Yaşar Nuri Öztürk Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Türk ilâhiyat profesörü, İslam hukukçusu, yazar Yaşar Nuri Öztürk ait 23 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Yaşar Nuri Öztürk kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Yaşar Nuri Öztürk
  • Adı: Yaşar Nuri Öztürk
  • Doğum: 22 Haziran 1945
  • Ölüm: 22 Haziran 2016
  • Mesleği: Türk ilâhiyat profesörü, İslam hukukçusu, yazar
Yaşar Nuri Öztürk Kimdir Sayfası

Bu sayfada Yaşar Nuri Öztürk hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yaşar Nuri Öztürk sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Yaşar Nuri Öztürk, Türk akademisyen, yazar, ilahiyatçı ve siyasetçidir.

Yaşar Nuri Öztürk, 26 Nisan 1952'de Erzurum'un Uzundere ilçesinde doğdu. İlahiyat eğitimine İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde başladı ve buradan mezun oldu. Daha sonra Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Marmara Üniversitesi'nde tamamladı.

Akademik kariyerine ilahiyat alanında öğretim üyeliği yaparak başladı. Çeşitli üniversitelerde dersler verdi ve ilahiyat alanında çalışmalarına devam etti. Ancak Yaşar Nuri Öztürk'ü daha çok tanınır kılan, yazar kimliği ve İslam düşüncesine katkıları oldu. İslam tarihi, edebiyatı, dil bilimi, teoloji ve felsefe gibi konularda pek çok kitap yazdı. Kitapları, çağdaş bir yaklaşımla İslam'ı anlatarak ve dini konuları ele alarak geniş bir okuyucu kitlesi tarafından ilgi gördü. Yazdığı kitaplarla, İslam düşüncesine modern ve çağdaş bir bakış açısı getiren nadir Türk yazarlardan biri olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, Yaşar Nuri Öztürk'ün dini görüşleri ve yorumları, geleneksel anlayıştan farklı olduğu için bazı kesimler tarafından eleştirildi. Bazı dini çevreler tarafından eleştirilse de, diğer kesimlerce takdir edilen ve ilgi gören bir düşünür oldu.

Siyasi kariyeri ise 2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) İstanbul milletvekili olarak seçilmesiyle başladı. TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) görev yaptı. Ancak daha sonra siyasi nedenlerle CHP'den istifa ederek siyasi hayatını sonlandırdı. Siyasetteki kariyeri, onun entelektüel kimliği kadar tartışmalı ve çalkantılı oldu.Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982'de "Türkiye Millî Kültür Vakfı" ödülünü kazandı.

Yaşar Nuri Öztürk, Türkiye'de İslam düşüncesine ve toplumsal konulara katkıları nedeniyle hem övülen hem de eleştirilen bir isim olarak kalmıştır. sozkimin.com Entelektüel çalışmaları, yazdığı kitaplar ve siyasi kariyeri Türkiye'nin dini ve toplumsal tartışmalarında önemli bir yer tutar. Onun düşünceleri ve fikirleri hala Türk toplumunda tartışılmakta ve üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Yaşar Nuri Öztürk'ün kitapları - eserleri
Kur'an'ı Tanıyor musunuz? (O'nu hiç okudunuz mu?)
Din Maskeli Allah Düşmanlığı "Şirk" ve Şirke Tepkinin Felsefeleşmesi: "Deizm"
Allah ile Aldatmak
Türkiye'ye Mektuplar
Asr-ı Saadet Şehitleri
Kur'an'ı Anlamaya Doğru
400 Soruda İslam
Ehl-i Beyt'in Annesi Hazreti Fatıma
Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Meali
Kur'an-ı Kerim Meali (Surelerin İniş Sırasına Göre)
Kur'an Açısından Küresel Afetler
Kur'an'ın Öğrettiği Dualar
Atatürk'ten Sonraki CHP (Çağı Yanlış Okumanın Serüveni)
Batı Sömürgeciliği ve İslam Dünyası
Anadilde İbadet Meselesi Çiğnenen Bir Kitlesel Hakkın Savunulması
Kur'an Açısından Şeytancılık (Satanizm ve Ötekiler)
Cevap Veriyorum 1 (Gerçek Dini Arayanlarla Baş Başa)
Cevap Veriyorum 2 (Gerçek Dini Arayanlarla Baş Başa)
İslam Nasıl Yozlaştırıldı Vahyin Dininden Sapmalar, Hurafeler, Bid'atlar
Depremin Gösterdikleri (Yeni Yüzyıl İçin Uyarılar)
Kur'an'ın Temel Kavramları
Kur'anın Temel Buyrukları (Emirler ve Yasaklar)
Kur'an'daki İslam
Fatiha Suresi Tefsiri
Kur'an Verileri Açısından Laiklik
Tasavvuf ve Tarikatlar (İslam Mistisizmi) - 2 Cilt
Kendi Dilinden Hz.Muhammed
Ses Bir Gün Yankılanır
Konferanslarım (Bir İmanın Destanlaşması)
Halkın Diliyle Yaşar Nuri
Halkın Şiirlerinde Yaşar Nuri Öztürk
Halkın Yükselişi Hareketi
İslam Dünyasında Akıl ve Kur'an Nasıl Dışlandı?
Tarihi Boyunca Bektaşilik
Tasavvufun Ruhu ve Tarikatlar
Mevlana ve İnsan
Kur'an ve Sünnete Göre Tasavvuf
Kur'an Penceresinden Kurtuluş Savaşı'na Bir Bakış
Asrı Saadetin Büyük Kadınları
Yeniden Yapılanmak Kur'an'a Dönüş
Din ve Fıtrat (Yaratılış)
Çıplak Uyarı
Kur'an Açısından Küresel Afetler
Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü: İmamı Azam Ebu Hanife
İmamı Azam Savunması (Şehit Bir Önder İçin Apolocya)
Kur'an'ın Yarattığı Mucize Devrimler
İnsanlığı Kemiren İhanet DİNCİLİK (Zulümleriyle Dini Kirletenlerin Tarihi)
Maun Suresi Böyle Buyurdu (Din Maskeli Zulme Tanrı'nın Vuruşu)
Enel Hak İsyanı Hallâc-ı Mansur (Darağacında Miraç) - 2 Cilt
Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü İmamı Azam Ebu Hanife (Esas Fikirleri Gölgelenen Önder)
Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy
Emevî Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü Ebu Zer
Kur'an Verileri Işığında Tasavvuf ve Tarikatlar
Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm
Ehlibeytin Annesi Hz.Fâtıma
Türkiye'ye Mektuplar
Saltanat Dinciliğinin Öncüsü Firavun (Çağdaş Firavunları Tanıma Kılavuzu)
Kur'an Verilerine Göre Kötülük Toplumu
Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy
İslam'da Büyük Günahlar
Kur'an Penceresinden Özgürlük ve İsyan
The Eye of The Heart
Büyük Türk Mutasavvıfı Muhammed Tevfîk Bosnevî
Kuşadalı İbrahim Halvetî (İslam Düşüncesinde Bir Dönüm Noktası)
Kur'an'ı Anlamaya Doğru

Yaşar Nuri Öztürk Sözleri 23 Adet

Aşağıdaki Yaşar Nuri Öztürk sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Yaşar Nuri Öztürk sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Ateistler Deistler namuslu insanlardır. Merttirler onlar, insanları aldatmazlar. Dürüst, insan haklarına saygılı bir ateist, namaz kılan ama türbelere tapan birinden daha iyidir.

Yobazın olmadığı her yer cennettir. Kadın yaktınız, ozan yaktınız, köpek yaktınız, orman yaktınız. Siz varken başka cehenneme gerek yok.

Benim şunu dememe izin verin, herkesten özür diliyorum. Bir tarihi tespit yapmak zorundayım. Bu Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin üyeliği meselesinde bizim siyasetçilerimiz Avrupalı kadar namuslu çıkmadı.

İmamı Azam aklın işletilmesini esas alan bir müslüman dâhidir.

Ben kuran müminiyim. Ilımlı İslam'ın mümini değilim.

İmamı Azam İslam'ın Sokrat'ıdır.

Hiç kimseyi filancanın torunu olmak ne mertebe sahibi eder hatta ne de adam eder. Adam olmak için bizatihi adam olmak lazım.

Şimdi ben namus meselesini bazen kullanıyorum diyorlar ki ağır. Ağır filan değil. Atatürk çocukları bu namus kavramının millî mücadelede olumlu ile olumusuz ayıran temel kıstas olduğunu bilirler. Hatta ben üniversitede siyasete geçmeyip kalsaydım kendi branşımı zorlayarak şöyle bir tez yaptırmak istiyordum: Millî mücadelede namus kavramı.

Ben tekkede büyüdüm. Samimiyetin de, nifakın da, üç kağıdın da, din bezirganlığında ama gerçek dindarlığında ne olduğu da bilirim. Din üç kağıtçılığın ne olduğunu da bilirim onun için hayatım boyunca onun düşmanı oldum ve olacağım.

Mustafa Kemal'in devrimleri bir tek cümleye indirgenebilir: Aklın prangalarını kırmak.

Büst yapmakla Mustafa Kemal'i anlatamazsınız.

Atatürk'e sayın demek yetmez. Onu da ben umursamazlık gibi anlarım, Büyük Atatürk, Aziz Atatürk, Ölümsüz Atatürk, Eşsiz Atatürk onlar bile az!

Kimse kusura bakmasın. Kimseyi inkar manasında bir ithama asla tevessül etmiyorum, asla. Ama nankörlük ve gerçeği örtmek manasında Mustafa Kemal'in tarihte eşi az görülmüş çileler pahasına kurduğu devleti bütün nimetleri ile tepe tepe kullandıkları halde ona nankörlük edenlerin tarih kaydını yapmaktadır ve bunların hesabını Allah elbette soracaktır. Tarihte soracaktır ben isterim ki millette sorsun.

Millî mücadele tarihin en muhteşem destanlarından biri.

Benim DNA'mı değiştirme hakkını ben kimseye vermiyorum.

Cumhuriyet tarihinde talanın en büyüğü bu dönem yaşanmıştır. Diğerlerinin hepsini toplasan buna denk gelmez. (Haziran 2008)

Bizim siyasetçilerimizin kaç tanesini Kurtuluş Savaşı tarihinden, 15 yıllık tarihten, imtihan etseniz hangisi sınıf geçebilir?

Hatemi islam ile laiklik çelişik değildir, İslam Dünyasının geleceği kurtuluşu laikliktedir dedi, Türk basını üstünü örttü. Nerede büst Atatürkçüleri?

Sadeleştirme adı altında Atatürk'ün sözlerini o hâle getirmişler ki hakikaten rezalet. Olmaz böyle bir şey. (Çeşitli tercümeler hakkında konuşurken.)

Her siyasetçi bunu söylemez ama Yaşar Nuri söyler.

Millî mücadele lügatında namus kavramı üzerinde çok durmalıyız. Ben bunu Büyük Millet Meclisine taşıdım, bu kavram üzerinde konuştum. (Kulaklarını göstererek.) O da buradan vurdu vuradan çıktı.

Bugün de Türkiye'nin en hayati meselesi namuslu adam meselesidir. Türkiye'nin bütün badirelerinin başında namussuzluk belası vardır.

İmamı Azam'a yapılan kötüler, çektiği ızdırap için özür dilenmedi.

Yorumlar 13 Adet

Perihan

Abi

Fikirleri sayesinde din düşmanı değilim bu gibi adamların sayesinde dine daha yakınım. Din felsefe ile yapılsın yada yapılmasın çünkü neyi neden yaptığını bilmeyene herşeyi yaptırırsın bunu çevremden biliyorum

Perihan

ERDAL

A llah Rahmet eylesin. Buyuk Insan cennet mekan Isallahu Teala.

Perihan

Celal tatlici

Burada yazanlara sesleniyorum Allahtan korkanlar i gorduk ülkeyi bolmeye calistilar . Lutfen aklinizla dusunun kiraya vermeyin. Her namaz kilan bizim dostumiz degildir. Namaz kilan ingilizler osmanliyi yikti bunu ögrenemessen sende namaz kilanlar tarafind

Perihan

Mediha

Gercek bir aydindi gittigi yerde isiklar yaniyor her yer aydinlik...

Perihan

Vefa Aliyeva

Hayatda cevabını bulamadıgım bir soruyu onun yazdıklarında buldum. Allah rahmet etsin🙏

Perihan

Ahmet

Serkan Allaha inandığını iddia edenler çocuklara tecavüz ediyor. İnanları kesip kadınları taşlayıp öldürüyorlar bunların hangisini Atesitler yapmış? Her şeyi yaparlar sözü senin önyargılarındır yanılıyorsun. Tanımadığının için böyle düşünüyorsun. Hatta dü

Perihan

serkan

Ateistler namuslu insanlar mi sacma Allah a inanmayan biri Allahtan da korkmaz ve herseyi yapar.

Perihan

fıdan

Allah rahmet eylesin.

Perihan

Selma

Bugün de Türkiyenin en hayati meselesi namuslu adam meselesidir. Türkiyenin bütün badirelerinin başında namussuzluk belası vardır. Yaşar Nuri Öztürk
Çok doğru bir tesbit ayen katılıyorum...

Perihan

Özlem

Akla saygılı, haysiyetli ve riyadan uzak insanlar ya ateist olacaklar yahut da deist. -Yaşar Nuri Öztürk

Perihan

Özgür

Yobazın olmadığı her yer cennettir. Kadın yaktınız, ozan yaktınız, köpek yaktınız, orman yaktınız. Siz varken başka cehenneme gerek yok. -Yaşar Nuri Öztürk

Perihan

Aydın

Ateistler Deistler namuslu insanlardır. Merttirler onlar, insanları aldatmazlar. Dürüst, insan haklarına saygılı bir ateist, namaz kılan ama türbelere tapan birinden daha iyidir. -Yaşar Nuri Öztürk

Perihan

rasim

türkiyenın hükümetin hakıkında konuşan

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste