Thich Nhat Hanh Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti Thich Nhat Hanh ait 21 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Thich Nhat Hanh kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Thich Nhat Hanh mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Thich Nhat Hanh
  • Adı: Thich Nhat Hanh
  • Doğum: 11 Ekim 1926
  • Mesleği: Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti
Thich Nhat Hanh Kimdir Sayfası

Bu sayfada Thich Nhat Hanh hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Thich Nhat Hanh sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Thích Nhất Hạnh (d. 11 Ekim 1926) Vietnamlı biɾ Zen Budist ɾahip, öğɾetmen, yazaɾ, şaiɾ ve baɾış aktivisti.

Güney Fransa'da Dordogne bölgesinde Plum Village manastırında yaşamakta, çeşitli ülkelere giderek inzivalar ve konferanslar düzenlemektedir. sozkimin.com

40'tan fazlası İngilizce olmak üzere 100'den fazla kitaρ yazmıştır. Barış hareketinin iςinde aktif olarak yer almıştır. 1967'de Martin Luther King tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiştir.
kaynak: wiki

Thich Nhat Hanh Sözleri 21 Adet

Aşağıdaki Thich Nhat Hanh sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Thich Nhat Hanh sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bir ağacın büyümesini istiyorsanız yapraklarını sulamanız işe yaramaz; köküne su verilmesi gerekir.

Şefkatten yoksun kişiler, ancak onun sayesinde görülebilecek olan şeyleri göremezler.

İnsanların kardeşliği, herhangi bir ideolojiden ve dinden daha kıymetli bir yoldur.

Kendi elinizden geleni yapmanız, çevrenizdekilerin ellerinden geleni yapmaları için uyarmanın en emin yoludur.

En iyi savaşçı, asla öfke duymayandır.

Bir tahtaya çivi çakarken çekici kazara parmağınıza vurduğunuzda, parmağınıza hemen gerekli bakımı uygulamaya başlarsınız. Sağ eliniz sol elinize hiçbir zaman, 'Senin için iyi bir iş yapıyorum' demez. Yardım için ne gerekiyorsa onu yapar, sadece ilk yardımda bulunur, merhamet ve ilgi gösterir. Başkalarına, kendimizi kurtarıcı, onları da kurtarılan olarak görmeden yardım etmek için elimizden geleni yaparız. Bu, benliksizliğin ruhudur.

Gerçek kudret, güçte, parada veya silahlarda bulunmaz. O derin bir iç huzurla örtülüdür. Yeterince iç görüye sahip olduğumuzda, zorlu bir çok duruma saplanıp kalmaktan kurtuluruz.

Çocuğum biz silah tutmak için doğmadık, sevmek için doğduk.

Güzel olmak kendin olmak demektir. Başkaları tarafından kabul edilmen şart değil. Senin kendini kabul etmen gerekir.

Birisini seviyorsan sunabileceğin en iyi şey varlığındır.

Geçmişi düşünürken pişmanlık ve utanç, geleceği düşünürken istek veya korku hissederiz. Ancak tüm bu duygular şimdiki zamandan çıkar ve şu anımızı etkiler. Bu etki çoğu zaman mutlu olmamızı veya doygunluk hissetmemizi sağlamaz. Tüm bu duygularla yüzleşmeyi öğrenmeliyiz. Asla unutmamız gereken en önemli şey geçmişle geleceğin şimdide buluştuğudur. Şimdimize yoğunlaşırsak geçmişi ve geleceği de dönüştürebiliriz.

Bir ağacın büyümesini istiyorsanız yapraklarını sulamanız işe yaramaz; köküne su verilmesi gerekir.

Şefkatten yoksun kişiler, ancak onun sayesinde görülebilecek olan şeyleri göremezler.

İşte çamur ve çamurun içinde büyüyen lotus çiçeği. Lotus çiçeği yapmak için, çamura ihtiyacımız var.

Fanatikliğin ve hoşgörüsüzlüğün yarattığı acının farkında olun, biz hiçbir doktrine, teoriye ya da ideolojiye, hatta Budist öğretilere bile taparcasına bağlanmamaya kararlıyız. Budist öğretiler, derinlemesine bakmayı öğrenmemize ve anlayışımızı ve şefkatimizi geliştirmemize yardımcı olan yol gösterici yöntemlerdir. Uğruna savaşılacak, öldürecek ya da ölünecek mutlak gerçekler değildir.

Şefkatten yoksun kişiler, ancak onun sayesinde görülebilecek olan şeyleri göremezler.

Nihai gerçeklik açısından, doğru görüş hiçbir görüşün olmamasıdır. Hiçbir görüş gerçek olamaz. Bu sadece bir açıdan doğrudur; buna 'görüş açısı' denmesinin nedeni de budur. Eğer başka bir açıya gidersek şeyleri farklı görürüz ve ilk görüşümüzün tamamen doğru olmadığını anlarız.

Şimdi, ölmenin nasıl olduğunu bilmeyen birinin nasıl yaşandığını bilmesinin zor olduğunu görüyorum; zira ölüm yaşamın bir parçası.

Şimdiki zaman geçmişi ve geleceği içinde barındırır. Dönüşümün sırrı bu anı nasıl ele aldığımızda yatar.

Nasıl acı çekileceğini öğrendiğiniz zaman daha az acı çekersiniz.

Kendimize karşı her zaman merhametli olmaya çalışmalıyız, ancak bu şekilde içimizde taşıdığımız acıyı nasıl azaltacağımızı anlarız.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

emine

güzel bir site olmuş ve yazarımıza çook teşekkür ederim

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste