Şeyh Said Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Müderris, Mutasavvıf, Müfessir ve Muhaddis Şeyh Said ait 14 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Şeyh Said kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Şeyh Said Palevi, Şeyh Said Pirani mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Şeyh Said
  • Adı: Şeyh Said
  • Doğum: 1865
  • Ölüm: 29 Haziran 1925
  • Mesleği: Müderris, Mutasavvıf, Müfessir ve Muhaddis
Şeyh Said Kimdir Sayfası

Bu sayfada Şeyh Said hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Şeyh Said sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Şeyh Said, Müderris, Mutasavvıf.

Tarihsel olarak Türkiye'deki Kürt isyanlarından birini yönetmiş olan bir Kürt lideridir. 1925 yılında gerçekleşen Şeyh Said İsyanı, kendisi tarafından liderlik edilen ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın olan bir ayaklanmadır.

Şeyh Said, 1865 yılında Sason ilçesine bağlı İskele köyünde doğdu. Babası Seyit Abdurrahman'dı ve babası da bir dini lider ve şeyhti. Şeyh Said de ailesinin izinden giderek dini alanda önemli bir figür haline geldi ve öğrenci topluluklarına liderlik etti.

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sırasında, Kürt halkı arasında çeşitli sosyal ve ekonomik sorunlar vardı. Bu dönemde, etnik kimlik, toprak dağıtımı ve siyasi temsil gibi konularda ciddi endişeler vardı. Bu bağlamda, Şeyh Said, Kürt halkını birleştirme ve onların haklarını savunma amacıyla bir isyan başlatmaya karar verdi.

1925 yılında Şeyh Said liderliğindeki isyan, Diyarbakır bölgesinde başladı ve hızla diğer bölgelere yayıldı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, isyanı bastırmak için orduyu ve güvenlik güçlerini seferber etti. Uzun süren çatışmaların ardından isyan, hükümetin zaferiyle sonuçlandı. Şeyh Said ve birçok isyancı lider yakalandı ve idam edildi.

Şeyh Said İsyanı, Türkiye'de Kürt sorununa dikkat çeken ve Kürtlerin siyasi ve sosyal taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini savunan bir dönüm noktası oldu. Ancak isyanın bastırılmasının ardından, Türkiye'de Kürtler arasında uzun yıllar sürecek bir süreçte çatışmalar ve siyasi gerginlikler devam etti.

Şeyh Said Sözleri 14 Adet

Aşağıdaki Şeyh Said sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Şeyh Said sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Allah seni yarattığı zaman temiz olarak yaratmıştır. Aklını topla, toprağa kirli girmek ayıptır.

Hayatında ekmeği yenmeyen kimsenin adı, ölümünden sonra anılmaz.

Günahtan kaçınmayan bilgin, mes'ale tutan bir kördür; doğru yolu gösterir, kendisi görmez.

Beni bu değersiz dallarda aşmanıza pervam yoktur. Muhakkak ki mücadelem; allah ve din'im içindir.

Ne karınca zayıf olmakla aç kalır, ne de aslan pençesinin ve kuvvetinin zoruyla karın doyurur.

Aslan, mağarada can verse dahi, köpeğin ağzından artanı yemez.

Söylenmediği müddetçe söze sen hakimsin. Bir kere söylendi mi, o sana hakim olur.

Düşmanın tatlı sözlerine bakma; balin içinde zehir de bulunabilir.

Sonradan sevineceğin bir gam, arkasından üzüleceğin sevinçten iyidir.

İslami bir bilinçle donanmış halk kitlelerini hiçbir güç, hiçbir silah yenemez...

Define ile yılan, gülle diken, sevinçle gam bir aradadır.

Testisi ister altından olsun, ister topraktan, temiz su değişir mi?

Meyve veren ağaca balta vurmazlar.

Rızk bilgi ile artsaydı, cahilden daha zor geçinen olmazdı.

Yorumlar 102 Adet

Perihan

Burak

Seh Sait hakinda yalan bilgiler yayılmıştır bu yalandır isyan etme sebebi din elden gidiyor diye isyan etti

Perihan

Türk oğlu Türk

Hain İngiliz uşağı sa it.

Perihan

Seyid🤔

Şeyh said kürt önderliğindeki büyük bir devrimcidir. Verdiği mücadele insanın dinini, dilini kisacası kisinin kendi kimliği ile asimile olmadan , kendini dunyada varedebilmenin bir hak ve direnişin isyancısıdır. Not: Kim olursa olsun kişinın hakkında bir bilgi sahibi değilsen konuşmayacaksın.İşte tam da ozaman günahların en büyüğünü işlemis olursun.

Perihan

DermaN Yıldız

Rızk bilgi ile artsaydı, cahilden daha zor geçinen olmazdı. / Şeyh Said )hiç kimse vicdanı rahat uyuyamaz yaptığı vicdansızlıklAa

Perihan

cengiz güçlü

allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Perihan

cengiz güçlü

şeyh said gerçek bir allah dostu ve gerçek bir Müslümandı yaşasın zalimler için cehennem

Perihan

1461

bir şeyler yaptı ki asıldı..

Perihan

şeyh said

arkadaşlar bu güzel yorumlarınızdan dolayı hepinizden allah razı olsun bizler şeyh saidi unutmadık ve unutturtmayacağız sizin gibi aydın insanlar lazım bize şeyh said bizim KALBİMİZDE şehit ettiler onu o bir ajan değildi o bir bir devrimciydi bunu asla ama asla UNUTMAYIN

Perihan

Sehy Said torunu piranı

Dedem bunu yapanlar Allah hesabını islam sancağı altın elbet bunun hesabı kesilecek islam davasi Allah'ın dını ıcın dedem savaşti galip her zaman islamındır Zafer yakındır Allah bu ümmetı korusun Canlar sana feda olsun büyük dedem ruhun şad olsun mekanın peygamberımıze Hz Muhammed s.a.v çok yakın olsun Allah rahmet eylesın.

Perihan

Deniz

Deseniz ya bir dava daha mahsere kaldi. iyiki mahkemeyi kübra var.

Perihan

seyit han

Hemzaza hem seyit zaza olan seyit olamaz yani seni okutan hocaya sana

Perihan

Delil şan

Yazıklar olsun ki senin gibi bir insana bunu yapanlara

Perihan

Amed

Şeyh SAİT Kürt'lerin Haklarını Ve dini savunduğu için Fransız, İngiliz uşakları tarafında asıldı. Şeyh Sait Efendi hiç bir zaman hain değildi hain olan onun celatlarıdır.

Perihan

Kaan

Büyük adam şeyh sait “Doğru insan”

Perihan

mehmed aygün

rabbim beni yüzbin defa dünyaya geri getirse yüzbin defa seninleyim büyük mürşidim rabbim inşaallah seni bizlere şefaatçi kılar
büyük mücahid mekanın firdevs i ala cenneti olsun inşaallah amin

Perihan

Fırat Kürt

Lan eleştiri yapanlar Atatürk İngiliz’e Fransız’a karşı savaştı doğru da Atatürk’ün yanında saf tutan kürtlerin düne kadar Kürtçe bir kelime konuştu diye çekmedikleri ceza işkence kalmadı ve savaştığımız İngilizce ve Fransızca yı okullarda mecburi ders yaptınız neden sesiniz çıkmadı düşmanın diline sizler vatan hainisiniz din düşmanısınız.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste