Paul Henri Thiry d'Holbach Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız filozof ve yazar Paul Henri Thiry d'Holbach ait 22 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Paul Henri Thiry d'Holbach kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Baron d'Holbach mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Paul Henri Thiry d'Holbach
  • Adı: Paul Henri Thiry d'Holbach
  • Doğum: 8 Aralık 1723
  • Ölüm: 21 Ocak 1789
  • Mesleği: Fransız filozof ve yazar
Paul Henri Thiry d'Holbach Kimdir Sayfası

Bu sayfada Paul Henri Thiry d'Holbach hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Paul Henri Thiry d'Holbach sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Paul Henri Thiry d'Holbach, Alman kökenli Fɾansız filozof ve yazaɾ.

18. yüzyılın ikinci yaɾısında maddeciliğin yayılmasında önemli ɾol oynadı. Bunu sağlamak için Régence döneminde kendisine soyluluk unvanı veɾilmiş amcasından miɾas kalan seɾveti bol bol kullandı. Dostlaɾı olan ve aɾalaɾında Denis Diderot'nun da bulunduğu filozoflara paraca yardım еtti.

D'Holbach çok sayıda Almanca kimya vе doğa bilimi yapıtını vе Colins vе Toland gibi İngiliz sеrbеst düşünürlеrinin birçok önеmli kitabını Fransızcaya çеvirdi. Boulanger, Fréret vе Dumarsais'nin yasaklanmış еl yazmaları vе ayrıca Lucretius'un "De natura rerum"unu yаyımlаdı.

Özellikle yerbilim, mаdencilik ve mineroloji konulаrındа olmаk üzere аnsiklopediye 400 kаdаr mаdde yаzdı. Hаsımlаrının "Holbach Takımı" аdını verdikleri bir dost grubuylа birlikte felsefe tаrtışmаlаrınа girişti. Tаkmа аdlаrlа birçok kitаp yаyımlаdı. Bаşyаpıtı olаn "Le Système de lа nаture" mаhkûm edilip yаkıldı.

Paul Henri Thiry d'Holbach dini ve özellikle Hɾistiyanlığı üç bakımdan eleştiɾiɾ: Din akla kaɾşıdıɾ; insanlığın mutluluğa ulaşmasını engelleɾ; siyasal zoɾbalığa elveɾişli zemin hazıɾlaɾ. Dinleɾi bilgisizlik ve koɾku doğuɾmuş; "eğitim", "alışkanlık" ve "zoɾbalık" geliştiɾmiş; baştaki büyükleɾ ve zenginleɾ de onu çıkaɾlaɾına uygun bulaɾak koɾumuşlaɾdıɾ. sozkimin.com Mateɾyalist olan d'Holbach, Tanɾı'nın, ɾuhun ve doğuştan gelen fikiɾleɾin vaɾlığını ɾeddedeɾ.

Paul Henri Thiry d'Holbach'ın Fransız Devrimi'nden kısa bir süre önce Paris'te öldüğüne inanılıyor. Çeşitli din karşıtı eserlerinin yazarlığı 19. yüzyılın başlarına kadar yaygın olarak bilinmedi. İronik olarak, Paris'teki Saint-Roch Kilisesi'ne gömüldü. Mezarın kesin yeri bilinmemektedir.
kaynak: wiki

Paul Henri Thiry d'Holbach Sözleri 22 Adet

Aşağıdaki Paul Henri Thiry d'Holbach sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Paul Henri Thiry d'Holbach sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Dinleri bilgisizlik ve korku doğurmuş; eğitim, alışkanlık ve zorbalık geliştirmiş; baştaki büyükler ve zenginler de onu çıkarlarına uygun bularak korumuşlardır.

Doğa, insana aklını kullanmasını ve rehberi yapmasını söyler; din ise insan aklının yozlaşmış olduğunu, güvenilmez bir rehber olduğunu ve hilekâr bir Tanrı tarafından yaratıklarına yoldan çıkmaları için rehberlik yapmak üzere verilmiş olduğunu öğretir.

Her şeyden önce dinin ve dinden doğan despotluğun eleştirilmesi gerekir.

Geçmişten bu yana, halklar yeryüzünde kendilerini çok mutsuz hissettikleri için onları, tanrısal öfke ile tehdit ederek susmaya zorluyorlar; sefilliklerinin gerçek nedenlerini görmelerini engellemek için bakışlarını göğe çevirtiyorlar.

Bütün çocuklar ateisttir, tanrı fikri onlarda yoktur.

Sıradan insanlar masal dinlemeyi her şeye tercih eder. Rahipler ve şeriatçılar, bu masallardan dinler icat eder ve sırlar üretirler.

Bozulmuş bir toplumda, mutlu olabilmek için bozulmuş olmak gerekir.

Dinleri bilgisizlik ve korku doğurmuş; 'eğitim', 'alışkanlık' ve 'zorbalık' geliştirmiş; baştaki büyükler ve zenginler de onu çıkarlarına uygun bularak korumuşlardır.

Din şikâyet etmeden yurt üzerinde baskı kuran zorbalara itaat etmesini emreder, yurttaşlarını köleleştirerek lütuflarını hak etmesini emreder.

Doğadan edindiğimiz her bilgi, tanrıları öldürmektedir. Tıpkı bilmediklerimizin tanrıların doğumuna sebep oluşu gibi.

Din akla karşıdır; insanlığın mutluluğa ulaşmasını engeller; siyasal zorbalığa elverişli zemin hazırlar.

Bir ateist, insanlığı yeniden doğaya, deneyime ve akla yönlendirmek için, insanlığa zarar veren ejderhaları yok eden kişidir.

Tanrı kavramının kaynağı, insanın duyduğu acıda, korkuda ve tedirginliktedir.

Din eşiği, bu nedenle, olgun, aydın insanın aşması gereken cahillik ve korkuydu.

Madde ve ruh, bir ve aynı şeydir. Hareket ve madde, evrenin temelidir, insan, duymak, düşünmek ve eylemde bulunmak özüne sahip olan maddeden yapılmıştır.

Ancak dinin bulutlarını ve hayaletlerini dağıttığımızda Hakikat'i, Aklı ve Ahlak'ı keşfedeceğiz.

Doğa insana şöyle der: Sen özgürsün, yeryüzünde kimse seni senin haklarından kanunen yoksun bırakamaz. Din ona şöyle seslenir: O bir köledir ve Tanrısı tarafından ömrü boyunca temsilcilerinin demir çubukları altında inlemeye mahkûm bırakılmıştır.

İnsanlar, başlarına gelen ve nedenlerini bilip anlayamadıkları felâketleri tanrısal bir varlığa bağlamışlar; bunları onun yaptığına inanmışlardır.

İnsanlara kendi akıllarına saygı duymaları ve cesur olmaları telkin edilmeli ve kendileri için arkasından koşması gereken hayallere gereksinimleri varsa, doğruluk, iyilik ve barış sevgisini benimsemeleri öğretilmelidir.

Doğadan edindiğimiz her bilgi, tanrıları öldürmektedir. Tıpkı bilmediklerimizin tanrıların doğumuna sebep oluşu gibi.

Din, bana, sadece hükümdarları halklarının üstüne çıkarmak ve bunları hükümdarların gücüne teslim etmek için icat edilmiş gibi geliyor. Geçmişten bu yana, halklar yeryüzünde kendilerini çok mutsuz hissettikleri için onları, tanrısal öfke ile tehdit ederek susmaya zorluyorlar; sefilliklerinin gerçek nedenlerini görmelerini engellemek için bakışlarını göğe çevirtiyorlar.

İnsanlara kendi akıllarına saygı duymaları ve cesur olmaları telkin edilmeli ve kendileri için arkasından koşması gereken hayallere gereksinimleri varsa, doğruluk, iyilik ve barış sevgisini benimsemeleri öğretilmelidir.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Selim

Her şeyden önce dinin ve dinden doğan despotluğun eleştirilmesi
Admin: Sözler için teşekkür ederiz Selim bey. Sayfa güncellenmiştir.

Perihan

Aydın

Doğadan edindiğimiz her bilgi, tanrıları öldürmektedir. Tıpkı bilmediklerimizin tanrıların doğumuna sebep oluşu gibi. Paul Henri Thiry d'Holbach

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste