Lenin Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Politikacı, avukaf, filozof, iktisatçı Lenin ait 16 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Lenin kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Vladimir İlyiç Ulyanov mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Lenin
  • Adı: Lenin
  • Doğum: 22 Nisan 1870
  • Ölüm: 21 Ocak 1924
  • Mesleği: Politikacı, avukaf, filozof, iktisatçı
Lenin Kimdir Sayfası

Bu sayfada Lenin hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Lenin sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Vladimir İlyiç Ulyanov, bilinen adıyla Lenin (22 Nisan 1870, Simbiɾsk - 21 Ocak 1924, Moskova), Rus sosyalist devɾimci, Ekim Devɾimi'nin lideɾi, Sovyetleɾ Biɾliği Komünist Paɾtisi'nin öncülü olan Rus Komünist Paɾtisi/Bolşevik lideɾidiɾ.

Lenin aynı zamanda Maɾksist teoɾik ve felsefi yazılaɾın yazaɾı olaɾak bilimsel sosyalizmin Maɾx ve Engels sonɾası geliştiɾicileɾindendiɾ. Lenin'in en büyük amacı, kaρitalizmin uzlaşmaz sınıf çelişkileɾinden pɾoleteɾ biɾ dünya devɾimi oluştuɾup toplumsal sınıf kaɾşıtlıklaɾının olmadığı insan toplumunun taɾihsel oluşumuna öncülük etmekti.

Kendisi, Marksizm üzerine kurulmuş politik ve ekonomik bir teori olan Leninizm'in de kurucusudur. Leninizm, Marksizmin çağın gereklerine göre hem kuramsal hem politik hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlanması olarak anlaşılır. Leninizm kavramı, yeni olgular ve yeni bilimsel gelişmeler doğrultusunda Marksizmin yeniden üretilmesi gereği üzerinden değerlendirilir ve Marksizmin devrimci ve bilimsel özüne uygun olarak geliştirilmesi olarak anlaşılır.
kaynak: wiki

Lenin Sözleri 16 Adet

Aşağıdaki Lenin sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Lenin sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Yalancılar ve iki yüzlüler, beyinsizler ve körler, burjuvazi ve yandaşları, genellikle özgürlük, genellikle eşitlik ve demokrasi konusundaki boş sözleri ile halkı aldatmak isterler. İnsanlara şunu söylüyoruz: Yalancıların maskelerini kaldırın, körlerin göz

Sınıfların karşılıklı ilişkisini açığa çıkarmak devrimci partinin baş görevidir.

Bütün dünyada, nerede kapitalist varsa orada basın özgürlüğü; gazete satın alma özgürlüğü, yazar satın alma özgürlüğü, rüşvet, halkın görüşünü satın alma ve burjuvazinin yararına saptırma özgürlüğü anlamına gelir.

Bir örgüte karakterini veren eylemin muhtevasıdır.

Şiddet, elbette, bizim düşüncelerimize yabancıdır.

Biz, dilimizi ve ülkemizi seviyoruz, ve onun emekçi yığınlarını demokratik ve sosyalist bilinç seviyesine yükseltmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Sinema tüm sanatların içinde bizim için en önemli olanıdır.

Komünizm zorla kabul ettirilemez.

İnsanlık henüz gelişmedi, ve biz henüz işçilerin, tarım emekçilerinin, köylülerin, asker temsilcilerinin sovyetlerinden daha üstün ve daha iyi bir hükümet şekli bilmiyoruz.

Silahsızlanma, sosyalizmin amacıdır.

Devlet varsa özgürlük yoktur. özgürlük olduğunda devlet olmayacaktır.

Bütün dünyada, nerede kapitalist varsa orada basın özgürlüğü; gazete satın alma özgürlüğü, yazar satın alma özgürlüğü, rüşvet, halkın görüşünü satın alma ve burjuvazinin yararına saptırma özgürlüğü anlamına gelir.

Biz devlet dediğimizde, devlet biziz, o biziz, o proleterya, o işçi sınıfının öncü muhafızı.

İnsan zihni, maddi dünyayı yansıtmakla kalmaz, onu değiştirir de.

Sosyalist devrimin şafağı sökmek üzere.

Vatandaşlar arasında, dini inanışlardan kaynaklanan ayrımcılığa tahammül edilemez. Vatandaşın dininin resmi belgelerdeki yalın ifadesi bile kaldırılmalıdır.

Yorumlar 2 Adet

Perihan

berwar mardin

komünizm her ırkı kabul edilen sosyalizme giden yoldur

Perihan

Öztürk

Yalancılar ve iki yüzlüler, beyinsizler ve körler, burjuvazi ve yandaşları,genellikle özgürlük, genellikle eşitlik ve demokrasi konusundaki boş sözleri ile halkı aldatmak isterler. İnsanlara şunu söylüyoruz: Yalancıların maskelerini kaldırın, körlerin göz

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste