Simeon Denis Poisson Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız matematikçi ve fizikçi Simeon Denis Poisson ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Simeon Denis Poisson kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Baron Simeon Denis Poisson mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Simeon Denis Poisson
  • Adı: Simeon Denis Poisson
  • Doğum: 21 Haziran 1781
  • Ölüm: 25 Nisan 1840
  • Mesleği: Fransız matematikçi ve fizikçi
Simeon Denis Poisson Kimdir Sayfası

Bu sayfada Simeon Denis Poisson hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Simeon Denis Poisson sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Simeon Denis Poisson birçok bilimsel ilerleme kaydeden Fransız bir matematikçi, mühendis ve fizikçi.

Poisson, Fransız ordusunda subay olan Simeon Denis Poisson'un oğlu olarak Fransa'nın Loiret bölgesindeki Pithiviers'de doğdu. 1798'de, Paris'teki Ecole Polytechnique'e ilk yılında girdi ve hemen okulun profesörlerinin dikkatini çekmeye başladı ve onu ne okuyacağına dair kendi kararlarını vermekte özgür bıraktı. 1800 yılında, girişinden iki yıldan daha kısa bir süre sonra, biri Etienne Bézout'un eleme yöntemi, diğeri sonlu bir fark denkleminin integrallerinin sayısı üzerine iki anı yayınladı. Bu başarı, Poisson'ın bilim çevrelerine girmesini sağladı. Ecole Polytechnique'de katıldığı işlevler teorisi üzerine ders veren Joseph Louis Lagrange, yeteneğini erken tanıdı ve arkadaşı oldu.

Bu sırada Simeon Denis Poisson'un izinden gittiği Pierre Simon Laplace, onu neredeyse oğlu olarak görüyordu. Kariyerinin geri kalanı, Paris yakınlarındaki Sceaux'da ölümüne kadar, neredeyse birçok eserinin kompozisyonu ve yayınlanması ve art arda atandığı çok sayıda eğitim pozisyonunun görevlerini yerine getirmesiyle meşgul oldu.

1802'de profesör yardımcısı (profesör ekli) oldu ve 1806'da Napolyon'un Grenoble'a gönderdiği Jean Baptiste Joseph Fourier'den sonra tam profesör oldu. 1817'de Nancy de Bardi ile evlendi ve onunla birlikte dört çocuğu oldu. Mart 1818'de Kraliyet Cemiyeti Üyeliğine seçildi, 1822 Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi Yabancı Onursal Üyesi ve 1823'te İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin yabancı bir üyesi seçildi.Bir matematik öğretmeni olarak Simeon Denis Poisson'un, École Polytechnique'de bir répétiteur olarak ilk vaatlerinden beklenebileceği gibi, olağanüstü başarılı olduğu söyleniyor. Bilimsel bir işçi olarak, üretkenliği nadiren eşitlendi. Birçok resmi görevine rağmen, üç yüzden fazla eseri, birçoğu kapsamlı incelemeler ve birçoğu saf matematiğin en anlaşılmaz dallarıyla ilgili anıları yayınlamak için zaman buldu, uygulamalı matematik, matematiksel fizik ve rasyonel mekanik. Francois Arago, "Hayat sadece iki şey için iyidir: matematik yapmak ve onu öğretmek. Simeon Denis Poisson, saf matematik alanında az sayıda da olsa araştırma yapmakla birlikte, çalışmalarını matematiğin fiziğe, özellikle elektrik, manyetiklik ve mekaniğe uygulanmasında yoğunlaştırdı

Francois Arago'nun biyografisinin sonunda Simeon Denis Poisson'un kendi hazırladığı çalışmalarının bir listesi verilmiştir. Mümkün olan tek şey, daha önemli olanlardan kısa bir bahsetmektir. Matematiğin fiziğe uygulanmasında bilime en büyük hizmetlerinin gerçekleştirildiği yerdi. Belki de en özgün ve kesinlikle etkisinde en kalıcı olanı, matematiksel fiziğin neredeyse yeni bir dalını yaratan elektrik ve manyetizma teorisine ilişkin anılarıydı.

Daha sonra (veya bazılarının görüşüne göre, ilk önce), Pierre Simon Laplace'a layık bir halefi olduğunu kanıtladığı gök mekaniği üzerine anılar duruyor. Bu anıların ilkinde Simeon Denis Poisson, Joseph Louis Lagrange tarafından rahatsız edici kuvvetler için birinci derece yaklaşıma kadar zaten çözülmüş olan gezegen yörüngelerinin kararlılığı konusundaki ünlü soruyu tartışır. Simeon Denis Poisson, sonucun ikinci bir yaklaşıma kadar uzatılabileceğini gösterdi ve böylece gezegen teorisinde önemli bir ilerleme kaydetti. sozkimin.com Anı, bir süre hareketsizlikten sonra, Joseph Louis Lagrange'ı yaşlılığında en büyük anılarından birini oluşturması için uyandırdığı için dikkat çekicidir: Gezegenlerin unsurlarının varyasyonları teorisi ve özellikle de yörüngeleri. Poisson'un anılarını o kadar çok düşündü ki, ölümünden sonra kağıtları arasında bulunan kendi eliyle bir kopyasını yaptı. Poisson, çekim teorisine önemli katkılarda bulundu.

Kılcallık, ısı, esneklik ve olasılıklar hesabı konularında da önemli çalışmalar yapan Poisson, günümüzde, özellikle radyoaktiflik, trafik ve genel dağılımlarla ilgili çeşitli problemlerin çözümlenmesinde kullanılan 'Poisson dağılımı'yla anılmaktadır.

Eyfel Kulesi'ne yazılan 72 isimden biridir Poisson.
kaynak: wiki + çeviri

Çalışmaları
Potansiyel teori
Optik
Matematik
Mekanik

Bazı Eserleri
Mekanik Üstüne
Yeni Bir Kılcallık Etkisi Kuramı
Matematiksel Isı Kuramı

Simeon Denis Poisson Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Simeon Denis Poisson sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Simeon Denis Poisson sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Hayat sadece iki şey için güzeldir. Matematiği keşfetme ve öğretme.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste