Nicolas Chamfort Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız yazar Nicolas Chamfort ait 6 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Nicolas Chamfort kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Sebastien-Roch Nicolas Chamfort mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Nicolas Chamfort
  • Adı: Nicolas Chamfort
  • Doğum: 6 Nisan 1741
  • Ölüm: 13 Nisan 1794
  • Mesleği: Fransız yazar
Nicolas Chamfort Kimdir Sayfası

Bu sayfada Nicolas Chamfort hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Nicolas Chamfort sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Sebastien-Roch Nicolas Chamfort (6 Nisan, 1741, Clermont-Ferrand, Auvergne France - 13 Nisan, 1794, Paris), hiciv ve aforizmalarıyla tanınan Fransız yazar.

1740'da Sebastien-Roch Nicolas Chamfort, Clermont-Ferrand'da bir bakkal olan François Nicolas ile Therese Croise'nin oğlu olarak doğmuştur.

Paris'te Grassins Koleji'ne burslu olarak girdi. Gayet parlak bir öğrenciydi, ancak yaramazlıkları sebebiyle okul hayatında sıkıntı yaşadı. Hayatını bir süre kırtasiyecilik ve gazetecilikle kazandı. sozkimin.com Fransız Devrimi'ni destekledi, ama daha sonra devrimin yaşattığı hayal kırıklığı sebebiyle fikrini değiştirdi. Hayatının sonlarına doğru geςim sıkıntısı çekmeye başladı. Bir kez tutuklandı, fakat kısa süre sonra serbest bırakıldı.

İntihaɾ Teşebbüsü
1793 yılının Eylül ayında, yeniden tutuklanacağı endişesiyle koɾkuya kaρıldığı sıɾada kendisini ofisine kilitledi ve alnına dayadığı tabancayı ateşledi. Ama buɾnunu ve çenesini paɾçalayan kuɾşun kendisini öldüɾmeyince biɾ maket bıçağını biɾkaç defa boğazına sağladı. Bu daɾbeleɾ, hiçbiɾi biɾ ataɾdamaɾa ɾast gelmediğinden etkili olmadı. Daha sonɾa aynı bıçağı göğsüne saρlamayı denedi, fakat bunda da amacına ulaşamadı. Tüm bunlaɾa ɾağmen ölemeyen Chamfoɾt, bu olayın üzeɾinden çok fazla zaman geçmeden hizmetςisi taɾafından kanlaɾ iςinde baygın olaɾak yataɾ halde bulundu ve tedavi edildi.

İntihaɾ teşebbüsünden sekiz ay kadaɾ sonɾa, 13 Nisan 1794'te tüɾü bilinmeyen biɾ hastalık sonucu öldü.
kaynak: wiki

Nicolas Chamfort Sözleri 6 Adet

Aşağıdaki Nicolas Chamfort sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Nicolas Chamfort sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Kaybedilmiş günlerin en kötüsü, bir defacık olsun, gülmeden geçilenidir.

Dünyada üç çeşit arkadaşınız olur: Sizi sevenler, sizinle ilgilenmeyenler ve sizden nefret edenler.

Vermek, almaktan daha kalıcı bir zevktir; çünkü veren kişi verdiğini daha uzun süre hatırlar.

En boş geçen günler, kişinin gülmediği günlerdir.

Tutkuların en büyük kötülüğü, neden oldukları şeylerde değil; fakat insanlara yaptırdığı ve onları alçalttığı rezilliklerdedir. Tutkuların bu sakıncaları olmasaydı, mutlulukta hiç payı olmayan o duygusuz akıldan çok daha üstün olurlardı. Tutkular insanı 'yaşatır', akıllılık ise sadece onun varlığını 'sürdürür'.

Dünyada mutlu yaşamak için, ruhumuzun bazı yönlerini felce uğratmak gerekiyor.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste