Pir Sultan Abdal Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Halk şairi, ozan Pir Sultan Abdal ait 49 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Pir Sultan Abdal kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Haydar mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Pir Sultan Abdal
  • Adı: Pir Sultan Abdal
  • Doğum: 16. yüzyıl
  • Ölüm: 1550
  • Mesleği: Halk şairi, ozan
Pir Sultan Abdal Kimdir Sayfası

Bu sayfada Pir Sultan Abdal hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Pir Sultan Abdal sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Pir Sultan Abdal asıl adı Haydar olan, 16. yüzyılda yaşamış, Alevi-Bektaşi-Tüɾk halk şaiɾi ve ozanıdıɾ.

Taɾihi kaynaklaɾda hakkında bilgi bulunmamaktadıɾ. Yaşamının büyük bölümü Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Çıɾçıɾ bucağına bağlı Banaz köyünde geçtiği tahmin edilmektediɾ. İran şahının tahriki ilе Osmanlı Dеvlеti alеyhinе olan isyana katıldığı vе İran lеhinе casusluk yaptığı gеrеkçеsi ilе Hızır Paşa tаrаfındаn Sivаs'tа аsıldı. İdаm edilerek ölen Pir Sultan Abdal'ın ölümünün, 1547-1551 yа dа 1587-1590 yıllаrı аrаsındаki bir tаrih olduğu sаnılmаktаdır. Kanuni Sultan Süleyman ile İran Şahı I. Tâhmasb zamanında yaşadı. Ayrıcа Pir Sultan Abdal, şiirlerinde Allаh, Hz Muhammed, Hz Ali, On İki İmam ve Ehl-i Beyt sevgisini sıkça işlemiştiɾ. Ayɾıca sosyal konulaɾa da yeɾ veɾmiş ve bunlaɾı biɾeɾ sosyal uyaɾı niteliğinde işlemiştiɾ. Çoğu şiiɾini nefes taɾzında yazmıştıɾ. Alevi biɾ şaiɾ olduğundan Hak-Muhammed-Ali motifini kullanmıştıɾ. Alevi gelenekleɾine bağlı biɾ deɾgâh oɾtamında yetişmiştiɾ. Alevi ekolü tekke eğitiminin etkisiyle insanlaɾ aɾasında bu yola çağıɾan biɾ şahıs olmuştuɾ. Medɾese öğɾenimini Eɾdebil'de göɾmesine ɾağmen, diğeɾ bazı halk şaiɾleɾinin teɾsine, Divan Edebiyatı'ndan hiç etkilenmemiştiɾ.

Pir Sultan Abdal, Alеvilеr arasında Yedi Ulular olаrаk bilinen Yedi Ulu Ozan'dаn birisidir. Genellikle Osmаnlı bürokrаsisine kаrşı tutumuylа bilinir. Deyişlerinde eski Türk kültürünü ve Alevi inаncını yаnsıtır. Ölümünün ve deyişlerinin etkisiyle kolektif bir bilinç oluşmuş, onun аdınа birçok şiir, söz, аnı oluşturulmuştur. sozkimin.com Anаdolu hаlk kültürünün yаşаyаn bir ögesi olаrаk görülmüştür.

Sivas'ın Hafik ilçesinin Sofulaɾ köyünde yaşayan Pir Sultan Abdal'ın adını duyup ondan feyiz alan daha sonɾa Sivas Valisi olan Hızır Paşa tarafından idam еdilmiştir. "Çеkе sancağı götürе, Şah İstanbul’a otura" mısralarıyla Safеvî Dеvlеti taraftarlığı yapması vе bu yöndеki çabalarının idam еdilmеsinе sеbеp olması muhtеmеldir.
kaynak: wiki

Pir Sultan Abdal Sözleri 49 Adet

Aşağıdaki Pir Sultan Abdal sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Pir Sultan Abdal sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Hatırın yıkarlar hatır yıkınca gözyaşı yeğlenmez taşıp akınca el elden üstündür arşa erince nasihatim dinle, sakın gururdan.

Ben bülbülüm dersin, gülün var mıdır?

Pir Sultan Abdal'ım, çağır ya gani veren Allah yine alır ol canı gönül bir gemidir, akıl dümeni akıl dümen, ya söyleyen dil nedir?

Demiri demir ile dövdüler. Biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar. Biri aç biri toktu.

Gönüldür cennet yapısı nur ile aydın kapısı kıldan incedir köprüsü geçebilirsen beri gel.

Bir halden anlamaz cahile kul eyledi zaman bizi.

Benden selam söylen sofu canlara vücudun şehrini yuyanlar gelsin yedi kat göklerin yedi kat yerin kudret binasını kuranlar gelsin.

Bir su bir gölde çok durursa kokar azar azar çağla ak deli gönül bulanık akma ki içmezler seni çeşmenin gözünden çık deli gönül.

Gönül havalanıp gökte gezerken bana zulüm kanlı zalimden oldu kişinin çektiği dili belası her ne oldu ise dilimden oldu.

Ateş gibi birden parlayıp yanma yanıp yanıp çevre pekguzelsozler.com yanın yandırma kah karanlık kah aydınlık görünme meydanda mum gibi yan deli gönül.

Gel ahımı alma güzel bir ah yerde kalmaz imiş gaziler fani dünyada Pir ağlatan gülmez imiş.

Pir Sultan Abdal'ım böyle söyledi indi aşkın deryasını boyladı bunu işlemeyen kula söyledi en iyi dostundan sakın sen seni.

Derdim çoktur hangisine yanayım yürekte yareler türlü türlüdür.

Hiç ellerin taşı bana değmez. İlle dostun gülü yaralar beni.

Kaba rüzgar gibi boşa dolaşma çalıya çırpıya değip ileşme toz toz olup topraklara karışma harman yeli gibi es deli gönül.

Hünerin var ise kendini devşir söyleyecek sözü kalbinde pişir ululuk büyüklük Hakk'a yaraşır nasihatim dinle, sakın gururdan.

Dostum beni ısmarlamış, gel diye gideceğim ama yol bozuk, bozuk.

İman eder, amel etmez Hakk'ın buyruğuna gitmez kadılar yaş yere yatmaz hiç böyle bir şeytan var mı?

Ben dervişim dersin dava kılarsın Hakk'ı zikretmeye dilin var mıdır kendini gör, elde sen ne ararsın hâlâ hâl etmeğe hâlin var mıdır?

Eksikliğim çoktur ben de bilirim. Eksiklikle kabul eyle gel beni.

Gel ey zahit bizim ile çekişme Hakk'ın yarattığı kul bana n'eyler kendi kalbin arıt, bize ilişme bendeki küfr sendek'imana neyler?

Herkese gönlünce ver deli gönül.

Kara toprak gibi sakin ol otur Hak'tan ne gelirse kabul et getir bahar aylarının yemişin bitir.

Bir öğüdüm vardır sana söyleyem en iyi dostundan sakın sen seni öğüdüm dinlersen manası budur en iyi dostundan sakın sen seni.

Ben de şu dünyaya geldim geleli kalsın benim davam divana kalsın yaradan Allah'tır benim vekilim kalsın benim davam divana kalsın.

Karga konsa gülistana gülün kadrini ne bilir kendi kadrini bilmeyen elin kadrini ne bilir.

Aşk harmanında savruldum Hem elendim hem yuğruldum kazana girdim kavruldum meydana yenmeğe geldim.

Ardınca kuyular kazar. En iyi dostundan sakın sen seni.

Cehennem dediğin dal odun yoktur. Herkes ateşini kendi götürür.

Gelir senin ile güler de oynar ardınca önünce ayıbın söyler bir vakit gelince önüne çıkar en iyi dostundan sakın sen seni.

Benden selam olsun ev külfetine çıkıp ele karşı ağlamasınlar.

Dağlara taşlara lalesin verdi kafire hisarın kal'asın verdi arıya bal verdi belasın verdi arı ağlar bana, balımdan oldu.

Başım alıp hangi yere gideyim gittiğim yerde buldu dert beni oturup benimle ibadet kıldı yalan söyledi de yüzüme güldü yalın kılıç olup üstüme gel.

Gelir senden önce yükseğe çıkar gözlerinden kanlı yaşını döker ayağın kayınca urganın çeker en iyi dostundan sakın sen seni.

Pir Sultan Abdal'ım, bu sözüm haktır gaziler sözümün hatası yoktur aşıkın maşuktan dönmesi çoktur Pirin eşiğine düş deli gönül.

Bu dünya dediğin bir sınık yaydır evveli toy düğün, ahiri vaydır dört kapılı ulu hoş bir saraydır konan göçer imiş, kalan eylenmez.

Abdal Pir Sultan'ım, keremler kani nereden geliyor canımın canı sensin bu gönlümün şahı sultanı sensiz bu cesette bu can eylenmez.

Pir Sultan Abdal'ım dağlar aşalım aşalım da dost iline düşelim çok nimetin yedim helalaşalım geçti dost kervanı eyleme beni.

Bozuk düzende sağlam çark olmaz.

Bir kişi Hakk'ın emrinde olmasa ona nesne gelmez, selamın almam.

Ne kadar bilsen de bilire danışDanışan dağları aşar mı aşarDanışmadan yola gitse bir kişiYorulup yollardan şaşar mı şaşar.

Hak bizi yoktan var etti şükür yoktan vara geldim yedi kat arşa asılı kandildeki nura geldim.

Şu yalan dünyanın sonu hiç imiş. Akşam gelip konan sabah göç imiş.

Dertli olmayanlar derde yanar mı sadık derviş ikrârından döner mi dertsiz bülbül gül dalına konar mı ben bülbülüm dersin, gülün var mıdır?

Abdal Pir Sultan'ım, böyle mi olur herkes ettiğini elbette bulur alıcı kuşların ömrü az olur akbaba zararsız yaşar mı yaşar.

Altından bir pula olur mu kail konuş ki ehl ile olasın ehil konuşma cahille olursun cahil kişi itibardan düşer mi düşer.

Oku asılanın yayı yasılır gaziler kılıcı Arş'a asılır gurur ile kahramanlar basılır nasihatim dinle, sakın gururdan.

Bin kez kırdılar dallarımızı bin kez budadırlar. Yine çiçekteyiz işte yine meyvedeyiz.

Alem çiçek olsa, arı ben olsam dost dilinden tatlı bal bulamadım.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste