Lorenzo di Credi Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İtalyan ressam, heykeltıraş Lorenzo di Credi ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Lorenzo di Credi kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Lorenzo di Credi mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Lorenzo di Credi
  • Adı: Lorenzo di Credi
  • Doğum: 1459
  • Ölüm: 12 Ocak 1537
  • Mesleği: İtalyan ressam, heykeltıraş
Lorenzo di Credi Kimdir Sayfası

Bu sayfada Lorenzo di Credi hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Lorenzo di Credi sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Lorenzo di Credi, İtalyan Rönesans ressamı ve en çok dini konularla ilgili resimleriyle tanınan heykeltıraş.
Genç Leonardo da Vinci ile aynı zamanda Andrea del Verrocchio'nun stüdyosunda çalışmış olmasıyla ünlüdür.


Lorenzo di Credi, 1456 veya 1459'da Andrea d 'Oderigo adında bir kuyumcunun çocuğu olarak Floransa'da doğdu. Muhtemelen 1470'lerin ortalarında Andrea del Verrocchio'ya çıraklık yaptı. Verrocchio'nun birincil asistanı oldu ve 1488'de Verrocchio'nun ölümü üzerine atölyesini miras aldı. Verrocchio adına, 1475'te Verrocchio'ya yaptırılan, ancak 1485-1491 yılları arasında Lorenzo tarafından idam edilen Pistoia katedrali için ünlü Madonna di Piazza'yı tamamladı.

Lorenzo di Credi'nin en eski bağımsız çalışmaları arasında Uffizi'de bir Duyuru, Torino'daki Galleria Sabauda'da Madonna ve Çocuk panosu, Londra'daki Ulusal Galeri'de ve Venedik'teki Pinacoteca Querini Stampalia'da Çocuğun Hayranlığı gibi iki panel bulunmaktadır. Olgunluk tarihinden itibaren Meryem Ana ve Aziz Julian ve Nicholas'la Çocuk (1493) Cestello'daki Mascalonzi şapeli için (Paris, Louvre), Santa Chiara için Çobanların Hayranlığı (1487) (şimdi Uffizi'de) ve Chiostro dello Scalzo için Mesih'in vaftizi. 1501'de San Domenico, Fiesole için Fra Angelico'nun yüksek sunak parçalarını yeniden yaptı. Daha sonraki eserler arasında Ospedale del Ceppo için bir sunak parçası (1510-12), Pistoia (şimdi o kasabanın Museo Civico'sunda) ve Göttingen Üniversitesi'nde tamamlanmamış bir Çarmıha Gerilme ve Harvard Üniversitesi Sanat Müzeleri'nde 1508 tarihli bir Duyuru da dahil olmak üzere birçok küçük dini panel yer alıyor.Lorenzo di Credi aynı zamanda bir portre ressamıydı. En ünlüsü, Forli'deki Pinacoteca'daki La dama dei gelsomini adlı Caterina Sforza Portresidir. Caterina Sforza, Romagna'daki Forli ve Imola hanımıydı ve daha sonra Cesare Borgia'nın esiriydi.Lorenzo di Credi'nin portresi, bakıcının Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'sına benzerliği nedeniyle son zamanlarda ilgi konusu oldu. Lorenzo'nun, belki de kardeşinin dul eşinin bir başka portresi, şu anda Metropolitan Sanat Müzesi'ndeki paneldir. Bu çalışmanın kompozisyonu genellikle Leonardo da Vinci'nun Washington, D.C. Ulusal Sanat Galerisi'ndeki Ginevra de 'Benci ile karşılaştırılır.

Giorgio Vasari, Sanatçıların Hayatı kitabında Lorenzo di Credi'ye bir biyografi ayırdı. Giorgio Vasari, Lorenzo'nun sanatını yüksek finişi için övse de, onu aşırı derecede çalışkan, pigmentlerini çok ince öğüten ve yağlarını damıtmak için çok fazla zaman harcayan bir mükemmeliyetçi olmakla eleştirdi.

Lorenzo'nun birçok öğrencisi vardı. En önemlisi, son dönem çalışmalarının çoğunda Lorenzo di Credi'ye yardım eden Giovanni Antonio Sogliani idi. sozkimin.com Diğerleri arasında Tommaso di Stefano Lunetti ve Antonio del Ceraiolo bulunmaktadır. İşbirliği yapanlar ve takipçileri arasında Magdalene'nin Johnson Yükselişinin Ustası Giovanni di Benedetto Cianfanini (adını şimdi Philadelphia'daki bir tablodan almıştır) ve "Tommaso" olarak bilinen isimsiz sanatçı vardır.

Lorenzo, 1537'de Floransa'da öldü.
kaynak: wiki

Lorenzo di Credi'nin eserleri
Beşaret 1480
Portrait of a Young Woman
The Virgin and Child
Adoration of the Shepherds
Venus
Madonna and Child with a Pomegranate 1480
Head of a Youth 1537
Madonna and Child
Madonna Adoring the Child with the Infant Saint John the Baptist and an Angel
Perugino Portresi 1504
The Annunciation
The Virgin and Child with Two Angels
Portrait of a Boy 1459
Coronation of the Virgin
The Virgin adoring the Child
Nativity of Jesus
Madonna and Child with St. Julian and St. Nicholas
Fiesole Altarpiece 1425
Ritratto di Caterina Sforza
Madonna and Child with the Little St. John Baptist
the Stigmatisation of Francis of Assisi
Saint Mary of Egypt
A Boy in a Scarlet Cap
Studie voor een liggend Christuskind 1537
Studie voor een lezende apostel of evangelist, geplakt in een omlijsting met putti met cartouches en vrouwengestalten met festoenen 1537

Lorenzo di Credi Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Lorenzo di Credi sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Lorenzo di Credi sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Aşırı derecede çalışkan, pigmentlerini çok ince öğüten ve yağlarını damıtmak için çok fazla zaman harcayan bir mükemmeliyetçi. (Lorenzo di Credi için Vasari'nin yorumu)

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste