William James Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li filozof William James ait 17 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. William James kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? William James mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

William James
  • Adı: William James
  • Doğum: 11 Ocak 1842
  • Ölüm: 26 Ağustos 1910
  • Mesleği: ABD'li filozof
William James Kimdir Sayfası

Bu sayfada William James hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. William James sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

William James, Amerikalı bir filozof ve psikologdur.

Modern psikolojinin kurucularından biri olarak kabul edilir. 19. yüzyılın sonlarına doğru, düşüncelerinin ve araştırmalarının pek çoğu psikolojinin gelişimine ve dünya çapındaki felsefi tartışmalara yön vermiştir.

William James, insan davranışının ve zihinsel süreçlerin araştırılmasına yönelik olarak birçok klasik çalışmada bulunmuştur. Bunlardan en önemlileri arasında, "Principles of Psychology" (Psikolojinin İlkeleri) adlı iki ciltlik eseri, "The Varieties of Religious Experience" (Dinî Deneyimlerin Çeşitliliği) adlı kitabı ve "Pragmatism: A New Name for Some Old Ways of Thinking" (Pragmatizm: Düşünme Yollarına Yeni Bir İsim) adlı eseridir.

William James, insan deneyimlerinin merkezinde olduğunu ve bilimin de bu deneyimleri anlamaya çalışması gerektiğini savunan bir filozoftu. Aynı zamanda, pragmatizm felsefesinin de önde gelen savunucularından biri olarak bilinir. William James, düşüncelerinin ve araştırmalarının pek çoğuyla, modern dünya görüşüne katkıda bulunmuştur.

William James, "The Principles of Psychology" adlı çalışmasında, insan davranışı ve zihinsel süreçleri anlamak için bazı ilkeler önermiştir. Bu ilkeler şunlardır:

1- Duygusal hayat, bedensel süreçlerle sıkı bir şekilde bağlantılıdır. James, bu ilkeyi "emocyonların psikolojisi" olarak adlandırmıştır.
2- İnsan zihninin temel işlevleri arasında farkındalık, dikkat, hafıza ve akıl yürütme yer alır.


3- İnsan davranışları, dürtüleri, öğrenme süreçleri ve alışkanlıklar yoluyla şekillenir.
4- İnsan zihninin en temel yapısı, bilinçli deneyimlerdir. James, bu ilkeyi "öznel deneyimin psikolojisi" olarak adlandırmıştır.
5- İnsan zihni, deneyimlerinin tamamından bütüncül bir şekilde etkilenir.
6- İnsan zihni, uyaranlarla etkileşim halindeyken sürekli bir şekilde değişir.
7- Zihinsel süreçlerin doğası, hem içgüdüsel hem de öğrenilmiş faktörlerden kaynaklanır.
8- İnsan davranışları, çevre koşullarına bağlı olarak değişebilir.

William James'in en önemli çalışmaları

"The Principles of Psychology" (Psikolojinin İlkeleri): İki ciltlik bu çalışması, psikolojinin modern çağda yapılmış en kapsamlı araştırmalarından biri olarak kabul edilmektedir.

"The Will to Believe" (İnanmak İsteğinin Gücü): Bu makale, insanların inançlarını belirleyen faktörleri ele almakta ve bazı inançların akılcı olmayabileceğini, ancak insanların buna rağmen bu inançları sürdürdüklerini savunmaktadır.

"The Varieties of Religious Experience" (Dinî Deneyimlerin Çeşitliliği): Bu kitap, farklı dinlerin ve inanç sistemlerinin insan deneyimleri üzerindeki etkisini inceler. sozkimin.com

"Pragmatism: A New Name for Some Old Ways of Thinking" (Pragmatizm: Düşünme Yollarına Yeni Bir İsim): James'in en önemli felsefi çalışmalarından biri olan bu eser, düşünce süreçlerinin gerçek dünya deneyimleriyle ilişkisine odaklanmaktadır.

"Essays in Radical Empiricism" (Radikal Empirizm Üzerine Denemeler): Bu eser, deneyim ve gerçeklik arasındaki ilişkiyi ele alan ve James'in radikal empirizm felsefesinin temelini oluşturan bir dizi makaleyi içermektedir.

William James Sözleri 17 Adet

Aşağıdaki William James sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan William James sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Doğruluğun bir iyilik türü olduğunu ve zannedildiğinin aksine iyiden ayrı bir kategori olmayıp iyi ile koordineli olduğunu söylememe müsaade edin. Doğru kelimesi, inanç alanında iyi olduğunu ispat eden her şeyin adıdır ve atfedebileceğimiz belirli gerekçelerden dolayı iyi olduğunu ispat eden her şeyin adıdır.

Elbette kaygının en etkili ilacı dini inançtır.

Öyle olmasını kabullenin, olayları kabullenmek, hoş olmayan sonuçları önlemeye doğru atılan ilk adımdır.

Mutlu olduğumuz için gülmeyiz. güldüğümüz için mutluyuzdur.

Yanlış anlayanlar tarafından söylenen bir doğrudan daha kötü hiç bir yalan yoktur.

Asıl fark, dahilerin gayret ve konsantrasyonundadır.

Din insan egoizminin tarihi içerisinde anıtsal bir bölüm oluşturur.

Metafizik, yarar sağladığı sürece doğrudur. Dinler de, manevî tatmin sağladıkları sürece doğrudur.

Bugünün gerçeklerine göre yaşamak zorundayız ve yarın bunları hatalı bulmaya alışmalıyız.

Benim kuşağımın en önemli keşfi, insanların zihinsel tutumlarını değiştirerek, yaşamlarını da değiştirebileceğini öğrenmesidir.

Çoğu insan fiziksel, düşünsel veya ahlaki açıdan olsun kendi potansiyel varlıklarının çok azını kapsayan dar bir çemberde yaşar. hepimiz, içinden hayal bile etmediğimiz şeyleri çekip çıkarabileceğimiz yaşam sarniclarına sahibiz.

Birçok insan düşündüğünü sanır, aslında yaptıkları sadece önyargılarını yeniden düzenlemektir.

İnsan doğasındaki en derin prensip takdir edilme isteğidir.

Bir seçim yapmanız gerektiğinde; seçmemek de bir seçimdir.

Eğer birinin ruhunu görmek istiyorsan, ona hayallerini sor.

Bilge olmak, nelere göz yumulacağını bilmektir.

Olmamız gerekenin ancak yarısı kadar uyanığız. Ateşimiz söndürülüyor, herşeyimiz kontrol ediliyor ve fiziksel ve zihinsel kaynaklarımızın yalnızca küçük bir bölümünü kullanıyoruz.

Yorumlar 9 Adet

Perihan

Victoria

Çok iyi

Perihan

pacopena

umutla kandırmanın korkuyla kandırmaktan daha kötü olduğunu kim ispatlaya bilir

Perihan

Şevval

Arkadaşlar William James in pragmatizim ile ilgili sözü var mı ben çok bakamadım konu anlatmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Perihan

Okuyucu

Elbette kaygının en etkili ilacı dini inançtır. / William James
Tersi oysa :)
Kaygı kuşku korkuların ilaçı dini mitoslardan uzak olmaktır. Masal kurgu roman vari seneryolara çocuklar inanmış gerçek sanmışlar hayal dünyalarında olmayan şeyler yaratıp onlardan korkmuşlar bu işi yapan dinlerdir. Şimdi anladınız mı dinlerin zararlarını ömür boyu korku içinde kim yaşamak ister. şeytan cin peri masallarına itibar eden kurgusuna kanmış çocuklar. Zira çocuklukdur zaten din işi....!

Perihan

Mavi

William james sidis 1 Albert Einstein 2 william james baskasi karıştırmayin .ama hepside baya akıllı. Aslinda hefkesin akli bir onlar fazla kullanmis darısı başımıza :D :)

Perihan

yasincan

ben dünyanın en zeki insanı albert eistain sanıyordum meğersem o 2. imiş

Perihan

kader gultakar

Çok teşekkür ederim

Perihan

selin

cok iyi olmuş

Perihan

Bir William James sözü daha

Eğer bir niteliğe sahip olmak istiyorsanız zaten o niteliğe sahipmişsiniz gibi davranın.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste