Özgürlükleri bağlayan her türlü zincir kırılmalı, en başta da kafalardaki 'im...

söz kimin

Bu sayfada Türk yazar, düşünür, eski imâm ve müftü Turan Dursun tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Turan Dursun şöyle demiştir: Özgürlükleri bağlayan her türlü zincir kırılmalı, en başta da kafalardaki 'im... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

Turan Dursun

Özgürlükleri bağlayan her türlü zincir kırılmalı, en başta da kafalardaki 'iman zinciri'. İman zincirine bağlı düşünce sabittir, değişmezdir. Bu ise doğanın değişken yapısına terstir. Zincirli zihin gelişme gösteremez; değişmelere, gelişmelere ayak uyduramaz. Dünyamızdaki her türlü olumlu gelişme, dinin ve imanınki başta olmak üzere, tabuların zincirinden kurtulabildiği, yol bulabildiği ölçüde gerçekleşebilmiştir. İnsan aklı, bilim, teknoloji, insan hakları alanında ulaşılan noktalar, bu yoldaki adımların ürünleridir.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Düşene gülen acıyandan çok bulunur.

Sağlıktan büyük zenginlik yoktur.

Aklım kalbime;' İman nedir?' diye sordu:Kalbim ise aklımın kulağına eğilerek; 'İman edeptir.' dedi.

Bir insan hangi limana ulaşmak istediğini biliyorsa onun için her rüzgar uygundur.

En karlı hisse herzaman sürprizdir. Hangi şirketin ne zaman nereye satılacağı da öyle. Sonuca ulaşmak için değil aylar, yıllarca beklemek gerekebilir.

Henüz elimde yeterli bir veri yok. Elinde veri olmadan bir teori üretmek büyük bir hatadır. İnsanlar teorileri gerçeklere uyduracağına , farkında olmadan gerçekleri teorilere uydurmaya çalışır.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste