Nasrettin Hoca Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Filozof Nasrettin Hoca ait 28 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Nasrettin Hoca kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Nasreddin Hoca mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Nasrettin Hoca
  • Adı: Nasrettin Hoca
  • Doğum: 1208
  • Ölüm: 1284
  • Mesleği: Filozof
Nasrettin Hoca Kimdir Sayfası

Bu sayfada Nasrettin Hoca hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Nasrettin Hoca sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Nasreddin Hoca, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Hortu ile Akşehir çevresinde yaşamış efsanevi bir kişi ve mizah kahramanıdır.

Nasreddin Hoca, genellikle hazırcevap ve mizah anlayışıyla bilge biri olarak tasvir edilen hikayeleriyle ün kazanmıştır. Gerçekte var olup olmadığı ve varsa gerçek kişiliğinin ne olduğu konusunda tartışmalar olsa da, ona dair bazı tarihî belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden elde edilen bilgilere göre, 1208 yılında Akşehir'in Hortu köyünde doğan Nasreddin Hoca, temel eğitimini burada aldıktan sonra Sivrihisar'da bir medresede eğitim görmüş ve babasının ölümü üzerine köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Bir süre sonra Akşehir'e göç ederek tasavvufi düşünce merkezlerinden biri olan Mahmûd-ı Hayrânî'nin dervişi olarak Mevlevîlik, Yesevîlik veya Rufâilik yoluna girmiştir. Mülki görevler üstlenen ve çevre köylerde kısa süreli bulunan Nasreddin Hoca, 1284 yılında Akşehir'de vefat etmiş ve Nasreddin Hoca Türbesi'ne defnedilmiştir.

Nasreddin Hoca'nın efsanevi kişiliği, ona atfedilen hikayelerle birlikte ölümünden sonra ortaya çıkmıştır. Ona ait yazılı anlatılar zamanla binlerce hikayeye ulaşmıştır. Hikayeler, genellikle hazırcevap bir bilge olarak tasvir edildiği gibi, bazılarında Nasreddin Hoca'nın manasız sözler söyleyen veya akıldan yoksun biri olarak gösterildiği farklı kişilik özelliklerini içermektedir. Bu çeşitlilik, anonim anlatıların zamanla Nasreddin Hoca ile ilişkilendirilmiş olabileceği ihtimaliyle açıklanmaktadır.

Nasreddin Hoca yazılı kültürünün bilinen en eski örneğine 1480 yılında telif edilen Saltuknâme'de rastlanmaktadır. Ancak, Povest o Hoce Nasreddine serisi, 1.5 milyon satış ile en popüler Nasrettin Hoca derlemesi olmuştur. Bu derlemeler, içerdikleri mesajlar, özellikler ve mitolojik unsurlar açısından farklı bağlamlarda incelenmiş ve birçok ülkede eğitim ve öğretimde kullanılmıştır.Nasreddin Hoca'ya dair hikayeler, yeni doğan bebeklerin türbeye gömülmesi veya yeni evli çiftlerin ilk ziyaretini gerçekleştirmesi gibi halk inanışlarında yer bulmuştur. Bu hikayeler, Türk halkları yanında Araplar, Bulgarlar, Çinliler, Farslar, Macarlar, Ruslar gibi farklı toplumlarda da yaygındır. Ayrıca, bu hikayeler, yerel kahramanların anlatılarıyla iç içe geçmiş bir şekilde, örneğin Naara Suoks ve Jiyrenşe Şeşen gibi karakterlerle birleşmiştir.

Nasreddin Hoca'nın hikayeleri geniş bir coğrafi alana yayıldığı için sanat ve popüler kültürde birçok esere ilham kaynağı olmuştur. Bunlar arasında 1775-1782 yılları arasında yazılan "Nasreddin Hoca'nın Mansıbı" bilinen ilk tiyatro oyunu, ve 1939'da gösterime giren "Nastradin Hoca i Hitar Petar" bilinen ilk film bulunmaktadır. sozkimin.com Ayrıca, 1996 yılı, UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış ve günümüzde Nasreddin Hoca adına çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Nasrettin Hoca Sözleri 28 Adet

Aşağıdaki Nasrettin Hoca sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Nasrettin Hoca sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bilenler bilmeyenlere öğretsin.

Ben neredeysem dünyanın ortası orasıdır.

Parayı veren düdüğü çalar.

At Yarasaydı sahibine yarardı

Yorgan gitti kavga bitti.

Kuşa benzetmek.

Ölme eşeğim ölme...

Dağ yürümezse derviş yürür.

Bindiği dalı kesmek.

Ya tutarsa...

El elin eşeğini türkü çağırarak arar.

Biz senin gençliğini de biliriz.

Acemi bülbül bu kadar öter.

Damdan düşenin halini, damdan düşen bilir.

Nasreddin hoca'ya dert yanıyorlar: yahu hoca senin karın çok geziyor. Hoca: .. Olur mu canım? O kadar gezse arada bir bizim eve de uğrardı.

Damdan düşen bilir damdan düşenin halini.

Araba tekerleği kadar.

İpe un sermek.

Dostlar alış-verişte görsün.

Yok devenin başı

Yiğidin malı göz önünde gerek.

Buyurun cenaze namazına.

Deyim olan sözlerinden bazıları:

Düşmeseydim zaten inecektim.

Ağaçtan öteye yol gider.

Ye kürküm ye!

Sermayeyi kediye yüklemek.

Tavşanın suyunun suyu.

Yorumlar 6 Adet

Perihan

Burhan

Harika annatım. Ödevimde işime yaradı.

Perihan

NASURIDDİN HACE

LAFLA BİLAV BİŞSEYDİ DENİZ KADAR YAGI BENDEN

Perihan

tah

Güzel anlatım

Perihan

NASRETTİN HOCA

EGER TİMURA İNCİR YERİNE CEVİZ GÖTÜRSEYDİM BAŞIMIN KIRILMAYAN YERİ KALMAZDI

Perihan

faruk

bilgiler için teşekkürler

Perihan

kardelen

Nasrettin hoca komik, bilgili, mantıklı düşünen bir insan. fıkraları ders verdirip eğlenediriyor öyle olmalı zaten...

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste