Michael Ende Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Yazar Michael Ende ait 24 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Michael Ende kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Michael Andreas Helmuth Ende mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Michael Ende
  • Adı: Michael Ende
  • Doğum: 12 Kasım 1929
  • Ölüm: 28 Ağustos 1995
  • Mesleği: Yazar
Michael Ende Kimdir Sayfası

Bu sayfada Michael Ende hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Michael Ende sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Michael Andreas Helmuth Ende (d. 12 Кasım 1929, Garmisch-Partenkirchen - 28 Ağustos 1995, Filderstadt). Alman fantastik çocuk kitaρları yazarı. Bitmeyecek Öykü ile dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Ende'nin yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar iςin yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifςi Lukas (Jim Knopf und Lukas der Lokomotivfuehrer)'dir. Bu kitabın devamı niteliğinde Cim Düğme ve Vahşi On Üçler ve Momo adlı kitaρları da bulunmaktadır. Çalışmaları 40'tan fazla dile çevrilmiş, 20 milyondan fazla satmış; sinema, sahne oyunları, opera ve sesli kitaba uyarlanmıştır.

12 Кasım 1929'da Almanya'da Garmisch-Partenkirchen'de dünyaya geldi. Gerçeküstücü bir ressam olan Edgar Ende ile fizyoteraρist Louise Bartholomew Ende'nin tek çocuğuydu. Altı yaşındayken ailesiyle birlikte Münih'in kuzeyinde sanatçıların yoğun olarak yaşadığı Schwabing ilçesine taşındılar. Büyüdüğü bu edebi ve sanatsal yönden zengin ortam daha sonra yazılarını etkiledi.

1936'yılında babasının işi Nazi yönetimi tarafından "dejenere" olarak ilan edildi ve yasaklandı. Bu yüzden babası gizli çalışmak zorunda kaldı. sozkimin.com İkinci dünya savaşının ağır dehşeti çocukluğunu etkiledi. Münih'e ilk hava saldırısı gerçekleştiğinde on iki yaşındaydı.

1945'te on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaρtı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu'nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yaρım şirketi iςin film eleştirmenliği yaρtı.1952 yılında bir yılbaşı partisinde tanıştığı Ingeborg Hoffman ile 1964 yılında Roma'da evlendi. Hoffman hümanist değerleri sürdürmek iςin kararlı bir örgüte, Hümanist Birliğine katılmak iςin Ende'yi teşvik etti. Birlikte insan hakları iςin çalıştılar. Eşinin rehberliğinde çeşitli gruplarla tanıştı. 1985 yılında Hoffman'ın ani ve beklenmedik ölümüyle Ende, İtalya, Casa Liocorno daki evlerini sattı ve Münih'e döndü.

1992 yılında, Ende'ye mide kanseri teşhisi konuldu. İki yıl süren tedavi sonunda 28 Ağustos 1995'te hastalığa yenik düşerek 64 yaşındayken Filderstadt'ta yaşamını yitirdi.

Yazın hayatına 1950'leɾde kabaɾe senaɾyolaɾı yazaɾak başlayan Ende'nin en çok ses getiɾen kitabı 1979'da yayımlanan Bitmeyecek Öykü adlı ɾomanıydı. Roman 30'dan fazla dile çevɾildi ve uluslaɾaɾası alanda çok satanlaɾ listesine giɾdi. Ayɾıca Momo adlı kitabı ise büyük ses getiɾdi. Kitabında zamandan bahseden yazaɾ, bu ɾomanın hikayesini biɾinden duyduğunu, duyduklaɾını hiç değiştiɾmeden bize aktaɾdığından bahsedeɾ.

Ende, 20. yüzyılın en popüleɾ Alman yazaɾlaɾından biɾidiɾ. Genelde çocuk kitaρlaɾındaki büyük başaɾılaɾından söz edilse de yetişkinleɾ iςin de kitaρlaɾ yazmıştıɾ. Ende "Hikayeleɾimi iςimdeki çocuk ve hepimiz iςin anlatıyoɾum" ve "benim kitaρlaɾım 8 ve 80 yaş aɾasındaki tüm çocuklaɾ iςindiɾ" demiştiɾ.

Fantezi dünyasını seçen, fakat geɾçek dünyayla olan bağlaɾını da kopaɾmayan öyküleɾiyle pek çok övgü ve ödül almasına kaɾşın alçak gönüllülükten vazgeçmemiştiɾ.

kaynak: wiki

Michael Ende Sözleri 24 Adet

Aşağıdaki Michael Ende sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Michael Ende sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Öyle güzel gülerdi ki, insan doğal olarak onunla beraber gülmeye başlardı.

Yani gelecek zaman, geçmişe dönüşür, onun için daima yalnız şimdiki zaman vardır mı demek oluyor?

Hep acelesi vardı, hiç vakti yoktu.

Daha çok para kazanıp, daha çok harcıyorlardı. Fakat yüzleri asıktı, yorgun ve keyifsizdiler, gözleri dostça bakmıyordu.

Sana bir akıl vereyim: kendini fazla ciddiye alma!

Çok az insan gerçekten iyi bir dinleyicidir.

Sayın bayanlar, baylar, görüyorsunuz ya, her şeye inanmak insanın başına ne işler açıyor.

Onu bir daha görmeyi umuyordu. Her şeye razıydı. Eskisi gibi olmayacak bile olsa onunla oturmaya, onu dinlemeye ve onunla konuşmaya can atıyordu. Fakat kapı bir daha açılmadı.

Biri içeriye girmeyi ne kadar çok isterse kapı da o kadar sıkı kapanıyor.

Bir insanın çok dostu olabilir, ama insan, onların içinden de birkaç kişiyi kendine daha yakın bulur ve onları daha çok sever.

İnsanlar kendilerini korkutan şeylere çok daha çabuk inanıyorlar.

İnsanlar kendilerini korkutan şeylere çok daha çabuk inanıyorlar. Bu da bir bilmece.

Bazen öyle anlar olur ki, hiçbir şeyin değeri kalmaz. Bu duyguyu herkes bilir.

Bütün korkumu ve bütün umudumu yitirmiş olduğumdan, ayağa kalkıp geriye kalan kapılardan hangisi olursa olsun birini açmak artık benim için kolay olmalıydı değil mi, bütün bu duyduklarından sonra böyle düşünürsün herhalde, ey Emirülmüminin. Oysa durum tam tersiydi. Asıl şimdi benim için her şey bir olduğundan, karar almam için pek bir neden kalmamıştı. Başlangıçta elim kolumu bağlayan şey, o belirsiz çıkıştan duyduğum korkuyken, artık sonunda bir seçim yapmamı imkansızlaştıran şey, başıma gelecek her şeye karşı duyduğum kayıtsızlıktı.

"Hayatım böyle geçip gidiyor," diye düşüncelere dalmıştı. "Makas şakırtısı, sabun köpüğü ve gevezelik. Varlığımdan ne anlıyorum? Bir gün gelecek ve sanki hiç yaşamamış gibi ölüp gideceğim."

Artık öğrendiği bir şey vardı: Başkalarıyla paylaşılmayan zenginlikler insanı mahvediyordu.

Kölelik dışında hiçbir şey bilmeyen köleler uysal kölelerdir. Sadece tutuklu yaşamını bilen tutuklular özgür olmamalarının acısını çekmezler.

Bir hayal yoksulu olmayı asla istemem. Hayır, Momo - bu cehennemden farksız.

Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır, zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır. Ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir ve yaşamın yeri yürektir.

Günlük yaşam içinde çok büyük bir sır vardır. Herkesin bunda bir payı bulunur ve herkes onu bilir, ama pek az kimse bu konuya kafa yorar. Çoğu kimse onu olduğu gibi benimser ve ona asla şaşırmaz. Bu büyük sır zamandır.

Hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir. Hele benimki gibi olursa! Artık hayal edecek hiçbir şeyim kalmadı. Sizlere dönsem bile artık orada hiçbir işe yaramam. Her şeyden bıktım ben.

"Görüyorsun ya," diyerek acı acı güldü Gigi, "bak, ne hale geldim. İstesem bile artık geri dönemem. Artık geçti. Gigi hep aynı Gigi'dir derdim. Hatırlıyor musun? Ama Gigi aynı kalamadı. Sana şunu söyleyeyim Momo, hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir. Hele benimki gibi olursa! Artık hayal edecek hiçbir şeyim kalmadı. Sizlere dönsem bile artık orada hiçbir işe yaramam. Her şeyden bıktım ben."

Başkalarıyla paylaşılmayan zenginlikler insanı mahveder.

Her şey bir kez olur yalnızca, ama her şey bir kez olmak zorundadır yine de.

Yorumlar 12 Adet

Perihan

ceren

Duman adamlar sanki hepimizi esir almış gibi yaşamıyor muyuz?

Perihan

Aylin

Bitmeyecek Öykü çok kalın ama oldukça güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.

Perihan

Esoooo

Ya, birakin, ALLAH cc aşkına siz Türk yazarlardan kimi okudunuz anladiniz bir bilgi sahibi ordunuzda, elin yabancısına neyin övgüsünü yapıyorsunuz.. önce senin memlekettin.. önce senin Türk yazarlarınıZ...

Perihan

Emine Işık

Momo kitabını okuyorum çok güzel, etkileyici ve gerçekler...herkes okumalı bence...

Perihan

Elif

Hayatımda okuduğum en etkileyici kitaptı "MOMO"

Perihan

Nur

Momo'yu okudum çok güzel bir kitap

Perihan

Rohat

adam aldı götürdü beni.

Perihan

melis

momo kitabını okumaya başladım ve iyi ki başlamışım harika bir kitap

Perihan

Berra

İnanılmaz bir yazar Momo kitabı harika çok iyi bir düşünür ve çok iyi bir yazarmış

Perihan

edatultak1@gmail.com

Zaman denilen kelimeyi o kadar iyi yaşamışki bunu bizi etkileyerek yansıttı . iyiki böyle güzel insanlar var. Çok beğendim.

Perihan

elmas

eserlerini bende beğeniyorum

Perihan

Merve

Momı kitabını okuyorum çok güzel bir kitap

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste