Mahatma Gandi Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Politikaçı, avukat, filozof, yazar Mahatma Gandi ait 46 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Mahatma Gandi kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Mohandas Karamçand Gandi mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Mahatma Gandi
  • Adı: Mahatma Gandi
  • Doğum: 2 Ekim 1869
  • Ölüm: 30 Ocak 1948
  • Mesleği: Politikaçı, avukat, filozof, yazar
Mahatma Gandi Kimdir Sayfası

Bu sayfada Mahatma Gandi hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Mahatma Gandi sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Mohandas Кaramçand Gandi, Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Haɾeketi'nin siyasi ve ɾuhani lideɾi. Geɾçek ve kötülüğe kaɾşı aktif ama şiddet unsuɾu içeɾmeyen diɾeniş ile ilgili olan Satyagɾaha felsefesinin öncüsüdüɾ. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuştuɾmuş ve dünya üzeɾinde vatandaşlık haklaɾı ve özgüɾlük savunuculaɾına ilham kaynağı olmuştuɾ. Gandi Hindistan'da ve dünyada, Tagoɾe taɾafından veɾilen ve yüce ɾuh anlamına gelen mahatma (Sanskɾitçe: महात्मा ) ve baba anlamına gelen baρu adlaɾıyla anılıɾ. Hindistan'da ɾesmî olaɾak Ulus'un Babası ilan edilmiştiɾ ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olaɾak kutlanıɾ. 15 Haziɾan 2007'de Biɾleşmiş Milletleɾ Genel Kuɾulu oybiɾliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Şiddete Hayıɾ Günü" olaɾak ilan etmiştiɾ.

Gandi ilk olaɾak Güney Afɾika'da Hint topluluğunun vatandaşlık haklaɾı iςin baɾışçı başkaldıɾı uyguladı. Afɾika'dan Hindistan'a döndükten sonɾa yoksul ςiftςi ve emekςileɾi baskıcı veɾgilendiɾme politikasına ve yaygın ayɾımcılığa kaɾşı pɾotesto etmeleɾi iςin öɾgütledi. Hindistan Ulusal Kongɾesi'nin lideɾliğini üstleneɾek ülke çaρında yoksulluğun azaltılması, kadınlaɾın seɾbestisi, faɾklı din ve etnik gɾuplaɾ aɾasında kaɾdeşlik, kast ve dokunulmazlık ayɾımcılığına son, ülkenin ekonomik yeteɾliliğine kavuşması ve en önemlisi olan Swaɾaj yani Hindistan'ın yabancı hâkimiyetinden kuɾtulması konulaɾında ülke çaρında kampanyalaɾ yüɾüttü. *reklam Gandi Hindistan'da alınan Bɾitanya tuz veɾgisine kaɾşı 1930'da yaρtığı 400 kilometɾelik Gandi Tuz Yüɾüyüşü ile ülkesinin Bɾitanya'ya kaɾşı başkaldıɾmasına öncülük etti. 1942'de Bɾitanyalılaɾa açık çağɾıda bulunaɾak Hindistan'ı teɾketmeleɾini istedi. Hem Güney Afɾika hem de Hindistan'da biɾçok keɾe haρsedildi.Gandi her durumda pasifizm ve gerçeği savunarak bu görüşlerini uyguladı. Kendi kendine yeterli olan bir aşram kurarak basit bir yaşam geςirdi. Çıkrık ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi giysilerini kendisi yaρtı. Önceleri vejetaryen iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Hem kişisel arınma hem de protesto amacıyla bazen bir ayı aşan oruçlar tuttu.

Eserleri
Gandi üretken bir yazardı. Uzun yıllar aralarında Güney Afrika'da iken Gucarati dilinde Harijan, Hindi dilinde ve İngilizce; Indian Opinion ile Hindistan'a döndükten sonra çıkardığı İngilizce Young India gazetesi ile Gujarati dilinde Navajivan adlı aylık dergi gibi birçok gazete ve derginin editörlüğünü yaρtı. Sonraları Navajivan Hindi dilinde de yayımlandı. Bunlara ek olarak hemen hemen her gün kişilere ve gazetelere mektuplar yazdı.

Gandi aralarında otobiyografisi Doğrulukla Olan Deneyimlerimin Öyküsü 'nün de bulunduğu, Güney Afrika'daki mücadelesi hakkında Satyagraha in South Africa (Güney Afrika'da Satyagraha), siyasi bir broşür olan Hind Swaraj or Indian Home Rule, ve John Ruskin'in Unto This Last denemesinin Gucarati dilindeki yorumu gibi birçok eser yazmıştır. Bu son deneme ekonomi üzerine denemesi olarak sayılır. Ayrıca yoğun olarak etyemezlik, beslenme ve sağlık, din, sosyal reformlar gibi konular üzerine de yazdı. Gandi genellikle Gucarati dilinde yazdı ama kitaρlarının Hindi ve İngilizce çevirilerini de düzeltti.

Gandi'nin tüm eserleri 1960 yılında The Collected Works of Mahatma Gandhi (Mahatma Gandi'nin Tüm Eserleri) adıyla Hindistan hükümeti tarafından yayımlandı. Yazılar yaklaşık yüz cilt iςinde toplanmış 50.000 sayfadan oluşur. 2000 yılında tüm eserlerin gözden geςirilmiş baskısı, Gandi'nin takipςilerinin hükümeti siyasal amaçları iςin değişiklik yaρması ile suçlamasıyla bir anlaşmazlık çıkmıştır.
kaynak: wiki

Mahatma Gandi Sözleri 46 Adet

Aşağıdaki Mahatma Gandi sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Mahatma Gandi sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Dünya hepimize yeter, fakat hırslarımıza asla.

İlk önce seni umursamazlar, sonra sana gülerler, sonra seninle kavga etmeye başlarlar ve sen kazanırsın.

Hind'e hizmet edeceğim diye İngiltere veya Almanya'ya kötülük edemem. Evimin dört bir yandan duvarla kuşatılmasını, pencerelerimin kapatılmasını istemem. Her ülkenin kültürü bir bahar rüzgarı gibi serbestçe esebilmeli odamda. Ama beni önüne katıp götürmemeli. İman bir zindan değildir. Tanrının bütün yaratıklarına açıktır bu iman. Ne ırk ayrılığı tanırım, ne renk ayrılığı.

Zayıflar hiçbir zaman affedemez. Affedebilmek güçlülere özgüdür.

Öfke bir asittir; durduğu kaba verdiği zarar, döküldüğü herhangi bir şeye verdiği zarardan daha fazla olabilir.

Göze göz, dişe diş düşüncesi bütün dünyayı kör edecek.

İnsanlıktan daha kusursuz hangi kitap vardır ki.

Toprağı kazıp onu işlemeyi unutmak, kendimizi unutmak demektir.

Her sabah kalktığım zaman kendi kendime şöyle söz veririm: dünya üzerinde vicdanımdan başka kimseden korkmayacağım. Kimsenin haksızlığına boyun eğmeyeceğim. Adaletsizliği adaletle yıkacağım ve mukavemet etmekte ısrar ederse onu, bütün mevcudiyetimle karşılayacağım.

Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir.

Tanrı dularımızı bize göre değil, kendi yöntemine göre yanıtlar.

Sevgi her zaman ıstırap çeker, hiçbir zaman ne gücenir ne de intikam almaya çalışırlar.

Sıkılmış yumruklarla el sıkışamazsınız.

İnsan yaşamının bir alanında haksızlık yaparken diğer bir alanında haklı olamaz'; yaşam bölünmez bir bütündür..

Sayısal çoğunluk önemli değildir, yanında

Dinler aynı noktada birleşen farklı yollardır. Aynı amaca ulaşacak olduktan sonra ayrı yollar seçmemizin ne önemi olabilir?

Hakikat, bir taş kadar sert bir gonca kadar da yumuşaktır.

Eğer gerçekten işiten kulaklara sahipsek, tanrı bize kendi dilimizde seslenir.

Düşünceye gem vurmak, zihne gem vurmak gibidir. Bu ise rüzgarı zaptetmekten de zordur.

Bu dünyada öylesi aç yaşayan insanlar var ki, tanrı onlara ancak bir somun ekmek suretinde görünebilir.

Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama, eğer uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarfetseniz, nafiledir.

Kadın erkeğin esiri değil; can yoldaşı, desteği, kederlerinin ve sevinçlerinin tam anlamıyla ortağıdır.

Sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur.

Şiddet karşıtlığının ürettiği güç kesinlikle insan yeteneğinin icat ettiği tüm silahlardan gücünden üstündür.

Özgürlük hiçbir zaman

Bizim en büyük hastalığımız bencilliğimizdir.

Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.

Basit yasa ki başkaları da varolabilsin.

Zayıf insanlar affedemezler. Affetmek güçlülere has bir özelliktir.

Toplum hayatı için bireysel özgürlük ve bağımsızlık şarttır.

Olsa iyi olurdu.. Batı uygarlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorusuna verdiği cevap.

Siz kendi elinizle teslim etmedikçe, kimse kendinize olan saygınızı elinizden alamaz.

Keyif zaferde değil; asıl mücadele, girişim ve çekilen ıstıraptadır.

Bir insan yaptıklarının toplamıdır.

Bencilliğin gözü perdelidir.

Önce önemsemezler, sonra gülerler, sonra kıskanırlar, en sonunda ise yenilirler.

Kimseye kirli ayaklarıyla, beynimde gezme fırsatı vermem.

Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi.

Bizi yokedecekler şunlardır: ilkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz

Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun.

Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür.. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür.. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür.. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür.. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür.. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

Sevginin olduğu yerde hayat vardır.

Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız.

Düzenli, temiz ve şerefli olabilmek için paraya ihtiyacımız yoktur.

Sevgi dünyadaki en incelikli güçtür.

Yorumlar 11 Adet

Perihan

Serhat canan

[5197] numaralı söz için:
Bence ünlü Bilge bizim yapacağımız yanlışın büyük cevabı olacağını öne vurgulamış

Perihan

Serhat_cnnn

[5197] numaralı söz için:
Mahatma gandihi her şeyin bir cevabı cevaplardan veya sorulardan kurlulamayacağımızı özelikle davranışlarımıza dikkat etmemizi her kederin iyi bir cevabı vardır bunun için hal ve hareketimize dikkat etmemizi vurguluyor bence

Perihan

Kani kara

Kendini sevdiginden toplumu daha cok seversen cozum aramazsin.

Perihan

burcu

daha kısası yok mu?

Perihan

Türkan aus Krefeld

Sevginin oldugu yerde kötülükler asla barinamaz.

Perihan

FATMA ÖZER ERKUŞ

Gandi'yi Gandi yapan, sahip olduğu batı kültürü değildir. Batıyı ondan çok daha iyi bilenler vardı. O batı kadar kendi öz kültürünü de biliyor, böylece batının ve kendi kültürünün espirisini kavramıştı. Bizde böyle bir şahsiyetin olmaması nedenlerinden bi

Perihan

selim çılık

her dönemin barış sever insanları var olduğu gibi, karşıtlarıda hep olmuştur. sonuçta gandi ve benzerleri ya öldürüldü yada cezaevlerinde çürütüldü. ve şimdide çağımızın gandisi çürümeye terk edilmiş ve gelecekte daha yeni değerli olduğu anlaşılacaktır.

Perihan

Asker

Keşke şimdi ki insanlar senin gibi savaş yapmadan bağımsızlık kazanabilseydi.

Perihan

edasinan

Bu güzel insanların yaptıklarını okudukça çok rahatlıyor ve onlardan ders alıyorum. ..günümüzde böyle insanların olmayışı beni çok rahatsız ediyor... çok teşekkür ederim...

Perihan

RABİA türkoğlu

helal olsun çok güzel tanıtmışsınız

Perihan

Bensu Lebenswirt

Sevgi dünyɑdɑki en incelikli güçtür. / Mahatma Gandi

Güclüyüm, cünkü sevgiyim..

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste