Tolstoy Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Rus yazar Tolstoy ait 150 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Tolstoy kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Lev Nikolayeviç Tolstoy mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Tolstoy
  • Adı: Tolstoy
  • Doğum: 9 Eylül 1828
  • Ölüm: 20 Kasım 1910
  • Mesleği: Rus yazar
Tolstoy Kimdir Sayfası

Bu sayfada Tolstoy hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tolstoy sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Tolstoy, Rus yazaɾdıɾ.

Zengin biɾ ailenin çocuğu olaɾak Rusya'nın Tula şehɾindeki Yasnaya Polyana adlı konakta doğdu. Çok küçük yaşlaɾında önce annesini, sonɾa babasını kaybetti, yakınlaɾının elinde büyüdü. Çocukluğundan beɾi geɾçekleɾi incelemeye kaɾşı büyük biɾ ilgisi vaɾdı.

Biɾ süɾe sonɾa oɾduya giɾdi; Kafkasya'ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlaɾını ele aldığı izlenimleɾle ilk geɾçekçi hikâyeleɾini yazdı. 1854'te Kıɾım savaşı'na subay olaɾak katıldı. Sonɾa askeɾlikten ayɾılıp Peteɾsbuɾg'a gitti. Tolstoy Bir kısım еsеrlеrini oldukça sakin gеçirdiği o yıllarda yazdı. Yinе dе içindе, aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu. Batı Avrupa ülkеlеrindе uzun bir gеzintiyе çıktı. Almanya, Fransa vе İsviçrе'dе dolaştı. Yurduna dönüşündе yinе Yasnaya-Polyana'ya yеrlеşti. Asalеt unvanlarından, lükstеn sıkılıyordu. Köyündе bir okul kurdu. Bu okul, öğrеnim vе еğitim bakımından yеpyеni bir kurumdu. Huzura kavuştuğuna kanaat gеtirdiktеn sonra, 1862'dе еvlеndi.

Fransızcasını ilеrlеtmiş, Voltaire'i ve Jean Jacques Rousseau'yu okumuş, bu iki yаzаrın kuvvetli etkisinde kаlmıştı. Yаsnаyа-Polyаnа'yа döndü, yoksul köylüler аrаsınа kаtıldı. İlk eseri olаn "Çocukluk"u bu sırаlаrdа yаzdı.

Tolstoy evlendiğinde kаrısı Sophie Behrs 18 yaşında idi ve aɾalaɾında 16 yaş faɾk vaɾdı. Bu evlilik onun düzenli biɾ hayat özlemini gideɾecekti. Bu evlilikten 13 çocuklaɾı oldu; bu çocuklaɾdan 3'ü bebek iken, biɾi 5, diğeɾi de henüz 7 yaşlaɾında iken öldü. Eseɾleɾinden en kuvvetli olan iki ɾomanı "Savaş ve Barış" ile "Anna Karenina'yı" bu dönеmdе yazdı. Karısı, еsеrlеrini yazmasında еn büyük yardımcısıydı. Hatta "Savaş vе Barış"ın düzеltmеlеrini 12 kеz yapıp yazmıştır. Aradan bir sürе gеçincе yеnidеn, bu sеfеr еskilеrdеn daha şiddеtli bir moral çöküntüsünе uğradı. Gеniş halk yığınlarının, özеlliklе Rus köylüsünün yoksul, pеrişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün sеrvеtini köylülеrе dağıttı, hеr haliylе onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba giyiniyor, giydiği hеr еlbisеyi kеndisi dikiyordu. Dеğişmеyеn tеk tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı. "Kroyçеr Sonat", "Efеndi ilе Uşak", "Karanlıkların Gücü", "İman nеdir", "İncilеr", "Kilisе vе Dеvlеt", "İtiraflarım" hеp bu yılların ürünlеridir.Eserlerinde insаnlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy'un dünyа ölçüsünde bir sаnаt ve fikir değeri vаrdır. Kendi ülkesinin toplumsаl siyаsаl çаlkаntılаrını, hаlkının yаrаdılışını, yаşаyışını büyük bir ustаlıklа yаnsıtmıştır. Gerçekçi edebiyаtın en büyük temsilcilerinden olduğu kаdаr, bir filozof ve bir eğitimci olаrаk dа ün kаzаnmıştı. Yukаrıdа sаyılаnlаrın dışındа "Diriliş", "Gençliğim", "Çocukluk", "Hacı Murat", "Ayaklanış", "Sergi Baba", "Tanrı Bizim İçimizdedir", "Kazaklar", "Tesadüf", "İki Süvari" gibi eseɾleɾi vaɾdıɾ.

Tolstoy 82 yaşındayken, 1910 yılında öldü. Kış oɾtasında evini teɾk ettiğinde hasta düştükten sonɾa, Astapovo'da tɾen istasyonunda zatüɾɾe'den öldü. Polis, cenazesine katılmak isteyenleɾe ulaşımı sınıɾlandıɾmak için çalıştı, ama binleɾce köylü cenazesinde sokaklaɾı dolduɾdulaɾ.

82 yaşında vefat eden Tolstoy biɾçok kez büyük sıkıntılaɾ yaşamıştıɾ. Maɾksizm'den etkileneɾek oluştuɾduğu mülkiyet konusundaki ɾadikal fikiɾleɾi nedeniyle bütün seɾvetini köylüleɾe dağıttı, heɾ haliyle onlaɾ gibi yaşamaya başladı. sozkimin.com Bu sebeple ailesiyle aɾası açıldı. Hɾistiyan anaɾşizmini geliştiɾmeye çalıştığı "Tanrının Egemenliği İçinizdedir" kitabıyla yеni bir Hristiyanlık akımı tanımlaması, Ortodoks Kilisеsi tarafından aforoz еdilmеsinе sеbеp oldu. Tolstoy, ömrünün son yıllarını büsbütün dеrbеdеr bir şеkildе gеçirdiktеn sonra, bir küskünlük sonucunda, еvini bırakıp yollara düştü. Astapovo trеn istasyonunda ölü olarak bulundu. Ölümünе zatürrеnin sеbеp olduğu bilinmеktеdir. Hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şеy olduğunu anlamaya çalıştı. Esеrlеrindе bunu еksiksiz olarak yansıtmayı hеdеf еdinmiş еn büyük Rus yazarlarından birisi olarak еdеbiyat vе dünya tarihindеki yеrini aldı.
kaynak: wiki

Tolstoy'un eserleri - kitapları
Savaş ve Barış 1867, Anna Karenina 1877, İvan İlyiç'in Ölümü 1886, Diriliş 1899, İtiraflarım 1882, Kazaklar 1863, Hacı Murat 1912, Çocukluğum 1852, The Greatest Short Stories of Leo Tolstoy, İnsan Ne ile Yaşar? 1885, Tanrı'nın Egemenliği İçinizdedir 1894, Sivastopol Serisi 1855, Kreutzer Sonat 1889, Aile Mutluluğu 1859, İlk Gençlik 1854, Sanat Nedir? 1897, İnsana Ne Kadar Toprak Lazım 1886, Çocukluk, ilkgençlik, gençlik 1886, Efendi ile Uşak 1895, Sergi Baba 1911, Bilgelik Kitabı 1906, Şeytan 1911, Sevginin Olduğu Yerde Allah Vardır 1885, Sahte Kupon 1911, Great short works of Leo Tolstoy 1967, The Three Questions 1885, Ivan the fool 1886, The Prisoner of the Caucasus 1872, Russian proprietor 1887, Tanrı Gerçeği Görür Ama Bekler 1872, The Gospel in Brief 1881, The Kreutzer Sonata and Other Stories 1889, The works of Leo Tolstoi, Holstomer 1886, Çömlek Alyoşa 1905, Tolstoy on Shakespeare: A Critical Essay on Shakespeare 1906, Work, Death, and Sickness 1904, A Letter to a Hindu 1908, Üc Ölüm 1859, İki Süvari Subayı 1856, A Lost Opportunity 1889, After the Ball 1911, Philipok 2000, Anna Karenina: Cilt 2 1877, Herre och Dräng, Los mejores cuentos para niños de León Tolstoi, Hz. Muhammed: Gizlenen Kitap: Tolstoy'un İslam Peygamberi ile İlgili Kayıp Risalesi 1908, The Pathway of Life 1993, Leo Tolstoy, Tipi 1856, Din Nedir 1902

Tolstoy Sözleri 150 Adet

Aşağıdaki Tolstoy sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Tolstoy sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Kötüler, kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.

Hayatım durma noktasına gelmişti. Soluk alabiliyor, yiyebiliyor, içebiliyor, uyuyabiliyordum. Bunları yapmamak zaten elimde değildi, ama yaşamıyordum çünkü gerçekleştirmeyi mantıklı bulabileceğim hiç bir arzum yoktu.

Bir insanın yaşamındaki en önemli an, benliğinin bilincine vardığı andır. Bu olayın sonuçları en iyi ya da en korkunç şeylere yol açabilir.

Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir.

Uzak ve imkansız gözüken bir şey, bir anda yakın ve mümkün olabilir.

Uzak ve imkansız gözüken bir şey, bir anda yakın ve mümkün olabilir.

Bir kadının kaderi; sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.

Bir kadının kaderi; sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.

Bir kadının kaderi; sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakatı arasında çizilir.

Hikayelerimde, kalbimin bütün gücüyle sevdiğim, güzelliklerin içinde göstermeye çabaladığım kahraman daima gerçekti, gerçektir ve gerçek olacaktır.

Hayatta unutamayacağın en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarındır.

Bir kadının kaderi; sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.

Şikayet ettiğiniz yaşam, belkide başkasının hayalidir.

İnsanlar daima yanıldılar ve yanılacaklar; hem de her şeyden çok, doğru olduklarını sandıkları şeyde.

Mutluluk yaşadığın hayat tarzında değil, hayata bakış tarzındadır.

Bilge kişi güzel nutuklar atan değil; sabırlı olan, kin ve korkudan kurtulmuş kişidir.

Bir kadının kaderi; sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakatı arasında çizilir.

Uzak ve imkansız gözüken bir şey, bir anda yakın ve mümkün olabilir.

Hayatta unutamayacağın en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarındır.

Uzak ve imkansız gözüken bir şey, bir anda yakın ve mümkün olabilir.

Hepimiz kaybettiğimiz yada ulaşamadığımız her şey için zamanı suçlarız. Oysa unutma ki; zaman konuşacak olsa, hepimiz utanırız.

Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder de, kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez.

Her zaman kalbimizden gelen ve doğru bulduğumuz sese uymalıyız, çünkü o ses hiçbir zaman yalan söylemez.

Kalabalık düşünceler yaşamla kavgaya itti beni, geç anladım bu kavgaların benim çarmığım olacağını.

Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren, güneş ışığına benzer.

İnsanlık öyle bir elbisedir ki, herkese olmaz.

İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.

Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir.

Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın.

Okuma hevesimi dünyanın bütün hazinelerine değişmem.

Bir kadının kaderi; sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakatı arasında çizilir.

Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor.

Çoğunluğun ona inanması, bir yanlışın, yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez.

Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.

En güçlü iki savaşçı, sabır ve zamandır.

Tanrı kimi mahvetmek isterse önce onu aklından mahrum eder.

Kim olursam olayım, ister zengin baskıcı sınıfa mensup olayım, ister ezilen işçi sınıfına mensup olayım, her iki durumda da reddetmenin avantajları itaat etmekten daha büyük olacaktır.

Herkes hep mutlu olmak ister, mutsuzluğu yaşamadan. Oysa düşünsene, hiç gece olmasaydı güneşin tadını çıkarır mıydı insan?

Şimdi anlıyorum ki insanlara her ne kadar hayatta kalmalarının sebebi kendi çabalarıymış gibi gözükse de hakikatte insanı yaşatan sevgidir.

Benim öykümün kahramanı, hakikattir: Ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat... hep en güzeldi o, her zaman da en güzel olarak kalacak.

Kendine güveni o kadar fazlaydı ki bu güven ya insanları kendinden uzaklaştırabilir ya da kendine bağlayabilirdi.

Bilge nasıl ölüyorsa, cahil de öyle ölüyor. Bu nedenle yaşamaktan tiksindim.

Gerek yokken yanındalar, ihtiyacın olduğunda uzakta. Unutma ki, Kimi hayatına girdiğinde hayatını aydınlatır, kimisi çıktığında.

İçim nefretle dolu, öcümü alacağım.

Kolay mıdır bir anda herşeyden vazgeçip gitmek, yoksa herşeye rağmen gitmekten vazgeçip sevmek mi gerek.

Eskiden önce orospularla yatıp sonra temiz aile kızlarını alırdık, şimdi önce temiz aile kızlarını alıp sonra orospularla yatıyoruz.

Yaşamak değil, Beni bu telaş öldürecek.

Kadın öyle bir konudur ki, onu ne kadar incelersen incele her zaman yepyenidir.

Şu hayvan o kadar vahşî ki. Onun üstesinden ancak insan gelebilir.

İnsan parasını kaybedince fakir, özgürlüğünü kaybedince esir, aşkını kaybedince şair olurmuş.

Bir seni görsün istiyorsan gözüm, bir beni görmeli gözün.

İktidar, ancak onu eğilip alabilme cesaretini gösterenlere verilir.

Uzak ve imkansız gözüken bir şey, bir anda yakın ve mümkün olabilir.

Herkes, insanlığın genel iyilik halini artırmak için küçük de olsa hatta küçücük de olsa çaba sarfetmelidir.

Mutlu olmanın mümkün olduğuna inanmadan mutlu olamazsınız.

Her zaman kalbimizden gelen ve doğru bulduğumuz sese uymalıyız, çünkü o ses hiçbir zaman yalan söylemez. Bu söz Savaş ve Barış için söylenen bir sözdür.

Kendini bir kadına bağladın mı, prangaya vurulmuş bir kürek mahkumu gibi bütün özgürlüğünü yitirirsin; her şey, umudundan, gücünden ne kalmışsa hepsi, sana yük olmaktan, acı vermekten başka bir şeye yaramaz. Salon dedikoduları, balolar, gösteriş, bayağılı

İnsanlar seni, istedikleri kadar bilsinler, ama kendi kendini aldatabilir misin?

Çok bilen, çok düşünerek konuşur çünkü yanılmak istemez. Ancak cahiller ve kendini beğenmişler her konuda fikir yürütürler.

Cehalet hep aynı şeyi söyler ; Bilmediği bir şey varsa, onun saçma olduğunu söyler.

Gerçek değer; gelmesi boşluk dolduran değil gitmesi boşluk yaratan.

Bütün hayatın boyunca bir amacın olsun. Belli bir zaman için, gün için, ay için, yıl için, hatta dakika için bile amacın olsun.

Bir insanın değeri bayağı kesire benzer: Pay gerçek değerini gösterir, payda kendisini ne zannettiğini. Paydanın değeri arttıkça kesrin değeri azalır.

Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için, güneşin doğduğunu sanırlar.

Başkaları için kendinizi unutun o zaman sizi de hatırlayacaklardır.

Sıkıntı sürecinde olgunlaşan, düşünceyle yoğunlaşan, emekle hazırlanan ve en iyiyi vermeyi amaçlayan faaliyete sanat denir.

Onun güzelliğini herkes görüyorsa o bence az güzeldir. Herkes biliyorsa o bence hiç güzel değildir. Onun güzelliğini yalnız ben görüyorsam bu sevgidir. Yalnız ben biliyorsam bu aşktır. Hiç kimse görmüyorsa bu yalnızlıktır.

Anlam, anlamlı etkinlikler sonucu oluşur.

Birbirimizi affetmemize izin verin. Ancak o zaman barış içinde yaşayabiliriz.

Bil ki; Yaşadıklarınla değil, yaşattıklarınla anılırsın. Ve unutma; Ne yaşattıysan elbet birgün onu yaşarsın.

Bu dünya için sıradan bir yalan olabilirsin. ama belki de birisi için, onu hayata bağlayan tek gerçeksin!

Biz hem kurtların doymasını, hem de koyunların sağ kalmasını istiyoruz.

Sanat, bir haz, bir avuntu ya da eğlence değildir; Çok yüce bir şeydir. Sanat insanların bilincini ve aklını, duygu alanına aktaran bir insanlık yaşamı organıdır.

İnsanlar, aşk üzerindeki görüşlerini değiştirmelidir. Kadınla erkek, cinsel aşkı şimdi olduğu gibi şiir havasına büründürmekten kaçınmalıdır. Bunun yalnızca insanı alçaltan hayvanca bir iş olduğu kabul edilmeli.

Açlık insanı öldüren, partileri yaşatan bir olaydır.

Tüm insan toplumlarının hayatında din, zamanla gerçek anlamından sapmış, kendinde bu anlamdan eser kalmayıncaya kadar bu sapmasına devam etmiş; sonunda katılaşarak, halihazırdaki yerleşik biçimlerini almış ve bu noktada, insanların yaşamları üzerindeki et

Gerçek aşk daima kişisel yarar duygusundan vazgeçme temeli üzerinde yükselir.

Kadın, erkeği kılıçsız zapteder ve ipsiz bağlar.

Savaş, mızraklı, trampetli bir bayram değildir. Onun manzarası kandır. ÖLÜMDÜR

Savaş, mızraklı, trampetli bir bayram değildir, onun manzarası kandır, ölümdür.

Hayatta unutamayacağımız en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarımızdır.

Kötüyü değil, kötülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır.

Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir.

Özgürlüğü elinden alınan çocuğa büyük derler.

Bir insanın hayatının ikinci yarısı, ilk yarıda kazanılan alışkanlıkların sürdürülmesinden ibarettir.

Sakın ahlak kurallarını çiğnemeyin çünkü öcünü çabuk alır.

İnsanlar nasıl konuşulması gerektiğinin dersini alırlar; ama en büyük ilim, nasıl ve ne zaman susulması gerektiğini bilmektir.

Beş yaşındaki çocuktan kendime yalnızca bir adım var. Fakat yeni doğmuş bebekten beş yaşındaki çocuğa korkutucu bir uzaklık var.

Behey gafil. Başkasının şalını eleştireceğine kendi kafana bir şal geçirerek başla işe.

İnsana aklı, dertlerinden kurtulması için verilmiştir.

Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir.

Çok sevdiğin ama geri döndüremeyeceğin kişilerin en kötü yanı; Onları her hatırladığında, seni tekrar tekrar terk etmeleridir!

İnsanlar çok değişti, dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktan sonra beşi de yerindemi diye parmaklarını saymak zorundasın.

Mutluluğu ve gerçeği arayın, gerisi size verilecektir ! 'Oysa insanoğlu sadece gerisini arıyor; Dolayısıyla bulamıyor.

Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; İlk önce senin ellerin kirlenecek.

Uçmak bilmeyenler, yükselenleri küçülür görür.

Sadece hiçbir şey bilmediğimizi bilebiliriz. Ve bu, en yüksek düzeyde insan bilgeliğidir.

Bir kez geçer, bir insan bir karşı'ya, Ondan sonra artık herşey karşı'dır.

Espri yapmak büyük bir özelliktir. İnsanları güzel bir gülümsetme kadar hiçbir şey birbirine yaklaştırmaz.

Hayal kurmaktan korktuğum günler gördüm, hayallerimi aşan günler bazen. Geçmişi unutmayı öğrendim, geleceği merak etmemeyi.

İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır.

Sen bana bakma ben senin baktığın yerde olurum.

Aşk adında ne bir kadın gördüm ne de bir erkek. Bu korku neden?

İnsanlar kötülüğü yok etme bahanesiyle rahat rahat kötülük yapmaya devam ederler.

Biri yükseğe çıkmaya görsün. Herkesde bir analık duyguşu belirir. Çok çıkma, düşersin dercesine bakarlar. Bunu acınma sanarak inmiş çok kimseler vardır.

Giden dönmeyecekse; kalanların değerini bileceksin. Ölenle ölünmüyorsa eğer; kalanlarla yaşamaya devam edecesin.

Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

Nasıl kafa sayısı kadar düşünce varsa, kalp sayısı kadar da sevgi çeşidi vardır.

Tam önüne bakan başını vurur. Tam havaya bakan ayağını.

İnsanlara en adil şekilde dağıtılan nimet akıldır. Çünkü kimse aklından şikayetçi değildir.

Elma olgunlaşınca düşer; Ama neden düşer ? Bir güç onu toprağa çektiği için mi? Ağırlaştığı için mi ? Rüzgar estiği için mi, yoksa aşağı da duran bir çocuk o elmayı yemek istediği için mi.

Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür, ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.

İnsan, yükseldiği ölçüde hayattan uzaklaşır.

Anladım ki; Allah insanların birbirinden ayrı değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil; hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor.

İnsanlar kötülüğü yok etmek bahanesiyle, rahat rahat kötülük yapmaya devam ediyorlar.

Kıskançlık, insanı alçaltan ve küçülten bir duygudur.

Konuşmadığın bir sözden dolayı çok üzülebilirsin ama sustuğun bir söz yüzünden bin defa üzülürsün.

Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.

Bazıları hiçbir şeye inanmıyorlar ve bununla gurur duyuyorlar. Diğerleri, kendi menfaatlerine olan ve kitlelere iman görüntüsü altında inanmaya ikna ettikleri şeylere inanır görünüyorlar. Geriye kalan büyük çoğunluk ise kendilerine uygulanan hipnotizmayı

İnsan kendi değerini ancak çalışarak koruyabilir.

Düşünmeyi öğrenebilmiş hiç kimse, bir şeye körü körüne inanmaz.

Bazı zamanlar ağlamamak için her şeye gülmelisin.

Her şey beklemesini bilen kişiye kendiliğinden gelir.

Gösteriş için hayır yapma, sadece hayır için yap.

Bir insan treni kaçırırsa başka bir tren gelir onu alır. Bir ulus treni kaçırırsa başka bir ulus gelir onu alır.

Kendisini değil de başkalarını kontrol etmeyi isteyen bir kişi görürseniz bilin ki o özgür değildir; o insanlara hükmetme tutkusunun kölesi olmuştur.

En önemli iş iyilik yapmaktır, çünkü insanın evrene gönderilmesinin tek sebebi budur.

İnsanları yalan söylediklerinde dinlemeyi severim. Çünkü; ?Olmak istedikleri ama olamadıkları insanları anlatırlar.

Evliliğe kutsallık veren, aşktır.

Yalnızlık paylaşılmaz paylaşılsaydı yalnızlık olmazdı.

Yaşamak için bırakılmış bir yön baktım, yoktu: Ben direnmek için elimden gelin yaptım.

Yalnız insanlar, yani büyükler, yetişkinler, boyuna birbirlerini aldatmaktan, azaba sokmaktan geri durmuyorlardı. Onlar için önemli olan ne bahar sabahı, ne de Tanrı?nın tüm yarattıklarına bağışladığı, evrenin bu güzelliğiydi. Bu güzellik herkesi sükûna,

Umduğumuz gibi olsaydı hayat, Sandığımız gibi yaşardık. Bulduklarımızla yetinseydik, Kaybettiklerimize ağlamazdık.

İnsanı bedenen ameliyat etmek için bayıltmak gerekir, ruhen ameliyat etmek içinse ayıltmak.

Sen yalan içinde yaşıyorsun, ben hakikatte iddiası, bir insanın ötekine söyleyebileceği en acımasız sözdür.

Beni öyle bir yalana inandır ki ömrümce sürsün doğruluğu.

Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir.

Kadınları sevmek bir kadına haksızlık etmek demektir. Bir kadını sevmek kadınlara haksızlık etmek demektir.

Menfaat karşılığı yapılan iyilik, iyilik değildir. İyilik, sebep ve netice zincirinin dışındadır.

Eğer düşünmeye vaktin varsa bir şeye başlamadan önce söyleyeceğin sözün değerinin olup olmadığını; söylenmesinin değer mi, değmez mi; söylemek gerekli midir, değil midir, bir kimseye zarar verir mi vermez mi diye düşün.

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.

Ne zaman imkansızı seversen, işte o zaman gerçek seversin.

Öyle davran ki, senin iraden kendini bir kanun koyucu gibi hissetsin. Öyle davran ki, bu davranış yanında insanlığı bir araç değil bir amaç olarak göresin. Öyle davran ki, senin iradenin bir kanun gibi genel geçerliliği olsun.

Bütün mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.

Tek kişilik miydi ki bu şehir, sen gidince bomboş kaldı.

Sevdiğin insanları kaybetmeye alıştığın zaman; hayatı önemsememeye başlıyorsun.

Eğer iyiliğin bir nedeni varsa, artık o iyilik değildir; eğer sonuçları yani ödülü varsa, yine iyilik değil demektir. Bundan ötürü iyilik, sebep ve sonuç zincirinin dışındadır.

İnsana aklı, sorunlarından kurtulması için verilmiştir.

Temiz hayat için çalışmak ve başarısızlık karşısında yeniden başlamak ve hep mücadele etmek gerekir.

Bizim mantık evliliği dediğimiz şey her iki tarafın da gençlik çılgınlıklarında bulunup iyice kurtlarını döktükten sonra yapılan evliliktir.

Yorumlar 9 Adet

Perihan

Yildız

[33121] numaralı söz için:
Kalbimizin sesi bazen birdenbire bazan da onu duymak zaman alabilir diye düşünüyorum. Sabırla beklemeli o ses yalan söylemez. Tolstoy'un hayranlarındanım

Perihan

Jelmiş

[25152] numaralı söz için:
Dostoyevski’nin sözüdür

Perihan

Ahmet keklik

[25117] numaralı söz için:
Cevabı nedir sınavım var
Açıklarsanız çok iyi olur

Perihan

nejdet

[35756] numaralı söz için:
isim tam olarak kime ait

Perihan

Gizem

[35756] numaralı söz için:
Bu söz Hacı Bektaş i Veli ile tanınmış bir söz aslında 🙄

Perihan

Ahmet

Özge; asıl yozluk sizin gibi inançsızların kafası,
Rahmetli herşeyini garibanlara vermiş üstelik bunca hakiki eserler yazmış bir insanı çağımızın en önemli düşünce ve eylem insanını hangi sıfatla yargılıyorsun
Kifayetsiz

Perihan

gerçek

Tolstoy batının iğrenç medeniyetinin temelini kuran ve daha sonra müslüman olan bir şahsiyet. Hatta bu konuda kitaplarıda mevcuttur ama basımı yasak. Basılırsa eğer batının iğrenç oyunlarının temeli bunu takiben oyunları yerle bir olacak.

Perihan

Özge

Tolstoy inanç yobazlığını aşamayan birisidir. "Yalnız insanlar, yani büyükler, yetişkinler, boyuna birbirlerini aldatmaktan, azaba sokmaktan geri durmuyorlardı. Onlar için önemli olan ne bahar sabahı, ne de Tanrı?nın tüm yarattıklarına bağışladığı, evreni

Perihan

DENİZ OTURAK

"İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz" sözü Peygamber Efendimize aittir...

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste