Vitruvius Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Romalı yazar, mimar ve mühendis Vitruvius ait 4 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Vitruvius kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Marcus Vitruvius Pollio mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Vitruvius
  • Adı: Vitruvius
  • Doğum: MÖ 80-70
  • Ölüm: MÖ 15
  • Mesleği: Romalı yazar, mimar ve mühendis
Vitruvius Kimdir Sayfası

Bu sayfada Vitruvius hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Vitruvius sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Vitruvius, Romalı yazaɾ, mimaɾ ve mühendis.

Mimaɾlık Hakkında On Kitap (De aɾchitectuɾa libɾi decem) ile biliniɾ.

MÖ 1. yüzyılda yaşamiş olan Romalı mimar Vitruvius De Architectura adlı kitabında başarılı bir mimarlık için "Utilitas, Firmitas, Vеnustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzеllik) еtmеnlеrinin gеrеkli olduğunu ilеri sürmüştür. Rönеsans'ta bu tanım, "Comodita, pеrpеtuita, bеllеzza" (kullanışlılık, sürеklilik- kalıcılık, güzеllik) olarak bеnimsеnmiştir. 1581'dе bir İngiliz yazarı mimarlığı "yapı bilimi" olarak tanımlarkеn 19. yüzyılda İngiliz еlеştirmеn John Ruskin mimarlığın "yapılara uygulanan süslеmеdеn başka bir şеy olmadığı" nı ilеri sürüyordu. Amatör bir еlеştirici olan Sir Hеnri Watton "Thе Elеmеnts of Architеcturе" (1624) adlı kitabında mimarlığın üç koşula (kullanılışlılık, sağlamlık, güzеllik) yanıt vеrmеsi gеrеktiğini bеlirtir. F.L. Wright'a görе dе "mimarlık biçim halinе gеlmiş yaşamdır."

Vitruvius'un hayatı hakkında çok az şey biliniyor. Onunla ilgili çoğu çıkarım, hayatta kalan tek eseri De Architectura'dan alınmıştır. Tam adı bazen Marcus Vitruvius Pollio olarak verilir, ancak hem adı hem de soyadı belirsizdir. Vitruvius bir askeri mühendis ya da Roma kamu hizmetinin bir kolunun mimarıydı. Frontinus, 1. yüzyılın sonlarında yazdığı De Aqueduct adlı eserinde Mimar Vitruvius'a atıfta bulunur.

Muhtemelen özgür bir Roma vatandaşı olarak doğan Vitruvius, Sezar'ın komutasındaki Roma ordusunda, aksi halde kimliği tam olarak bilinmeyen Marcus Aurelius, Publius Minidius ve Gnaeus Cornelius ile birlikte hizmet etti. Bu isimler De Architectura'nın baskısına bağlı olarak değişir. Publius Minidius ayrıca Heraclea'daki Roma Tiyatrosu'nda yazılı olan aynı Publius Numisius ile aynı olduğu tahmin edilen Publius Numidicus ve Publius Numidius olarak da yazılmıştır.Bir ordu mühendisi olarak, kuşatmalar için balista ve akrep topçu savaş makinelerinin yapımında uzmanlaştı. Vitruvius'un Sezar'ın baş mühendisi Lucius Cornelius Balbus ile birlikte hizmet verdiği tahmin ediliyor.

Hizmet ettiği yerler, örneğin çeşitli "yabancı kabilelerin" inşa yöntemlerinin açıklamalarından yeniden oluşturulabilir. Onun hizmeti muhtemelen kuzey Afrika, Hispania, Galya (Aquitaine dahil) ve Pontus'u içeriyordu.

Vitruvius tarafından tanımlanan çeşitli yerlerde, savaşlar ve kuşatmalar meydana geldi. MÖ 56'daki Larignum kuşatması için tek kaynaktır.

Galya Savaşı'nın savaş alanlarından şunlara atıfta bulunulur:

- MÖ 52'de Avaricum'da 40.000 sakinin kuşatılması ve katliamı. Vercingetorix, "Romalılar cesaretle veya savaş alanında değil, kendilerinin [Galyalıların] aşina olmadığı bir tür hücum sanatı ve hüneriyle fethetti" yorumunu yaptı.
- MÖ 52'de Gergovia'da kırılan kuşatma.
- MÖ 52'de çevreleme ve Alesia Savaşı. Kuşatılmış şehrin kadınları ve çocukları, yiyecekleri korumak için tahliye edildi, ardından savunucuların ve kuşatıcıların karşı duvarları arasında açlıktan öldü.
- MÖ 51'de Uxellodunum kuşatması.

Frontinus, standart boru boyutlarıyla bağlantılı olarak Vitruvious'dan bahseder: onun en çok saygı duyduğu rolüdür. Tiyatrolarda echeas yerleştirme tekniğini tanımladığı için genellikle mimari akustiğin babası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Vitruvius'un üzerinde çalıştığını bildiğimiz tek bina, bize bahsettiği, MÖ 19'da tamamlanmış bir bazilikadır. Fano'nun modern şehri olan Fanum Fortunae'de inşa edilmiştir.

Daha sonraki yıllarda, imparator Augustus, kız kardeşi Octavia Minor aracılığıyla, Vitruvius'a sponsor oldu ve ona finansal bağımsızlığı garanti altına almak için bir emekli maaşı hakkı verdi.

De Architectura'nın bir yazar tarafından mı yazıldığı yoksa sonraki kütüphaneciler ve kopyacılar tarafından tamamlanmış bir derleme mi olduğu açık bir soru olarak kalıyor. sozkimin.com Ölüm tarihi bilinmiyor, bu da yaşamı boyunca çok az popülerlik yaşadığını gösteriyor.

Gerolamo Cardano, 1552 tarihli De subtilate rerum adlı kitabında, Vitruvius'u deha ve icat gücünde tüm insanları geride bıraktığını varsaydığı 12 kişiden biri olarak sıralar; ve kendi keşiflerinden başka bir şey sunmadığı düşünülebilseydi, ona ilk sırayı vermekten çekinmezdi.

Vitruvius'un daha sonra Leonardo da Vinci tarafından çizildiği şekliyle Vitruvius Adamı'nı tanımlamasına yol açtı. Vitruvius Adamı, Leonardo da Vinci’nin hem bir sanat hem de bilim insanı olduğunu ortaya koyan harika bir örnektir. Leonardo da Vinci’ye göre insanın formu, dünyanın küçük bir kopyası; Vitruvius Adamı ise, evrenin insan vücudundaki tasviridir.
kaynak: wiki

Vitruvius'ün başlıca yapıtları
De architectura (kitap)
Bazilika (yapıt)

Vitruvius Sözleri 4 Adet

Aşağıdaki Vitruvius sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Vitruvius sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Rüzgar, dalgalanması sürekli değişen yüzen bir hava dalgasıdır.

Duvarların kalınlığı, iki silahlı adamın birbirini rahatlıkla geçmesine yetecek kadar olmalıdır.

Mimarlık, diğer birçok bilimin içinden çıkan, çok ve çeşitli bilgilerle süslenmiş bir bilimdir.

Mermer her ülkede aynı değildir.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste