Mennan Usta Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Makine ustası Mennan Usta ait 7 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Mennan Usta kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Mennan Aksoy mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Mennan Usta
  • Adı: Mennan Usta
  • Doğum: 1952
  • Ölüm: 9 Haziran 2015
  • Mesleği: Makine ustası
Mennan Usta Kimdir Sayfası

Bu sayfada Mennan Usta hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Mennan Usta sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Mennan Usta, Gaziantepli İşadamı ve makine mucidi.

Mennan Usta, makine dehası olarak biliniyor. Sanayi fuarlarında gördüğü makineleri en fazla 10 dakika inceledikten sonra aynısını yapabiliyor. Bu olağan üstü yeteneği yüzünden Avrupa ve Amerika'da yapılan sanayi fuarlarına girişi yasaklanıyor ve o bir yolunu bulup yine girmeyi başarıyor.

Mennan Usta, Küsget'teki atölyesinde 10 yılda sayısız makine yaptı. Gaziantep' in hatta Türkiye' nin önemli makina sanayicilerinden biri olarak gösterilen Mennan Usta, hali ipliği makinesinden, tencere-kazan makinesine, fıstık makinesinden triko ipliği makinesine kadar onlarca makine üretti. Bu makineleri üretebilmek için ar-ge çalışmalarına 7 milyon dolar harcadı. Mennan Ustanın elinden çıkan makineler Suriye, Pakistan, Fas, Romanya ve İran'a ihraç edildi. Türkiye'de ilk kez triko ipliği makinesini yapmayı başaran Mennan Usta, bu makineyi de Brezilya'ya satarak, teknoloji satan bir usta haline geldi. Bu yeteneğinin yanı sıra oldukça sempatik olan Mennan Usta'nın, TRT kanalı tarafından belgeseli de yapılmıştır.

Mennan Usta, 1965'te bir demir atölyesinde, 10 yaşındayken çırak olarak başlamış çalışma hayatına. Çıraklıktan arkadaşı Cahit Özçelik'le açtıkları atölyede Antep'in meşhur para kasaları için yedek parça imal etmişler. O yıllarda yeni gelişen akrilik iplik sanayi, iplik makinelerinin çok pahalı olmasından şikayetçiymiş. Türk sanayiciler makine başına Almanya'ya 1 milyon 40 bin dolar ödüyormuş. Mennan Usta ‘Yahu ben şu makineyi bir görim' demiş ve soluğu fabrikada almış. Aletin başında iki tur dönmüş ve sanayiciye dönüp, ‘Ben bunu ederim' demiş. Sanayici gülerek, ‘Bu dışardan görüldüğü kadar basit bir araç değil' diye ustayı terslemiş.



Mennan Usta hafta sonlarında makinayı incelemeye, ölçüp biçmeye başlamış. Aklının ermediği noktalarda, fabrikaya gelip giden teknoloji aşığı Antepli bilim adamı Doç. Dr. Yusuf A. Uskaner'den yardım almış. Üniversite rektörlüğü Mennan Usta'yla birlikte bir mucize peşinde koşan bu bilim adamının, ustanın atölyesinden ayağını kesmesini ve kendisini akademik çalışmaya hasretmesini istemiş. sozkimin.com Uskaner gizli gizli atölyeye gidip gelmeye devam edince rektörlük bu sefer para cezaları kesmiş. Uskaner, bunun üzerine üniversiteye veda edip Mennan Usta'yla çalışmaya koyulmuş. Bu küçük işletmenin bir köşesinde sessiz sedasız imal edilen makine ortaya çıkınca yer yerinden oynamış. TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Mennan Usta ve ekibine 1998'in Teknoloji Başarı Ödülü'nü vermiş ve bundan sonraki çalışmaları desteklemeye başlamış. Almanların, 1 milyon 40 bin dolara Türkiye'ye sattığı makineyi Mennan Usta sanayiciye 400 bin dolara veriyor. Bunun üzerine Almanlar aynı makinenin fiyatını şimdi 650 bin dolara kadar indirmiş. Mennan Usta'nın küçük atölyesi, Antep'in bir köşesinden dünya devlerine kafa tutuyor.

Gaziantepli İşadamı ve makine mucidi olarak bilinen Mennan Usta, kendi hayatından kesitleri esprili bir dille şöyle anlatıyor:

Bir gün Gaziantep'e tekstil makinesi satmak için bir Fransız geldi. Satış yaparken de bize diyor ki; Tekstilin beşiği sizsiniz ama Çin ve Hindistan geliyor. Teknolojinizi yenilemezseniz sizi geçerler. Bunu söylüyor ama derdi bizim geçilmemiz değil tabii ki. Arkasından da ekliyor, En iyi makineleri biz Fransızlar üretiyoruz. Bizim makineleri alın rekabeti kazanın diyor. Beni bu durum çok etkilemişti. Çünkü eminim bu Fransız, Hintli'ye Çinli'ye de Türkleri geçmek istiyorsanız bizim makineleri almanız şart diyordu. O zamanlar çok düşündüm ve şu gerçeği gördüm: Aslında Avrupa'nın tekstilde ve diğer sektörlerde ‘metalden' başka geliri yok. Bu yüzden de çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyet olamaz dedim kendi kendime ve makine yapmaya koyuldum.
kaynak: ogɾеncikаɾiyеɾi

Mennan Usta Sözleri 7 Adet

Aşağıdaki Mennan Usta sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Mennan Usta sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyet olamaz.

Her şeyi çözerim de... Devletin işleyişine aklım ermiy!

Gençler bilim ışığında yetiştirilsin. İmkânlar verilsin, önleri kesilmesin.

Eti, atın önüne; arpayı, itin önüne atıyorlar.

Araştırma geliştirme o kadar yararlı ki, biz 30 yıllık iş hayatımızda 22 yılda 4 misli büyüdük ama araştırma geliştirme yapınca 8 senede tam 160 kat büyüdük.

Devlet, at önüne et
İt önüne ot atiy
Burunsuza hızma
Kulaksıza küpe veriy

Gençler bilim ışığında yetiştirilsin.
İmkânlar verilsin, önleri kesilmesin.
Her şey yerli imkanlarla üretilsin.
Milli markalarımız geliştirilsin.
Yabancıya döviz gitmesin.

Yorumlar 7 Adet

Perihan

Behçet

Cesaret edip te bir kişi Menan ustanın Türk değil Ermeni olduğunu yazamsmış. Her yeteneğin altından ermeniler çıkıyor.!

Perihan

Jill😔

Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun inşaallah

Perihan

japonluuuu

zamanıı glmiş ölmüş sizene

Perihan

kiil

keşke vefat etmeseydi

Perihan

Çinlii

Allah rahmet eylesin. Büyük usta, büyük kopyacı. Yeni bira icat yok.

Perihan

Aslan

Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olur inşallah işte gerçek milliyetçi ve inançlı insanlar böyle kimselerdir ama son öğütlerin de söylediği gibi zamanın devlet adamları et yiyene ot, ot yiyene de et verirse bizde dışarya mahkum kalırız şimdiki yerli silahlara karşı çıkanlar gibi.

Perihan

Huaeyin

Allah rahmet eylesin. Müthiş bir zeka ve azim. Bize örnek bir insan. Okurken çok duygulandım. Belgeselini de yapmışlar Mennan ustanın.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste