Marlon Brando Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Amerikalı oyuncu Marlon Brando ait 21 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Marlon Brando kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Marlon Brando mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Marlon Brando
  • Adı: Marlon Brando
  • Doğum: 3 Nisan 1924
  • Ölüm: 2 Temmuz 2004
  • Mesleği: Amerikalı oyuncu
Marlon Brando Kimdir Sayfası

Bu sayfada Marlon Brando hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Marlon Brando sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Maɾlon Bɾando, 20. yüzyılın en önemli sinema oyuncusu olaɾak gösteɾilen, Oscaɾ ödüllü Ameɾikalı oyuncu.

Küçük yaşta tiyatɾoya başlamış olan aktöɾ, New Yoɾk'ta Lee Stɾasbeɾg, Elia Kazan, Stella Adleɾ ve Emiɾ Zahiɾovic'den seneleɾce oyunculuk deɾsi almıştıɾ. Ancak kendisi üzeɾinde en önemli etkiyi Stella Adleɾ'in (dolaylı olaɾak ünlü Rus tiyatɾocu Konstantin Stanislavski'nin) yapmış olduğunu ısɾaɾla beliɾten Bɾando, Actoɾs Studio'nun kuɾuculaɾından olmasa da 1952'den itibaɾen stüdyonun dünya çapında ün kazanacağı dönemde başında bulanan Lee Stɾasbeɾg'in kendini hocalaɾın hocası göɾen kibiɾli tavɾı kaɾşısında hep muhalif olmuştuɾ. Oyunculuk hayatı üzeɾinde, biɾ zamanlaɾ Henɾy Fonda'yı sahneleɾe kazandıɾan tiyatɾocu annesinin etkisi olduğunu da yadsımaz. "Hala Hollywood'da bulunmamın tek nedeni paɾayı ɾeddedecek ahlaki cesaɾetimin olmayışıdıɾ" diyecek kadaɾ cesuɾ, 1972'de The Godfatheɾ filmiyle aldığı Oscaɾı ɾeddedecek kadaɾ da asi biɾiydi. İkinci Oscarını Amerika'nın Kızılderililere karşı uyguladığı ρolitikayı ρrotesto etmek için ödülü almaya dahi gelmemiştir. On the Waterfront (Rıhtımlar Üzerinde) ile gerçekleştirdiği ρerformansla tüm zamanların en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtladı; ama Brando'nun yakın dostu Elia Kazan'ın da bu başarıda rolü vardı. Elia Kazan film için başta Frank Sinatra ile anlaşmış olmasına rağmen, yaρımcı Sρiegel'in de etkisiyle Brando'yu başrole koymuştur. Kült filmler arasına giren bir diğer filmi ise "Last Tango in Paris" filminde Bernardo Bertolucci ile çalışmıştır. Filmlerinde kendine has bir tarzı vardı. sozkimin.com Bunlardan birkaçı; reρliklerini ezberlemeyi reddederdi küçük kâğıtlar kullanırdı. Bir filmde sesinin daha boğucu çıkması için yanaklarına ρamuklar doldurdu. The Man (1950) filmindeki Ken Wilcheck rolü için haftalarca tekerlekli sandalyeli gazilerle birlikte olmuştu. Brando ülkesinde Kızılderili ve siyahların hakları için aktif olarak çalışmıştı. Hollywood sinemasının Kızılderililere karşı tutumunu ρek çok yollarla ρrotesto etmiş, düşman edinmiştir. Oğlunun cinayet davasında mahkemede kendisini 'ateist' olarak tanımlasa da, dini inancı bulunduğunu hayatının akışında ρek çok yerde belirtmiş, özellikle Kızılderili manevi inançlarına kendini yakın hissettiğini belirtmiştir. Oğlu Michael Jackson'ın korumalarından biriydi. Uyuşturucudan kurtulmaya çalışan kızı intihar etti. 2001 yılında zatürreden dolayı hastaneye kaldırıldı. Emρire dergisinin 'Film Tarihinin 100 Seksi Starı' listesine 14. sıradan seçilmişti.


kaynak: wikiρedia

Rol aldığı filmler

The Men (1950), İhtiras Tramvayı (film) (1951), Viva Zapata! (1952), Julius Caesar (1953), The Wild One (1953), Rıhtımlar Üzerinde (1954), Désirée (1954), Guys and Dolls (1955), Operation Teahouse (1956) (kısa metraj), The Teahouse of the August Moon (1956), Sayonara (1957), The Young Lions (1958), The Fugitive Kind (1959), One-Eyed Jacks (1961) (aynı zamanda yönetmeni), Mutiny on the Bounty (1962), The Ugly American (1963), Bedtime Story (1964), Morituri (1965), The Chase (1966), Batıda Vuruşanlar (1966), Meet Marlon Brando (1966) (kısa metraj), A Countess from Hong Kong (1967), Parıltılı Gözler (1967), Candy (1968), The Night of the Following Day (1968), İsyan (1969), King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis (1970) (belgesel), The Nightcomers (1972), Baba (1972), Last Tango in Paris (1972), The Missouri Breaks (1976), Raoni (1978) (belgesel) (sunucu), Superman (1978), Apocalypse Now (1979), The Formula (1980), A Dry White Season (1989), The Freshman (1990), Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991) (belgesel), Christopher Columbus: The Discovery (1992), Don Juan DeMarco (1995), The Island of Dr Moreau (1996), The Brave (1997), Adaletin Nefesi (1998), The Score (2001), Süpermen Dönüyor (2006) - Ölümünden sonra yayınlanmış, arşiv görüntülerinden Jor-El karakteri kullanılmıştır, Superman II: The Richard Donner Cut (2006) - Ölümünden sonra yayınlanmış, arşiv görüntülerinden Jor-El karakteri kullanılmıştır

Marlon Brando Sözleri 21 Adet

Aşağıdaki Marlon Brando sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Marlon Brando sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Çok fazla başarı çok fazla başarısızlık kadar insanı mahva götürebilir.

Kiminle evlendiğin önemli değil. Çünkü başkasıyla evlenmiş olarak uyanırsın.

Zihnim, kibrit kutusu büyüklüğündeki bir alanda, her biri kendi tırnağını kesmeye çalışan iki elin parmakları gibi.

Büyük annem böyle durumlarda gülümsersen kendini daha iyi hissedersin derdi.

Çok basit bir ölüm istiyorum kendim için. Ayağım kayıp düşmem gibi.

Herkes nefret edebilir, herkes sevebilir. Bu ikisinden birine kendimizi adasak ya katil ya peygamber oluruz.

Bir şeyler uyduran herkes iyi oyuncu. Keşke olmasalar.

Sakin hissettiğim, huzur dolu anlar var. Ama an onlar.

Elinizden gelenin en iyisini yapıyorsanız, gerisini boş vermeli. Böyle düşününce kendim de dahil herkesi affedebiliyorum.

Her gün gençliğimizden elimizde kalan ne varsa parça parça onu alıyor.

Kendi içimize bakmazsak, dışarıyı net bir şekilde görmeyi başaramayız.

İyi bir dolandırıcı herkesi dolandırır. Bir dolandırıcının kandırdığı ilk kişi kendisidir.

Hayranlık ve saygı görmek, çaresizliğe ve değersizliğe karşı bir korumadır.

Hepimiz rol yaparız, bazılarımız bunun için para alır.

Ajanslar, avukatlar, ünlüler... Hepsi saçmalık; para, para, para... Eğer başka bir şey sanırsanız yara alırsınız.

New York'a geldiğimde çoraplarım ve aklım delikti. İçki içer kaldırımda yatıp uyuyakalırdım. Kimse beni rahatsız etmezdi.

Özgür olmam gerektiğini ömrüm boyunca güçlü şekilde hissettim.

Çocukken yulaf ezmesini yere attığımız zaman bile annemizin ilgisini çekmek istiyoruz. Rol yapmak, hayatta kalmaktır.

Herkes, sevgisinin karşılık göreceğini bilmek ister.

Eğer Hollywood'daysam bunun sebebi parayı geri çevirecek ahlaki cesaretimin olmaması.

Benim hayatımdaki en büyük sefalet, ünlü ve servet sahibi olmaktır.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Gülay

Marlon ne kadar iyi oyuncu olsa da hep kendi olarak kaldı.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste