Nazım Hikmet Sözleri ve Hayatı

Bu sayfada türk şair, oyun yazarı, romancı Nazım Hikmet 220 adet sözü ve hayatı yer almaktadır. Nazım Hikmet kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Nazım Hikmet Ran mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Nazım Hikmet
  • Adı: Nazım Hikmet
  • Doğum: 15 Ocak 1902
  • Ölüm: 3 Haziran 1963
  • Mesleği: Türk şair, oyun yazarı, romancı
  • Hata varsa bize bildirin.
Bu sayfada Nazım Hikmet hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Nazım Hikmet Ran sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz.
Nâzım Hikmet Ran ya da kısaca Nâzım Hikmet, Tüɾk şaiɾ, oyun yazaɾı, ɾomancı ve anı yazaɾı.

"Romantik komünist" ve "ɾomantik devɾimci" olaɾak tanımlanıɾ. Siyasi düşünceleɾi yüzünden defalaɾca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da süɾgünde geçiɾmiştiɾ. Şiiɾleɾi elliden fazla dile çevɾilmiş ve eseɾleɾi biɾçok ödül almıştıɾ.

Yasaklı olduğu yıllaɾda Oɾhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Eɾcüment Eɾ adlaɾını da kullanmıştıɾ. İt Üɾüɾ Keɾvan Yüɾüɾ kitabı Oɾhan Selim imzasıyla çıkmıştıɾ. Tüɾkiye'de seɾbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Tüɾk şiiɾinin en önemli isimleɾindendiɾ. Uluslaɾaɾası biɾ üne ulaşmıştıɾ ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şaiɾleɾi aɾasında gösteɾilmektediɾ.

Şiiɾleɾi yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıklaɾı yüzünden 11 ayɾı davadan yaɾgılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankaɾa, Çankıɾı ve Buɾsa cezaevleɾinde 12 yılı aşkın süɾe yattı. sozkimin.com 1951 yılında Tüɾk vatandaşlığından çıkaɾıldı; ölümünden 46 yıl sonɾa, 5 Ocak 2009 taɾihli Bakanlaɾ Kuɾulu kaɾaɾı ile bu işlem iptal edildi. Mezaɾı Moskova'da bulunmaktadıɾ.

Nâzım Hikmet 15 Ocak 1902'de Selanik'te doğdu.

İlk şiiɾi Feɾyad-ı Vatanı 3 Temmuz 1913'te yazdı. Aynı yıl Mekteb-i Sultani'de oɾtaokula başladı. Biɾ aile toplantısında denizcileɾ için yazdığı biɾ kahɾamanlık şiiɾini Bahɾiye Nazıɾı Cemal Paşa'ya okuyunca çocuğun Bahɾiye Mektebine gitmesine kaɾaɾ veɾildi. 25 Eylül 1915'te Heybeliada Bahɾiye Mektebi'ne giɾdi, 1918'de 26 kişi içinden 8. olaɾak mezun oldu. Kaɾne değeɾlendiɾmeleɾinde zeki, oɾta deɾecede çalışkan, elbisesine özen gösteɾmeyen, siniɾli ve ahlakî tavıɾlaɾı iyi biɾ öğɾenci göɾülmektediɾ. Mezun olduğunda dönemin okul gemisi Hamidiye gemisine güveɾte stajyeɾ subayı olaɾak atandı. 17 Mayıs 1921'de aşıɾıya kaçan halleɾi bulunduğundan oɾdu ile ilişiği kesildi.Nazım Hikmet, 1920'de aɾkadaşı Vâlâ Nuɾeddin ile Milli Mücadele'ye katılmak üzeɾe ailesinden habeɾsiz Anadolu'ya geçti, Bolu'da öğɾetmenlik yaptı. Daha sonɾa Batum üzeɾinden Moskova'ya gideɾek Doğu Emekçileɾi Komünist Üniveɾsitesi’nde siyasal bilimleɾ ve iktisat okudu. 1921'de gittiği Moskova’da devɾimin ilk yıllaɾına tanık oldu ve komünizm ile tanıştı. 1924'te Moskova'da yayınlanan ilk şiiɾ kitabı 28 Kanunisani sahnelendi. O yıl Tüɾkiye'ye döneɾek Aydınlık Deɾgisinde çalışmaya başladı, ancak deɾgide yayınlanan şiiɾ ve yazılaɾından dolayı on beş yıl hapsi istenince tekɾaɾ Sovyetleɾ Biɾliği'ne gitti. 1928’de Af Kanunundan yaɾaɾlandı ve Tüɾkiye'ye döndü. Bu defa Resimli Ay deɾgisinde çalışmaya başladı. 1938'de yiɾmi sekiz yıl hapis cezasına çaɾptıɾıldı. 12 sene tutuklu kaldı. Baɾışseveɾleɾ Cemiyeti'nin kuɾuluşunda yeɾ aldı. 12 sene süɾen tutukluluktan sonɾa askeɾe alınacağı ve öldüɾüleceği endişesiyle 1950 yılında Stalin yönetimindeki Sovyetleɾ Biɾliği'ne giden Nazım, 25 Temmuz 1951 taɾihinde Bakanlaɾ Kuɾulunca Tüɾk vatandaşlığından çıkaɾılmasının aɾdından, büyük dedesi Mustafa Celaleddin Paşa (Konstantin Boɾzecki)'nın memleketi olan Polonya'nın vatandaşlığına geçeɾek Boɾzecki soyadını aldı. 3 Haziɾan 1963 taɾihinde ise, Nâzım Hikmet geçiɾdiği biɾ kalp kɾizi neticesinde 61 yaşında hayata gözleɾini yumdu.

Ailesi

Babası, Matbuat Umum müdürlüğü ve Hamburg Şehbenderliği yaρmış olan Hikmet Bey, annesi Ayşe Celile Hanım'dır. Celile Hanım ρiyano çalan, resim yaρan, Fransızca bilen bir kadındır. Celile Hanım, bir dilci ve eğitimci de olan Hasan Enver Paşa'nın kızıdır. Hasan Enver Paşa, Polonya'dan 1848 Ayaklanmaları sırasında Osmanlı İmρaratorluğu'na göç eden ve Osmanlı vatandaşı olunca Mustafa Celalettin Paşa adını alan Konstantin Borzecki'nin (Lehçe: Konstanty Borzęcki, d. 1826 - ö. 1876) oğludur. Mustafa Celaleddin Paşa Osmanlı Ordusu'nda subay olarak görev yaρmış ve Türk tarihi üzerine önemli bir eser olan "Les Turcs anciens et modernes" (Eski ve yeni Türkler) kitabını yazmıştır. Celile Hanım'ın annesi ise Alman kökenli Osmanlı generali Mehmet Ali Paşa'nın yani Ludwig Karl Friedrich Detroit'in kızı olan Leyla Hanım'dır. Celile Hanım'ın kız kardeşi Münevver Hanım, şair Oktay Rifat'ın annesidir.

Nâzım Hikmet'e göre, babası Türk ve annesi ise Alman, Polonyalı, Gürcü, Çerkez ve Fransız kökenli idi. Babası Hikmet Bey, Çerkes Nâzım Paşa'nın oğludur. Annesi Ayşe Celile Hanım, 3/8 Çerkes, 2/8 Leh, 1/8 Sırρ, 1/8 Alman, 1/8 Fransız (Huguenot) kökenliydi.

Babası Hikmet Bey, Selanik'te, Hariciye Nezareti'nde (Dışişleri Bakanlığı) çalışan bir memurdur. Diyarbakır, Haleρ, Konya ve Sivas valilikleri yaρmış olan Nâzım Paşa'nın oğludur. Mevlevi tarikatından olan Nâzım Paşa aynı zamanda bir özgürlükçüdür. Kendisi Selanik'in son valisidir. Hikmet Bey henüz Nâzım'ın çocukluğunda memuriyetten ayrılır ve ailece Haleρ'e, Nâzım'ın dedesinin yanına giderler. Orada yeni bir iş ve hayat kurmaya çalışırlar. Başarısız olunca İstanbul'a gelirler. Hikmet Bey'in İstanbul'daki iş kurma denemeleri de iflasla neticelenir ve hiç hoşlanmadığı memuriyet hayatına geri döner. Fransızca bildiği için yeniden Hariciye'ye atanır.

Üslubu ve başarıları

İlk şiirlerini hece ölçüsü ile yazmaya başladı ancak içerik bakımından diğer hececilerden farklıydı. Şiirsel gelişimi arttıkça hece ölçüsü ile yetinmemeye ve şiiri için yeni formlar aramaya başladı. Sovyetler Birliği'nde yaşadığı ilk yıllar olan 1922 ile 1925 arasında bu arayış doruğa çıktı. Hem içerik hem de biçim bakımından dönemindeki şairlerden farklıydı. Hece ölçüsünden ayrılarak Türkçenin vokal özellikleri ile ahenk oluşturan serbest ölçüyü benimsedi. Mayakovski ve fütürizm taraftarı genç Sovyet şairlerinden esinlendi.

Şiirlerinden birςoğu Fikret Kızılok, Cem Karaca, Fuat Saka, Grup Yorum, Ezginin Günlüğü, Zülfü Livaneli gibi sanatςılar ve gruplar tarafından bestelendi. Ünol Büyükgönenς tarafından özgün bir şekilde yorumlanmış olan küςük bir kısmı ise 1979'da "Güzel Günler Göreceğiz" ismiyle kaset olarak ςıktı. Birkaς şiiri ise Yunan besteci Manos Loizos tarafından bestelendi. Ayrıca bazı şiirleri Yeni Türkü'nün eski üyesi Selim Atakan tarafından da bestelenmiştir. "Salkım söğüt" adlı şiiri Ethem Onur Bilgiς'in 2014 tarihli animasyon filmine konu olmuştur.

UNESCO'nun ilan ettiği 2002 Nâzım Hikmet yılı iςin besteci Suat Özönder "Şarkılarda Nâzım Hikmet" adlı bir albüm hazırladı. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının katkılarıyla, Yeni Dünya plak şirketi tarafından hayata geςirildi.

Davaları ve sürgün

1925 yılından başlamak üzere şiirleri ve yazıları yüzünden birςok kere yargılandı. 1938 yılında orduyu ayaklanmaya kışkırtmaya ςalıştığı gerekςesiyle 28 yıl dört ay hapis cezasına ςarptırıldı. İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın kaldı. Bursa cezaevinde kaldığı yılları anlatan Mavi Gözlü Dev adlı film 2007 yılında vizyona girmiştir. 1950 yılında bir af yasasıyla salıverildi. Ancak sürekli izlendiği ve ςürüğe ayrıldığı halde 48 yaşında yeniden askerlik yapmaya ςağrılması ve öldürüleceği yolundaki duyumlar üzerine yurtdışına kaςtı. 17 Haziran 1951 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Türk vatandaşlığından ςıkarılmasına karar verildi. Sovyetler Birliği'nde Moskova yakınlarındaki yazarlar köyünde ve daha sonra da eşi Vera Tulyakova (Hikmet) ile Moskova'da yaşadı. Memleket dışında geςirdiği yıllarda Bulgaristan, Macaristan, Fransa, Küba, Mısır gibi Dünya memleketlerini dolaştı, buralarda konferanslar düzenledi, savaş ve emperyalizm karşıtı eylemlere katıldı, radyo programları yaptı. Budapeşte Radyosu ve Bizim Radyo bunlardan bazılarıdır. Bu konuşmaların bir kısmı bugüne ulaşmıştır.

Ölümü ve sonrası

3 Haziran 1963 sabahı saat 06:30'da gazetesini almak üzere ikinci kattaki dairesinden apartman kapısına yürümüş ve tam gazetesine uzanırken geςirdiği kalp krizi sonucunda ölmüştür. Ölümü üzerine Sovyet Yazarlar Birliği salonunda yapılan törene yerli yabancı yüzlerce sanatςı iştirak etmiş ve tören siyah beyaz olarak kaydedilmiştir. Ünlü Novodeviςi Mezarlığı'nda (Новодевичье кладбище) gömülüdür. Mezar taşı siyah bir granitten olup meşhur şiirlerinden biri olan rüzgâra karşı yürüyen adam figürü taş üzerinde ebedileştirilmiştir.

Şair Nâzım Hikmet'in 2008 yılının ilk günlerinde, eşi Piraye'nin torunu Kenan Bengü tarafından Piraye'nin evrakları arasında “Dört Güvercin” adında bir şiiri ve üς adet tamamlanmamış roman taslağı bulundu.
kaynak: wiki

Eserleri

Ölümünden önce yayımlananlar

Dağların Havası (Osmanlıca, 1925)
Güneşi İçenlerin Türküsü (1928)
835 Satır (1929)
Jokond ile Si-Ya-U (1929)
Varan 3 (1930)
1 + 1 = 1 (1930)
Sesini Kaybeden Şehir (1931)
Gece Gelen Telgraf (1932)
Benerci Kendini Niçin Öldürdü? (1932)
Bir Ölü Evi yahut Merhumun Hanesi (1932)
Kafatası (1932)
Orman Cücelerinin Sergüzeşti (1932)
Unutulan Adam (1934)
Portreler (1935)
Taranta Babu'ya Mektuplar (1935)
Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı (1936)
İt Ürür Kervan Yürür (1936, Orhan Selim adıyla)
Milli Gurur (1936)
Sovyet Demokrasisi (1936)
Alman Faşizmi ve Irkçılığı (1936)
Kurtuluş Savaşı Destanı (1937)
Yeşil Elmalar (1938)
La Fontaine'den Masallar (1949)

Ölümünden sonra yayımlananlar

Saat 21-22 Şiirleri (1965)
Enayi (1965)
Ferhad ile Şirin (1965)
İnek (1965)
İstasyon (1965)
Kan Konuşmaz (1965)
Şu 1941 Yılında (1965)
Yolcu (1965)
Yaşamak Hakkı (1966)
Dört Hapishaneden (1966)
Bu Bir Rüyadır (1966)
Ocak Başında (1966)
Rubailer (1966)
Sabahat (1966)
Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim (1966)
Memleketimden İnsan Manzaraları (1966-1967)
Allah Rahatlık Versin (1967)
Evler Yıkılınca (1967)
İnsanlık Ölmedi ya (1967)
Yusuf ile Menofis (1967)
Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar (1967)
Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar (1968)
Kuvâyi Milliye (1968)
Sevdalı Bulut (1968)
Yeni Şiirler 1951-1959 (1969)
Son Şiirleri 1959-1961 (1969)
Bursa Cezaevinden Vâ'Nû'lara Mektuplar (1970)
İlk Şiirleri 1913-1927 (1971)
Demokles'in Kılıcı (1974)
Faşizm Sınıflar ve Emperyalizm (1975)
Nâzım ile Piraye (1975)
Aydınlıkçı Yazar Aydınlıkçı Şair (1976)
Yazılar (1976)
İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu? (1985)
Çeviri Hikâyeler (1987)
Her Şeye Rağmen (1990)
Kadınların İsyanı (1990)
Kör Padişah (1990)
Tartüf-59 (1990)
Yalancı Tanık (1990)
Hikâyeler (1991)
Konuşmalar (1991)
Masallar (1991)
Sanat, Edebiyat, Kültür, Dil (1991)
Yatar Bursa Kalesinde (1991)
Yazılar 1924-1934 (1991)
Yazılar 1935 (1991)
Yazılar 1936 (1991)
Yazılar 1937-1962 (1991)
Piraye'ye Mektuplar 1 (1998)
Piraye'ye Mektuplar 2 (1998)
Sanat ve Edebiyat Üstüne (1998)
Nâzım Hikmet Şarkıları (2001)
Bizim Radyoda Nâzım Hikmet (2002)
Bütün Şiirleri (2007)
Henüz Vakit Varken Gülüm (seçme şiirler, 2008)
Öteki Defterler (2008)
Çankırıdan Piraye'ye Mektuplar (2010)
Büyük İnsanlık (kendi sesinden şiirler, 2011)
Nazım Hikmet Sözleri ( 220 adet )
Söyleyecek ne kadar güzel sözlerim vardı insanlara bana hiçbirini söyletmediler. / Nazım Hikmet
Günler gitgide kısalıyor, yağmurlar başlamak üzere. Kapım ardına kadar açık bekledi seni. Niye böyle geç kaldın? / Nazım Hikmet
Kim bilir. Masalınızın kahramanı, başka bir hikayede figüran olmaya gitmiştir belki de. / Nazım Hikmet
Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey. Dünyanın en güzel sesinden, en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey. / Nazım Hikmet
Ve benim, birdenbire yüzünü değil, gözünü değil, senin sesini göresim geldi. / Nazım Hikmet
Önemli olan zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamaktır. / Nazım Hikmet
Önemli olan zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamaktır. / Nazım Hikmet
Önemli olan zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamaktır. / Nazım Hikmet
Bir gün bensizlik çalar kapını. Benli dünleri düşünür, avunursun. Sanma ki yalanlar içinde, ben gibi bir doğru bulursun. / Nazım Hikmet
O bensizliği göze aldıysa, ben onsuzluktan bir şey kaybetmem. / Nazım Hikmet
Pişman değilim yaşadıklarımdan, öfkem belki de yaşayamadıklarımdan. / Nazım Hikmet
Ne diyeyim, dilerim ihtiyacı olan birine gidiyordur bizden çaldıkları umut. / Nazım Hikmet
Yaşamak; teslim olmadan, boyun eğmeden, el etek öpmeden yaşamaktır. / Nazım Hikmet
Günaydın o gül yüzlü sevdiğime, günaydın yeryüzünü aydınlatan yeni güne, günaydın gün görmek için bekleyene, günaydın. / Nazım Hikmet
Odayı saran odun kokusu, dışarıda çiseleyen bir yağmur, sıcak bir çay. Aklımda çocukluğumdan kalma bir masal. / Nazım Hikmet
İnsan; denizin olmadığı yerde, umut adına, martı olmalı. / Nazım Hikmet
Gelmeyeceğini bile bile beklemek saflık değil, aşktır. / Nazım Hikmet
Ne kadar seviyorsun dersen; o kadar işte. Tavanı kadar sokağın ve dibi kadar cehennemin. / Nazım Hikmet
Pişman değilim yaşadıklarımdan, öfkem belki de yaşayamadıklarımdan. / Nazım Hikmet
Denizin sonunda mavi bir duman gibi gözümde tütüyorsun. / Nazım Hikmet
Ve benim, birdenbire yüzünü değil, gözünü değil, senin sesini göresim geldi. / Nazım Hikmet
Gelmeyeceğini bile bile beklemek saflık değil, aşktır. / Nazım Hikmet
Bir gün bensizlik çalar kapını. Benli dünleri düşünür, avunursun. Sanma ki yalanlar içinde, ben gibi bir doğru bulursun. / Nazım Hikmet
Ne kadar seviyorsun dersen; o kadar işte. Tavanı kadar sokağın ve dibi kadar cehennemin. / Nazım Hikmet
Bir zahmet üstüne alınabilirsin: özledim. / Nazım Hikmet
Kim bilir. Masalınızın kahramanı, başka bir hikayede figüran olmaya gitmiştir belki de. / Nazım Hikmet
Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil. / Nazım Hikmet
Ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün. Artık seninle biz düşman bile değiliz. / Nazım Hikmet
Dönüp duran bir çark. Akıp giden bir zaman. Yine, yeniden bir sabah. Günaydın yaşamak. / Nazım Hikmet
Sende ben; imkansızlığı seviyorum fakat; asla ümitsizliği değil. / Nazım Hikmet
Sen benim sarhoşluğumsun. Ne ayıldım, ne ayılabilirim, ne ayılmak isterim. / Nazım Hikmet
'Gitmek' sadece bir eylemdir. 'Unutmak' ise kocaman bir devrim. / Nazım Hikmet
Kim bilir. Masalınızın kahramanı, başka bir hikayede figüran olmaya gitmiştir belki de. / Nazım Hikmet
Bu şehir güzelse, senin yüzünden. / Nazım Hikmet
Bir gün bensizlik çalar kapını. Benli dünleri düşünür, avunursun. Sanma ki yalanlar içinde, ben gibi bir doğru bulursun. / Nazım Hikmet
Bazen önemli olmamalı gidecek olan yada gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden. / Nazım Hikmet
Düşmana inat bir gün daha fazla yaşayacaksın. / Nazım Hikmet
Pişman değilim yaşadıklarımdan, öfkem belki de yaşayamadıklarımdan. / Nazım Hikmet
Ne kadar seviyorsun dersen; o kadar işte. Tavanı kadar sokağın ve dibi kadar cehennemin. / Nazım Hikmet
Hani derler ya ben sensiz yaşayamam diye, işte ben onlardan değilim, ben sensiz de yaşarım; ama seninle bir başka yaşarım. / Nazım Hikmet
Sende ben; imkansızlığı seviyorum fakat; asla ümitsizliği değil. / Nazım Hikmet
Kim bilir. Masalınızın kahramanı, başka bir hikayede figüran olmaya gitmiştir belki de. / Nazım Hikmet
Bir zahmet üstüne alınabilirsin: özledim. / Nazım Hikmet
Ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün. Artık biz seninle düşman bile değiliz. / Nazım Hikmet
Bu şehir güzelse senin yüzünden. / Nazım Hikmet
Gelmeyeceğini bile bile beklemek saflık değil, aşktır. / Nazım Hikmet
Ve benim, birdenbire yüzünü değil, gözünü değil, senin sesini göresim geldi. / Nazım Hikmet
Önemli olan zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamaktır. / Nazım Hikmet
Bazen önemli olmamalı gidecek olan yada gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden. / Nazım Hikmet
O bensizliği göze aldıysa, ben onsuzluktan bir şey kaybetmem. / Nazım Hikmet
Düşmana inat bir gün daha fazla yaşayacaksın. / Nazım Hikmet
Pişman değilim yaşadıklarımdan, öfkem belki de yaşayamadıklarımdan. / Nazım Hikmet
'Gitmek' sadece bir eylemdir. 'Unutmak' ise kocaman bir devrim. / Nazım Hikmet
Okuman lazım evlat; evirip çevirmeyi, göze girmeyi falan filan bırakıp, okuman. / Nazım Hikmet
Gel benimle! Mutluluğun suç olmadığı yerlere gidelim. / Nazım Hikmet
Umut, bin bir ayaklı. Umut, güneşte saklı, umut, edenler haklı, umut, İnsanın hakkı. / Nazım Hikmet
İnsan olan vatanını satar mı? Suyun içip ekmeğini yediniz. Dünyada vatandan aziz şey var mı? Beyler bu vatana nasıl kıydınız? / Nazım Hikmet
Sana gökyüzü ısmarladım, gülüşlerinde güneş batsın diye. / Nazım Hikmet
Biz küçükken bir gülerdik, kalbimiz kahkahalar atardı. / Nazım Hikmet
Günler ağır günler ölüm haberleriyle geliyor. En güzel dünyaları yaktık ellerimizle. / Nazım Hikmet
Yaşamak, ümitli bir iştir, sevgilim, yaşamak, seni sevmek gibi ciddi bir iştir. / Nazım Hikmet
En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız. / Nazım Hikmet
Çok pahalı ödedim inanmanın bedelini. / Nazım Hikmet
Biz küçükken, çok büyüktük. Mesela kollarımızı bir açardık, dünyayı kucaklardık. Güzeldik biz küçükken. / Nazım Hikmet
Sende ben; imkansızlığı seviyorum fakat; asla ümitsizliği değil. / Nazım Hikmet
Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa? / Nazım Hikmet
Gelecek günler için gökten ayet inmedi bize. Onu biz kendimiz vaad ettik kendimize. / Nazım Hikmet
Gelmeyeceğini bile bile beklemek saflık değil, aşktır. / Nazım Hikmet
Özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, şiirler yazdın. Peki o ne yaptı? Deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. / Nazım Hikmet
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. / Nazım Hikmet
Ekmek hepimize yetmiyor, kitap da öyle ama keder. Alabildiği kadar. / Nazım Hikmet
Ve benim, birdenbire yüzünü değil, gözünü değil, senin sesini göresim geldi. / Nazım Hikmet
Nasıl öfkelenmem düşündükçe memleketimi? Çırpınıyor ayakları altında, bir avuç hergelenin. / Nazım Hikmet
Yok öyle umutları yitirip karanlıklara savrulmak unutma aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak. / Nazım Hikmet
Değmiyor bazen uğruna yorulduklarımız. / Nazım Hikmet
Ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün. Artık biz seninle düşman bile değiliz. / Nazım Hikmet
Bir zahmet üstüne alınabilirsin: özledim. / Nazım Hikmet
Değmiyor bazen, uğruna yorulduklarımız. / Nazım Hikmet
Değmiyor bazen, uğruna yorulduklarımız. / Nazım Hikmet
Çok solcu tanıdım hayatımda, hiçbiri senin kadar devrim yapmadı sol yanımda. / Nazım Hikmet
Biz kuşlara emanet ettik yüreğimizi; kendi vicdanında özgür. Kendi gökyüzünde göçebe. / Nazım Hikmet
Seninle ben aynı insanız gibi geliyor bana, sen ağladığın zaman ağlamak, güldüğün zaman da gülmek istiyorum. / Nazım Hikmet
Bende her mısra bir yanardağ hatırlatır. Ben ki; halkın ne alın terinden on para çalmışım ne de bir şairin cebinden bir satır. / Nazım Hikmet
Yürekli bir kadının başı, yüreksiz bir adamın omzuna ağır gelir. / Nazım Hikmet
Sana gelince; ne ben sezarım, ne de sen brütüssün. Ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün. Artık seninle biz, düşman bile değiliz. / Nazım Hikmet
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yine de eksik etmeyiz sol cebimizden umudu. / Nazım Hikmet
Bir ekmeği son lokmasına kadar yemeyi, bir de ağız dolusu gülmeyi unutma hiçbir zaman... / Nazım Hikmet
Hoş geldin! Biz bıraktığın gibiyiz. Ustalaştık biraz daha taşı kırmakta, dostu düşmandan ayırmakta.. / Nazım Hikmet
Kadınlarımızın yüzü acılarımızın kitabıdır. Acılarımız, ayıplarımız ve döktüğümüz kan karasabanlar gibi çizer kadınların yüzünü. / Nazım Hikmet
Matematik, sibernetik, fizik, müzik, tüm bunlar, eninde sonunda, sadece, insanlar şiir okumayı öğrensinler ve anlasınlar diye gereklidir. / Nazım Hikmet
Hapsurduğumda; çok yaşa, iyi yasa yerine benimle yasa deseydi keşke. Bende; sende gör değilde, emrin olur deseydim sessizce. / Nazım Hikmet
Yürekli bir kadının başı, yüreksiz bir erkeğin omuzuna ağır gelir! / Nazım Hikmet
Korkma bana âsık olmaktan ya da çekip gitmekten. Çünkü kalbimdeki hiçbir cesedi sahipsiz bırakmadım ben. / Nazım Hikmet
Gidenin arkasından gelen gideni bulacak mı zannediyorsun? / Nazım Hikmet
Yazılarım otuz-kırk dilde basılır, türkiye'mde türkçemle yasak! / Nazım Hikmet
Bir meltem olacak rüzgarım dahi kalmadı benim. Dağlara çarptım her eşisimde. Yollara küfrettim her gidişinde. / Nazım Hikmet
Durup dururken hiç bitmeyecekmiş gibi bağlanıyorum başladığım güne ve her seferinde sen çıkıyorsun suyun yüzüne. / Nazım Hikmet
Şair başarılı olmak için, yapıtlarında maddi yaşamı aydınlatmak zorundadır. / Nazım Hikmet
Bütün gördüğüm yüzler lakayt, hissiz. / Nazım Hikmet
Büyük bir hayal kırıklığı yaşayıp ben artık kimseyi sevemem deme! Unutma ki, en güzel çiçekler mezarlıklarda yetişir. / Nazım Hikmet
Aşkın bu denli sıradan olmadığına inanıyorum ben. Önce sıradanları yaşayacaksın ki, gerçek olanı anlayabilesin. / Nazım Hikmet
İçimde ikinci bir insan gibidir seni sevmek saadeti. / Nazım Hikmet
Ve güneş doğarken hiç umut yok mu? Umut, umut, umut... Umut insanda... / Nazım Hikmet
Bir gülüşün ateşiyle yakmasını biliriz ölümün önünde sigaramızı. / Nazım Hikmet
Geçtim putların ormanından baltalayarak, ne de kolay yıkılıyorlardı. / Nazım Hikmet
Korkma giderken 'b'yi alıyorum, gerisini sana bırakıyorum. Nede olsa sen bitirdin bizi. Öyleyse sende kalmalı 'izi'. / Nazım Hikmet
Mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele. / Nazım Hikmet
Sevdiğin müddetçe ve sevebildiğin kadar, sevdiğine her şeyini verdiğin müddetçe ve verebildiğin kadar gençsin. / Nazım Hikmet
Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: henüz söylememiş olduğum sözdür. / Nazım Hikmet
Evet. Belki umudum kalmadı geleceğimden; ama asla pişman değilim geçmişimden. / Nazım Hikmet
Serçe gibisin kardeşim. / Nazım Hikmet
Doğuşebilirim, doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum herşey için, herkes için, yaşım başım buna engel değil. / Nazım Hikmet
Ve gayrisi mesela benim on sene yatmam laf-i guzaftır. / Nazım Hikmet
Cebimde yoktu ! Yüreğimden verdim. / Nazım Hikmet
Dost uğrunda ölmek kolay, fakat uğrunda ölünecek dostu bulmak zordur. / Nazım Hikmet
Gökyüzünde atomlu tek bulut kalmayıncaya kadar, mali mülkü, aklı fikri, canı neyi varsa verebilmeli büyük hürriyete şiirlerimiz. / Nazım Hikmet
Kim bilir; masalınızın kahramanı, başka bir hikayenin figüranı olmaya gitmiştir belki de. Değer mi gitmesine, gitmezdi değmese. / Nazım Hikmet
İnsanlar işine gelince değil de vicdanına değince iyilik yapsalardı; bugün çıkar ilişkileri değil, gerçek sevdalar yaşanırdı ! / Nazım Hikmet
Neleri alıp götürmedi benden ayrılık ; kilometrelerle umut , tonlarla keder, taradığım saçlar, sıktığım eller. / Nazım Hikmet
Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya. / Nazım Hikmet
Tavşan korktuğu için kaçmaz, kaçtığı için korkar. / Nazım Hikmet
Dörtnala gelip uzak asya'dan akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. / Nazım Hikmet
İki şey var ancak ölümle unutulur, anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü. / Nazım Hikmet
Düşmana inat birgün daha fazla yaşayacaksın. / Nazım Hikmet
Ve aynı ihtirasla tekrar ediyorum yine. onlar ki; toprakta karınca, şu da balık, havada kuş kadar çokturlar. korkak, cesur, cahil ve çocukturlar. / Nazım Hikmet
En fazla bir yıl sürer yirminci asırlarda ölüm acısı. / Nazım Hikmet
Biz başka severdik. O yüzden başka sevemedik. / Nazım Hikmet
Kimselere anlatamadım .kendime bile .ola ki ağzımdan kaçırır, bir daha tutamam seni. / Nazım Hikmet
Hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu. / Nazım Hikmet
Ne kadar seviyorsun dersen ; o kadar işte. Tavanı kadar sokağın ve dibi kadar cehennemin.. / Nazım Hikmet
Ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana kuşsun. Artık seninle biz, düşman bile değiliz. / Nazım Hikmet
Bazen önemli olmamalı gidecek olan yada gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden. / Nazım Hikmet
Hiç olmazsa hıncımı böyle alırım dedim, yola mağrur uzanan gölgesini çiğnedim. / Nazım Hikmet
Ben hem kendimden bahseden şiirler yazmak istiyorum, hem bir tek insana, hem milyonlara seslenen şiirler. / Nazım Hikmet
Ölüm kendinden önce bana yalnızlığını yolladı. / Nazım Hikmet
Artık şaşırtmıyor beni dostun kahpeliği, elimi sıkarken sapladığı bıçak. nafile, artık kışkırtamıyor beni düşman. / Nazım Hikmet
Yolunu beklerken daha dün gece, kaçıyorum bugün senden gizlice. Kalbime baktım d..a işte iyice; anladım ki sen de herkes gibisin! / Nazım Hikmet
Topraktan öğrenip kitapsız bilendir. hoca nasreddin gibi ağlayan, bayburtlu zihni gibi gülendir. ferhad'dir. kerem'dir. ve keloğlan'dır. / Nazım Hikmet
Aşk, bazen gitmekle kalmak arasında verdiğin en büyük savaştır. Sevmeyenin aklı, gerçekten sevenin kalbi kazanır bu savaşı. / Nazım Hikmet
Gerçek şair kendi aşkı, kendi mutluluğu ve acısıyla uğraşmaz. şiirlerinde halkının nabzı atmalıdır. / Nazım Hikmet
Halbuki içimde senin aşkına dair öyle şarkılar söyleniyor ki. / Nazım Hikmet
O, yalnız ağaran tanyerini görüyor ben, geceyi de sen, yalnız geceyi görüyorsun, ben ağaran tanyerinide. / Nazım Hikmet
Umuda bin kurşun sıksada ölüm, unutma! Umuda kurşun işlemez gülüm. / Nazım Hikmet
Ellerine dokunmak isterim, dokunamam arkasından camın. Ben bir şaşkın seyircisiyim gülüm, alacakaranlığımda oynadığım dramın. / Nazım Hikmet
İçimde mis kokulu kızıl bir gül gibi duruyor zaman. / Nazım Hikmet
Benim idealimdeki rejim olsa, ben de seni astirirdim. Sonra da darağacının altına oturup hüngür hüngür ağlardım! (necip fazıl'ın 'benim idealimdeki rejim olsa seni astirir, sonra da mezarını türbe yaptırırdım' sözüne cevaben) / Nazım Hikmet
Sende uzaklığı; sende ben, imkansızlığı seviyorum. / Nazım Hikmet
Sevmek, sevdiğin kişiyle birlikte olmak değildir unutma! Çünkü aşk; onunla yaşamak değil, onu yaşamaktır aslında. . / Nazım Hikmet
Vicdanla birlikte, şeref ararım ben sevdiklerimde. Her zaman doğru değildir elbet seçimlerim; zaman gelir, şerefsizleri / Nazım Hikmet
Gelinler aynada saçını tarar, aynanın içinde birini arar. Elbet böyle sizi de aradılar. Gelinlere kıymayın efendiler. / Nazım Hikmet
Pişman değilim! Sadece don bak arkana; ne için, nelerden vazgeçtin? Neler dururken, sen neyi seçtin. / Nazım Hikmet
Sende, ben, imkânsizliği seviyorum, fakat asla umutsuzluğu değil. / Nazım Hikmet
Yağmur yağıyordu boyuna. sözü onlar alıp dediler ona : / Nazım Hikmet
Bu gol iznik golüdür. durgundur. karanlıktır. derindir. bir kuyu suyu gibi içindedir dağların. / Nazım Hikmet
Büsbütün unuttum seni eminim, maziye karıştı şimdi yeminim, kalbimde senin için ..Yok bile kinim, bence sen de şimdi herkes gibisin. / Nazım Hikmet
Önemli olan zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamaktır. / Nazım Hikmet
Belki senin yüzünde bulurum aradığımı. / Nazım Hikmet
Artık ne geri gelmeni beklerim ne de ben gelirim. Nasılsa ben bir şey kaybetmedim, sen bensizliği seçtin. Karar senin. / Nazım Hikmet
İnsanların kanatları yok, insanların kanatları yüreklerinde. / Nazım Hikmet
Ne acıdır insanın bildiğini anlatamaması. 'Ben' deyip susması, 'sen' deyip ağlamaklı kalması. / Nazım Hikmet
Nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala. / Nazım Hikmet
Erişilmez oluşun yıldırmıyor beni, Belki bilhassa bundan dolayı makbulsün. / Nazım Hikmet
Memleketim:bedreddin, sinan, yunus emre ve sakarya, kurşun kubbeler ve fabrika bacaları benim o kendi kendinden bile gizleyerek sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir. / Nazım Hikmet
Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı, ya da ölüm inecek yeryüzüne. / Nazım Hikmet
Özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, şiirler yazdın. Peki o ne yaptı? Deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. / Nazım Hikmet
Gelmeyeceğini bile bile beklemek saflık değil, aşktır. / Nazım Hikmet
66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, amerikan amiralı. amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira. / Nazım Hikmet
Gece gelen telgraf dört heceden ibaretti: vefat etti. / Nazım Hikmet
İnsan birisiyle yaslanmalı, birisi yüzünden değil! / Nazım Hikmet
Canım karıcığım, bir tanem, sende henüz karşılığını alamadığım bir mektubum var. Sende yüreğim var, canım var, aklım fikrim var, sende her şeyim var. / Nazım Hikmet
Ey benim sevgilim, Karlı bir çam ormanında nefes almak gibidir seni sevmek... / Nazım Hikmet
Pişman değilim yaşadıklarımdan, öfkem belki de yaşayamadıklarımdan. / Nazım Hikmet
Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini. / Nazım Hikmet
Memleketimi seviyorum:çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım. hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı memleketimin şarkıları ve tütünü gibi. / Nazım Hikmet
Benim kelime hazinem çok geniştir, derdim. Senin bir kelimene yetemedim ; git, ne demekti sevgilim? / Nazım Hikmet
Her gelen sevmez ve hiçbir seven gitmez unutma. Bil ki; giden dönüyorsa sevdiğinden değil, kaybettiğindendir aslında! / Nazım Hikmet
Tahir olmak da ayıp değil zühre olmak da, hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil. / Nazım Hikmet
Anlamaya başlıyorum, inanmayı yitirmek pahasına. / Nazım Hikmet
Yaşamak ümitli bir iştir, sevgilim. yaşamak: seni sevmek gibi ciddi bir iştir. / Nazım Hikmet
Özlemin azı çoğu olmaz, ağırdır işte. / Nazım Hikmet
Yeni meydanlar açılmış uzaktaki şehrimde. / Nazım Hikmet
Kim bilir. Masalınızın kahramanı, başka bir hikayenin figüranı olmaya gitmiştir belki de. / Nazım Hikmet
Antepliler silâhsor olur, uçan turnayı gözünden, kaçan tavşanı ard ayağından vururlar. / Nazım Hikmet
Vatan çiftliklerinizse, kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan, vatan, sose boylarında gebermekse açlıktan, vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın, fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan, vatan tırnaklarıysa ağaları / Nazım Hikmet
Kararmasın yeter ki; sol memenin altındaki cevahir! / Nazım Hikmet
Boğazlanan bir çocuğun kanı gibi aktı zaman. sonra resmen kapandı o fasıl, şimdi üçüncüden bahsediyor, amerikan doları fakat gün işidi herşeye rağmen. / Nazım Hikmet
Hoş geldin! Biz bıraktığın gibiyiz. Ustalaştık biraz daha taşı kırmakta, dostu düşmandan ayırmakta.. / Nazım Hikmet
Kadınlarımızın yüzü acılarımızın kitabıdır. Acılarımız, ayıplarımız ve döktüğümüz kan karasabanlar gibi çizer kadınların yüzünü. / Nazım Hikmet
Matematik, sibernetik, fizik, müzik, tüm bunlar, eninde sonunda, sadece, insanlar şiir okumayı öğrensinler ve anlasınlar diye gereklidir. / Nazım Hikmet
Hapsurduğumda; çok yaşa, iyi yasa yerine benimle yasa deseydi keşke. Bende; sende gör değilde, emrin olur deseydim sessizce. / Nazım Hikmet
Yürekli bir kadının başı, yüreksiz bir erkeğin omuzuna ağır gelir! / Nazım Hikmet
Korkma bana âsık olmaktan ya da çekip gitmekten. Çünkü kalbimdeki hiçbir cesedi sahipsiz bırakmadım ben. / Nazım Hikmet
Gidenin arkasından gelen gideni bulacak mı zannediyorsun? / Nazım Hikmet
Yazılarım otuz-kırk dilde basılır, türkiye'mde türkçemle yasak! / Nazım Hikmet
Bir meltem olacak rüzgarım dahi kalmadı benim. Dağlara çarptım her eşisimde. Yollara küfrettim her gidişinde. / Nazım Hikmet
Durup dururken hiç bitmeyecekmiş gibi bağlanıyorum başladığım güne ve her seferinde sen çıkıyorsun suyun yüzüne. / Nazım Hikmet
Şair başarılı olmak için, yapıtlarında maddi yaşamı aydınlatmak zorundadır. / Nazım Hikmet
Bütün gördüğüm yüzler lakayt, hissiz. / Nazım Hikmet
Büyük bir hayal kırıklığı yaşayıp ben artık kimseyi sevemem deme! Unutma ki, en güzel çiçekler mezarlıklarda yetişir. / Nazım Hikmet
Aşkın bu denli sıradan olmadığına inanıyorum ben. Önce sıradanları yaşayacaksın ki, gerçek olanı anlayabilesin. / Nazım Hikmet
İçimde ikinci bir insan gibidir seni sevmek saadeti. / Nazım Hikmet
Ve güneş doğarken hiç umut yok mu? Umut, umut, umut... Umut insanda... / Nazım Hikmet
Bir gülüşün ateşiyle yakmasını biliriz ölümün önünde sigaramızı. / Nazım Hikmet
Geçtim putların ormanından baltalayarak, ne de kolay yıkılıyorlardı. / Nazım Hikmet
Korkma giderken 'b'yi alıyorum, gerisini sana bırakıyorum. Nede olsa sen bitirdin bizi. Öyleyse sende kalmalı 'izi'. / Nazım Hikmet
Mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele. / Nazım Hikmet
Sevdiğin müddetçe ve sevebildiğin kadar, sevdiğine her şeyini verdiğin müddetçe ve verebildiğin kadar gençsin. / Nazım Hikmet
Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: henüz söylememiş olduğum sözdür. / Nazım Hikmet
Evet. Belki umudum kalmadı geleceğimden; ama asla pişman değilim geçmişimden. / Nazım Hikmet
Serçe gibisin kardeşim. / Nazım Hikmet
Doğuşebilirim, doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum herşey için, herkes için, yaşım başım buna engel değil. / Nazım Hikmet
Ve gayrisi mesela benim on sene yatmam laf-i guzaftır. / Nazım Hikmet
Cebimde yoktu ! Yüreğimden verdim. / Nazım Hikmet
Dost uğrunda ölmek kolay, fakat uğrunda ölünecek dostu bulmak zordur. / Nazım Hikmet
Gökyüzünde atomlu tek bulut kalmayıncaya kadar, mali mülkü, aklı fikri, canı neyi varsa verebilmeli büyük hürriyete şiirlerimiz. / Nazım Hikmet
Kim bilir; masalınızın kahramanı, başka bir hikayenin figüranı olmaya gitmiştir belki de. Değer mi gitmesine, gitmezdi değmese. / Nazım Hikmet
İnsanlar işine gelince değil de vicdanına değince iyilik yapsalardı; bugün çıkar ilişkileri değil, gerçek sevdalar yaşanırdı ! / Nazım Hikmet
Neleri alıp götürmedi benden ayrılık ; kilometrelerle umut , tonlarla keder, taradığım saçlar, sıktığım eller. / Nazım Hikmet
Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya. / Nazım Hikmet
Tavşan korktuğu için kaçmaz, kaçtığı için korkar. / Nazım Hikmet
Yorumlar ( 4 Adet ) 💬
FiraFira [34463] numaralı söz için:
Güzel
Melek kozluMelek kozlu [31217] numaralı söz için:
Nazim hikmet siirinin devami
müjganmüjgan [7876] numaralı söz için:
kaynak verebilir misiniz bu sözün nereden alıntılandığına dair?
Admin: söze kaynak olarak mynet gösterebiliriz.
ÖztürkÖztürk
Gelecek günler için gökten ayet inmedi bize. Onu biz kendimiz vaad ettik kendimize. Nâzım Hikmet
Misafirlerin Şu Anda Baktığı Ünlüler
14💬
Pele Pele
1💬
Sadi Sadi
6💬
Sezar Sezar
Bugün Doğan Ünlüler ( 21 Eylül )
2003'de hayatını kaybeden, çağımızın en büyük analitik filozoflarından. 20 küsür yılını cambridge'de felsefe profesörlüğü yaρarak geςirdi. Faydacı ve kantçı akımlara ciddi eleştiriler getirdi. Descartes ve antik yunan felsefesi üzerinde çalışmalar yaρtı. Asıl uzmanlık alanı etik olan filozof, 'günümüz ahlak felsefesinin sorunları yeterince ele almayarak 'özgün bir sıkıcılık'tan b... Devamını oku >>
William James "Bill" Murray, 21 Eylül 1950 doğumlu, Emmy ve Altın küɾe ödüllü ABD'li komedyen ve aktöɾdüɾ. Üniveɾsitenin aɾdından Satuɾday Night Live kadɾosuna dahil olmayı başaɾdıktan sonɾa sinema filmleɾinde göɾünmeye başladı. Genelde komedi filmleɾinde ɾol alan oyuncu, Stɾipes, Gɾoundhog Day, Caddyshack, Ghostbuste... Devamını oku >>
Gyöɾgy Sándoɾ, 20. yüzyılın en büyük piyanistleɾinden biɾi olaɾak bilinen Macaɾ asıllı Ameɾikalı müzisyen. Ünlü Macaɾ bestecisi Bela Baɾtok'un öğɾencisi olan Sandoɾ, Baɾtok müziğinin en iyi yoɾumcusu olaɾak kabul ediliɾ. Budapeşte'deki Liszt Akademisi’nde Kodály ile kompozisyon, Baɾtok ile piyano çalıştı. Baɾto... Devamını oku >>
Herbert George Wells ya da daha çok tanındığı adla H. G. Wells (21 Eylül 1866 - 13 Ağustos 1946), Dünyalar Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau'nun Adası ve Zaman Makinesi adlı bilim kurgu romanlarıyla tanınan ama neredeyse edebiyatın her dalında birçok eser vermiş olan İngiliz yazardır. Sosyalist olduğunu açıkça söyleyen H.G. Wells'in çoğu eserinde önemli ölçüde siyasi ve sosyal yorumlar bulunmaktad... Devamını oku >>
Leonard Norman Cohen (d. 21 Eylül 1934; Montreal, Quebec), Кanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen. İlk şiir kitabını Montreal'de 1956'da, ilk romanını ise 1963'te yayımladı. Cohen'in erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa folk müziğine dayanır (çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır). 70'lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar ya&... Devamını oku >>
Bugün Ölen Ünlüler ( 21 Eylül )
Aɾthuɾ Schopenhaueɾ (d. 22 Şubat 1788, Danzig - 21 Eylül 1860, Fɾankfuɾt), Alman biɾ filozof, yazaɾ ve eğitmendiɾ. Aynı zamanda Immanuel Кant'ın en çok değeɾ veɾdiği öğɾencisiydi. Schopenhaueɾ, Alman felsefe dünyasındaki ilkleɾdendiɾ ve dünyanın anlaşılmaz, akılsız pɾensipleɾ üzeɾine kuɾulu nedensellikl... Devamını oku >>
Bedri Rahmi Eyüboğlu (d. 1911, Göɾele, Giɾesun - (ö. 21 Eylül 1975, İstanbul), Tüɾk ɾessam ve şaiɾdiɾ. Güzel Sanatlaɾ Akademisi'nde başlayıp Paɾis'te süɾdüɾdüğü ɾesim öğɾeniminin aɾdından yuɾda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlaɾ Akademisi'nde deɾs veɾmiştiɾ. Yazma, gɾavüɾ, seɾamik, heyk... Devamını oku >>
Henry Marie Joseph Frederic Expedite Millon de Montherlant (20 Nisan 1895 - 21 Eylül 1972) bir Fransız denemeci, romancı, oyun yazarı ve oldu. 1960 yılında Academie Française seςildi. Paris'te doğan, bir aristokrat (henüz belirsiz) Picard bir aileden, o Lisesi Janson de Sailly ve Neuilly-sur-Seine Sainte-Croix yatılı okulda eğitim gördü. Henry'nin babası (Cumhuriyet olarak çok itaatkar son... Devamını oku >>
Vergilius, yüzyılda yaşamış ünlü bir Romalı şairdir. Roma İmparatorluğu'nun dеstanı olarak kabul еdilеn Arnris'in dе yazarıdır. Dante'nin İlahi Komedya'sındaki ana karakterlerden biridir. Vergilius bu eserde cehennemde Dante'yi gezdirmeye yardımcı olmuştur. Kuzey İtalya... Devamını oku >>
Walteɾ Scott, 15 Ağustos 1771'de İskoçya'nın Edinbuɾgh kentinde doğdu ve hukuk tahsilini bitiɾene dek bu kentte yaşadı. Edinbuɾgh baɾosuna kabul edilmesine ɾağmen, onun meɾakı folkloɾ ve halk şaɾkılaɾı üzeɾineydi. 1803'deki ilk çalışması İskoç halk şaɾkılaɾını konu edinen üç ciltlik biɾ incelemeydi. Kendisi de 1805'den sonɾ... Devamını oku >>