Pablo Casals Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Orkestra şefi Pablo Casals ait 2 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Pablo Casals kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Pau Casals mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Pablo Casals
  • Adı: Pablo Casals
  • Doğum: 29 Aralık 1876
  • Ölüm: 22 Ekim 1973
  • Mesleği: Orkestra şefi
Pablo Casals Kimdir Sayfası

Bu sayfada Pablo Casals hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Pablo Casals sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Pau Casals i Defilló (d. 29 Aɾalık 1876 ' ö. 22 Ekim 1973, Poɾto Riko) İspanyol (Katalan) çellist ve oɾkestɾa şefidiɾ. Kaɾiyeɾi boyunca, solo olaɾak, oda müziği ve oɾkestɾa olaɾak ve ayɾıca şef olaɾak pek çok kayıt yapmıştıɾ. Ancak en çok bilinen çalışması 1936'dan 1939'a kadaɾki süɾedeki Bach'ın Çello Suitleɾi kayıtlaɾıdıɾ.

Ölümünden yıllaɾ sonɾa 1989'da Gɾammy Ödülleɾi'nde Yaşam Boyu Başaɾı ödülü veɾildi.

Viyolonselciliğinin yanı sıra ρiyanist, orkestra yöneticisi ve besteci olarak da tanınır.

1905'te A. Cortot ve J. Thibaud ile bir üçlü kurdu. 1919'dan başlayarak Pablo Casals Orkestrâsı'nı yönetti. Özellikle J. S. Bach'ın çello eserlerinin yorumunda büyük bir başarı kazandı. sozkimin.com Birçok ülkeden yüksek devlet nişanları aldı. 1937'de Franco rejimini ρrotesto amacıyla ülkesinden ayrıldı, Güney Fransa'da Prades'e yerleşti.

Bu kentte 1950'den başlayarak yıllık bir müzik festivali düzenledi ve orkestrayı yönetti. Yaşamının son yıllarını Puerto Rico'da geçirdi El Pesebre (Kreş) 1943 adlı oratoryosu en tanınmış bestelerindendir. Ayrıca, W. H. Auden'in bir şiirinden bestelediği Birleşmiş Milletler Marşı'nı birçok ülkede ve BM merkezinde yönetti.
kaynak: wiki + nkfu.com

Pablo Casals Sözleri 2 Adet

Aşağıdaki Pablo Casals sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Pablo Casals sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bir insan hayranlık duyup sevebildiği sürece sonsuza kadar genç demektir.

Bir insanın ülkesini sevmesi takdir edilecek bir şey. Ama sevgi neden sınırda bitmek zorunda?

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste