Osmanlı Cemiyeti'nde şunu açık söyleyelim, klâsik devir 'İslâm Devri' dediğim...

söz kimin

Bu sayfada İlber Ortaylı tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. İlber Ortaylı şöyle demiştir: Osmanlı Cemiyeti'nde şunu açık söyleyelim, klâsik devir 'İslâm Devri' dediğim... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

xxx

Osmanlı Cemiyeti'nde şunu açık söyleyelim, klâsik devir 'İslâm Devri' dediğimiz -Abbasiye Devri' ve 'Orta Asya'da Timurlenk ve onun oğulları Uluğ Bey zamanında süren klâsik parlak ilmî gelenek bitmiştir. Osmanlı Dönemi bu klâsik ilmi geleneğin parlak olarak devam ettiği, hattâ devam edebildiği bir devir değildir.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Okumak üç türlüdür: dilin okuması kıraat, aklın okuması tefekkür, kalbin okuması hayattır.

Bilin ki, ümmetimin en kötüleri, kötülüklerinin korkusundan dolayı saygı gösterilen kimselerdir. Şerrinden korkularak saygı gösterilen kimse benden değildir.

Bütün yaşantıların ortasında sözcüklerin, düşüncelerin ağırlığını taşıyacağını düşünmek son derece zorlaşmış bulunuyor. Savaş, sözcükleri tüketip bitirdi; sözcükler iyice zayıfladı, sözcüklerin ileri tutar bir tarafı kalmadı.

Bayrak denen şey pislik yığını üzerine çekilen paçavradır.

Ahlaksız insan başaramayacağı işi üstlenen insandır.

İslamiyet avrupa'dan gelse müslüman olacaksınız . !!

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste