William Ramsay Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İskoç kimyager William Ramsay ait 6 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. William Ramsay kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Sir William Ramsay mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

William Ramsay
  • Adı: William Ramsay
  • Doğum: 2 Ekim 1852
  • Ölüm: 23 Temmuz 1916
  • Mesleği: İskoç kimyager
William Ramsay Kimdir Sayfası

Bu sayfada William Ramsay hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. William Ramsay sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

William Ramsay, İskoç kimyagerdir.

Asal gazları keşfetmiş ve bu buluşu ona 1904'te Nobel Kimya Ödülü'nü kazandırmıştır. Neon ve kripton elementlerini bulmuştur. İki bilimadamı argonu tanımladıktan sonra, Ramsay diğer atmosferik gazları araştırdı. Argon, helyum, neon, kripton ve ksenonu ayırma konusundaki çalışması, periyodik tablonun yeni bir bölümünün geliştirilmesine yol açtı.

Ramsay 2 Ekim 1852'de Glasgow'da 2 Clifton Street'te inşaat mühendisi ve bilirkişi William C. Ramsay ve eşi Catherine Robertson'ın oğlu olarak doğdu. Aile, şehir merkezindeki 2 Clifton Caddesi'nde, üç katlı ve bodrum katında bir Georgian konağında yaşıyordu. Jeolog Sir Andrew Ramsay'in yeğeniydi.

Glasgow Akademisi'nde eğitim gördü ve daha sonra Govan'daki gemi yapımcısı Robert Napier'e çıraklık yaptı. Ancak, bunun yerine Glasgow Üniversitesi'nde Kimya okumaya karar verdi, 1866'da üniversiteye girdi ve 1869'dan mezun oldu. Daha sonra kimyager Thomas Anderson ile uygulamalı eğitim aldı ve ardından Almanya'da Tübingen Üniversitesi'nde Wilhelm Rudolph Fittig ile doktora tezinin Toluik ve Nitrotoluik Asitlerde Araştırmalar başlıklı çalışmasına gitti.

William Ramsay, Anderson'ın Anderson Koleji'ndeki asistanı olarak Glasgow'a geri döndü. 1879'da University College of Bristol'de Kimya Profesörü olarak atandı ve 1881'de Margaret Buchanan ile evlendi. Aynı yıl Bristol Üniversite Koleji Müdürü oldu ve bir şekilde bunu hem organik kimya hem de gazlar üzerindeki aktif araştırmalarla birleştirmeyi başardı.1887'de University College London'da (UCL) Kimya başkanı olarak Alexander Williamson'ın yerine geçti. En ünlü keşifleri burada UCL'de yapıldı. 1885-1890 gibi erken bir tarihte nitrojen oksitleri üzerine kayda değer birkaç makale yayınladı ve sonraki çalışmaları için ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirdi.

19 Nisan 1894 akşamı Ramsay, John William Strutt Rayleigh tarafından verilen bir konferansa katıldı. Rayleigh, kimyasal sentezle elde edilen nitrojenin yoğunluğu ile bilinen diğer bileşenlerin uzaklaştırılmasıyla havadan izole edilen nitrojen arasında bir tutarsızlık fark etmişti. Kısa bir konuşmadan sonra o ve Ramsay bunu araştırmaya karar verdiler. Ağustos ayında William Ramsay, Rayleigh'e, herhangi bir kimyasal reaktiviteye sahip görünmeyen yeni, ağır bir hava bileşenini izole ettiğini söyledi. Bu atıl gaza Yunanca "tembel" anlamına gelen "argon" adını verdi. Sonraki yıllarda Morris Travers ile çalışarak neon, kripton ve ksenonu keşfetti. Ayrıca sadece güneşin spektrumunda gözlemlenen ve daha önce dünyada bulunmayan helyumu da izole etti. 1910'da radonu izole etti ve karakterize etti.

1893–1902 yılları arasında William Ramsay, İngiliz kimyager Emily Aston ile mineral analizi ve atom ağırlığı tayini deneylerinde işbirliği yaptı. Çalışmaları, ilişkili olmayan sıvıların karışımlarının moleküler yüzey enerjileri üzerine yayınları içeriyordu.

26 Haziran 1902'de yayınlanan 1902 Taç Giyme Onur Listesi'nde Bath Order of the Order (KCB) Şövalye Komutanı olarak atandı.

1904'te Ramsay, Nobel Kimya Ödülü'nü aldı. sozkimin.com Ramsay'in bilim adamları arasındaki konumu, onu Hindistan Bilim Enstitüsü'nde danışman olmaya yöneltti. Enstitünün yeri olarak Bangalore'u önerdi.

William Ramsay, 1905'te deniz suyundan altın çıkarabileceğini iddia eden bir şirket olan Industrial and Engineering Trust Ltd.'yi onayladı. Gizli sürecine başlamak için İngiliz kıyılarında mülk satın aldı. Şirket hiç altın üretmedi.

Ramsay, 1911-1912'de İngiliz Derneği'nin başkanıydı.

William Ramsay, ölümüne kadar Buckinghamshire, Hazlemere'de yaşadı. 23 Temmuz 1916'da High Wycombe, Buckinghamshire'da 63 yaşında burun kanserinden öldü ve Hazlemere bölge kilisesine gömüldü.
kaynak: wiki en

Ramsay'in anısına
12 numaralı Arundel Bahçeleri, Notting Hill'de mavi bir plaket, hayatını ve işini anıyor.
Hazlemere'deki Sir William Ramsay Okulu ve Ramsay yağı onun adını almıştır.
Westminster Abbey'deki koronun kuzey koridorunda Charles Hartwell tarafından kendisine bir anıt var.
2 Ekim 2019'da Google, 167. doğum gününü bir Google Doodle ile kutladı.

William Ramsay Sözleri 6 Adet

Aşağıdaki William Ramsay sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan William Ramsay sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Hiçbir şey bundan daha kesin olamaz: üzerinde yaşadığımız, hareket ettiğimiz ve varlığımıza sahip olduğumuz dünyanın harikalarından bir şeyler öğrenmeye yeni başlıyoruz.

Kimyada dünyanın geri kalanından önde olan ülke, zenginlik ve genel refahta da önde olacaktır.

Kuşkusuz, hiçbir öğenin argon ile birleşemeyeceği kesin bir şekilde ifade edilemez; ancak en azından herhangi bir bileşiğin oluşması imkansız görünüyor.

Bundan daha kesin bir şey olamaz: yaşadığımız, taşındığımız ve varlığımızın olduğu dünyanın harikalarını bir şeyler öğrenmeye yeni başlıyoruz.

Zihnin kapılardaki en asil egzersizi ve kaliteli bir kişiye en çok yakışan şey çalışmaktır.

İlerleme deneme ve başarısızlıkla sağlanır; başarısızlıklar genellikle başarılardan yüz kat daha fazladır; yine de genellikle kronikleştirilmezler.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste