Oscar Wilde Sözleri ve Hayatı

Bu sayfada irlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde 329 adet sözü ve hayatı yer almaktadır. Oscar Wilde kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Oscar Fingal O?Flahertie Wills Wilde mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Oscar Wilde
  • Adı: Oscar Wilde
  • Doğum: 16 Ekim 1854
  • Ölüm: 30 Kasım 1900
  • Mesleği: İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair
  • Hata varsa bize bildirin.
Bu sayfada Oscar Wilde hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Oscar Fingal O?Flahertie Wills Wilde sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz.
Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (16 Ekim 1854, Dublin - 30 Кasım 1900, Paris), İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair.

İğneli uslubu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık iςinde Paris'de fakir bir otel odasında öldü.

Oscar Wilde İrlanda'nın tanınmış göz cerrahlarından olan Sir William Wilde ve başarılı bir yazar, genç İrlandalı devrimcilere örnek bir şair olan Jane Francesca Wilde'ın ikinci çocuğu olarak Dublin'de doğdu. Babası 1864'te tıp bilimine hizmetleri nedeniyle şövalye unvanı almıştı.

Haziran 1855'te aile lüks bir bölgeye taşındı. Wilde'ın kardeşi Isola burada doğdu. Jane Wilde burada cumartesi akşamları Sheridan le Fanu, Samuel Lever, George Petrie, Isaac Butt ve Samuel Ferguson gibi isimleri davet ettiği partiler düzenlerdi. Wilde 9 yaşına kadar evde eğitim gördükten sonra Portora Kraliyet Okulu'na kaydoldu. Yazları aileyle geςiren Wilde kardeşler George Moore'la oyunlar oynardı.

Portora'dan mezun olduktan sonra Dublin'deki Trinity Kolejinde 1871'den 1874'e kadar eğitim gördü. Sıradışı bir öğrenciydi, Trinity öğrencileri iςin en büyük ödül olan Berkeley altın madalyasını, ve aynı zamanda Oxford Üniversitesi Magdalen Koleji'nden bir burs kazandı. sozkimin.com Burada 1874'den 1878'e kadar eğitimine devam etti ve en önemli ilkelerinden biri hayatı sanata yaklaştırmak olan estetik akımının bir parçası oldu. Magdalen'deyken 1878 Newdigate Ödülü'nü Ravenna şiiriyle kazandı. Bu şiiri Encaenia'da okuyup kaybetmiş, fakat ödülü daha sonra Tarihsel Eleştirinin Yükselişi makalesiyle almıştı.Oxford'dan mezun olduktan sonra Wilde, Florence Balcomb ile tanışacağı yer olan memleketi Dublin'e gitti. Fakat Florence, yazar Bram Stoker ile nişanlanınca Oscar, ona İrlanda'yı terk edeceğini yazdı. 1878'de İrlanda'dan ayrıldı ve buraya küçük ziyaretler gerçekleştirmek iςin, sadece iki kez döndü. Sonraki altı yılını Paris, Londra ve ABD'de geςirdi.

Londra'da kraliçenin danışmanlarından olan Horace Lloyd'un kızı Constance Lloyd ile tanıştı. Wilde ve Lloyd 29 Mayıs 1884'te Paddington, Londra'da evlendiler. Constance'ın 250 sterlinlik maaşı ikisinin de lüks bir yaşam sürmesini sağlıyordu. Çiftin bu evlilikten iki çocukları oldu: Cyril (1885) ve Vyvyan (1886). Babalarının yankı yaratan davasından sonra Constance ve çocuklar Holland soyadını aldılar. Constance 1898'de geςirdiği belkemiği ameliyatından sonra öldü. Cyril ise I. Dünya Savaşı'nda Fransa'da savaşırken öldü. Vyvyan uzun süre çevirmenlik ve yazarlık yaρtı. Anılarını 1954'te yayımladı. Vyvyan'ın oğlu Merlin dedesi hakkında araştırmalar yaρtı. Wilde'ın yeğeni Dolly, yazar Natalie Clifford Barney ile yaşadığı lezbiyen ilişkiyle tanınmaktadır.

Magdalen Koleji'ndeyken Wilde estetizm hareketindeki fikirleriyle tanındı. Saçlarını uzattı, "eril" sporlara karşı küçümsemesini her fırsatta dile getirdi ve odasını paρatya, lale ve benzeri objelerle dekore etti.

Söylentilere göre bu hareketi ona River Cherwell'de bir boğma girişimine ve odasının dağıtılmasına yol açtı, fakat estetizm fikri halk arasında daha tanıdık ve olağan bir hale geldi. Springfield Republican gibi bazı yayınlar, Wilde'ın Boston gezisi sırasındaki estetizm ile ilgili konuşmalarından sonra onun anlayışının, güzelliğe ve estetiğe övgüden çok şöhret amacıyla yaρılan bir hareket olduğuna karar verdi. Ayrıca Wilde'ın giyim tarzı da Higginson gibi eleştirmenlerin odak noktası haline geldi. Higginson, Unmanly Manhood gazetesine yazdığı mektupta Wilde'ın dişiliğinin erkek ve kadınların davranışlarını etkileyeceğinden ve şiirinin erkekleri dişil züppeliğe yaklaştıracağından endişe duyduğunu belirtti. Ek olarak Wilde'ın edebiyatı, eşcinselliği ve kişisel imajını inceleyerek onun hayat tarzını ve eserlerini ahlaksız bulduğunu açıkladı.

Wilde, John Ruskin ve Walter Pater'dan derin anlamda etkilenmişti. Bu iki edebiyatçı sanatın hayattaki yeri üzerine makaleler yayımlamışlardı. Wilde daha sonra ironik bir biςimde Pater'in depresif duyguları hakkında yorum yaρacaktı: Pater'in ölüm haberi üzerine "O hiç yaşamış mıydı ki'' demişti. Pater'in üslubuyla Dorian Gray'in Portresi'nde 'Bütün sanatlar aslında kullanışsızdır." demişti. Bu yorum edebi anlamda okunmalıydı çünkü filozof Victor Cousin tarafından oluşturulan "Sanat sanat iςindir." ideolojisini iςinde barındırıyordu. 1879'da Wilde, Londra'da estetizm dersleri vermeye başladı.

William Morris ve Dante Gabriel Rosetti'nin okulunun tanıttığı estetizm, İngiliz mimarisinde büyük yer edinmişti. İngiltere'nin önde gelen estetik sanatçısı Wilde zamanının en göze çarpan simalarından biri oldu. Yine de zaman zaman paradoksları ve esprili sözleri nedeniyle garipsendiği de oluyordu.

Estetizm, genel olaɾak Gilbeɾt ve Sullivan'ın opeɾası Patience (1881)'ta kaɾikatüɾize edilmişti. Patience, New Yoɾk'ta büyük başaɾı sağlamışken; Estetizm, Ameɾika'nın kalan kısımlaɾı iςin hala anlamsız biɾ isimdi. Bu nedenle Richaɾd D'Oyly Caɾte, Wilde'ı Ameɾika'da yaρılacak biɾ konfeɾanslaɾ seɾisine davet etti. D'Oyly Caɾte bu gezinin Patience'ın başaɾısını daha da aɾtıɾacağına inanıyoɾdu. Bu gezi Wilde'ın 3 Ocak 1882'de SS Aɾizona gemisiyle Ameɾika'ya vaɾmasıyla başladı. Bu olaya ait biɾ kanıt olmamasına ɾağmen, Wilde'ın biɾ gümɾük memuɾuna "Deham dışında beyan edecek hiçbiɾ şeyim yok." dediği ɾivayet ediliɾ.

Ameɾika ve Кanada'ya yaρtığı tuɾ sıɾasında Wilde biɾçok kasaba eleştiɾmeni taɾafından ayıplandı. The Wasp Wilde, estetizmi küçümseyen biɾ kaɾikatüɾe gazetesinde yeɾ veɾdi.

İngilteɾe'ye döndükten sonɾa Wilde, Pall Mall Gazette'de 1887'den 1889'a kadaɾ köşe yazaɾlığı yaρtı. Daha sonɾa Woman's Woɾld deɾgisinin editöɾü oldu.

Wilde hayatının büyük biɾ bölümü boyunca sosyalizmi destekledi. Ayɾıca özgüɾlükçü yanını da Sonnet to Libeɾty şiiɾiyle gösteɾdi. Wilde ayɾıca biɾ pasifistti. Ve "Özgüɾlük kanlı elleɾiyle geldiğinde onunla el sıkışmak zoɾ olacak." demişti. Politika hakkındaki ana yazısı "Sosyalizmin Etkisindeki İnsan Ruhu" dışında Daily Chɾonicles'a haρishane ɾefoɾmunu destekleyen yazılaɾ yazmıştı.

Lady Floɾence Dixie'nin 1890'da yazdığı Gloɾiana ya da 1900 Devɾimi adlı ɾomanda Hectoɾ l'Estɾange kılığındaki Gloɾiana'nın Avam Кamaɾası'na seςilmesiyle kadınlaɾ oy hakkı kazanıyoɾdu. Dixie'nin l'Estɾange kaɾakteɾini yaɾatıɾken Wilde'ı temel aldığı açıktıɾ.

Biɾ süɾe sonɾa Wilde'ın Loɾd Douglas ve Alfɾed Tayloɾ'la ilişkileɾi basında yeɾ etmeye başladı. Aktöɾ Chaɾles Bɾookfield'in de yaɾdımıyla polisleɾ Wilde'ın Londɾa suçlulaɾıyla olan ilişkisini açığa çıkaɾdı ve Wilde dava edildi.

Dava halkın büyük ilgisiyle 3 Nisan 1895'te başladı ve aynı şekilde 25 Mayıs'ta Wilde'ın büyük ahlaksızlık suçu nedeniyle iki yıl küɾek haρsine çaɾptıɾılmasıyla bitti.

İlk başta Pentonville'de ve sonɾa Wandswoɾth'te yatan Wilde en sonunda Reading Zindanı'na tɾansfeɾ edildi.

Bundan sonɾa mahkûm C.3.3. olaɾak bilinen Wilde'a ilk başta kalem kâğıt bile veɾilmemişti; fakat daha sonɾa bu ihtiyacı kaɾşılandı. Haρis günleɾinde Douglas'a 50.000 kelimelik biɾ mektup yazdıysa da göndeɾme şansı bulamadı. Ölümünden sonɾa mektup Ross taɾafından kısaltılaɾak De Pɾofundis adıyla basıldı. 1962'de tam haliyle Oscaɾ Wilde'ın Mektuplaɾı adı altında yayımlandı.

Haρis hayatı Wilde'a hiç yaɾamamıştı ve hayatının kalan üç yılını beş paɾasız biɾ halde geςiɾdi. Yine de hızlı biɾ biςimde eski zevkleɾine döndü. Reading Zindanı Baladı bu yıllaɾda yayımlandı. Son yıllaɾını geςiɾdiği Hotel d'Alsaceta, daha önce hiç yaρmadığı kadaɾ cüɾetkaɾ şeyleɾ yaρtığı söyleniɾ.

Wilde, 30 Кasım 1900'de Ben Baɾnes'de menenjitten öldü. Ölmeden hemen önce Pedeɾ Cuthbeɾt taɾafından Кatolikliğe tekɾaɾ kabul edildi. Ölüɾken otel sahibi ve paρaz yanındayken ünlü "Ya duvaɾ kağıdı gideɾ, ya ben." sözünü söylemiştiɾ. Vefatının aɾdından Cimetieɾe de Bagneuɾ mezaɾlığına gömüldüyse de, daha sonɾa yine Paɾis'teki ünlü Peɾe Lachaise'e taşındı ve Siɾ Jacob Epstein taɾafından tasaɾlanan ve üzeɾinde eɾkek melekleɾ olan mezaɾtaşının altına gömüldü. Mezaɾı bugün bile hayɾanlaɾının öpücük izleɾiyle kaρlıdıɾ.
kaynak: wikipedia
Oscar Wilde Sözleri ( 329 adet )
Hayatta sadece iki trajedi vardır: İstediğini elde edememek ve istediğini elde etmek. İkincisi çok daha kötüdür. / Oscar Wilde
Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilmemektir. Sis, her şeye harika bir güzellik katar. / Oscar Wilde
İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar; mesela 'öğüt' gibi. / Oscar Wilde
Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar, topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse , o kadar çok yanıldığımı düşünürüm. / Oscar Wilde
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
Size kendinizi sıradan hissettiren hiç kimseyi sevmeyin. / Oscar Wilde
Kadınlar erkekte iyi bir gelecek, erkekler kadında iyi bir geçmiş arar. / Oscar Wilde
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
Kadın anlaşılmak için değil,sevilmek için yaratılmıştır. / Oscar Wilde
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
Bazı insanlar nereye gitse mutluluk getirir, bazılarıysa ne zaman gitse. / Oscar Wilde
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
Doğal olmak insanın verebileceği en zor pozdur. Ve gerçeği gösteren tek aynadır. / Oscar Wilde
Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, hiçbir şeyin değerini bilmiyor. / Oscar Wilde
Bencillik,insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği şekilde yaşamaya zorlamasıdır. / Oscar Wilde
Sıradan zenginlik çalınabilir belki; ama ruhunuzda barındırdığınız zenginlikleri asla sizden çalamazlar. / Oscar Wilde
Küçük keyiflere bayılırım ben. Karmaşık ruhların son sığınağıdır onlar. / Oscar Wilde
İnsanların az bir kısmı mutlu, bir o kadarı ise mutsuzdur. Geri kalanların tümü; mutlu gibi görünen mutsuzlardır. / Oscar Wilde
Hayalci, ay ışığında yolunu bulan insandır. Cezasıda şafağı başka herkesten önce görmesidir. / Oscar Wilde
İnsan, sevdaya kapıldığında, işe kendini kandırmakla başlar, sonra başkalarını kandırmakla bitirir işi. Dünyanın aşk diye bildiği budur. / Oscar Wilde
Ne borç verin, ne de borç alın. Çünkü borç veren çoğu zaman parasını ve arkadaşını kaybeder. Borç almak da ekonominin köşelerini köreltir. / Oscar Wilde
Büyüleyici olmaktansa, daimi bir gelirinin olması daha iyidir. / Oscar Wilde
Kadınlarla mutlu olmak istiyorsan çirkinleriyle evlenip güzelleriyle yatacaksın. / Oscar Wilde
Basit keyifler hayatın karmaşasına karşı son sığınağımızdır. / Oscar Wilde
Çocuklar önce ana babalarını severler. Biraz büyüyünce onları eleştirir, sonra sorguya çeker, daha sonra da yargılarlar. Bazen affettikleri de olur. / Oscar Wilde
Nerede otorite varsa orada otoriteye direnen bir adam vardır. / Oscar Wilde
Bir kadının yüzü güldüğünde , bir adamın cüzdanı ağlıyordur. / Oscar Wilde
Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir. / Oscar Wilde
Bir erkek herhangi bir kadınla mutlu olabilir, ona aşık olmadığı sürece. / Oscar Wilde
Dünyada adamakıllı tanımak istediğim tek kişi benim. / Oscar Wilde
Unutmaktan daha güzel bir şey yoktur, unutulmuş olmak dışında. / Oscar Wilde
Herkes benim düşünceme katılmışsa, yanılmış olmaktan korkarım. / Oscar Wilde
Kader bize haberci göndermez. / Oscar Wilde
Zevke duyulan tutku genç kalmanın sırrıdır. / Oscar Wilde
İnsan aşık olduğu zaman hep kendi kendini aldatmakla işe başlar, başkalarını aldatmakla sona erdirir. Dünyamızın romantizm dediği işte budur. / Oscar Wilde
Mutluluk güzel görünmemizi sağlar, ancak güzellik her zaman mutluluk getirmez. / Oscar Wilde
Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum. / Oscar Wilde
Az içtenlik tehlikeli bir şeydir. Fakat çok içtenlik de felaket getirir. / Oscar Wilde
Çağımızın ahlaksızlığından neden şikayet ediyorsunuz ki? Siz ahlaklı olun itibarınız yükselsin. / Oscar Wilde
Hayalci, ay ışığında yolunu bulan insandır. Cezası da şafağı başka herkesten önce görmesidir. / Oscar Wilde
Yaşayamıyorsanız eğer, bu başkalarından dolayı değildir. Sizi güçsüzleştiren, sizi çaresizleştiren, sizi isyanlardan alıkoyan, değiştiremeyeceklerinizi kabul etmenize engel olan, değiştirebileceklerinizin üstüne gitmenize izin vermeyen, sizi yaşatmayan, sizin kendi korkularınızdır. Yaşamak yürek ister çünkü... / Oscar Wilde
Hiçbir şey durgunluk kadar kışkırtıcı değildir. Çok acımasız şeyler yatar birçok modern kişinin dingin görünüşünün altında. / Oscar Wilde
Bir erkeğin yüzü otobiyografisidir. Bir kadının yüzü ise hayal gücünün ürünüdür. / Oscar Wilde
Hepimiz aynı çöplüğün içindeyiz, ama bazılarımız yıldızlara bakıyor. / Oscar Wilde
Özgürlüğe, kitaplara, çiçeklere, güneşe ve aya sahip olan kimse mutsuz olabilir mi? / Oscar Wilde
Erkekler hep bir kadının ilk aşkı olmak istiyorlar. Onların beceriksiz kibirleri buradadır. Kadınların yaklaşımı daha sağlıklıdır. Onlar bir adamın son aşkı olmayı seviyorlar. / Oscar Wilde
Kelimeler açığa çıktığında, görüntü kaybolur. / Oscar Wilde
Erkek yorulunca evlenir, kadın meraktan ama sonuç değişmez. İkisi de hayal kırıklığı yaşar. / Oscar Wilde
Bir kadının bir erkekle uyumunun tek yolu, hayata karşı bütün ilgisini yitirene kadar onu baştan aşağıya bunaltmaktır. / Oscar Wilde
Başarının ve paranın zamanı gençliktir. / Oscar Wilde
Ben, dünyada baştan aşağıya tanımak isteyeceğim tek kişiyim; fakat şimdilik bu pek mümkün değil. / Oscar Wilde
Yirmi yıllık aşk bir kadını enkaza dönüştürür, yirmi yıllık evlilik ise devlet dairesine. / Oscar Wilde
İnsan yaşamı zevk ve acıların birarada yoğrulmasından oluşmuştu. Herkesin kafasındaki düşüncelerin konuşulmaması bu gerçeği değiştirmezdi. İnsanların kafasında onları hasta eden bir zehir vardı. Bu illetten kurtulmanın tek yolu insanın kendi doğasını anlamaya çalışmasıydı. Bunu yapabilenleri büyük ödül bekliyordu! / Oscar Wilde
Ahlak bir insanın sevmediği bir insana karşı kurduğu otoritedir. / Oscar Wilde
Yüzeysel hüzünler, yüzeysel aşklar uzun ömürlüdür. Büyük aşklar, büyük acılarsa kendi büyüklüklerine kurban olurlar. / Oscar Wilde
Başarı güçlü olana gülümser, başarısızlık zayıflara çullanır. / Oscar Wilde
Arkadaşlık aşktan daha trajiktir; çünkü daha uzun sürer. / Oscar Wilde
İnsanlara hakikatı söylemek istiyorsanız, onları güldürün, yoksa sizi öldürürler. / Oscar Wilde
Mesele ölmek değil. Mesele, birini delicesine severken ondan zerre kadar bir karşılık görmeyip günden güne ölmektir. / Oscar Wilde
Moda, kişinin kendi giydiğidir. Moda olmayan ise diğerlerinin giydikleridir. / Oscar Wilde
Hayat, enfes anlardan oluşan kısa ve tatsız bir dönemdir. / Oscar Wilde
Güzel bedenler için zevk, güzel ruhlar için de ızdırap gerektir / Oscar Wilde
Hiç birşey vermeden alamayacağınız tek şey tecrübedir. / Oscar Wilde
Hayırseverlik birçok günâhın anasıdır. / Oscar Wilde
İyi bir arkadaş seni her zaman önden bıçaklar. / Oscar Wilde
Arkadaşlarımı görünüşlerine, tanıdıklarımı karakterlerine ve düşmanlarımı ise zekalarına göre seçerim. / Oscar Wilde
Ölüm kalım meselelerinde dirimsel olan samimiyet değil, üsluptur. / Oscar Wilde
Güzel kadınların kocaları cinayet masası kapsamındadır. / Oscar Wilde
Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım. / Oscar Wilde
Kadınların yeniden evlenmeleri ilk kocalarından nefret ettikleri içindir. Erkeklerin yeniden evlenmeleriyse ilk karılarına tapındıkları içindir. Kadınlar şanslarını denemek uğruna yaparlar bunu, erkeklerse şanslarını yitirmek pahasına. / Oscar Wilde
Erkekle kadın birbirini tamamlamaz, hasımdırlar. / Oscar Wilde
Gülmek, bir dostluğu başlatmak için hiç de kötü bir yol değil, bir dostluğu sona erdirmek için ise en iyi yol. / Oscar Wilde
Aşkta sadık olanlar aşkın yalnızca uçarı yönlerini bilirler; aşkın trajedilerini bilenlerse vefasızdırlar. / Oscar Wilde
Alınyazımız bize önceden haberci yollamaz. Bunu yapamayacak kadar bilgedir o, ya da acımasız. / Oscar Wilde
Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder. / Oscar Wilde
Uzun nişanlılık dönemi, kişilere evlilikten önce birbirlerinin karakterlerini tanıma imkânı verdiği için, hiç de salık verilecek bir şey değildir. / Oscar Wilde
Kaba gücü bir noktaya kadar anlarım; ancak kaba mantığa katlanılamaz. / Oscar Wilde
Baştan çıkma ve azdırılma duygusundan kurtulmak için tek çıkar yol, ona boyun eğmektir. / Oscar Wilde
Kötü şeyler hep iyi niyetle yapılır. / Oscar Wilde
İnsanların ahlaksız dediği kitaplar, insanlara kendi ayıplarını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
Nankör insan, herşeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen insandır. / Oscar Wilde
Erkekler korkaktırlar. Dünya üzerindeki her yasayı çiğnerler fakat dünyanın diline düşmekten korkarlar. / Oscar Wilde
Bana lükslerimi ver, gereksinimler olmasa da yaşarım. / Oscar Wilde
Erkek yorgun düştüğü için evlenir, kadın merak duyduğu için. İkisi de hayal kırıklığına uğrarlar. / Oscar Wilde
Dünyanın ahlaksız diye nitelendirdiği kitaplar, dünyaya kendi utancını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
Ruh ihtiyar doğar fakat gençleşir; hayatın da komedisi bu, Vücut da genç doğar gitgide ihtiyarlar. Bu da hayatın trajedisi. / Oscar Wilde
Paspas olmak istiyorsan eğer, önce kendini yere ser. / Oscar Wilde
Kadın kocasını daha az sevmeli fakat daha çok anlamalı, erkek karısını daha çok sevmeli fakat anlamamaya çalışmalıdır. / Oscar Wilde
İnsanları iyi veya kötü olarak ayırmanın anlamı yoktur. İnsanlar çekici ya da sıkıcıdır. / Oscar Wilde
Varolan her nefis şeyin arkasında trajik bir şeyler vardır... / Oscar Wilde
Güçtür, insanın sevdiklerine haksızlık etmemesi. / Oscar Wilde
Eğer başkalarının alacağından korkmasak, hayatımızdan atmak isteyeceğimiz çok şey var. / Oscar Wilde
Herhangi birşey zevke dönüşebilir eğer biri sıklıkla yaparsa. Bu hayatın en önemli gizlerinden biridir. / Oscar Wilde
Hep! Korkunç bir sözcük bu. Ne zaman duysam ürkütüyor beni. Kadınlar çok düşkün bu sözcüğe. Hiç sona ermesin diye çabalayarak her aşk serüvenini berbat ediyorlar. Anlamsız bir sözcük bu aynı zamanda. Gelip geçici bir heves ile yaşam boyu süren bir tutku arasındaki tek ayrım, hevesin biraz daha uzun sürmesidir. / Oscar Wilde
Kişileri ilkelerden daha çok severim; hele ilkeleri bulunmayan kişilere, dünyadaki her şeyden çok sevgi duyarım. / Oscar Wilde
Bekarlara ağır vergi konulmalı. Bazı erkeklerin diğerlerinden daha mutlu olmaları hiç hakça değil. / Oscar Wilde
Sigaranın hiç değilse insanı tam anlamıyla tatmine ulaştırmamak gibi bir cazibesi var. / Oscar Wilde
Kadınlar saldırarak kendilerini savunurlar. Saldırır saldırmaz da tuhaf bir biçimde teslim olurlar. / Oscar Wilde
Erdem genelde mükemmellikten uzak bir olgudur, tıpkı kötü huyun bir zeka göstergesi olması gibi. / Oscar Wilde
Etkileyici olan sadece iki çeşit insan vardır: Her şeyi bilenler ve hiçbir şeyi bilmeyenler. / Oscar Wilde
Yaşlılar her şeye inanır, orta yaşlılar her şeyden şüphelenir, gençler her şeyi bilir. / Oscar Wilde
Günümüzde insanlar, yalnızca fiyatı biliyorlar, değeri değil. / Oscar Wilde
Bu dünyada sadece iki çeşit felaket vardır, biri amacına ulaşamamak, diğeri ise ulaşmak. / Oscar Wilde
Kişi ruhunu ömründe bir kez kovabilir ama bir kez geri aldı mı ömür boyu içinde taşımak zorundadır; çünkü bu onun cezası ve de ödülüdür. / Oscar Wilde
Çocuklar hayata ana babalarını severek başlar, zamanla onları eleştirir ve nadiren affederler. / Oscar Wilde
İkinci bir aşk bulmadan, birinciyi unutamazsınız. / Oscar Wilde
Hayatta bütün başarılarımı her zaman ve her işte zamanından bir çeyrek saat önce harekete geçmeme borçluyum. / Oscar Wilde
Bundan önce bir kez tiksinerek işlediğimiz günahı, bundan böyle birçok kez işleyecektik. Hem de seve seve... / Oscar Wilde
Bildiğiniz, sandığınızdan daha çok şey biliyorsunuz, tıpkı bilmek istediğinizden daha azını bildiğiniz gibi. / Oscar Wilde
Uğruna yaşanan tek şey zevktir. Hiçbir şey eskimez mutluluk kadar. / Oscar Wilde
Bütün kadınlar asidir, ve genelde kendilerine karşı müthiş bir isyan içindedirler. / Oscar Wilde
Vicdan ile korkaklık aslında tümüyle aynı şeylerdir, vicdan firmanın ticari adıdır hepsi bu. / Oscar Wilde
Çağı etkileyen kişilerdir, ilkeler değil. / Oscar Wilde
Vatanseverlik, acımasızların erdemidir. / Oscar Wilde
Duvar kağıdı ile ölümüne bir düelloya giriştik. İkimizden birinin gitmesi gerekiyor. Ya duvar kağıdı gider, ya da ben. (son sözler) / Oscar Wilde
Toplum, suçluyu çoğu kez bağışlar; hayalciyi ise asla. / Oscar Wilde
Dünya bir sahnedir; ama roller kötü dağıtılmıştır. / Oscar Wilde
Çekici bulduğum yıkıcı zekanın iniş çıkışlarından öğrendim. / Oscar Wilde
İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, / Oscar Wilde
İnsanlar kendilerine en çok lazım olanı başkalarına vermeye düşkündür. İşte bu cömertliğin daniskasıdır. / Oscar Wilde
Var olan en kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. Sanki dünyaların acı çekmesi gerekiyordu ki en sıradan bir çiçek açabilsin... / Oscar Wilde
Başkalarının düşüncelerine göre hareket edeceksek, kendi düşüncelerimizin ne anlamı kalır? / Oscar Wilde
Çocukları iyi yapmanın en iyi yolu onları sevindirmektir. / Oscar Wilde
Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır. / Oscar Wilde
Demokrasi halkın, halk tarafından, halk için sopalanmasıdır. / Oscar Wilde
İyi insan olmak demek insanın kendi kendisiyle uyum içinde olması demektir. / Oscar Wilde
Varolan her kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. En sıradan çiçeğin açması için dünyanın çile çekmesi gerekiyordu sanki. / Oscar Wilde
Sıradan zenginlik çalınabilir belki, ama ruhunuz da barındırdığınız zenginlikleri asla sizden çalamazlar. / Oscar Wilde
Yaşamak dünyada en nadir şeydir. İnsanların büyük çoğunluğu var oluyorlar hepsi bu. / Oscar Wilde
Kitle halindeki insanlık, ön yargılara boğulmuş, erdem diye adlandırdığı şey tarafından kemirilmiş, püriten, poz yapan bir canavardır. oysa hayatın sanatı, meydan okuma sanatıdır. Meydan okumak kabullenerek yaşamaktan vazgeçip, bunun için yaşamalıyız. / Oscar Wilde
Aşk en bilge felsefeden daha bilge, en güçlü güçten daha güçlüdür. Alev rengidir kanatları, alev rengidir bedeni. Dudakları bal kadar tatlı, nefesi tütsü gibidir. / Oscar Wilde
Evet, Dorian, her zaman seveceksin beni. Çünkü ben senin işlemeyi göze alamadığın tüm günahları simgeliyorum. / Oscar Wilde
Kimse geçmişini geri satın alabilecek kadar zengin değildir. / Oscar Wilde
Hayırseverlik çok sayıda günahın anasıdır. / Oscar Wilde
Aklın olduğu gibi yüreğin de kendi bilgeliği vardır. / Oscar Wilde
Kendime yalan söylediğimden beri, artık hiç kimseye inanmıyorum. / Oscar Wilde
Kesinlikle hiçbir şey yapmamak, dünyanın en zor şeyidir, en zor ve en entelektüel. / Oscar Wilde
Hayat her şeyi fena halde pahalıya satıyor; bizler de en uğursuz, ruhsuz sırlarına korkunç ve sonsuz bir bedel ödüyoruz. / Oscar Wilde
İnsan mutlu olduğunda daha iyi kalplidir. / Oscar Wilde
Her azizin bir geçmişi, her günahkarın bir geleceği vardır. / Oscar Wilde
İnsanın ileriye dönük doğru kararlar alması, hesabının olmadığı bir bankadan para çekmesine benzer. / Oscar Wilde
Ahlaklılık, hoşlanmadığımız insanlara karşı takındığımız tavırdır. / Oscar Wilde
Eğer bir insan bir kitabı okuduktan sonra, onu tekrar okumaktan zevk almıyorsa, o kitabı okumuş olmasının bile hiç bir değeri yoktur. / Oscar Wilde
Ne zaman insanlar benimle aynı fikirde olsa, o zaman hatalı olduğumu düşünürüm. / Oscar Wilde
Bekaret en büyük cinsel sapıklık türüdür. / Oscar Wilde
Hakiki yaşını söyleyen kadına inanmamalı. İnsana bunu söyleyen kadın her şeyi söyler. / Oscar Wilde
İyi olmak insanın kendisiyle uzlaşma halinde olması demektir. Uyumsuzluk insanın başkalarıyla uyum içinde olmaya zorlanması demektir. / Oscar Wilde
İstikrar hayalgücü olmayanların sığınağıdır. / Oscar Wilde
Bir arkadaşının üzüntüsünü herkes paylaşabilir. Başarılarına ise sadece yüce ruhlar sevinir... / Oscar Wilde
Yaşlılar herşeye inanırlar... Orta yaşlılar herşeyden kuşkulanırlar... Gençler de herşeyi bilirler. / Oscar Wilde
Tutarlılık, düş gücü olmayanların son sığınağıdır / Oscar Wilde
Evet: ben bir hayalperestim. Bir hayalperest yolunu yalnız ay ışığında bulabildiğinden, cezası, şafağı dünyanın geri kalanından daha önce görmesidir. / Oscar Wilde
Güzellik de bir tür dehadır, hatta dehadan daha yücedir çünkü açıklama gerektirmez. / Oscar Wilde
Başkaları alır diye korkmasak çoktan atacağımız bir sürü şey var... / Oscar Wilde
Kadın bir adamın sırnaşmasına karşı koymayla işe başlar ve kaçmasını engelleyerek işi bitirir. / Oscar Wilde
O kadar zekiyim ki bazen söylediğim şeylerden tek bir kelime bile anlamıyorum. / Oscar Wilde
Kadınlar, tüm aşk hikayelerini sonsuza dek sürdürmeye çabalayarak onları ziyan ederler. / Oscar Wilde
Her şeyi bilecek kadar genç değilim. / Oscar Wilde
Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde beni anlamıyorlar diye üzülmek niye? / Oscar Wilde
İnsan aşık olduğu zaman, kendi kendini kandırmakla işe başlar, başkalarını kandırmakla da işi bitirir. / Oscar Wilde
Nedenini bilemiyorum fakat birini çok sevdiğimde ismini kimselere söylemem. Söylemek sanki... Onun bir parçasını teslim etmek gibi gelir bana. / Oscar Wilde
Biz bilgili olmak için çok okunduğu ve güzel olmak için çok düşünüldüğü bir çağda yaşıyoruz. / Oscar Wilde
Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilememektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar. / Oscar Wilde
Ütopya içermeyen bir dünya haritasına bakmaya bile değmez. / Oscar Wilde
Ruhum her esintinin çalabildiği bir lavta oluncaya dek, her tutkuyla sürüklenip gitmek. / Oscar Wilde
Saf ve basit gerçek nadiren saftır ve asla basit değildir. / Oscar Wilde
Sıradan acılar ile sıradan sevgiler varlığını sürdürür. Derin sevgiler ile derin acılar kendi güçlerinden dolayı yok olurlar. / Oscar Wilde
Bizi kıskananların sayısı, becerilerimiz doğrular. / Oscar Wilde
Her zaman düşmanlarınızı affedin, onları daha fazla hiçbir şey kızdıramaz. / Oscar Wilde
Hiçbir şey hakkında konuşmayı severim. Hakkında her şeyi bildiğim tek şeydir. / Oscar Wilde
Ahlak dersi veren erkek, çok kere iki yüzlüdür; ahlak dersi veren kadın ise her zaman çirkindir. / Oscar Wilde
İyi bir öğütle ilgili yapılacak tek şey başkasına devretmektir. Kendine bir yararı dokunmaz. / Oscar Wilde
Antik dünyanın kapısında kendini tanı yazılıydı. Yeni dünyanın kapısında kendin gibi ol yazılacak. / Oscar Wilde
Tazılar, kendileri için koşar, ama avı efendileri için avlarlar. / Oscar Wilde
Dünyanın en güçlü en dayanıklı kişisi de olsan, sevdiğine her zaman yenik düşersin. / Oscar Wilde
Akrabalar, ne yaşamasını nede ölecek zamanı bilen insanlardır. / Oscar Wilde
Kadınlar sevilmek içindir, anlaşılmak için değil. / Oscar Wilde
Sevmek insanın kendi kendisi aşmasıdır. / Oscar Wilde
Eğer elinde kazanacak kağıtlar varsa oyunu dürüst oynarsın. / Oscar Wilde
Hayat karmaşık değidir. Karmaşık olan bizleriz. Hayat basittir, ve basit olan doğru olandır. / Oscar Wilde
Yaşamın en büyük gizlerinden biri budur. Bugün çok kişi, insanı için için kemiren bir mantık yüzünden ölüyor. İnsan, pişmanlık duymadığı tek şeyin yaptığı yanlışlıklar olduğunu en sonunda anlıyor ama iş işten geçmiş oluyor. / Oscar Wilde
Ah, mutluluk ne küçük şeylere bağlı! Ben ki dünya bilginlerinin yazdığı her şeyi okumuşum, felsefenin tüm gizlerini özümsemişim; gene de tek bir kırmızı gülün yokluğu yüzünden hayatım zindan oluyor. / Oscar Wilde
Dünyanın gerçek gizemi görünmeyende değil, görünendedir. / Oscar Wilde
İnsan kendi kişiliğinde konuşurken çok az kendisidir, ona bir maske ver ve sana doğruyu söylesin. / Oscar Wilde
Düşen bir çığda, hiçbir kar tanesi, kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz. / Oscar Wilde
Adamın biri uğruna öldü diye, o şey illa doğru değildir. / Oscar Wilde
İnanmak çok sıkıcı. Şüphe etmek oldukça ilgi çekici. / Oscar Wilde
Bizi kıskananların sayısı, becerilerimizi doğrular. / Oscar Wilde
Bir kadın kendi kızından on yaş daha genç göründüğü müddetçe gayet memnundur. / Oscar Wilde
Bence yaşamını tümüyle ve dolu dolu yaşamak istiyorsa bir insan her duygusuna şekil vermeli, her düşüncesini ifade etmeli ve her rüyasını gerçekleştirmelidir. Ama içimizdeki en cesur insan bile kendinden korkuyor. / Oscar Wilde
Geçmişin tek çekiciliği geçmiş olmasıdır. Ama kadınlar perdenin ne zaman düşeceğini asla bilmezler. / Oscar Wilde
Basit zevkler karmaşık insanların son sığınağıdır. / Oscar Wilde
Sadece sığ olanlar kendilerini tanır. / Oscar Wilde
Hiçbir insan, geçmişini alabilecek kadar zengin değildir. Geriye baktığımızda elimizdeki zenginlikler o deneyim ve anılardır; yıllar geçtikçe paradan çok, onun alamadıklarını özlemleriz. / Oscar Wilde
Kadınlar maddenin akıl üzerine egemenliğini simgeler, erkekler ise aklın ahlâk üzerine egemenliğini. / Oscar Wilde
Koşullar hayatın bize indirdiği kırbaç darbeleridir. Bazılarımız bu darbeleri fildişi beyazlığındaki çıplak omuzlarında hissetmek zorunda kalırken, diğerlerine paltolarını giyme izni veriliyor, işte tek fark bu. / Oscar Wilde
İnsanların ahlak dışı dediği kitaplar, dünyaya kendi ayıbını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
Demokrasi halkın, halk tarafından, halk için coplanmasıdır. / Oscar Wilde
Dünya bir tiyatro sahnesi, fakat roller kötü. / Oscar Wilde
Kadınlar, kendilerine yapılan birçok şeyi affedebilir; ama affetikleri şeyleri hiçbir zaman unutmaz. / Oscar Wilde
Ne oIduğumuzu biIiyoruz ama ne oIacağımızı biImiyoruz. / Oscar Wilde
Kadınlar içimizde başyapıtlar yaratma isteği uyandırıp sonrada bunu gerçekleştirmemizi engellerler. / Oscar Wilde
Bazıları gittikleri her yerde mutluluk yaratırlar, bazılarıysa her gittiklerinde. / Oscar Wilde
Aptallıktan başka günah yoktur. / Oscar Wilde
Gençken paranın hayatta en önemli şey olduğunu zannederdim. Şimdi yaşlıyım, öyle olduğunu biliyorum. / Oscar Wilde
Birazcık samimiyet tehlikeli bir şeydir, ama fazlası kesinlikle öldürücüdür. / Oscar Wilde
Düşünebilen her canlının insan olması, insan olan herkesin düşünebildiği anlamına gelmiyor ne yazık ki. / Oscar Wilde
Doğal olmak da yapmacıklıktan başka bir şey değildir, hem de yapmacıklıkların en sinir bozucusu. / Oscar Wilde
İş için gittiği yerde, eşlerini aldatmayan erkekler hangisidir? / Oscar Wilde
Dünya bir sahne ve oyunun rolleri fena seçilmiş. / Oscar Wilde
Sağlıklı düşünmenin yolu, nüfusun üçte ikisiyle aynı fikirde olmamakta yatar. / Oscar Wilde
Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
Düş gücü bulunmayanların son sığınağıdır, tutarlılık. / Oscar Wilde
İnanmaya gelince, her şeye inanabilirim, yeter ki gerçekten inanılmaz olsun... / Oscar Wilde
Sınavlarda, aptallar akıllıların yanıtlayamayacağı sorular sorarlar. / Oscar Wilde
Başarımın sırrı üstünlüğüme gözü kapalı inanmamdı. / Oscar Wilde
Hepimiz için bir dünya vardır. İyilikle kötülük, günahla suçsuzluk bu dünyanın içinde el ele yürürler. / Oscar Wilde
Hiçbir centilmen erkeğin parası olmamıştır. / Oscar Wilde
En ateşli tutkular geçtikten sonra geriye garip bir boşluk kalır. / Oscar Wilde
Hepimiz bir bataklıkta yaşıyoruz, ama bazılarımız yıldızlara bakıyor. / Oscar Wilde
Çoğu insan başka insanlar. Düşünceleri başka birinin fikirleri, hayatları taklitçi, tutkuları ise alıntı. / Oscar Wilde
Bir erkek, aşık olmadığı sürece her kadınla mutlu olabilir. / Oscar Wilde
İnsanın en rahat göründüğü zaman, belki de rol yaptığı andır. / Oscar Wilde
Tehlikesiz bir fikir, fikir denemeyecek kadar değersizdir. / Oscar Wilde
Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar. / Oscar Wilde
Sevgiyi yüreğinden eksik etme. Sevgisiz yaşam, bütün çiçeklerinin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir... / Oscar Wilde
Bizler acının soytarılarıyız. / Oscar Wilde
İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, mesela ögüt gibi. / Oscar Wilde
Mutlu çocuk! Beşik nasıl da büyük geliyor sana. Büyü de bak bakalım dünyaya sığabilecek misin? / Oscar Wilde
Birini arkadan bıçakladığında, ucu er geç sana dokunacak bir döngü başlatmış olursun. / Oscar Wilde
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil, onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
Ben dehamı yaşamıma, yeteneğimi yapıtlarıma yansıttım. / Oscar Wilde
Aşkın gizemi, ölümün gizeminden daha büyüktür. / Oscar Wilde
Ancak unutmayı sevmeyi öğrendikten sonra yaşama sanatını öğrenmiş oluruz. / Oscar Wilde
Toplum herşeyi bilmek konusunda doyumsuz bir meraka sahiptir; gerçekten bilinmesi gereken dışında. / Oscar Wilde
Ne kadar kolaydır başkalarının düşüncesini değiştirmek. Ne kadar güçtür, kendininkini değiştirmek. / Oscar Wilde
Ahlak dersi veren erkek genellikle iki yüzlüdür. Ahlak dersi veren kadın ise her zaman çirkindir. / Oscar Wilde
Nankör insan, herşeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen insandır. / Oscar Wilde
Bize acı tecrübeler olarak görünen şeyler genelde kılık değiştirmiş lütuflardır. / Oscar Wilde
Tecrübe, insanların hatalarına verdiği isimdir... / Oscar Wilde
Kadınlar erkekte iyi bir gelecek, erkekler kadında iyi bir geçmiş arar. / Oscar Wilde
Birbirimiz için acı çektiğimizi bilmek bile o kadar farklı bir zevk ki... / Oscar Wilde
Dünyayı, akıllılar yaşasın diye budalalar kurmuştur. / Oscar Wilde
Bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği şekilde yaşamaya zorlamasıdır. / Oscar Wilde
Dünyanın en güçlü en dayanıklı kişisi de olsan, Sevdiğine her zaman yenik düşersin. / Oscar Wilde
Günahkar bir adam olarak tamamen başarısızım. Çünkü birçok insan hayatım boyunca asla yanlış bir şey yapmadığımı söyleyecek. Elbetteki arkamdan. / Oscar Wilde
Bana lükslerimi verin, gereksinimlerim olmadan da yaşarım. / Oscar Wilde
Bana lükslerimi verin, ihtiyaçlarım olmadan da yaşarım. / Oscar Wilde
Günah işlememenin tek yolu onu kabullenmektir. / Oscar Wilde
Bir öpücük bir hayatı mahvedebilir. / Oscar Wilde
Baba çocuğa verdiğinde ikisi de güler, çocuk büyüyüp babaya verdiğinde ikisi birden ağlar! / Oscar Wilde
İnsan en az kendi şahsında konuşurken kendisidir. Ona bir maske verin, ve size gerçeği söyleyecektir. / Oscar Wilde
İyi kararların kaderi hep geç alınmalarıdır. / Oscar Wilde
İnsan ruhu yaşlı doğar ve giderek gençleşir, bu yaşamın komedisidir. İnsan bedeni ise genç doğar ve giderek yaşlanır, bu ise yaşamın trajedisidir. / Oscar Wilde
İnsanın gerçek yaşamı yaşamadığı şeylerdir çoğu kez. / Oscar Wilde
Vicdan ile korkaklık aslında tümüyle aynı şeylerdir, vicdan daha ticari bir isimdir, hepsi bu. / Oscar Wilde
İnsanın kendine vurulması ömür boyu sürecek bir aşkın başlangıcıdır. / Oscar Wilde
Özgürlüğe, kitaplara, çiçeklere, güneşe ve aya sahip olan kimse mutsuz olabilir mi? / Oscar Wilde
Az samimiyet tehlikeli, çok samimiyet de, çok tehlikelidir. / Oscar Wilde
Hayatta iki çeşit trajedi vardır; biri istediğini elde edememek, öteki; elde etmek. / Oscar Wilde
İnsan kendi kimliğiyle konuşurken pek az kendisi gibidir; ancak ona bir maske verildiğinde gerçeği anlatır. / Oscar Wilde
Moda denilen şey o kadar çirkindir ki onu her altı ayda bir değiştirirler. / Oscar Wilde
Bir kadın tekrar evlenirse bu ilk kocasından nefret ettiği içindir. Bir erkek tekrar evlenirse bu da ilk karısına taptığı içindir. / Oscar Wilde
Bir odada ya da bir sabah gökyüzünde bir rastlantı sonucu renk tonunun değişmesi, bir zamanlar sevdiğin ve sana derinden anılar getiren bir parfüm, unutup sonradan hatırladığın bir şiirden bir dize, artık çalmaz olduğun müzik parçasından bir bölüm; Dorian işte bunun gibi şeylere dayanır bütün yaşamımız. / Oscar Wilde
İnsanların çoğu kendileri değil başkalarıdır. Düşünceleri başkalarının düşünceleridir; yaşamları başkalarını taklittir ve tutkuları ise alıntıdır. / Oscar Wilde
Güç erkeğe, güzellik kadına verilir. Ama her şeyi yenen güç, yalnız güzelliğe yenilir. / Oscar Wilde
Kadın bir erkeği gerçekten severse, Onun gözünde dünyadaki bütün erkekler; kesin olarak anlamını yitirir. / Oscar Wilde
Bütün günahları, kendine karşı işlenmiş olanlar hariç, aşk affetmeli. Bütün hayatlardan, sevgisiz kalmış hayatlardan, gerçek aşk özür dilemeli. / Oscar Wilde
İnsanların yüzde doksanı yaşamazlar, sadece vardırlar. / Oscar Wilde
Çok kolaydır insanların acıya duyarlı davranmaları, ama ne zordur düşünceye duyarlı olmaları... / Oscar Wilde
Ben kendimin imalatçısıyım. / Oscar Wilde
Neden bir insan çöküntüye koşar? Neden, böylesine bir çekiciliği vardır yıkımın? Neden dorukta duran biri, kendini aşağıya atmak zorunluluğu duyar? Kimse bilemez bunu, ama durum böyle işte. / Oscar Wilde
Az gelişmiş demokrasilerde vaatler yalnızca onlara inananları bağlar, vaatleri yapanları değil. / Oscar Wilde
Başkalarının düşüncelerine göre hareket edeceksek, kendi düşüncelerimizin ne anlamı kalır? / Oscar Wilde
Yaşam sizin sanatınızdır. Kendinizi müziğe ayırın. / Oscar Wilde
Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
Ağlanmayan gün, yüreğin mutlu olduğu gün değil, taş kesildiği gündür. / Oscar Wilde
İnsanın kendi yaşamının seyircisi olması, hayatın acılarından kaçmasıdır. / Oscar Wilde
Şeytan sadece sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
Hayatım bir sanat eseri gibidir. Bir sanatçı, asla aynı şeye iki kere başlamaz. / Oscar Wilde
Mutlu olduğumuz anlarda hep iyi bir insan oluruz da iyi olduğumuz zamanlarda ille de mutlu olmayabiliriz. / Oscar Wilde
Müzik, hissin uğultusudur. / Oscar Wilde
Bana kalırsa en küçük kişide bile en büyük sözü, sevgi ve dili tutulmuş sadelik söyler. / Oscar Wilde
Acı deneyim gibi görünen olaylar, çoğunlukla gizli kutsanmalardır. / Oscar Wilde
Akıllı bir adam kadınlar hakkında ne düşündüğünü söylemez. / Oscar Wilde
Savaşta güçlüler zayıfları köle yapar, barışta ise zenginler yoksulları köleleştirir. Yaşayabilmek için çalışmak zorundayız; oysa bize öyle düşük ücret ödüyorlar ki ölüyoruz. Bütün gün onlar için çabalıyoruz, onlar kasalarını altınla dolduruyorlar, bizimse çocuklarımız vaktinden önce sönüp gidiyor, sevdiklerimizin yüzleri sertleşip çirkinleşiyor. Üzümü biz eziyoruz, şarabı eller içiyor. Mısırı biz ekiyoruz ama soframız bomboş. Gözle görülmese de zincire vurulmuşuz biz, herkes özgürsün dese de köleyiz. / Oscar Wilde
Bütün aşırılıklar, tıpkı bütün vazgeçişler gibi, kendi cezasını doğurur. / Oscar Wilde
Yaşamak dünyadaki en nadir şeydir. İnsanların çoğu var oluyorlar, hepsi bu. / Oscar Wilde
Hiç kimse, geçmişini geri alacak kadar zengin değildir. / Oscar Wilde
Kişi eğer birşeyden bahsetmezse, asla yaşanmamış olur. Olaylara gerçeklik kazandıran ifadedir. / Oscar Wilde
Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse, o kadar çok yanıldığımı düşünürüm. / Oscar Wilde
Gariptir kadınlar, kendilerini güldüren erkekleri sadece severler; onları ağlatanlara ise aşık olurlar. / Oscar Wilde
Yaşamak çok nadir rastlanan bir şeydir. Çoğu insan sadece var olur. / Oscar Wilde
Bana tutulan kadınlardan bıktım. İnsana kin besleyen kadınlar daha ilginç oluyor. / Oscar Wilde
Toplum gerçekten çok duyarlıdır; her şeyi affeder, deha dışında. / Oscar Wilde
Vazife, insanın başkalarından beklediği şeydir, kendi yapacağı şey değil. / Oscar Wilde
Bazı anlar vardır ki hayatı dolu dolu, bütünüyle yaşamak ile, insanların ikiyüzlülükle bize dayattığı sahte, anlamsız ve alçaltıcı hayatı sürdürmek arasında karar vermek gerekir. / Oscar Wilde
Sanat, taklitin bittiği yerde başlar. / Oscar Wilde
Başarı güçlüye el üstünde sunulmuş, başarısızlık zayıfın sırtına zorla yüklenmişti. Hepsi buydu. / Oscar Wilde
Doğal olmak da yapmacılıktan başka bir şey değildir, hem de yapmacıkların en sinir bozucusu... / Oscar Wilde
İnsanların %10'u yaşar. Geri kalanlar sadece vardır. / Oscar Wilde
Bilgisizlik narin egzotik bir meyvedir; ona dokunun, tüm parıltısı yok olur. / Oscar Wilde
Kendin ol. Çünkü diğer herkes kapıldı. / Oscar Wilde
Bazıları nereye gitse, bazıları da ne zaman gitse mutluluk nedeni olur. / Oscar Wilde
Birbirine bağlı iki düşmanız, çünkü bizi aynı günah bağlıyor. / Oscar Wilde
Erkekler, her zaman bir kadının ilk sevgilisi olmak isterler.Kadınların isteği ise bir erkeğin son sevgilisi olabilmektir. / Oscar Wilde
Sadece sıradan insanlar bir duygudan kurtulmak için yıllara gerek duyarlar. Kendi kendinin efendisi olan birisi yeni bir haz keşfeder gibi kolayca unutur acısını. / Oscar Wilde
Erkekler, kadınların ilk aşkı, kadınlar da erkeklerin son aşkı olmak isterler. / Oscar Wilde
Oyun çok başarılıydı, ama izleyenler tam bir felaket. / Oscar Wilde
Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
Çılgınlıklar asla pişmanlık duyulmayan tek şeydir. / Oscar Wilde
Biz birbirimizin şeytanıyız ve bu dünyayı cehenneme çeviriyoruz... / Oscar Wilde
Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
Bir insanın gerçekten sahip olduğu tek şey içinde, ruhunda barındırdıklarıdır. Dışındaki hiçbir şeyin bir önemi olmamalıdır. / Oscar Wilde
Sizi tanımıyorum, çok değiştim. / Oscar Wilde
İnsanların kişiIikIerinin en iyi öIçütü, onların neIere güIdükIeridir. / Oscar Wilde
Aile hayatının güzelliği gibi hiç bir şey yoktur. / Oscar Wilde
Gerçek dost kişinin başarılarını paylaşabilendir. Rafine kişilik gerektirir. / Oscar Wilde
Tarihe karşı görevimiz onu yeniden yazmaktır. / Oscar Wilde
Doğası bir çiçek gibi gelişmiş, kızıl alevlerden tomurcuklanmıştı. Ruhu saklandığı gizli yerden sürünerek çıkmış, ve tutku onu yolda karşılamıştı. / Oscar Wilde
Akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz: ama, yıldızlara bakıyor bazılarımız. / Oscar Wilde
Gerçek yaşını söyleyen bir kadına asla inanmayın. Yaşını saklamayan bir kadından her şey beklenir. / Oscar Wilde
Gerçek yaşını söyleyen kadına inanmamalı. İnsana bunu söyleyen kadın herşeyi söyler. / Oscar Wilde
Yorumlar ( 9 Adet ) 💬
ŞayesteŞayeste [12055] numaralı söz için:
Kimse kusursuz değildir
sedat bayarsedat bayar [11975] numaralı söz için:
etkileyici bir söz
duyguduygu [34722] numaralı söz için:
hangi kitabı
DeryaDerya [12071] numaralı söz için:
harika bir söz Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır. / Oscar Wilde
gökhangökhan
tekrarları silseniz keşke, boşuna uzatıp durmuşsunuz. oscar wilde dünyanın en iyi yazarlarından biridir, ilk 10'a girer.
NurayNuray
Çok güzel herkese öneriyorum
SedaSeda
Çok guzel olmus
edaeda
evet güzel olmuş teşekkürler
FadimeFadime
Ben bu kitabi okudum. DUNYANIN TEK GERCRK HAYALETI
Misafirlerin Şu Anda Baktığı Ünlüler
0💬
Eva Peron Eva Peron
0💬
Ulpianus Ulpianus
Bugün Doğan Ünlüler ( 27 Ocak )
Clarissa Pinkola Estes Amerikan Jung analist, travma sonrası uzmanı, yazar ve sözcük sanatçısı. William Carlos Williams ve sağlık meslek çalıştı diğer şairlerin benzer, Estes 45 yıldır klinik uygulamaya bir sertifikalı kıdemli analisti Jung olduğunu. Birlik Enstitüsü & Üniversite [1981], onu doktora, kültürel ve aşiret grupları sosyal ve psikolojik desen çalışmaya etno-klinik psikoloji iςi... Devamını oku >>
Hyman Geoɾge Rickoveɾ (27 Ocak 1900 - 8 Temmuz 1986) deniz nükleeɾ tahɾik oɾijinal gelişimini yönetti ve Deniz Reaktöɾleɾ diɾektöɾü olaɾak üç yıldıɾ faaliyetleɾini kontɾollü Biɾleşik Devletleɾi Donanması amiɾali oldu. Buna ek olaɾak, o Shippingpoɾt Atom Santɾali gelişimini yönetti, dünyanın ilk ticaɾ... Devamını oku >>
Charles Lutwidge Dodgson (27 Ocak 1832 - 14 Ocak 1898) ya da daha çok tanındığı takma adıyla Lewis Carroll, ünlü İngiliz yazar, matematikςi, mantıkçı, Anglikan paρazı ve fotoğrafçıdır. Carroll'ın en ünlü eserleri; Alice's Adventures in Wonderland ("Alice Harikalar Diyarında") ve onun devamı olan Through the Looking-Glass ("Aynanın İςinden") adlı kitaρları ve "The Hunting of ... Devamını oku >>
Mikhail Nikolaevich Baɾyshnikov (ɾusça: Михаи́л Никола́евич Бары́шников; d. 27 Ocak 1948), "Misha" (ɾusça "Mikhail" isminin kısaltılmış şekli) olaɾak da çağıɾılmaktadıɾ. ɾus asıllı ABD'li balet... Devamını oku >>
2💬
Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) (d. 27 Ocak 1756 Salzburg , Avusturya - ö. 5 Aralık 1791 Viyana) Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Yaρıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart, Avrupalı bes... Devamını oku >>
Bugün Ölen Ünlüler ( 27 Ocak )
Georges Bidault (d. 5 Ekim 1899, Moulins - ö. 26 Ocak 1983, Cambo-les-Bains, Fɾansa) Fɾansız siyasetςi. II. Dünya Savaşı sıɾasında Fɾansız Diɾeniş Haɾeketi'nin (CNR) öndeɾleɾinden. Üç kez dışişleɾi bakanı olmuş, bakanlığının son döneminde Geneɾal Chaɾles de Gaulle'ün Cezayiɾ politikasına şiddetle kaɾşı çıktığı iςin ülkeyi t... Devamını oku >>
Gordon Bitner Hinckley (23 Haziran 1910 ' 27 Ocak 2008) Mormonluk adıyla da bilinen İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin 15. başkanı. Mormon inanışında kilise başkanı peygamber kabul edildiğinden kilise üyelerince peygamber kabul edilir. Başkanlığa geliş taɾihi olan 12 Maɾt 1995'ten ölüm taɾihi olan 27 Ocak 2008'e kadaɾ kiliseye başkanlık etmiştiɾ. 5 çocuk sahibi... Devamını oku >>
Howard Zinn (d. 24 Ağustos 1922 - ö. 27 Ocak 2010), savaş karşıtı ABD'li muhalif, tarihςi, akademisyen, aktivist ve oyun yazarı. Boston Üniversitesi onursal profesörü olan Howard Zinn 24 Ağustos 1922'de New York, Brooklyn'de bir fabrika işςisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarında üç yıl tersane işςiliği yaρan Zinn, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hav... Devamını oku >>
İzak (Isaak) Emmanuiloviç Babel (d. 30 Haziɾan/13 Temmuz 1894, Odessa - ö. 27 Ocak 1940, Moskova), Sovyet/Rus yazaɾ. Konulaɾını genellikle savaştan ve Odessa Yahudileɾinin yaşantılaɾından alan Babel, Sovyetleɾ Biɾliği'nin kuɾuluş döneminde yenilikςi biɾ yazaɾ olaɾak tanınmış, 1930'laɾın başında büyük biɾ üne kavuşmuştuɾ. ... Devamını oku >>
Hasan el-Askeɾi veya Hasan bin Ali bin Muhammed. Şiiliğin İsnâaşeɾiyye mezhebinde ve onun kollaɾı olan Câfeɾilik ile Alevilik'te "On biɾinci İmâm" olaɾak yeɾ alan ve Ehl-i Beyt soyundan gelen "Hasan el-Askeɾi" İslam Devleti'ni 656-661 yıllaɾı aɾasında döɾdüncü İslam halifesi olan İslam peygambeɾi Muhammed'in amcasının oğlu Ali el-Mû&#... Devamını oku >>
Jeɾome David Salingeɾ (telaffuzu /ˈsælɪndʒəɾ/) ya da J. D. Salingeɾ; (d. 1 Ocak 1919, New Yoɾk - ö. 27 Ocak 2010, Coɾnish, New Hampshiɾe), 1951 taɾihli Gönülçelen ɾomanıyla ve münzevi yaşam taɾzıyla tanınan ABD'li yazaɾ. Yayımlanmış son özgün eseɾi 1965 taɾihlidiɾ ve son ɾöpoɾtajını 1980'de veɾ... Devamını oku >>
Johann Gottlieb Fichte ( 19 Mayıs 1762, Rammenau - 29 Ocak 1814, Beɾlin), ünlü Alman düşünüɾü. Felsefedeki en önemli kavɾayışı, temel çıkış noktası kendi özgüɾlük anlayışıdıɾ. Fichte'ye göɾe, iɾade ya da ben, temel geɾçeklik olup özgüɾdüɾ, kendi kendisini beliɾleyen faaliyettiɾ. Ben ya da iɾade dışında heɾ şey ölü ve pasif bi... Devamını oku >>
Louis Geɾmain David de Funès de Galaɾza, İspanyol-Poɾtekizli asıllı Fɾansız oyuncu. Fɾansa'nın Yukaɾı Seine bölgesinde aɾistokɾat biɾ İspanyol ailesinde dünyaya gelen Louis de Funes, Fɾansa'nın dünya sinemasına hediye ettiği en büyük komedyenleɾden biɾisidiɾ. Hayɾanlaɾı onu filmleɾinde 'sadece yüzünü göɾmek bile gülmek için yeteɾli' diye tanımlamaktadıɾ. 1946 yılınԁa La Tentation ԁe Barbizon... Devamını oku >>