anlamaz.

Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Onlar bir tavuk çalanı aşağılıyarak hırsız diye suçlarken; Bir kalem oyunu ile milyonları yutanı 'beyfendi' diye selamlarlar.

Bir gün akıp gideceğiz hayata. Duvarlar yıkılacak açılacak bütün kapılar bilesin. Benim yüreğim sensin şimdi seni vurur durur. Ve yine damla damla çoğalıyorsun içimde.

Mutluluğa inanmıyorum. Daha doğrusu, bir insanın tek başına mutlu olabileceğine inanmıyorum. Hayat bana ağlayan çocuklar, yıkılmış evler, yoksul insanlarla dolu günler gösterdi.

Daha önce acı çekmiş biriyle birlikte olun. Çünkü onlar mutluluğun değerini iyi bilirler.

Türkiye'nin en çok meyve veren ağaçları dar ağaçlarıdır.

En zor en imkansız zamanda dahi başarıya gitmenin tek yolu çalışmaktır.!

Düşmanlarını aklından çıkaran dostlarının yolunu bulamaz!

Eğer bir toplumda, devrim ve toplumsal değişim için koşullar olgunlaşmışsa, ama bu toplumsal değişimi gerçekleştirecek bir güç yoksa, o toplum için için çürümeye başlar.

Güzel günler zorlu duraklardan geçer sevdiğim.

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz, ya da bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boyun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Sizin geceleriniz güzeldir, buzlu viskilere limon sıkılır. Bizim geceleri görseniz çıldırırsınız; sessiz duvarlar üstümüze yıkılır!

Bir köle olarak yaşamaktansa, özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

Öfkeyi, bir bulutun üzerine yazmak isterdim yağmur yağsın bulut yok olsun diye nefreti, karların üzerine yazmak isterdim güneş açsın karlar erisin diye ve dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye.

Onbinlerce, milyonlarca insan beni izler hedefim onların sevgisine layık olmak, farkında olmadıkları; şeyleri göstermek, onları uykularından uyandıracak filmler yaparak onları toplumsal mücadeleye katmak için çalışırım.

Toplum ilişkilerinin özünde tarafsızlık yoktur. Tarafsızlık, taraf tutmanın bir biçimidir.

Ne kemik uğruna köpek olduk, nede menfaat uğruna çakal. Biz hayatımız boyunca hep dik durduk.

Anlamayanlar için dilimi, vefasızlar için yüreğimi yordum.

Hayatı kendim için yaşamıyorum. ve korkmuyorum hiç birşeyden. başıma gelecekleri de biliyorum. Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.

Oturduğum mahallenin yolları çamurluydu, boyalı ayakkabı giysem bile ; O yollardan geçtikten sonra çamurlanmamaları mümkün değildi. Hayatımda böyle.

Babam dünyanın en güçlü adamıydı! Bir ekmeği hepimize bölebiliyordu.

Gülümsüyorum. Çünkü: biliyorum ki gülümsemek; dostlarıma karşı sunduğum en iyi ikram, düşmanlarıma karşıda en asil darbedir.

Baylar, korkunuzu, telaşınızı anlıyoruz. Bugün otlandığınız toprakları, fabrikaları madenleri korumak için her türlü vahşete hazırsınız. Ama bilmelisiniz ki, korkunun ecele faydası yoktur ve hiçbir vahşet bizi haklı davamızdan caydıramayacaktır.

Öyle fakirdi ki çocukluğum ecel gelse almazdı.

Acılardan, yenilgilerden, ders çıkarmadan kurtuluşun yolu açılmaz.

Bana bir şeyler söyle ama kendi dilinden olsun belki anlamam dediğini ama senin dilinden olsun.

Silahı bilmem ama, boş insanı şeytan doldurur!

İnsanları taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Uzaktan sevmek var ya! Bir mahkumun demir parmaklıklar arkasından bakması gibidir.

Hayatın iyi, uslu bir seyircisi olmaktansa hayatın içinde başarısız bir adam olmak bin kere daha iyidir. İyi bir boks seyircisi olmaktansa, kötü bir boksör olmayı göze almak daha iyidir.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım. Zaman değil yürek istiyormuş. O da sende kaldı.

Ben en azından katilimi tanıyorum. Fakat sen bir gün sevilmediğin bi yürekte. Kim vurduya gideceksin.

Herkesin yüreğine insanca yaşamanın ateşi düşecektir bir gün. İşte o zaman yangın büyüyecek, önü alınmaz olacaktır.

Binlerce İnsan masa başında, binlerce saat harcayarak, halkın cebindeki bir kuruşu kapmak için yarışıyor.

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Doğmayın çocuklar! İnsanlığın kuruş kuruş satıldığı bu dünyada doğmayın!

Kiminle gülüyorsan ona aitsin.

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük! adamları.

Ben kimsenin canını yakmadım; onlar benim ateş olduğumu bile bile geldiler.

Canımızı almaya gelenin canı sağolsun. Ha eğer alamazsa başı sağolsun.

Kalbim sol'da iken nasıl sağcı olabilirim.

Babam derdi ki: Midenizi başkasının ekmeğine, sırtınızı başkasının elbisesine, cebinizi başkasının parasına alıştırmayın.

Benim acıya verecek bir şeyim kalmadı, mutluluktan alacağım var!

Güzellik Bir Bütünün Sonucudur. Bunun İçin Kolay Görülmez, Kolay Varılmaz, Kolay Anlaşılmaz.

Önce hep iyi niyetimden kaybettim. Sonra iyi niyetimide kaybettim.

Bir hesaplaşma içindeyim kendimle ve Hesaplaşma gereği her gün yeniden sarsılıyorum. Sarsılmadan, yıkılmadan Değişmenin imkanı yok. Çünkü: Yıkıp yeniden yapıyorum kendimi.

İçimi yalayıp geçen hüzün geride mutlu düşler bırakıyor sevgili.

İnandığın yolda tek başına kalsanda. Mücadeleye devam etmelisin.

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil, özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Evlat, biz para ile adam olmadık. Her parası olanı da adam yerine koymadık.

Ben bir kavga adamıyım. Sinemam da bir kavganın, halkımın kurtuluş kavgasının sinemasıdır.

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Biz hep gurbet türküleri söylemek istemiyoruz. Dağlarımız, ovalarımız, ırmaklarımız bizi bekliyor. Bir köle olarak yaşamaktansa bir özgürlük savaşçısı olarak ölmeyi tercih ederim.

Sen hiç ölümün gölgesinde özgürlüğü yaşadın mı?

Dünyanın sonu gelir ama yalakaların, yavşakların sonu gelmez.

Bize çocukken sorarlardı büyüyünce ne olacaksınız diye. Mutlu olacağız diyemedik.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Yaşamak ne güzeldir be sevgili. Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek. Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Biz de bilirdik sevgiliye karanfil almasını lakin aç idik. Yedik karanfil parasını.

Dünyanın sonu gelir ! Yalakaların, yavşakların sonu gelmez.

Ben iyi niyetimle sadece bu gün kaybederim.! Oysa sen karaktersizliğinle bir ömür kaybedeceksin.

Sevgili, yetmiyor 'sevgili' sözü tek başına. Karşılamıyor içimi dolduran duyguyu. Oysa ben 'sevgili' derken neler düşünüyorum bilsen.

Sizi tanımadan hakkınızda konuşanlara kızmayın. Bilirsiniz; köpekler tanımadıklarına havlarlar.

Kavgayı, bir yaprağın üzerine yazmak isterdim sonbahar gelsin yaprak dökülsün diye

Bir garibanın elinden tutupta hiç kadere rest çektin mi?

Geride kalan tek şey yüreğim; sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana.

Hayat bize mutlu olma şansı vermedi sevgili.

Yorumlar 6 Adet

Perihan

Ozan

[9138] numaralı söz için:
Ne demis

Perihan

Reyhan

[9138] numaralı söz için:
Ne demek istemiştir yılmaz güney

Perihan

diyar

Harikaa biri

Perihan

sevdim

adam gibi adam harika bir oyuncu. gıymetini bilmek lazım.

Perihan

GÜNMAZYILEY

[9144] numaralı söz için:
çok güzel bir söz yilmaz güneyi burdan bu sözü söyleyip bize kazandirdiği için cani gönülden tebrik ediyorum ve rahmet diliyorum ben neden buraya yorum yaziyorum onuda bilmiyorum sözüde çukurda gördüm

Perihan

Anonim

[9180] numaralı söz için:
👌🏻 harika

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste