Roland Barthes Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız felsefeci, göstergebilimci, edebiyat eleştirmeni Roland Barthes ait 25 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Roland Barthes kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Roland Gerard Barthes mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Roland Barthes
  • Adı: Roland Barthes
  • Doğum: 12 Kasım 1915
  • Ölüm: 25 Mart 1980
  • Mesleği: Fransız felsefeci, göstergebilimci, edebiyat eleştirmeni
Roland Barthes Kimdir Sayfası

Bu sayfada Roland Barthes hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Roland Barthes sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Roland Barthes, Fɾansız felsefeci, gösteɾgebilimci, edebiyat eleştiɾmeni, edebiyat ve toplum teoɾisyeni.

Göstergebilimin kurucu isimlеrindеn birisidir. Aynı zamanda, postmodеrn düşüncеnin dе kurucu öncülеrindеn sayılır.

Roland Barthes, 12 Kasım'da Normandiya'daki Cherbourg kasabasında doğdu. Babası, deniz subayı Louis Barthes, Roland Barthes'ın ilk doğum gününden önce Kuzey Denizi'nde I. Dünya Savaşı sırasında bir savaşta öldürüldü. Annesi Henriette Barthes, teyzesi ve büyükannesi onu Urt köyünde ve Bayonne şehrinde büyüttü. Roland Barthes on bir yaşındayken ailesi Paris'e taşındı, ancak taşra köklerine olan bağlılığı hayatı boyunca güçlü kalacaktı.

Roland Barthes 1960'ların başlarında göstergebilim ve yapısalcılık alanlarını keşfederek, Fransa'daki çeşitli fakülte pozisyonlarına başkanlık ederek ve daha kapsamlı çalışmalar üretmeye devam ederek geçirdi.

Roland Barthes bir öğrenci olarak büyük umutlar gösterdi ve 1935'ten 1939'a kadar olan dönemi klasik edebiyat lisansı aldığı Sorbonne'da geçirdi. Bu dönem boyunca sağlık sorunlarıyla boğuştu ve genellikle sanatoryumdan izole edilerek tedavi edilmesi gereken tüberkülozdan mustaripti. Tekrarlanan fiziksel rahatsızlıkları akademik kariyerini bozdu, çalışmalarını ve yeterlilik sınavlarına girme yeteneğini etkiledi. Dünya Savaşı sırasında onu askerlikten de muaf tuttular.

1939'dan 1948'e kadar olan hayatı büyük ölçüde dilbilgisi ve filoloji lisansı almak, ilk makalelerini yayınlamak, tıbbi bir araştırmaya katılmak ve sağlığıyla mücadele etmeye devam etmekle geçti. Yunan trajedisi üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı 1941'de Paris Üniversitesi'nden diploma (kabaca tezli yüksek lisansa eşdeğer) diploması aldı.1948'de tamamen akademik çalışmaya geri döndü ve Fransa, Romanya ve Mısır'daki enstitülerde çok sayıda kısa dönemli pozisyonlar kazandı. Bu süre zarfında, ilk uzun metrajlı çalışması olan Writing Degree Zero (1953)'ün çıktığı solcu Paris gazetesi Combat'a katkıda bulundu.

Roland Barthes 1960'ların başlarında göstergebilim ve yapısalcılık alanlarını keşfederek, Fransa'daki çeşitli fakülte pozisyonlarına başkanlık ederek ve daha kapsamlı çalışmalar üretmeye devam ederek geçirdi. Eserlerinin çoğu, edebiyat eleştirisinin ve ünlü edebiyat şahsiyetlerinin geleneksel akademik görüşlerine meydan okudu.

1960'ların sonunda, Roland Barthes kendisi için bir üne kavuşmuştu. Johns Hopkins Üniversitesi'nde bir sunum yaparak ABD ve Japonya'ya gitti.

Roland Barthes, Philippe Sollers ile birlikte, Roland Barthes'ın yazılarında izlenenlere benzer türden teorik araştırmalar geliştiren avangard edebiyat dergisi Tel Quel'e katkıda bulunmaya devam etti. 1970'de Roland Barthes, birçok kişinin en olağanüstü eseri olarak kabul ettiği, Balzac'ın S/Z başlıklı Sarrasine adlı eserinin yoğun, eleştirel okumasını üretti. 1970'ler boyunca, Roland Barthes edebi eleştirisini geliştirmeye devam etti; yeni metinsellik ve romansal tarafsızlık idealleri geliştirdi. 1971'de Cenevre Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1975'te Roland Barthes adlı bir otobiyografi yazdı ve 1977'de Collège de France'da Sémiologie Littéraire başkanlığına seçildi. Aynı yıl, bağlı olduğu annesi Henriette Barthes 85 yaşında öldü. 60 yıl birlikte yaşadılar. Onu büyüten ve ona bakan kadının kaybı Roland Barthes için ciddi bir darbe oldu. Son büyük eseri Camera Lucida, kısmen fotoğrafın doğası hakkında bir deneme ve kısmen de annesinin fotoğrafları üzerine bir meditasyondur. Kitap, fotoğrafların pek çok reprodüksiyonunu içeriyor, ancak bunların hiçbiri Henriette'e ait değil.

25 Şubat 1980'de Roland Barthes, Paris sokaklarında eve yürürken bir çamaşır arabası tarafından yere serildi. Bir ay sonra, 26 Mart'ta[ kazada aldığı göğüs yaralanmaları nedeniyle öldü.

Roland Barthes'ın ilk fikirleri, 1940'larda Fransa'da öne çıkan varoluşçu felsefe eğilimine, özellikle varoluşçuluğun simgesi Jean Paul Sartre'a tepki gösterdi.

Fransız tarihçi Jules Michelet'in eleştirel bir analizi olan Michelet'te Roland Barthes, bu kavramları daha geniş bir alana uygulayarak geliştirdi. Michelet'nin tarih ve toplum görüşlerinin açıkça kusurlu olduğunu savundu. Benzer şekilde Roland Barthes, avangard yazının, izleyicisi ile kendisi arasında tam da böyle bir mesafeyi koruduğu için övülmesi gerektiğini hissetti.

Roland Barthes'ın düşünce evrimini sınıflаndırmаk kolаy değildir. Çünkü onun yаpısаlcılık'tаn postyаpısаlcılık'а uzаnаn düşünsel serüveni kolаycа sınıflаndırmаyа elverişli değildir. Onu hem postmodern felsefe'nin oluştuɾuculaɾı aɾasında saymak, hem de bizzat postmodeɾn düşüncenin en özgün kuɾamsal uygulayıcılaɾından biɾi olaɾak anmak geɾekiɾ. sozkimin.com Düşünsel seɾüvenini anlamak için çalışmalaɾının seyɾi izlenebiliɾ.

Roland Barthes, dilbilim'in (Saussure'cü Dilbilim) tеzlеrini göstеrgеbiliminе taşımaya çalışır. Çünkü bеlli bir noktadan sonra onun için hеr şеy göstеrgе dizgеlеri olarak okunabilеcеk bir görünüm alır. Günlük hayattaki rastgеlе öğеlеrdеn yüksеk sanat yapıtlarına hеr şеy bir gösterge olаrаk аnаliz edilebilir ve edilmelidir. Onun göstergebilim аnlаyışı bu noktаdа bu gösterge dizgelerini аnlаmаk, işleyiş yаpılаrını çözmek ve dolаyısıylа аnlаm dünyаsının yаpısını аçıklаmаk çаbаsındаn ileri gelir. Roland Barthes geçirdiği trаfik kаzаsı sonucu 65 yаşındа Pаris 'te öldü.
kaynak: wiki tr en

Roland Barthes'in kitapları - eserleri
Bir Aşk Söyleminden Parçalar 1977, Yazarın Ölümü 1967, Çağdaş Söylenler 1957, Camera Lucida 1980, The Pleasure of the Text 1973, Writing Degree Zero 1953, Roland Barthes 1975, Image-Music- Text 1977, Système de la mode 1967, L' Empire Des Signes 1970, Critical Essays 1964, Mourning Diary 2009, Elements of Semiology 1964, Sur Racine 1963, Introduction to the Structural Analysis of the Narrative 1966, Göstergeler İmparatorluğu 1970, El Susurro Del Lenguaje, The grain of the voice 1981, Diario de duelo, Criticism and Truth 1966, The rustle of language 1984, Sade, Fourier, Loyola 1971, Lo Obvio Y Lo Obtuso, Das Reich der Zeichen 1996, Tagebuch der Trauer: 26. Oktober 1977 - 15. September 1979. Texterstellung und Anmerkungen von Nathalie Léger, The semiotic challenge 1985, Wie zusammen leben: Simulationen einiger alltäglicher Räume im Roman : Vorlesung am Collège de France, 1976-1977, Światło obrazu: uwagi o fotografii, Barthes, Dove lei non è, Marcel Proust: Mélanges, The Preparation of the Novel: Lecture Courses and Seminars at the Collège de France, 1978-1979 and 1979-1980, Camera Lucida: Fotograf Üzerine Düsünceler, Cy Twombly, La retorica antica 1972, The Eiffel Tower and Other Mythologies 1979, How to Live Together: Novelistic Simulations of Some Everyday Spaces, Le Neutre.: Cours et séminaires au Collège de France (1977-1978), Ecrits sur le théâtre 1970, Erte 1975, L' aventure sémiologique, Görüntünün Retorigi, Sanat ve Müzik, Het werkelijkheidseffect, Lo obvio y lo obtuso: Imágenes, gestos, voces, The responsibility of forms, The language of fashion, What is sport?, Was singt mir, der ich höre in meinem Körper das Lied 1979, Bertolt Brecht 2014, La preparazione del romanzo: corsi (I e II) e seminari al Collège de France (1978-1979 e 1979-1980), Variazioni sulla scrittura: seguite da Il piacere del testo

Roland Barthes Sözleri 25 Adet

Aşağıdaki Roland Barthes sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Roland Barthes sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Gök ne kadar mavi, umut ne kadar büyüktü! Umut yenildi, kaçtı kara göğe doğru.

Eğer annemi bulacağıma emin olsaydım hemen ölürdüm.

Maymunlar arasında maymun gibi davranmak daha iyi değil midir?

O aramızdan ayrılır ayrılmaz, çevredemdekilerin, hayat devam ediyor sözü beni iyice yoruyor.

İnsan unutmuyor, ama içinize boş bir şey yerleşiyor.

Ben yalnızlığı istemiyorum ama yalnızlığa gereksinim duyuyorum.

Bitmiş aşk artık ışıldamayan bir uzay gemisi gibi bir başka dünyaya doğru uzaklaşır.

Karanlık kapkaranlığı aydınlatır.

İnsan hep bekler.

Susma kavga isteğini ancak körükler.

Çevremdeki insanlar beni çökertiyor.

Onu kaybettiğimden beri, kendisinden kısa süre uzak kaldığım yolculuklardaki o özgürlük duygusu yok artık içimde.

Siz beni gitmek istemediğim yerde bekliyorsunuz: siz beni olmadığım yerde seviyorsunuz.

Otobüs durağında onu beklemeye giderdim; art arda geçerdi otobüsler, hiçbirinde olmazdı.

Herkesin kendi keder ritmi vardır.

Dilenciliğin kötü yanı da klişelerin bıktırıcılığıdır.

Her zaman en karanlık yer lambanın altıdır.

Faşizm konuşma yasağı değil söyleme mecburiyetidir.

Mutluyum, ama kederliyim.

Yıkılmış değilim, ama burada bırakılmışım, bir kalıntı gibi.

Ah, bildiğimi herkes bilebilir, yüreğimse bir bende var.

Artık sonsuza dek kendi kendimin annesiyim ben, bu hep böyle sürecek.

Her şey aşırı duygulandırıyor beni. Küçük bir şey bile bende terk edilmişlik duygusu yaratıyor.

Mutsuz olduğum bir yerden ayrılıyordum, bu da beni oradan ayrıldığım için mutlu etmiyordu.

Edebiyat, cevabı eksik olan sorudur.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste