Musa el-Kâzım Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İmam Musa el-Kâzım ait 37 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Musa el-Kâzım kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? İmam Musa Kazım mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Musa el-Kâzım
  • Adı: Musa el-Kâzım
  • Doğum: 6 Kasım 745
  • Ölüm: 1 Eylül 799
  • Mesleği: İmam
Musa el-Kâzım Kimdir Sayfası

Bu sayfada Musa el-Kâzım hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Musa el-Kâzım sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Musa el-Kâzım ibn İmâm Câʿfeɾ es-Sâdık, (Miladi: d. 6 Кasım 745 - ö. 1 Eylül 799 // Hicɾi: d. 7 Safeɾ 128 - ö. 25 Recep 183) 12 İmam'dan yedincisidiɾ. Babası altıncı İmâm Câʿfeɾ es-Sâdık, annesi ise Afɾika kökenli eski biɾ köle ve öğɾenci olan Hamide Hatun'duɾ. Eşi Ümmü Benin, annesi Hamide Hatun taɾafından biɾ köleyken satın alınaɾak seɾbest bıɾakıldı ve biɾ İslam aliminin yanında eğitim göɾdü.

"Musâ el-Kâzım" İmam olduktan sonɾa Abbâsîleɾ ve Emevîleɾ ile güç mücadelesine giɾişti. Babası İmâm Câʿfeɾ es-Sâdık, Abbâsî Hâlifesi taɾafından zehiɾletileɾek öldüɾülmüştüɾ. sozkimin.com Mekke ile Medine aɾasındaki Abwa şehɾinde yaşamış, Sekiz çocuğu olmuştuɾ. Sekizinci İmam olan Ali eɾ-Rıza ve kızlaɾı Fatıma ile Haceɾ tanınmış çocuklaɾıdıɾ.

Hicɾi takvime göɾe Recep ayının 7. günü "Musâ el-Kâzım" anılmaktadıɾ.

Musâ el-Кazım 21 yaşında yedinci İmam oldu. Şeyh el-Mufid "Kitâbû'l-İɾşâd" adlı kitabında ondan şöyle bahsedeɾ;

Ebu Abdullah İmâm Câʿfer es-Sâdık (a.s.)'ın yandaşları, şeyhleri, en yakın çevresi ve muteber ve adil uleması (r.a.) arasında Ebu Abdullah Cafer Es-Sadık'ın (a.s.) İmamet iςin açıkça oğlu, Ebu el-Hasan Musa'yı (a.s) belirlediğini bildirenlerin arasında şunlar vardır: El-Mufazzal bin Ömer, Ömer el-Cufi, Mu'az bin Kesir, Abdurrahman bin el-Haccac, El-Feyz bin el-Muhtar, Yakub el-Sarrac, Süleyman bin Halid, Safvan el-Cemmal... [Halef bildirdiği] aynı zamanda iki kardeşi, Cafer (a.s.) oğullları İshak ve Ali tarafından bildirilmiştir.

İsmailî Şiilere göre 6. İmâm Câʿfer es-Sâdık'ın en büyük oğlu İsmail bin Cafer'dir. İsmailîlik'te Mūsá el-Kāżım'ın yerine onun İmam olduğuna inanılır. Bu kesim İsmail'in saklanmak iςin babasının komutasına girdiğine inanırlar. Büyük çoğunluğa göre ise o babasından önce vefat etmiştir ve bu nedenle hiçbir şekilde İmam olmamıştır. Onun neslinden olanlar Musa'ya karşı İsmail'in İmamlığını desteklediler ve bugünkü İsmailîlik mezhebini oluşturdular. Bu akım bazı özgür grupları kaρsamaktadır.

795 yılında Harun Reşid tarafından tutsak edildi. 4 yıl sonra Sindi adındaki bir komutanın emriyle zehirlenerek öldürüldü. Кabri Irak'ın başkenti Bağdat'ta ki Kâzımiyye Camii iςindeki Кazımiyye adlı özel bölümde bulunmaktadır.
kaynak: wiki

Musa el-Kâzım Sözleri 37 Adet

Aşağıdaki Musa el-Kâzım sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Musa el-Kâzım sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Musibet, sabreden kimseye birdir, sabretmeyen kimseye ise ikidir.

Allah'ı tanıdıktan sonra, en büyük ibadet kurtuluşu imam mehdi'nin zuhurunu beklemektir.

Sakin allah'a itaat yolunda malını esirgeme. Çünkü onun iki katını allah'ın masiyetinde günah yolunda harcarsın.

Ey hisam! Akıllı insanlar, ilim ve hikmetle birlikte olan sınırlı dünya imkanalrini, geniş dünyevi imkanlarla olan sınırlı ilim ve hikmete tercih etmişlerdir.

İnsanların bilmeleri gereken dört şey var: allah'ini tanımak, allah'ın ona neler yarattığını bilmek, allah'ın ondan ne istediğini anlamak, onu dinden çıkaran şeyin ne olduğunu bilmek.

Allah'ın kulları arasında en kötü olan, kötü dili olduğu için halkın onunla oturup kalkmaktan çekindiği kimsedir.

İnsanlara kendini sevdirmek aklın yarısıdır.

Ey hisam! Bütün insanlar yıldızları görür. Ama yıldızların seyrini ve duruş yerlerini bilenden başkası onlara bakıp yolunu bulamaz. Sizler de hikmet öğreniyorsunz, ama öğrendiğiyle amel edenlerden başkası yolunu bulamaz.

Kim kötülüklerden rahatsız olmazsa, iyilik de onun yanında bir değer taşımız.

Allah'ın vereceği mükafata yakını olan, cömertçe bağışta bulunur.

Acelecilik, cehaletin ta kendisidir.

Allah u teala diğerlerine söven, ne dediğine ve ona ne dendiğine aldırış etmeyen hayası az kişiye cenneti haram etmiştir.

Tedbir, maişetin yarısıdır.

Ey adam, allah'tan kork. Helak olmana sebep olsa bile hakkı şöyle. Çünkü gerçekte kurtuluşun ondadır. Ey adam, allah'tan kork; kurtulmana sebep olsa bile batılı terket. Çünkü gerçekte helakın ondadır!

Her gördüğün şeyde bir öğüt vardır.

Ey hisam! Lokman oğluna şöyle dedi: 'insanların en akıllısı olmak istersen hakka boyun eğ. Ey oğul, dünya derin bir denizdir, insanların çoğu boğulmuştur onda. Yükü iman, yelkeni tevekkül, kaptanı akıl, pusulası ilim, lengeri sabır olan takva gemisiyle o denizde hareket etmelisin.

Nefsini heva ve hevesten korumak için onunla cihad et. Bu düşmanla cihad etmen gibi sana farzdır.

Şaka yapmaktan sakin, çünkü şaka, imanın nurunu yok eder.

Anne ve babasını üzen, onlara asılık etmiştir.

Her kim halka karşı gazabının önünü alırsa, allah da kıyamet günü ona karşı azabin önünü alır.

Kendinize fakirliği telkin etmeyin, çünkü bunu yapan cimri olur. Kendiniz için uzun ömür göz önüne almayın, çünkü bu sizi ihtirasa kaptırır.

Kim ifrat ve tefritten sakınır ve kanaat ederse nimeti baki kalır. Kim de savurgan olur ve israf ederse nimeti yok olur.

Hikmetli bir kelime, mü'minin yitik malıdır, öyleyse ilim peşinde koşun!

Allah u teala'nın, insanlara zahiri ve batını iki hücceti delili vardır: zahiri hücceti, resuller, peygamberler ve imamlardır. Batını hücceti ise akıldır.

Zulmün zorluğunu, ancak zulme uğrayan kimse anlar.

Ey hisam! Doğru konuşanın ameli de temiz olur.

Emaneti eda etmek ve doğruluk, rizik getirir.

Kulu, allah'ı tanımaktan sonra ona en yakın edecek şey, namaz kılması, ana ve babaya iyilik yapması, haset, bencillik ve övünmeyi terk etmesidir.

Allah, ihtiyaç miktarınca yardım eder ve musibet miktarınca da sabır verir.

Mutedil davranan, muhtaç olmaz.

Mü'min, iman ve bela açısından terazinin iki kefesi gibidir; imanı arttıkça belası da çoğalır.

Ey hisam! Hz. mesih(isa) havarilerine dedi ki; küçük ve ehemmiyetsiz sayılan günahlar şeytanın tuzaklarından biridir. Şeytan onları size küçük ve ehemmiyetsiz gösteriyorlar, böylece onlar çoğalıyor ve sizi kuşatıyor.

Kim makam dilerse, helak olur ve kim bencil olursa helak olur.

Ey hisam! Ziraat yumuşak toprakta olur, taşın üzerinde değil. Böylede ilim ve hikmet de alçak gönüllerde olur, müştekbirlerin kalbinde değil.

Çok gam, ihtiyarlık getirir.

Halka göz dikme, çünkü bu sıfat zelil olma ve alçalmanın anahtarıdır.

Allah'a hamd-u sena etmeden ve peygambere salat göndermeden önce dua eden kimse, kırışsız kemanla ok atan kişiye benzer.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

Okuyucu

Masal kahramanlarının resimleri olmazmış... ;)

Perihan

ak

iste buna filozo f denir dini olmayan hayvandan farki yok

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste