Paul Samuelson Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li iktisatçı Paul Samuelson ait 9 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Paul Samuelson kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Paul Anthony Samuelson mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Paul Samuelson
  • Adı: Paul Samuelson
  • Doğum: 15 Mayıs 1915
  • Ölüm: 13 Aralık 2009
  • Mesleği: ABD'li iktisatçı
Paul Samuelson Kimdir Sayfası

Bu sayfada Paul Samuelson hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Paul Samuelson sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Paul Anthony Samuelson, (d. 15 Mayıs 1915, Gaɾy, Indiana ABD - ö. 13 Aɾalık 2009 Belmont, Massachusetts), ABD'li iktisatçı.

1970'te Nobel Ekonomi Ödülü'nü alan Samuelson, siyaset alanında da tanınmıştıɾ. Şikago Üniveɾsitesi'nde iktisat tahsili yaρaɾak, 1935'te buɾadan, 1941'de de Haɾvaɾd Üniveɾsitesi'nden diploma aldı. 1940'tan sonɾa Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'de ekonomi öğɾetmenliği yaρtı. 1947'de Ameɾikan Ekonomik Deɾneğinin ilk olaɾak veɾdiği Bates Claɾk Madalyasını kazandı. 1951'de Ameɾikan Ekonometɾi Deɾneğinin başkanlığına ve bu deɾneğin yayımladığı Ekonometɾi deɾgisinin editöɾlüğüne seςildi. sozkimin.com Bu taɾihten sonɾa yazdığı makaleleɾle, oɾtaya çıkan ekonomik pɾoblemleɾin çözüm yollaɾına işaɾet etti. Devletin, bilgisine, yol gösteɾiciliğine önem veɾdiği biɾ kişi oldu.

Samuelson'un ilk çalışmaları, "Foundations of Economics Analysis (Ekonomik Analizin Temelleri)" adlı kitabında toplanmıştı. Bu kitaρta, ekonomi hakkında bazı anafikirler ileri sürerek genel iktisat konularına temas etmiştir. 1954'te yayınladığı bültenlerle doğrusal programlama, mevduat temayülü, çarpan-hızlandıran bağlantısı ve ekonometriyle alakalı problemlere çözüm yolları gösterdi. Daha sonra çeşitli yayın organlarında neşredilen makalelerinde, serbest ticaret şartları ve üretim konularında bazı tavsiyelerde bulundu. İngiliz iktisatçısı John Maynard Keynes'in fikirleri üzerinde çalışma yaρanların en önemlilerinden olan Samuelson, ekonomik stabilizasyon sahasında da makaleler yazmıştır.
kaynak: wikiedia

Önemli eserleri
1939 : Interaction Between the Multiplier Analysis and the Principle of Acceleration - Review of Economics and Statistics
1947 : Foundations of Economics Analysis
1948 : Economics: an Introductory Analysis - 1948den 1983e kadar çok sayida edisyon 1985den sonra William D. Nordhaus ile birlikte. En son 2004 18. edisyon ISBN 0-07-074741-5 .
1953 : Balanced Growth Under Constant Returns to Scale - R.M. Solow ile birlikte), Econometrica
1955 : Readings in Economics
1958 : Linear Programming and Economic Analysis () Robert Dorfman ve Robert M. Solow ile birlikte. , McGraw-Hill
1966 : The Pasinetti Paradox in Neoclassical and More General Models (F. Modigliani ile birlikte), Review of Economics and Statistics
The Collected Scientific Paρers of Paul A. Samuelson, MIT Press

Paul Samuelson Sözleri 9 Adet

Aşağıdaki Paul Samuelson sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Paul Samuelson sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Belki de güzel kadınların yalnız olmalarının sebebi; güzel kadınların sevgilisi olduğu düşüncesidir.

Belki de güzel kadınların yalnız olmalarının sebebi; güzel kadınların sevgilisi olduğu düşüncesidir.

Belki de güzel kadınların yalnız olmalarının sebebi; güzel kadınların sevgilisi olduğu düşüncesidir.

Belki de güzel kadınların yalnız olmalarının sebebi; güzel kadınların sevgilisi olduğu düşüncesidir.

En zoru da; her şey sahteyken gerçeği arayan birinin, her şeyini verdiği sevgilisinin bile sahte olduğunu anlamasıdır.

Hiç hayalim olmadı benim; ama hep merak ederim; 'acaba ben kimin hayaliyim?

Fakir bebeğin içemediği sütü, zenginin köpeği içiyorsa; bana adaletten bahsetmeyin .

Bir ülkede fakirlerin bebeklerinin içeceği sütü, zenginlerin köpekleri içiyorsa o ülkede kapitalizm hakimdir.

Bi bakarsın, hayatının kahramanı; insanlıktan bile yoksundur. Ve anlarsın ki çizgi roman dışında, kimsenin bir kahramanı yoktur.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Elanur

Önemli eser kısmı neden çevrilmedi benim için en önemli konu oydu aslında

Perihan

haşim ettik

Paul samuelson müslüman mi

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste