Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür....

söz kimin

Bu sayfada Necip Fazıl Kısakürek tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Necip Fazıl Kısakürek şöyle demiştir: Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür.... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

xxx

Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür.

Yorumlar

Perihan

Ali

Gövde: Baba
Dal: Oğul
Meyve: Torun

Oğul babasını beğenmez ise aşağılarsa
Torun da babanın oğlunu beğenmez
aşağılar
Sonunda ikiside helak olur.

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Sonuçta dünya hiçbir şeye değmiyor. Sadece kalplerimizde kalanların bir anlamı oluyor.

Ancak hiçbir şey yapmayan insan hata yapmaz.

Hiçbir şey saklamadan, Hayatımı apaçık önüne serdim. Bu yüzden çözemiyorsun beni.

Kaplumbağanın kabuğu gibi, kişilik duygusu da, tahriklere karşı bir kalkan görevi yaparken, muhtemel tehlikeli bölgelere girişi kısıtlayan bir sorumluluk duygusu sağlar. Kaplumbağa kabuğunun ötesinde neler olduğunu nadiren düşünür, kabuğu onu her şeye karşı koruyacaktır.Erişkinler de kendileri ve çocukları için uyumlu bir kişilik kabuğu isterler ve dost olarak da kaplumbağaları takdir ederler. Onlar da kendilerini korumak, başkalarının dokunmasından kaçınmak isterler ama bu konuda düşünmek zorunda kalmazlar.

Bana sorarsanız dünyada moda kadar kötü bir şey olamaz. Örneğin köpeklerin haline bakın. Köpeklerin kuyruklarını kesiyorlar. Böylece kuyruklar ponpon gibi duruyormuş güya. Sonra zavallıların güzel küçük kulaklarını da kesip sivriltiyorlar. Böylece köpeklere daha zeki bir hal geliyormuş. Budalalık!

Gözlem yapma yetisi olmayan birisine, doğanın ve hayatın onun gözünün önüne sermeye çalıştığı şeyleri fark etmesini nasıl öğretebilirsiniz?

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste