Siyasi devrimleri başlatan etken, var olan kurumların, bir ölçüde zaten kendi...

Ana Sayfa > Liste > T Harfi > Thomas Kuhn > Siyasi devrimleri başla...

Bu sayfada Thomas Kuhn ait olan sözünü okuyacaksınız. Thomas Kuhn şöye demiştir: "Siyasi devrimleri başlatan etken, var olan kurumların, bir ölçüde zaten kendi..." sözünün devamı aşağıdadır.

Thomas Kuhn
Siyasi devrimleri başlatan etken, var olan kurumların, bir ölçüde zaten kendi eserleri olan ortamın sorunları karşısında giderek yetersiz kaldıklarının artan ölçüde hissedilir hale gelmesidir ve bu çoğunlukla siyasanın bir kesimine kısıtlı kalan bir bilinçtir. Bilimsel devrimler de, buna çok benzer bir şekilde, yani, eldeki paradigmanın araştırmayı zaten kendisinin odaklamış olduğu bir doğa parçasını incelemek için gerekli işlevi artık yapamadığının artan ölçüde hissedilmesiyle başlar ve bu teşhis, gene, bilimsel camianın belli bir kesimine sınırlı kalır. Gerek siyasi gerek bilimsel gelişmede devrimin ön koşulu, düzenin bunalıma varan ölçüde işlerliğini yitirdiğini haber veren belirtilerin algılanmasıdır. / Thomas Kuhn
Okuduğunuz Thomas Kuhn sözünde hata veya bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Thomas Kuhn Kimdir ?
Bu Söze Yapılan Yorumlar 💬
Henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Misafirlerin Şu Anda Baktığı Ünlüler
0💬
Han Fei Han Fei