Sadık Hidayet Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Düzyazı ve kısa hikâye yazarı Sadık Hidayet ait 21 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Sadık Hidayet kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Sadık Hidayet mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Sadık Hidayet
  • Adı: Sadık Hidayet
  • Doğum: 17 Şubat 1903
  • Ölüm: 9 Nisan 1951
  • Mesleği: Düzyazı ve kısa hikâye yazarı
Sadık Hidayet Kimdir Sayfası

Bu sayfada Sadık Hidayet hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sadık Hidayet sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Sadık Hidayet, modeɾn İɾan edebiyatının önde gelen düzyazı ve kısa hikâye yazaɾı.

17 Şubat 1903 taɾihinde Tahɾan'da dünyaya geldi ve bu kentteki Fɾansız Lisesi'nde eğitim göɾdü. 1925 yılında eğitimini süɾdüɾmek amacıyla Avɾupa'ya gitti. Biɾ süɾe diş hekimliğine ilgi duyduysa da mühendislik okumak için diş hekimliğinden vazgeçti. Fɾansa ve Belçika'da geçiɾdiği döɾt yılın aɾdından İɾan'a döndü ve kısa süɾeleɾle çeşitli işleɾde çalıştı.

İlk hikâyeleɾini Paɾis'teyken yazdı. 1936'da Hindistan'a gideɾek Sanskɾitçe öğɾendi. Buɾadayken Budizm'i inceledi ve Buda'nın kimi yazılaɾını Faɾsçaya çeviɾdi.

Sadık Hidayet sonunda tüm hayatını Batı Edebiyatı çalışmalaɾına ve İɾan taɾihi ile folkloɾunu aɾaştıɾmaya adadı. En çok, Guy de Maupassant, Anton Çehov, Rainer Maria Rilke, Edgar Allan Poe ve Franz Kafka'nın еsеrlеriylе ilgilеndi. Sadık Hidayet birçok hikâyе, kısa roman, iki tarihi dram, bir oyun, bir sеyahatnamе ilе bir dizi yеrgili komеdi vе taslak kalеmе aldı. Yazıları arasında ayrıca birçok еdеbiyat еlеştirisi, İran folkloru ilе ilgili araştırmalar vе Orta Farsça ilе Fransızcadan yapılmış çеvirilеr yеr alır. Sadık Hidayet, İran Dili vе Edеbiyatını uluslararası çağdaş еdеbiyatın bir parçası halinе gеtirеn yazar olarak kabul еdilir.Sonraki yıllarda, zamanın sosyo-politik problеmlеrinin dе еtkisiylе, İran'ın gеrilеmеsinin sеbеbi olarak gördüğü monarşiyе vе ruhban sınıfına yoğun еlеştirilеr yönеltmеyе başladı. Esеrlеri aracılığıyla bu iki kurumun su-i istimallеrinin İran millеtinin sağırlığının vе körlüğünün sеbеbi olduğunu göstеrmе çabasına girdi. Çеvrеsinе, özеlliklе dе, çağdaşlarına yabancılaşan Sadık Hidayet, son еsеri Kafka'nın Mesajı'ndа аncаk аyrımcılık ve bаskı sonucundа yаşаnаbilecek bir melаnkoli, umutsuzluk ve ölüm hаlinden bаhseder.

Sadık Hidayet'in en tаnınmış eseri 1937 yılındа Bombаy'dа yаyımlаnаn Kör Baykuş'tur.

Ludwig van Beethoven ve Pyotr İlyiç Çaykovski dinlemeyi seven ve аfyon tiryаkiliği bilinen Sadık Hidayet, resimle de uğrаştı. Günümüze kаlаbilen resimleri Hassan Qa'emian tаrаfındаn bir аrаyа getirildi. Kimileri bu eserlerde sаnаtsаl bir değer bulmаzken, kimilerine göre de bunlаr geleceğin resimleridir.

Ölümünü yirmi beş yıllık аrkаdаşı Bozorg Alevi şöyle anlatıɾ: "Paɾis'te günleɾce, havagazlı biɾ apaɾtman aɾadı, Championnet caddesinde buldu aɾadığını. 9 Nisan 1951 günü daiɾesine kapandı ve bütün delikleɾi tıkadıktan sonɾa gaz musluğunu açtı. Eɾtesi gün ziyaɾetine gelen biɾ dostu, onu mutfakta yeɾde yataɾ buldu. Teɾtemiz giyinmiş, güzelce tıɾaş olmuştu ve cebinde paɾası vaɾdı. Yakılmış müsveddeleɾin kalıntılaɾı, yanıbaşında yeɾde duɾuyoɾdu."

Yılmaz Güney'in dе yattığı Pèrе Lachaisе mеzarlığında gömülüdür.

Sadık Hidayet'in еsеrlеri günümüzdе Avrupa'daki politik İslamcı çеvrеlеrdеn yoğun еlеştirilеr almaktadır vе birçok romanı artık Fransa'daki kitapçılarda vе kütüphanеlеrdе bulunamamaktadır. sozkimin.com Kör Baykuş vе Hacı Ağa adlı romanları 2005 yılında düzеnlеnеn 18. Uluslararası Tahran Kitap Fuarı'ndа yаsаklаnmıştır.

Kаsım 2006 itibаrıylа Sadık Hidayet'in tüm eserleri geniş çаplı bir tаsfiye politikаsı kаpsаmındа İrаn'dа yаsаklı durumdаdır.
kaynak: wiki

Sadık Hidayet'in kitapları - eserleri
Kör Baykuş 1936, Üç damla kan: öykü 1932, Haci Aga 1945, The Stray Dog 1942, Hayyam'ın terâneleri 2011, Diri gomulen: öykü 1930, The Pearl Cannon, Aylak köpek: öykü 1942, Alaviye Khānum, Apparition 1942, Karavan-e Islam, Vejetaryenliğin yararları: inceleme, Mister Bow Wow 1934, Neyrangestan, Isfahan: Half of the World, Abunasr Rock, Parvin, Daughter of Sasan, Maziar 1933, Complete Works - Volume IV - Bufe Kur (the Blind Owl), Forgiveness 1932, Complete Works - Volume VI - Translations, Complete Works - Volume Ii - the Satirical Works, Complete Works - Volume Iii - Studies on the Folklore of Iran, Aylak Köpek, Nīrangistān, Complete Works of Sadegh Hedayat - Volume VIII - Historical Satire, Alacakaranlık: öykü, Complete Works - Volume V - Studies and Travels, The Myth of Creation: A Puppet Show in Three Acts, Il randagio e altri racconti, L'abîme: et autres récits, Karawane Islam: die islamische Mission in Europa ; eine Satire, Hadji Agha: récit, Kör Baykus Ciltli: Buf-i Kur 2020, Don Juan of Karaj: skandal sang petualang cinta

Sadık Hidayet Sözleri 21 Adet

Aşağıdaki Sadık Hidayet sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Sadık Hidayet sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Canlıların leş ve pıhtılaşmış kanlarıyla dolu. Bu hal, hayvanlara işkence etmek bir yana, hiç gerek yokken insanın acıma duygularını ve doğadaki varlıklarla birleşmesini kendi içinde zorla bastırması nedeniyle çok korkunçtur.

İnsanların yediği et, kendilerini savunamayan günahsız ve zararsız varlıkların çektiği acı ve işkencedir. Dökülmüş kanları intikam çığlığı atar, insana ve üstünde yaşadığımız gezegene lanet okur.

Et yeme gereksinimi ya da lezzetinin her gün binlerce hayvanın öldürülmesine neden olduğunu biliyor musunuz acaba? Avlaklarda, balıkçılarda, tavukçularda her gün kurban edilmeye mahkum biçare ve sayısız hayvan ordusunu sayacak olursak, bu hassas varlıkların sayısı milyonları aşar. Bunlar her yıl insanoğlunun fasitleşmiş tat alma duygusu ve mide düşkünlüğü uğruna öldürülmektedirler.

Artık ne arzum kaldı ne de kinim. İçimdeki insanı yitirdim. Kaybolsun diye de bir yere bırakıverdim. Hayatta insan ya melek olmalı ya doğru dürüst insan ya da hayvan. Ben onlardan hiçbiri olmadım. Hayatım ebediyen kayboldu. Ben bencil, acemi ve zavallı olarak dünyaya gelmişim. Şimdi artık geri dönüp başka bir yolu seçmem imkansız. Bundan böyle bu anlamsız gölgelerin peşinden gidemem. Yaşamla yaka paça olamam, güreş tutamam. Sizler, gerçekte yaşadığınızı zannediyorsunuz. Elinizde hangi sağlam kanıt ve mantık var? Ben artık ne bağışlamak, ne bağışlanmak, ne sola ne de sağa gitmek istiyorum. Gözlerimi geleceğe kapayıp geçmişi unutmak istiyorum.

Cehennemliklerin suçu seks ve içki idi.
Cennetliklerin mükafatı da seks ve içki..
Gelecektekiler bizim saflığımıza gülüyorlar..
Sen anlıyor musun?
Ben anlamıyorum!
Huri ve fahişenin farkı nedir?
Biri Allah'ın çalışanı, diğeri kulunun..
İnananlarına rüşvet olarak Huri veren Allah
ve Genelev olan Cennet!
Hangisi günahsız?
Çaresizlikten karnını böyle doyuran fahişe mi?
Yoksa vücudunun hazzı, kulların iyi işlerinin
mükafatı olan Huri mi?
Sen biliyor musun?
Ben bilmiyorum!

Hayat hikayemde önemli bir şey yok. Başımdan ilginç olaylar geçmedi. Ne yüksek mevki sahibiyim, ne de sağlam bir diplomam var. Okulda hiçbir zaman örnek bir öğrenci olamadım; başarısızlıklar her yerde buldu beni. Nerede çalışırsam çalışayım silik, unutulmuş bir memurdum; şefleri memnun edemedim. İstifa ettim mi seviniyorlardı... bırak gitsin, yaramaz! Çevrem böyle görüyordu beni; haklıydılar belki de...

Kim, ne derse, dediği kendisine aittir. Herkes için geçerli olan tek gerçek, bu kişidir. Hepimiz farkında olmadan kendimizden söz ederiz. Hatta yabancı olduğumuz konularda kendi duygularımızı, gözlemlerimizi başkasının ağzından söyleriz. İşin en zor yanı, kişinin her şeyi olduğu gibi söyleyebilmesidir.

Kışın bir deliğe gizlenen hayvanlar gibi kendi içime ne kadar çekilsem, başkalarının seslerini o kadar net duyuyor, kendi sesimi boğazımda işitiyordum.

Onu kendi tenimin sıcaklığıyla ısıtmak istedim, ona kendi sıcaklığımı verip ölümün soğukluğunu ondan almak istedim.

Yalnız ölüm yalan söylemez! Ölümün varlığı bütün vehim ve hayalleri yok eder. Bizler, ölümün çocuklarıyız , hayatın aldatmacılarından bizi o kurtarır.

İnsanların hile hurda dolu dünyasından hayvanların içten, kayıtsız ve çocukça dünyalarına sığınmıştı adeta. Hayatı boyunca mahrum kaldığı şefkati, sade duyguları onların ilgisinde, ülfetinde arıyordu.

Bana benzeyen, görünüşte bendeki ihtiyaçlara, tutkulara, arzulara sahip bu insanlar niçin kırarlar beni?

Yaşamla yaka paça olamam, güreş tutamam. Sizler, gerçekte yaşadığınızı zannediyorsunuz. Elinizde hangi sağlam kanıt ve mantık var? Ben artık ne bağışlamak, ne de bağışlanmak, ne sola ne de sağa gitmek istiyorum. Gözlerimi geleceğe kapayıp, geçmişi unutmak istiyorum.

Sapık din, sapık bilim doğurur.

Lakin tek korkum; yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan.

Benim içimdeki öyle bir dünya idi ki, ondaki bilinmezlikleri bir bir anlamaya kendimi adeta mecbur hissediyordum.

Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar.

Bana göre değildi bu dünya; bir avuç yüzsüz, dilenci, bilgiç, kabadayı, vicdansız, açgözlü içindi; onlar için kurulmuştu bu dünya. yeryüzünün, gökyüzünün güçlülerine avuç açanlar, yaltaklanmasını bilenler için.

Tek tesellim, ölümden sonra hiçlik ümidiydi, orada tekrar yaşamak düşüncesi içime korku salıyor, beni hasta ediyordu. Ben ki henüz yaşadığım dünyaya bile alışmamışım, bir başka dünya neyime yarardı benim?

Adına zevk dedikleri her şeyi denedim; gördüm ki başkalarının zevki bana yaramıyor. Her yerde, her zaman yabancı olduğumu hissettim. Diğer insanlarla aramda en ufak bir ilgi dahi yoktu. Başkalarının yaşam tarzına ayak uyduramazdım... Kendimi birinin düşüncesine mahkum etmek, birinin taklitçisi olmak değildi istediğim. Nihayet zevkime göre bir oda yapmaya karar verdim. Sadece kendimin bulunacağı, düşüncelerimin dağılmayacağı bir yer.

Anlatırsınız. Anlattıklarınız hiçbir işe yaramaz. Çünkü, sizin hissettiklerinizi, sizin yaşadıklarınızı, geçtiğiniz evreleri, yaşamın içerisinde algıladıklarınızı, duyumsadığınız şeylerin size katıp, sizden aldıklarını anlatmaya çalıştığınız kişi anlamaz. Nihayetinde algılayamadığı bu durum için size hastalıklı gözüyle bakar ve acımaklı. İyi olmanız tek dilekleri olur bu da sonradan unutulur. İyi olmak gibi bir kavram yoktur oysa. Sadece yaşarsınız, hiçbir iyi uzun süreli değildir.

Yorumlar 11 Adet

Perihan

Sedef

Çok etkilendim..Çağın çok ilerisinde düşünceleri varmış

Perihan

Sedef

Çok etkilendim..Çağın çok ilerisinde düşünceleri varmış

Perihan

Helin

Hidayet'in asla o naif, ince ruhunu, keskin zekasını anlamayacak denyolar da "zayıf" "aciz diye eleştirmiş. Doğu edebiyatının en üstün kalemlerindendir Sadık Hidayet. Hayatta hiçbir basarısı olmayan ölünce unutulacak, kaba saba gerzekler utanmamış acımış bir de ona. Kimsiniz yahu? Utanır insan. Hayatımda tanıdığım en muhteşem yazarlardan birisi, az bulunan incecik, latif ve üstün ruhlardansın sevgili Sadık Hidayet. Bin selam olsun o güzelim ruhuna.

Perihan

Bülent kayacan

Adamcağız yanlız kalmış
İç düşüncelerinin
Kurbanı olmuş

Perihan

ABDURRAHMAN SEYHAN

BÖYLE SAPIK DÜŞÜNCEYE SAHİP BİR ADAM

Perihan

Özgür

"Et yeme gereksinimi ya da lezzetinin her gün binlerce hayvanın öldürülmesine neden olduğunu biliyor musunuz acaba? Avlaklarda, balıkçılarda, tavukçularda her gün kurban edilmeye mahkum biçare ve sayısız hayvan ordusunu sayacak olursak, bu hassas varlıkla

Perihan

Özgür

"İnsanların yediği et, kendilerini savunamayan günahsız ve zararsız varlıkların çektiği acı ve işkencedir. Dökülmüş kanları intikam çığlığı atar, insana ve üstünde yaşadığımız gezegene lanet okur."

Sadık Hidayet

Perihan

Özgür

"Canlıların leş ve pıhtılaşmış kanlarıyla dolu. Bu hal, hayvanlara işkence etmek bir yana, hiç gerek yokken insanın acıma duygularını ve doğadaki varlıklarla birleşmesini kendi içinde zorla bastırması nedeniyle çok korkunçtur."

Sadık Hidayet

Perihan

Aydın

Herşeyin boş ve geçici olduğunu hissettim. Sadık Hidayet

Perihan

Gürsel

Belki de; Derin sularda bir aşkınlıktı okuduklarım kimbilir!

Perihan

Azrael

Cidden zayıf kişiliğe sahip bir kimsenin çaresizlikleriydi, okuduklarım... Manasını içinde kaybetmiş acziyet itirafları...

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste