Robert Green Ingersoll Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li hatip, aktivist ve politik lider Robert Green Ingersoll ait 9 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Robert Green Ingersoll kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Robert Green "Bob" Ingersoll mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Robert Green Ingersoll
  • Adı: Robert Green Ingersoll
  • Doğum: 11 Ağustos 1833
  • Ölüm: 21 Temmuz 1899
  • Mesleği: ABD'li hatip, aktivist ve politik lider
Robert Green Ingersoll Kimdir Sayfası

Bu sayfada Robert Green Ingersoll hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Robert Green Ingersoll sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Robert G. Ingersoll (11 Auğustos 1833 ' 21 Temmuz 1899), "The Great Agnostic" lakaρlı ABD'li hatip, aktivist ve politik lider.

11 Auğustos 1833 tarihinde Кalvinist bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Erken yaşta evinden ayrıldı ve öğretmenlik yaρmaya başladı. Daha sonra kardeşi ile birlikte bir hukuk bürosu dahi kurdu. sozkimin.com ABD'deki köleliğe kaɾşı tavıɾ aldı. İllinois valisi olmayı isteyen Ingeɾsoll politikaya atıldıysa da, muhafazakaɾ olmaması sebebiyle Cumhuɾiyetςileɾ taɾafından cazip göɾülmedi.

1870'leɾden itibaɾen geleneksel inançlaɾa kaɾşı hüɾ düşünceyi savunaɾak deɾsleɾ veɾdi. 1884 senesinde Ameɾikan Seküleɾ Biɾliği'ni kuɾdu ve özgüɾ düşünceyi savunmaya devam etti. Ingeɾsoll, devlet ve kilise ayɾımının yanı sıɾa oɾdudan din göɾevlileɾinin çıkaɾılmasını da talep ediyoɾdu.
kaynak: wiki

Robert Green Ingersoll Sözleri 9 Adet

Aşağıdaki Robert Green Ingersoll sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Robert Green Ingersoll sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Cesaretin en büyük denemesi, mağlubiyeti üzülmeden kabul etmektir.

Dünyada şu an adem ve havva hikayesine inanan zeki bir erkek veya kadın kaldı mı? Eğer ona inanan birini bulursanız kafasına hafifçe vurarak tıklatın ve bir yankı duyacaksınız. Kiralık boş bir oda var.

Dinsizler, tarihin her çağında insan hakları için savaştı, ve her zaman özgürlüğün ve adaletin korkusuz avukatı oldular.

Bu benim inancım: Mutluluk tek iyilik; akıl tek meşale; adalet tek ibadet, insanlık tek din ve sevgi tek rahip.

Korku beyni felce uğratır. İlerleme cesaretten doğar. Korku inanır, cesaret şüphe eder. Korku yere düşer ve dua eder. Cesaret ayakta durur ve düşünür. Korku kaçar, cesaret ilerler. Korku barbarlıktır, cesaret uygarlık. Korku tanrılara, şeytanlara, ruhlara inanır. Korku dindir. Cesaret bilim.

Çağlar boyunca, güçlü zayıfı ezdi; kurnaz ve kalpsiz, aptal ve masum olanları tuzağa düşürdü ve köleleştirdi, ve insanlık tarihinde, hiçbir yerde, hiçbir tanrı ezilenlerin yardımına koşmadı.

İnsanlar ırk veya renk gibi tesadüfi sebeplerle üstün olmazlar. En iyi kalbi, en iyi aklı olanlar üstündür. Üstün insan yerdekine eğilerek ayakta durur ve onu kaldırarak yükselir.

Eğer kötülükler yok edilecekse, biz yok etmeliyiz. Eğer köleler serbest bırakılacaksa, bize serbest bırakmalıyız. Eğer yeni gerçekler keşfedilecekse, biz keşfetmeliyiz. Eğer elbisesizler giydirilecekse; açlar doyurulacaksa, adalet yerini bulacaksa; işçilik ödüllendirilecekse; batıl akıldan kovulacaksa; korunmasızlar korunacaksa ve sonunda doğruluk zafer kazanacaksa bunların hepsi insanların eseri olmalı. Geleceğin büyük zaferleri insanlık tarafından kazanılmalı ve sadece insanlık tarafından kazanılmalı.

İnsanlar gökte bir diktatöre taparken dünyada çok az özgürlük olabilir.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Ümran Çolakoğlu

Bütün söylediklerine katılıyorum. 1800 lerde böyle düşünüp cesurca ifade edebilmesi çok daha güzel.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste