Moritz Schlick Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Alman filozof ve fizikçi Moritz Schlick ait 5 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Moritz Schlick kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Moritz Schlick mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Moritz Schlick
  • Adı: Moritz Schlick
  • Doğum: 14 Nisan 1882
  • Ölüm: 22 Haziran 1936
  • Mesleği: Alman filozof ve fizikçi
Moritz Schlick Kimdir Sayfası

Bu sayfada Moritz Schlick hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Moritz Schlick sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Moritz Schlick, Avusturyalı bir filozof ve fizikçidir.

Mantık ve bilgi teorisi alanlarında önemli katkıları olan Viyana Çevresi (Vienna Circle) olarak da bilinen Viyana Sirkülü'nün kurucularından biridir. Bu çevre, mantıksal pozitivizm veya lojik empirizm olarak da adlandırılan felsefi bir akımı temsil ediyordu.

Moritz Schlick, Berlin'de doğdu ve öğrenimini Berlin ve Heidelberg Üniversitelerinde tamamladı. Fizik alanında çalıştı ve özellikle Einstein'ın görelilik teorisi üzerine yaptığı çalışmalar dikkat çekti. Fakat daha sonra filozofluğa yöneldi ve 20. yüzyılın başlarında mantıksal pozitivizmin temellerini atmaya başladı.

Viyana Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı ve burada çeşitli öğrenciler yetiştirdi. Bilim ve dil üzerine yaptığı çalışmalar, felsefi düşüncelerini şekillendiren önemli unsurlardı. sozkimin.com Felsefede ampirizm ve pozitivizm temalarıyla ilgilendi ve bilginin mantıksal temellere dayandırılmasını savundu.

Eleştirel bir yaklaşımla, Yeni-Kantçı eğilimlere ve Edmund Husserl'in felsefesine karşı çıkmış, felsefede analitik ve mantıksal yöntemlerin önemini vurgulamış ve algıyı titiz bir şekilde incelemeyi amaçlamıştır.

Moritz Schlick, Berlin'de Ernst Mach'ın öğrencisi olmuş ve Mach'ın felsefi görüşlerinden etkilenmiştir. Moritz Schlick'in Viyana Çevresi, felsefede bilimsel dil ve mantığın kullanımına vurgu yaparak felsefeyi temelde bilimsel bir yaklaşımla ele almayı amaçlamıştır. Moritz Schlick, mantıksal pozitivizmin ve Viyana Çevresi'nin liderlerinden biri olarak, 20. yüzyılın felsefi düşüncesi üzerinde önemli bir etki bırakmıştır.

Maalesef Moritz Schlick, 1936 yılında Viyana'da genç bir öğrenci tarafından suikasta uğrayarak hayatını kaybetmiştir. Ölümü, akademik ve felsefi dünyada büyük bir yankı uyandırmış ve mantıksal pozitivizm hareketine etkileri uzun süre hissedilmiştir.

Moritz Schlick Sözleri 5 Adet

Aşağıdaki Moritz Schlick sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Moritz Schlick sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Felsefe bir önermeler sistemi ya da bir bilim değildir.

Fizik, filozofların yalnızca görebildiği zirvelere yükseldi, ancak bakışları her zaman metafizik bulanıklıktan arınmamıştır.

Bir önermenin anlamı, onun doğrulanma yöntemidir.

Önkabulün anlamı doğrulama yöntemidir... Bir ifadenin anlamını biliriz eğer ifadenin doğru veya yanlış olduğu koşulları bilirsek..

Felsefe, önermelerin anlamının belirlendiği veya keşfedildiği faaliyettir; burada asıl mesele, önermelerin gerçekte ne anlama geldiğidir. Bilimin içeriği, ruhu ve özü, doğal olarak cümlelerinin sonunda ne anlama geldiği ile ilgilidir; anlam kazandırma felsefi faaliyeti, böylece tüm bilimsel bilginin başlangıcı ve sonudur. (Moritz Schlick, Ludwig Wittgenstein'ın pozisyonunu yorumlarken.)

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste