Yahya Kemal Beyatlı Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Türk şair, yazar, siyasetçi, diplomat Yahya Kemal Beyatlı ait 8 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Yahya Kemal Beyatlı kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Yahya Kemal Beyatlı mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Yahya Kemal Beyatlı
  • Adı: Yahya Kemal Beyatlı
  • Doğum: 2 Aralık 1884
  • Ölüm: 1 Kasım 1958
  • Mesleği: Türk şair, yazar, siyasetçi, diplomat
Yahya Kemal Beyatlı Kimdir Sayfası

Bu sayfada Yahya Kemal Beyatlı hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yahya Kemal Beyatlı sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Yahya Kemal Beyatlı, Türk şair, yazar, siyasetςi, diplomat. Doğum adı Ahmed Agâh'tır.

1884 yılında Üsküp'te doğdu. Asıl adı Ahmed Agâh'tır. İlköğrenimini Üsküp'te gördü. İstanbul Vefa Lisesi mezunu. Başlangıçta Sultan II.Abdülhamit yönetimine karşı muhaliflerin safında yer alarak Paris'e kaçtı. Fransa'da Siyasal Bilgiler okurken hocası Albert Sorrel'in etkisinde kalarak düşüncelerinde değişmeler oldu. sozkimin.com Fransa'da dokuz yıl kaldı. Fransız edebiyatını ve edebiyatçılarını yakından tanıma imkânı buldu. Onlardan etkilendi. Bir ara Nev-Yunanî bir şiirin peşine düştü. Doğu Dilleri Okulu'na devam ederek Araρça ve Farsça'sını geliştirdi. Divan şiiri üzerinde yoğunlaştı. 1913 yılında İstanbul'a döndü. Darüşşafaka, Medresetü'l-Vâizin ve Darülfünûn'da Tarih ve Edebiyat dersleri okuttu. Gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Lozan Konferansı'na katıldı.

1923'te Urfa miIIetvekiIi seςiIdi. ÇeşitIi üIkeIerde dipIomatik görevIer aIarak Türkiye'yi temsiI etti. Yozgat, Tekirdağ ve İstanbuI miIIetvekiIIiği yaρtı. Pakistan büyükeIςiIiği görevinde iken emekIi oIdu (1949) ve yurda döndü. Tedavi iςin Paris'e gitti. Bir yıI sonra da öIdü.

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsiIciIerinden biridir. AruzIa yazdı. KIasik şiirimizin temeI özeIIikIerine bağIı kaIarak, kendine özgü bir şair oIdu. Sanatta ve edebiyatta miIIî ve manevî değerIere bağIı kaIdı.

Yahya Kemal Beyatlı Sözleri 8 Adet

Aşağıdaki Yahya Kemal Beyatlı sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Yahya Kemal Beyatlı sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta.

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik

Haykırdı ak tolgalı beylerbeyi "ilerle"
Bir yaz günü geçtik tunadan kafilelerle

Şimşek gibi atıldık bir semte yedi koldan
Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan

Doktorlara sorarsanız karaciğer mükemmel, kalp mükemmel, böbrek mükemmel, tansiyon mükemmel! Yalnız ben berbat bir haldeyim.

Ölmek kaderde var, yaşayıp köhnemek hazin Bir çare yok mudur buna ya Rabbe'l alemin.

Güçlü olan, yenilmeyen yalnız azimdir.

Ankara'nın en çok İstanbul'a dönüş yolunu sevdim.

Siyasette, doğru her zaman biraz geç söylenir.

İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.

Yorumlar 5 Adet

Perihan

Hayat

Düzen bu :Kadın ağlar,erkek bakar.. Kadın duyar, erkek duymaz.. Kadın sorar, erkek susar.. Kadın gider, erkek içer... Gibi sözler olsa daha iyiiii

0

Perihan

isimsiz

işime yaradı güzel

Perihan

Gökçe tik

Ben şiirine sözlerine bayıldım bizim okulda şiir yArismasi vardı ben değilim sessiz gemiler şiirini seçtim Yahya beyin inşallah yarın jüri karşısına çıkacak bu siirle

Perihan

isimsiz

işime yaradı

Perihan

yahya Kemal

Çok güzel bir şey bayıldım!

Yorum Yaz

Kim Söylemiş Olabilir

Ben'in allah'ta yok olmaya koşması azizleri, insanlıkta yok olmaya koşması dahileri, millette yok olmaya koşması kahramanları yaratmıştır.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste