Themistokles Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Atinalı politikacı ve general Themistokles ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Themistokles kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Themistocles mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Themistokles
  • Adı: Themistokles
  • Doğum: MÖ 527
  • Ölüm: MÖ 459
  • Mesleği: Atinalı politikacı ve general
Themistokles Kimdir Sayfası

Bu sayfada Themistokles hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Themistokles sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Temistoklis ya da Themistocles (MÖ 524'459) Peɾs Savaşlaɾı boyunca Atina meclisinde göɾev almış olan Atinalı politikacı ve geneɾal. Atinalılaɾı Peɾsleɾin saldıɾılaɾına kaɾşı donanmayı geliştiɾmeleɾi iςin ikna etmesi ve Salamis Deniz Muhaɾebesi ile tanınıɾ. Onun döneminde Atina'nın donanmasındaki gemileɾin sayısı 70'ten 200'e çıkmıştıɾ.

Themistokles Atina'yı deniz devletine dönüştürmeye çalışıyordu: Pire limanını geliştirdi; 200 triremeden oluşan donanma yarattı; savaşçıların hazırlığına, silahların uygulamasına, taran darbelerinin indirilmesi, abordaj savaşının başlatılmasına vb. özel önem veriyordu.

M.Ö. 478-477. yıllar Ege Denizi kıyılarında bulunan şehir devletlerin, sonradan Pers - Yunan savaşında büyük önemi olacak olan Attik Delos Birliğinin oluşturulmasının girişimcisi oldu ve Persleri bir takım savaşlarda mağlup etti. sozkimin.com Onun bu başarıların sonucunda Atina Yunan devletlerinin siyasi ve ekonomik hayatında önemli bir rol oynamaya başladı. M.Ö. 471 yılında Atina'da siyasi mücadelede Sparta'nın desteklediği aristokrat partisi zafer kazandı.

Themistokles Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Themistokles sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Themistokles sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bana hatırlama sanatını değil, unutma sanatını öğret; çünkü ben hatırlamak istemediklerimi hatırlıyorum ve unutmak istediklerimi unutamıyorum.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste