Osman Bölükbaşı Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Siyasetçi Osman Bölükbaşı ait 9 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Osman Bölükbaşı kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Osman Bölükbaşı mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Osman Bölükbaşı
  • Adı: Osman Bölükbaşı
  • Doğum: 1913
  • Ölüm: 6 Şubat 2002
  • Mesleği: Siyasetçi
Osman Bölükbaşı Kimdir Sayfası

Bu sayfada Osman Bölükbaşı hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Osman Bölükbaşı sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Osman Bölükbaşı, Türk matematikçi ve siyasetçi.

Halk arasında "Anadolu Fırtınası" ve "T(I)RT Osman" lakaplarıyla tanınan Türk siyasetçi Osman Bölükbaşı, Türkiye genel seçimlerinde 1950, 1954, 1957, 1961, 1965 ve 1969 yıllarında milletvekili olarak parlamentoya giriş yapmıştır.

1913 yılında doğan Osman Bölükbaşı, o dönemde Mucur, Kırşehir'e bağlı bir köyde doğdu. Günümüzde ise bu köy Hacıbektaş, Nevşehir iline bağlı Hasanlar köyüdür.

Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamlayan Bölükbaşı, yüksek öğrenimini ise Fransa'daki Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde tamamladı ve 1937 yılında mezun oldu. 1938'de Türkiye'ye dönerek Kandilli Rasathanesi'nde asistan olarak çalışmaya başladı ve 1940 yılında Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmenlik yapmaya başladı. 1946 yılında Demokrat Parti'ye katıldı ve parti genel müfettişliğine atanmasına rağmen, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına karşı sert bir politika izlenmesini savunan bir grupla birlikte 1947 yılında Demokrat Parti'den ayrıldı.

Temmuz 1948'de Millet Partisi'nin kurucularından biri olarak yer aldı ve 1949 yılında İsmet İnönü ve Celal Bayar'a komplo düzenlemek iddiasıyla tutuklandı, ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 1950 Türkiye genel seçimlerinde Millet Partisi'nden Kırşehir milletvekili olarak TBMM'ye giren Osman Bölükbaşı, parti politikalarının laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle 1953 yılında kapatılmasının ardından, Şubat 1954'te eski Millet Partisi üyeleriyle birlikte Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni kurdu ve genel başkanlığına getirildi.1954 genel seçimlerinde Kırşehir milletvekili olarak seçilen Osman Bölükbaşı, 1957'de hapishanede olduğu bir dönem dâhil olmak üzere birçok zorlu süreçten geçti. Ancak siyasi kariyerine devam ederek 1958'de Cumhuriyetçi Millet Partisi ve Türkiye Köylü Partisi'nin birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Genel Başkanlığına seçildi. 1959'da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Osman Bölükbaşı, 27 Mayıs Darbesi'nden sonra Kurucu Meclis Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği'ni yürüttü ve 1961 genel seçimlerinden sonra koalisyon hükümetine katılmayı reddetti. 1962'de Millet Partisi'ni yeniden kurdu ve genel başkanlığını üstlendi. 1965'te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi kabinesine katılmadı ve hükümete eleştirilerde bulundu. sozkimin.com Kendisi kabinede görev almasa da aktif bir siyasi kariyere sahip olan Osman Bölükbaşı, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Milliyetçi Hareket Partisi adını almasının ardından siyasetten uzaklaştı.

1972'de Millet Partisi genel başkanlığından ayrıldı ve aktif siyasetten çekildi. 2002 yılında Ankara'da hayatını kaybetti. Aynı zamanda emekli büyükelçi ve eski MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın babasıdır.

Osman Bölükbaşı Sözleri 9 Adet

Aşağıdaki Osman Bölükbaşı sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Osman Bölükbaşı sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim, en karlısının 'din ticareti' olduğunu gördüm.

Zengin babayı hayırsız evlat, Memur kocayı süslü avrat, Fakiri de kuru inat bitirirmiş.

İşadamlarına hitaben, 'Ah benim aslan görünüşlü, tavşan yürekli büyük sermayem'!

Halka hitaben, 'Sizin harmanınız büyük de, taneniz çıkmıyor. Burada beni dinlerken aşka gelip Rahman'ı alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız'.

Bir Meclis tartışmasında 'sen erkek misin?' diye soran bir milletvekiline, 'Ben erkekliğimin zekatını versem, sen bile erkek olurdun'.

Günümüz siyasetçileri için, 'Bunların en namuslusu genelevden emeklidir'.

Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır.

Günümüz siyasetçileri için, '40 yillik kaşar bunların yaninda bakire kalır'.

Siyasi hayatımda beni en çok üzen, ne zaman konuşmaya başlasam İsmet Paşa'nın kulaklığını çıkarıp masaya koymasıydı.

Yorumlar 13 Adet

Perihan

Mümtaz Karaşahinoğlu..

Bölükbaşı tıpkı Nasrettin hoca gibi .
Bunlar 100 yılda bir çıkar.
Bölükbaşı Kırşehir"in gururudur.

Perihan

Ata

Turkiyede dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlar cumlesine en uygun ve yakisan insan. bir defa iktidar sansi olmamis degerli durust siyasetci. Oglu da kendisi gibiydi. Allah ikisine de rahmet eylesin.

Perihan

Erol Aydoğan

Mekanı cennet olsun Büyük siyasetci

Perihan

Metin akyüz

Vay topram vay gırşehirin yiğidi

Perihan

ADNAN DİNÇER

KIRŞEHİRE BİR YATIRIMI VE PROELERİ VARMIDIR. HATİPLİK KONUSUNDA KİMSE ONUNLA YARIŞAMAZ. SİYASET HEP KIRŞEHİRE KAYIPLARLA GELMİŞTİR. Bu bize türkiye tarihi boyunca hep köy gibi kalmıştır. SANAYİSİNİ KURAMAMIŞ. YANLIŞ POLİTİKALARLA İL OLMA DEĞERİNİ KORUYAMAMIŞTIR. Kayseri ile ANKARA ARASINDA SIKIŞMIŞTIR. KAYSERİ SİYASETTE ZİRVE KALKINMADA MÜKEMMELİ YAKALAMIŞTIR. Belediyeler her dönem pasif kalmıştır. SON DÖNEM AKP İLE BİR CANLANMA OLMUŞTUR.

Perihan

suat onur yaş 76 bursa

kendisini çok dinledim mitinğ meydanlarında halkı gülmekden kırıp geçirir di. mitinğleri çok çoşkulu ve kalabalık olurdu rahmet ile anıyorum.

Perihan

alı ozturk kozaklı

turkmen beyı mekanın cennet olsun

Perihan

HİLMİ ARAL

Yiğit Türkmen Bey,i Doğru Sözlü Adam gibi Adam Tarih Seni Unutmayacak Ruhun Şad Mekanın Cennet Olsun.

Perihan

Zafer SÜMER

Siyasetin duayenlerindendi Allah rahmet eylesin
oğlu Deniz de
de Hakka yürüdü
onada Allah rahmet eylesin kederli ailesine sabırlar İhsan eylesin

Perihan

Orhan Değerli

Anlamakta çok geç kaldığımız adam gibi adam.Ayrıca anlaşılmasını önlemişler.Allahu teala taksiratini afeylesin.Mekani cennet olsun.

Perihan

deniz

Yalnız eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır sözü Fuzulinindir

Perihan

Öztürk

Hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim, en karlısının "din ticareti" olduğunu gördüm. Osman Bölükbaşı

Perihan

Mustafa

Mekani cennet olsun

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste