Paul Brunton Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz filozofu Paul Brunton ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Paul Brunton kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Paul Brunton mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Paul Brunton
  • Adı: Paul Brunton
  • Doğum: 21 Ekim 1898
  • Ölüm: 27 Temmuz 1981
  • Mesleği: İngiliz filozofu
Paul Brunton Kimdir Sayfası

Bu sayfada Paul Brunton hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Paul Brunton sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Paul Brunton, İngiliz kitap yazarı. Raphael Hurst'un mahlaslı adıdır.

Batı ezoterizminde Neo-Hindu spiritüalizminin ilk popülerleştiricilerinden biri olarak, özellikle de 20'den fazla dile çevrilmiş olan A Search in Secret India (1934) ile tanınır.

Paul Brunton, 1898'de Londra'da doğdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir tank tümeninde görev yaptı ve daha sonra kendini mistisizme adadı ve Teosofistlerle temasa geçti. 1921'de Karen Augusta Tuttrup ile evlendi ve ondan Kenneth Thurston Hurst (d. 1923) adında bir oğlu oldu. Eşinin arkadaşı Leonard Gill ile bir ilişkisi olduktan sonra, evlilik 1926'da boşanmayla sonuçlandı, ancak Paul Brunton eski karısı ve Gill ile dostane şartlarda kaldı. Bir kitapçı ve gazeteciydi ve Raphael Meriden ve Raphael Delmonte dahil olmak üzere çeşitli takma adlar altında yazdı. Bloomsbury'deki bir okült kitapçı The Atlantis Bookshop'un ortağı olan Paul Brunton, 1920'lerin hem edebi hem de okült İngiliz entelijansiyasıyla temasa geçti.

1930'da Paul Brunton, Hindistan'a yaptığı bir yolculuğa çıktı ve bu onu Meher Baba, Vishuddhananda Paramahansa, Kancheepuram'dan Paramacharya ve Ramana Maharshi ile temasa geçirdi. Paramacharya'nın ısrarı üzerine, Ramana Maharshi ile tanıştı ve bu, Ramana'nın batı dünyasına ifşa edilmesiyle sonuçlanan bir olay dönüşüne yol açtı. Paul Brunton'ün Ramana Maharshi'nın aşramına ilk ziyareti 1931'de gerçekleşti. Bu ziyaret sırasında Paul Brunton'e, eskiden askeri bir subay olan ancak bu arada Rangoon'daki İngiliz ashramının kurucusu Swami Prajnananda olarak bilinen bir Budist bhikshu eşlik etti. Paul Brunton, "Tanrı'yı idrak etmenin yolu nedir?" de dahil olmak üzere birkaç soru sordu.Paul Brunton, 1934'te A Search in Secret India'nın yayımlandığı takma addı. Kitap en çok satanlar arasına girdi ve Paul Brunton daha sonra bu adla yayımlanmaya devam etti.

Paul Brunton, Gizli Hindistan'da Bir Arama ve Gizli Yol adlı kitapları aracılığıyla Ramana Maharshi'yi Batı'ya tanıtmasıyla tanınır.

Bir gün, Ramana Maharshi ile otururken - Paul Brunton, Steve Taylor'ın "onu sonsuza dek değiştiren gerçek bir aydınlanma deneyimi" olarak adlandırdığı bir deneyim yaşadı. Paul Brunton bunu şu şekilde açıklar:

Kendimi dünya bilincinin dışında buluyorum. Şimdiye kadar beni barındıran gezegen ortadan kayboluyor. Alev alev yanan bir ışık okyanusunun ortasındayım. İkincisi, düşünmekten çok, dünyaların yaratıldığı ilkel madde, maddenin ilk hali olduğunu hissediyorum. İnanılmaz derecede canlı, anlaşılmaz sonsuz uzaya uzanır.

Paul Brunton, II. Dünya Savaşı sırasında Mysore Maharaja'nın konuğu olarak Hindistan'daydı. The Quest of the Overself adlı kitabını Maharaja'ya adadı ve Maharaja 1940'ta öldüğünde cenazesinde hazır bulundu.

Paul Brunton, Mahatma Gandi'yi ve Hindistan bağımsızlık hareketini eleştiriyordu:

Hindistan'ın şu anda Gandhi'nin rahatsız etme çabasıyla ortaya çıkardığı uzun kargaşanın sancıları içinde olmasına rağmen, kasabalardaki genç öğrencilerin çoğuna saldıran siyaset histerisine henüz yenik düşmediğini de keşfediyorum.

1940'larda ve 1950'lerde Paul Brunton, tartışmalı Amerikalı yazar ve eski psikanalist Jeffrey Masson'un ebeveynleri ile arada sırada birkaç hafta, toplamda yaklaşık altı ay misafir olarak kaldı. 1956'da Paul Brunton, üçüncü bir dünya savaşının yakın olduğuna karar verdi ve bu yer güvenli kabul edildiğinden Massonlar Montevideo'ya taşındı. Paul Brunton, Güney Amerika'ya taşınmadı, bunun yerine Yeni Zelanda'da biraz zaman geçirdi. 1993'te Masson, Paul Brunton'ın “Babamın Gurusu: Maneviyat ve Hayal Kırıklığı Yoluyla Bir Yolculuk” başlıklı eleştirel bir incelemesini yazdı.

1950'lerde, Paul Brunton kitap yayınlamaktan emekli oldu ve kendini denemeler ve notlar yazmaya adadı. sozkimin.com 1981'de İsviçre'nin Vevey kentinde öldükten sonra, 1952'de yayınlanan son kitaptan bu yana geçen sürede yaklaşık 20.000 sayfa felsefi yazı yazdığı kaydedildi.

Paul Brunton'ın uzun zamandır bir arkadaşı olan filozof Anthony Damiani, 1972'de Wisdom'un Altın Başak Felsefi Çalışmalar Merkezi'ni kurdu.

İsveçli yayıncı Robert Larson, 1988'de Paul Brunton'ın Defterleri'nin 16 ciltlik setinin yayınlanmasını tamamlayan Larson Publications'ın (ABD) kurulmasına yardımcı oldu. Paul Brunton'ın oğlu Kenneth Hurst, Paul Brunton'ın çalışmalarını yayınlamaya ve arşivlemeye devam eden Paul Brunton Felsefe Vakfı'nın kurulmasına yardımcı oldu.
kaynak: wiki en

Paul Brunton Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Paul Brunton sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Paul Brunton sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Çömez yakınıyormuş: bize öyküler anlatıyorsun ama anlamlarını açmıyorsun. Usta yanıt vermiş: biri sana meyveyi çiğneyerek ikram etse hoşuna gider miydi?

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Cello

Kitablarindaki çevirilerde yetersiz ve çoğu anlamsız..... çevirmenlik burda çok önemli.
Admin: Gerekli düzenlemeler yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Perihan

selosuba

çeviri çok kötü olmuş
çok anlam kaybı var

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste