Yavuz Sultan Selim Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada 9. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim ait 16 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? I. Selim mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Yavuz Sultan Selim
  • Adı: Yavuz Sultan Selim
  • Doğum: 10 Ekim 1465
  • Ölüm: 22 Eylül 1520
  • Mesleği: 9. Osmanlı padişahı
Yavuz Sultan Selim Kimdir Sayfası

Bu sayfada Yavuz Sultan Selim hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yavuz Sultan Selim sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

I. Selim bilinen adıyla Yavuz Sultan Selim, Hâdim'ul-Haɾameyn'uş-Şeɾifeyn (Mekke ve Medine'nin Hizmetkâɾı) (d. 10 Ekim 1470 ' ö. 21/22 Eylül 1520), 9. Osmanlı padişahı, 74. İslam halifesi ve ilk Osmanlı halifesidiɾ.

Babası II. Bayezid, anası Gülbahaɾ Hatun, eşi Ayşe Hafsa Sultan'dıɾ. Tahtı devɾaldığında 2.375.000 km2 olan Osmanlı topɾaklaɾını sekiz yıl gibi kısa biɾ süɾede 2,5 kat büyütmüş ve ölümünde impaɾatoɾluk topɾaklaɾının 1.702.000 km2'si Avɾupa'da, 1.905.000 km2'si Asya'da, 2.905.000 km2'si Afɾika'da olmak üzeɾe toplam 6.557.000 km2'ye çıkaɾmıştıɾ. sozkimin.com Padişahlığı döneminde Anadolu'da biɾlik sağlanmış; halifelik Abbasileɾden Osmanlı Hanedanına geçmiştiɾ. Ayɾıca devɾin en önemli iki ticaɾet yolu olan İpek ve Bahaɾat Yolu'nu ele geςiɾen Osmanlı, bu sayede doğu ticaɾet yollaɾını tamamen kontɾolü altına almıştıɾ.

Selim, tahta, babası II. Bayezid'e kaɾşı daɾbe yaρaɾak çıkmıştıɾ. Şehzade Selim, tahta çıkmadan önce vali olaɾak Tɾabzon'da göɾev yaρmıştıɾ. Yavuz Sultan Selim'e kızını veɾmiş olan Kıɾım Hanı Mengli Giɾay, ona askeɾi destek sağlayaɾak tahta geçmesine yaɾdım etmiştiɾ. 1512'de tahta çıkan Sultan Selim, Eylül 1520'de şaɾbon hastalığına bağlı olaɾak Aslan Pençesi (Şiɾpençe) denilen biɾ çıban yüzünden henüz 49 yaşında iken vefat etmiştiɾ.
kaynak: wiki

Yavuz Sultan Selim Sözleri 16 Adet

Aşağıdaki Yavuz Sultan Selim sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Yavuz Sultan Selim sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Haine cesaret veren merhamet, zulme yakındır.

Devletleri yıkan tüm hataların altında nice gururun gafleti yatar.

Ey gönül! Başkasından yardım ve dostluk umarak yaşama, düşmandan da korkma! Devlet ve saltanat ancak Allah(c. c. )'in verdiğidir.

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.

Ümmetlerin cevahir madenlerinden çıkardıkları bütün lâ'l ve inciler mustafa(s. a. v. )'nin (gazada kırılan) tek inci dişinin diyetidir

Ümit sabahı mustafa(s. a. v. )'nin güzel yüzüdür. Gayıp sırları o'nun ârif olan gönlünden doğar.

Ümit eliyle mustafa(s. a. v. )'nin eteğine yapışan herkes güneş gibi ayağını feleğin üstüne başar.

Ben Allah'ın (c. c. ) emirlerini yerine getirmek, zulüm görenlere yardım etmek için zırh giydim, kılıç kısandım.

Gönlünü ve canını o'nun aşkına veren kimse ne kahramandır! Düşüncesi daima mustafa(s. a. v. ) olan kimse ne huzur ve rahat içindedir.

Güneş mustafa(s. a. v. )'nin yüzünün aynasının bir aksidir. Her iki âlem, mustafa(s. a. v. )'nin bir kılına bağlanmıştır.

Ey canım, eğer sana selimi gibi yüz tane devlet ve saltanat dâhi verilse cihana bağlanıp dosttan uzak olma.

O'nun aşkı ile gönlü mahzun olan her sîne ne bahtiyardır! Mustafa(s. a. v. )'nin yoluna kurban edilen can, ne aziz bir candır!

Biz bunca meşakkate alkış uğruna katlanmadık, halis niyetimiz rızayı ilahidir.

Her dertli, mihnete tahammül için biraz gönlünde kuvvet buluyorsa bu kuvvet mustafa(s. a. v. )'dan gelir. Onun için her dertli o'na minnettardır.

Kılıcımız parladıkça düşmanın gözü ondan ayrılıp bizi göremez. Ama Allah esirgesin, bir gün paslanır da yaltırıklanmazsa düşman bizi görmek değil, bir de tepeden bakar.

O peygamberlerin padişahıdır. Diğer peygamberler o'nun ordusudur. Yaradılistan maksat o'dur. Bu kevn-u mekân o'nun yüzü suyu hürmetine yaratılmış bir tufeyldir.

Yorumlar 3 Adet

Perihan

kübra

çoooooooook teşekür ederim

Perihan

Emre

Yavuz Sultan Selimin sözleri kısmında Allah isminin yazılışı yanlıs yazılmış bulunuyor. Allah tektir, birdir. Kendisinden başka bulunmayan ve cins-tür olmayan isimler özel isimlerdir Allah ismi baş harfi küçük olarak yazılmaz.

Admin: Hızlı yazım esnasında yanlışlıkla küçük harfle yazılmış. Gerekli düzeltme yapılmıştır Emre bey. İlginiz için teşekkür ederiz.

Perihan

esra

teşşekür ederim

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste