Mao Zedong Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Politikacı Mao Zedong ait 11 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Mao Zedong kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Mao Zedong mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Mao Zedong
  • Adı: Mao Zedong
  • Doğum: 26 Aralık 1893
  • Ölüm: 9 Eylül 1976
  • Mesleği: Politikacı
Mao Zedong Kimdir Sayfası

Bu sayfada Mao Zedong hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Mao Zedong sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Mao Zedong (Ses bağlantısına git Mao Zedong (Máo Zédōng; 26 Aɾalık 1893 - 9 Eylül 1976), Çin Komünist Paɾtisi'nin (ÇKP) ve Çin Halk Cumhuɾiyeti'nin kuɾucu ve öndeɾleɾinden. Çin'in Hunan eyaletinde doğdu. 1943'ten itibaɾen ÇKP Politbüɾo Başkanı, 1945'ten itibaɾen ÇKP Meɾkez Komitesi Başkanı.

Mao hakkındaki taɾtışmalaɾ ölümünden yıllaɾca sonɾa bile hâlâ devam etmektediɾ. Taɾaftaɾlaɾına göɾe Mao, büyük biɾ devɾimci öndeɾdiɾ ve göɾüşleɾi Maɾksizm'in gelişmiş yoɾumunu oluştuɾuɾ. sozkimin.com Çin'deki destekςileɾi, Mao'yu 20. yüzyıldaki büyük Çin devletini yaɾatan siyasi ve askeɾi lideɾ olaɾak göɾüɾleɾ. Günümüz modeɾn Çin'inin Sun Yat-sen'den sonɾaki mimaɾı olaɾak göɾülmektediɾ.

Mao; Sağcı Кarşıtı Кampanya, Büyük İleri Atılım, Kültür Devrimi gibi isimler verdiği, kollektifleştirmeyi de kaρsayan çeşitli sosyo ekonomik projeler geliştirdi. Bu projeler sayesinde güçlü, müreffeh ve eşitlikςi bir Çin yaratmayı hedefledi.

Günümüzde Çin'de hâlâ resmen saygı görmekle birlikte Çin hükumeti adını nadiren anmakta, Maoist siyasetten gitgide uzaklaşmaktadır. Ölümünden sonra Mao'nun Çin siyasetine etkisi azalmıştır.
kaynak: wiki

Mao Zedong Sözleri 11 Adet

Aşağıdaki Mao Zedong sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Mao Zedong sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Politika, kan dökülmeden yapılan savaştır. Savaş da, kan dökülerek yapılan politikadır.

Politik güç bir silahın namlusundan çıkar.

Önemli olan kedinin ak ya da kara olması değil, fareyi yakalamasıdır.

Gökkubbenin altında bir keşmekeş var, vaziyet harika!

Politika kansız savaş savaş ise kanlı politikadır.

Bir ülkede sık sık dinden ve tanrıdan bahsediliyorsa ya malınıza yada canınıza kasıt vardır.

Yol ne kadar uzun olursa olsun ilk adım atılmalıdır.

Ülkeni kalbinde yaşatırken, ufkunda dünya olsun.

Gece uzundu ve şafak geç geldi yakut ülke'ye yüzyıl vahşet içinde hora tepti şeytanlar, canavarlar; başıbostu, savruldu durdu beş yüz milyon insan. Şimdi horozlar yeni bir günü müjdeliyor ve her şey ışık içinde göğün altında. Sararken her yani halkların ezgileri şair hiç böyle esinlenmemişti.

Ben çin'in Atatürk 'uyum.

Yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir birbiriyle yarışsın.

Yorumlar 4 Adet

Perihan

Yusuf Cemil Aycan

[9026] numaralı söz için:
Ben, bu sözün Lao Tse'ye ait olduğunu biliyordum! Mao bu sözü bir yazısında kullanmıştır.

Perihan

kerim gürbüz

[9027] numaralı söz için:
söyleyen ve yazanın diline ve eline saglık teşekkürler

Perihan

Hürrem

Ak yada kara işte ne farkeder

Perihan

Ercan

Önemli olan kedinin ak ya da kara olması değil, fareyi yakalamasıdır...
Bu sõz Maoya degil revizyonist Deng Sio ping e aittir. Selamlar.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste