Şeyh Edebali Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İslam ilahiyatçısı, din bilgini Şeyh Edebali ait 45 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Şeyh Edebali kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Şeyh Edebali mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Şeyh Edebali
  • Adı: Şeyh Edebali
  • Doğum: 1206
  • Ölüm: 1326
  • Mesleği: İslam ilahiyatçısı, din bilgini
Şeyh Edebali Kimdir Sayfası

Bu sayfada Şeyh Edebali hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Şeyh Edebali sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Şeyh Edebali 1206 yılında Kıɾşehiɾ'in Mucuɾ ilçesi İnaç köyünde doğdu. Osmanlı Devleti'nin kuɾucusu olan Osman Bey'in kayınbabasıdıɾ. İlk tahsilini Kaɾaman´da yaptı. Hanefi hukukçusu Necmeddin ez-Zahidi´nin öğɾencisi oldu. Daha sonɾa Şam'a gideɾek Sadɾeddin Süleyman b.Ebül-iz ve Cemalettin el-Hasiɾi gibi dönemin tanınmış alimleɾinden din alanında eğitim aldı. Şam'dan ülkesine dönünce tasavvufa yönelen Edebali, Eskişehiɾ yakınlaɾında bulunan İtbuɾnu köyünde biɾ zaviye kuɾaɾak halkı iɾşada başladı.

Tefsiɾ, hadis ve İslam hukuku alanlaɾında uzmanlaştı. Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Hacı Bektaşi Veli gibi dönemin ünlü alimleɾinin sohbetleɾinde bulundu. Bilecik'te biɾ deɾgah yaptıɾan Şeyh Edebali, Osman Bey'i biɾçok kez buɾada misafiɾ etmiştiɾ. Edebali Anadolu Ahileɾi'nin ɾeisleɾindendiɾ.

Söğüt ve Domaniç yöresi Selçuklu Devleti tarafından aşiretine yaylak-kışlak olarak verilen Osman Bey sık sık Edebali'nin misafiri olurdu.

Osman Bey misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyledir:

''Şeyh Edebali'nin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyayı sardı. sozkimin.com Gölgesi bütün yeryüzünü tutu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toρlandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara heρ o ağaç gölge etti.''

Osman Bey rüyasını Şeyh Edebali'ye anlatır. Edebali rüyayı şöyle yorumlar:

''Sen Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Malhun Hatun ile evleneceksin. Benden ςıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek ve nice devletleri bir ςatı altında toplayacaklar. Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir.''

''Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun, kızım Malhun Hatun senin helalin olsun'' der. Edebali'nin bu yorumu üzerine Osman Bey Malhun Hatun (Rabia Bala Hatun) ile evlenir.

Şeyh Edebali 1326 yılında Bilecik'de 120 yaşında vefat etti. Türbesi Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.
kaynak: yeniakit

Şeyh Edebali Sözleri 45 Adet

Aşağıdaki Şeyh Edebali sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Şeyh Edebali sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.

Kişinin gücü günün birinde tükenir ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı kapalı gözlerden bile içeri sızar aydınlığa kavuşturur.

Ukalayla dost olma: çok konuşur, boş konuşur, kem konuşur; üzülürsün.

Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.

Üç kişiye acı; cahiller arasındaki alime, zenginken fakir düşene, hatırlı iken itibarını kaybedene.

Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.

Sana yükünü taşıyacak güç , ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin.

Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.

Aç gözlü ile dost olma: ikram bilmez, kural bilmez, doymak bilmez; üzülürsün,

Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.

Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.

Osman beye nasihatı: oğul, insanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Avun oğlum avun. Güçlüsün kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın. Ama; bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin. Öfken ve nefsin bir olup, aklını yener. Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın. Dünya senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizemler, bilinmeyenler, görülmeyenler, ancak; senin fazilet ve erdemlerinle gün ışığına çıkacaktır.ananı, atanı say, bereket büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Açıksözlü ol. Her sözü üstüne alma. Gördün söyleme, bildin bilme. Sevildiğin yere sık gidip gelme, kalkar muhabettin itibar olmaz. Üç kişiye acı; cahiller arasındaki alime, zenginken fakir düşene, hatırlı iken itibarını kaybedene. Unutma ki! Yüksekte yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Haklı olduğunda mücadeleden korkma. Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.

Hayvan olur semeri kalır; insan olur eseri kalır. Gidenin değil bırakmayanın ardından ağlamalı.

Kendini başkalarıyla kıyaslarsan ya mutsuz ya kibirli olursun. Çünkü her zaman senden iyi ve kötü durumda birilerini bulursun

Bey memleketten öte değildir. Bir savaş yalnızca bey için yapılmaz. Durmaya dinlenmeye hakkımız yok çünkü zaman yok süre az.

Beyliğini mübarek kilsin. Hak yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin.

Usul bil, adap bil, sınır bil.

Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı, allah teala yardımcın olsun.

Çok konuşma, boş konuşma, kem konuşma.

Yol bil, yordam bil.

Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.

Dünya senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizemler, bilinmeyenler, görülmeyenler, ancak; senin fazilet ve erdemlerinle gün ışığına çıkacaktır.

Güceniklik bize; gönül almak sana.

Cahil ile dost olma: ilim bilmez, irfan bilmez, söz bilmez; üzülürsün.

Kimsenin umudunu kırma.

Namertle dost olma: mertlik bilmez, yürek bilmez, dost bilmez; üzülürsün.

Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da! Yeter ki toprağın tavda olduğunu bilebilsin.

Faydalı ile faydasızı ayırdedebilenler, bilgi sahibi olanlardır.

Sabır kara bir dikeni yutmak, diken içini parçalayıp geçerken de hiç ses çıkarmamaktadır.

Görgüsüzle dost olma: yol bilmez, yordam bilmez, kural bilmez; üzülürsün.

Yüksekte yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir.

Saygısızla dost olma: usul bilmez, adap bilmez, sınır bilmez; üzülürsün.

Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize vaat edilenin.

Cahil ile dost olma: ilim bilmez, irfan bilmez, söz bilmez; üzülürsün.

İkram bil, kural bil, doyum bil.

Suçlamak bize; katlanmak sana.

Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.

Bundan sonra öfke bize; uysallık sana.

Gördün söyleme, bildin bilme.

Öfken ve nefsin bir olup aklını yener, daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın.

Mert ol, yürekli ol.

Hal bil, ahval bil, gönül bil.

Kibirliyle dost olma: hal bilmez, ahval bilmez, gönül bilmez; üzülürsün.

İlim bil, irfan bil, söz bil.

Sen seni bil; ömrünce bu yeter sana.

Yorumlar 42 Adet

Perihan

İbrahim Mtl

[5383] numaralı söz için:
Maddi yada manevi bir miras bırakamayanlar için üzül, çünkü onlar bu hayatı boşa yaşayıp geçirmişlerdir. Anlamı var.

Perihan

kerem kologlu

[5383] numaralı söz için:
bu sozun tam aciklamasi

Perihan

Nemet

Hz. Edabali haktda farkli farkli tarihler belirtiliyo, ancaq dogru bilgiler tam belirtilirse cok seviniriz, yeri cennet olsun Amin inwAllah

Perihan

HAYRULLAH ADNAN ŞİŞLİOĞLU

ŞEYH EDEBALİ HAKKINDA ULAŞILAN SON BİLGİLER.
Şeyh Edebali Hazretleri gençlik yıllarını, Selçuklu Devletinin Karaman Eyaletine bağlı Kayseri sancağında geçirmiş bulunup oğlu, Bursa bölgesinde Şeyh Mahmut olarak tanınan "MAHMUT GAZİ," dir. Kendileri mevcut kayıtlara göre, Kayseri'deki Hisarcık suyunu vakıf evladı olarak tasarruf etmiştir. Oğlu Ahmet Paşadır.
Bu Ahmet Paşa, aynı zamanda gözlerine mil çekilmiş, İvaz paşa olarak bilinen kişidir. Bunun oğlu da Mevlit Nazımı Süleyman ÇELEBİ dir. Kayseri de devam etmiş soyları da, 1550'li yıllarda yine Kayseri de vakıf kurup Kadılık yapmış bulunan Kadı Mahmud Bedrettin Efendidir.
Şeyh Edebali'nin babası olarak kayıtlarda ifade edilmekte olan, ancak tarihi şahsiyeti bilinemeyen İbrahim ismi ise, aynı dönemde yaşamış Vezir Sadettin Köpek tarafından 1237 yılında Ankara Saman pazarında hukuksuz bir şekilde recm ettirilen Vezir Taceddin İbrahim'dir. ( Bu zat, Alaattin Keykubat dönemi Pervanelerinden (Vezir) olup, aynı zamanda Ankara eyaletinin yönetimini de üstlenmiş yani, "ikta" sahibi bulunan kişidir.)
Kendileri Abdülkadir Geylani Hazretlerinin Abdülaziz kolundan devam eden üçüncü kuşak torun. Yani seyyiddir. Dolayısıyla dördüncü kuşak da Şeyh Edabali olarak karşımıza çıkmaktadır.
( Kaynak ; "DÜN GİBİ " Edebali'nin Kayseri deki izleri 2016. Laçin Yayınları Hayrullah Adnan ŞİŞLİOĞLU)

Perihan

AHMET ALBAYRAK ÇAYELİ

Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi ve bu Vatan için Dinimiz için hizmet edenleri rahmetle ve saygıyla anarak mekanları cennet olsun, amin.

Perihan

Bünyamin kılıç

Kırşehir lidir hocam Kayseri den adam çıkmıyor çünkü

Perihan

Şahin

Şu adem dedikleri. El ayakla baş deyil. Adem manaya derler süret. İlekaş. Deyil Nefes

Perihan

Hayrullah Adnan ŞİŞLİOĞLU

Şeyh Edebali Hazretleri Selçuklu döneminin Karaman Eyaletine bağlı Kayseri sancağından dır. Oğlu Şeyh Mahmut olarak tanınan "MAHMUT GAZİ" dir. Torunu İvaz Ahmet Paşa olup, bu Ahmet Paşanın oğlu da Mevlit Nazımı Süleyman ÇELEBİ dir. (Kayseri Kocasinan Tapu Müdürlüğü Cilt 65 S.40 - Vakıflar Genel Müd. Kayseri Kadı Mahmud Vakfiyesi ve "Dün gibi" Edebali'nin Kayseri deki izleri Laçin Yayınları Hayrullah Adnan ŞİŞLİOĞLU)
Şeyh Edebali'nin babası olarak kayıtlara geçmiş, ancak tarihi şahsiyeti bilinemeyen İbrahim ise Vezir Sadettin Köpek tarafından Ankara da hukuksuz bir şekilde recim ettirilmiş bulunan Pervane Taceddin İbrahimdir. Kendileri Abdülkadir Geylani Hazretlerinin Abdülaziz kolundan gelen üçüncü kuşak torunu olmaktadır. Dolayısıyla dördüncü kuşak torunda Şeyh Edabalidir. (Kayseri deki Kadim Hisarcık suyu vakfiyesi)

Perihan

Ömer

Sevdigin yerlere sık gidip gelme doslugun kalkar muhabbetin kesilir seyh edepbaali

Perihan

Mehmet can

Lütfen
Tarihi doğru aktarın
1206
İnanç köyü
Mucur
Kırlehir
Dogumly
AHİ ŞEYH DİR

Perihan

Hayrullah Adnan ŞİŞLİOĞLU

Kayseri de mevcut bazı aile vakıflarının vakfiyeleri, bu noktada yapılı Kocasinan Osmanlı tapu belgelerindeki ciddi araştırmalar ve yine bu gibi kayıtların birbirleri arasındaki bağlantıları çerçevesin de, ŞEYH EDEBALİ ailesinin bir dönem Kayseri de yaşay

Perihan

isimsiz

ALLAH ONLARI ANLAMAYI NASİP ETSİN

Perihan

Bilal hoca

Seyh edebali ile tapduk emre ayni kisimi acaba

Perihan

murat

mükemmel bir şahsiyet

Perihan

Hüsnü Çağlayan

Şeyh Edebali Künyesi: İmadüddin Mustafa b. İbrahim b. İnac el-Kırşehri'dir. İnaç bugün Kırşehire bağlı Mucur ilçesinin bir köyüdür. Tarih doğru biline.

Perihan

ALİ BÜYÜKKELEŞ

Allah mekanlarını cennet etsin ve söğütte huzur ve manevi bir atmosfer var Rabbim onların yolunda gidenlerden eylesin oğlum söğütte askerliği dolayısıyla oraları bizlere gösetren Rabbime şükürler olsun.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste