Muhammed el-Bakır Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İmam Muhammed el-Bakır ait 35 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Muhammed el-Bakır kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? İmam Muhammed Bakır mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Muhammed el-Bakır
  • Adı: Muhammed el-Bakır
  • Doğum: 676
  • Ölüm: 731
  • Mesleği: İmam
Muhammed el-Bakır Kimdir Sayfası

Bu sayfada Muhammed el-Bakır hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Muhammed el-Bakır sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Muhammed eI-Bakır, (d. 676, Medine - ö. 731, Medine) On İki İmâmIar'ın beşincisidir. Dördüncü imam ve Hüseyin'in oğlu oIan AIi bin Hüseyin'in (AIi Zeyn eI-Âb'ı-Dîn) oğIudur. Ayrıca annesi de ikinci imam Hasan bin AIi'in kızı oIan Fatıma bint Hasan eI-Mûctebâ'dır.

İmâmet i'tikadına göre hem anne hem de baba tarafından İsIâm dininin son peygamberi Muhammed'Ie akrabaIık iIişkisi buIunan ilk imâmdır. Bir İsIâm âIîmi oIan "Muhammed eI-Bakır" diğer bütün EhI-i Beyt mensûbu imâmIarı gibi SünnîIerce de seviIen ve sayıIan büyük bir İsIâm önderidir.
kaynak: wiki

Muhammed el-Bakır Sözleri 35 Adet

Aşağıdaki Muhammed el-Bakır sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Muhammed el-Bakır sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Zahiri batınından iyi olanın, (amel) terazisi hafif olur.

Üç şey, dünya ve ahiret güzelliklerindendir: sana zulüm edeni affetmen, seninle ilişkisini kesenle ilişki kurman ve sana karşı cahillik yapana yumuşak ve olgun davranman.

Kişinin başkasında gördüğü bir ayıbı kendisinde görmemesi, terkedemediği bir şeyle başkasını ayıplaması ve kendisini ilgilendiremyen bir şeyle arkadaşını incetmesi, kendisini aldatması için yeterlidir.

Kardeşinin sana karşı kalbindeki sevgisini, kalbindeki ona karşı sevginle tanı.

Dili gerçeği söyleyenin, ameli temiz olur. Niyeti iyi olanın, rızkı çoğalır. Ailesine karşı güzel davrananın ise ömrü uzar.

Marifetsiz yapılan amel kabul olmaz; amelsiz de marifet olmaz. Kim allah'ı tanırsa, marifeti, onu amel etmeye sevkeder; marifeti olmayanın ameli kabul olmaz.

Sakin tembellik ve sabırsızlık etme. Çünkü bunlar her şerrin anahtarıdır. Tembellik eden hiçbir hakkı eda edemez. Sabırsızlık eden de hiçbir hakka dayanamaz biraz sinirlenmekle haktan el çeker.

Allah'ın bütün takdirleri, mü'min için hayırlıdır.

Münafık kimseyle dilinle anlas ve geçin. Sadece mu'mini kalbinle sev. Bir yahudi bile seninle oturursa ona karşı iyi davran.

Kime ahmaklık verilmişse, iman ondan uzaklaştırılmıştır.

Yirmi yıllık arkadaşlık akrabalıktır.

Allah-u teala, insanların, bir şey istediklerinde, birbirlerine ısrar etmelerini sevmez; ama onu kendisi için sever. Kendisinden ber şeyin istenilmesini ve indinde olanın ısrarla talep edilmesini sever.

Tembellik, hem dine, hem de dünyaya zarar verir.

Hilim ve ilim beraberliğinden daha güzel bir beraberlik yoktur.

Zulüm üç çeşittir: allah'ın affetmeyeceği zulüm, allah'ın affedeceği zulüm ve allah'ın ondan vazgeçmeyeceği (hesapsız bırakmayacağı) zulüm. Allah'ın affetmeyeceği zulüm, allah'a sirk koşmaktır. Allah'ın affedeceği zulüm, insanın kendisiyle allah arasında

Üç haslete sahip olan, onların vebalini cezasını çekmedikçe ölmez: zulmetmek, sıla-i rahmi kesmek ve yalan yere yemin etmek ki, allah'a karşı savaşmaktır.

İman ve haya aynı köke uzanmaktalar; biri giderse diğeri onu izler.

Allah buyuruyor ki: ey ademoğlu! Haram kıldığım şeylerden kaçın. Böyle yaparsan insanların en takvalisi olursun.

Sıla i rahim, amelleri temizler, malları artırır, belayı uzaklaştırır, hesabı kolaylaştırır ve eceli erteler ömrü uzatır.

Üç kimse selam vermez: cuma namazına giden, cenaze arkasında yürüyen ve hamamda olan kimse.

İnsan, kendisinden üsttekini kıskandığı ve kendisinden aşağıdakini de küçümsediği sürece alım sayılmaz.

Nice insanlar var ki, birbirleriyle karşılaştıklarında: allah düşmanını helak etsin derler; oysa ki onun allah'tan başka bir düşmanı yoktur.

Gücün yetiyorsa ilişkin olan herkesten, iyilikte üstün olmaya çalış.

Allah'ın razı olduğu yerde malını infak etmekten sakınan cimri kimse de, o malın kaç kat fazlasını allah'ın sevmediği bir yerde sarfetmeye duçar olur.

İman, sevgi ve buzdan ibarettir.

Dört şey hayır hazinelerindendir: ihtiyacı gizlemek, sadakayı gizlemek, ağrıyı bildirmemek ve musibeti söylememek.

İlminden faydalanılan alım, yetmiş bin abidden daha üstündür.

Tevazu: makamından aşağı olan bir yerde oturmaya razı olman, karşılaştığın herkese selam vermen ve haklı olsan bile münakaşayı terketmendir.

Sakin kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaşlık kurma.

Allah-u teala çirkin söz söyleyen, ağzı bozuk adamı sevmez.

En ustan ibadet, karın ve ferçin ırzın iffetidir.

Kıyamet günü, pişmanlığı herkesten daha fazla olan, doğru yolu açıklayıp o yolda gitmeyen kimsedir.

Kemalın tümü, din hususunda derin bilgi sahibi olmak, musibetlere karşı sabretmek ve geçim masrafını ölçülü bir şekilde ayarlamaktır.

İman, ikrar ve ameldir. İslam ise yalnız ikrardır.

Allah u teala, her kimin batınında ona bir öğüt verici yerleştirmezse, halkın öğütleri ona fayda vermez.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste