Kimse 'nasıl olsa bana zararı dokunmaz' diyerek küçücük de olsa kötülük düşün...

söz kimin

Bu sayfada Buda tarafından söyleyenen sözü bir kısmını okuyacaksınız. Tamamını okumak ve bu söze yapılan yorumları görmek için sayfayı ilerletiniz. Buda şöyle demiştir: Kimse 'nasıl olsa bana zararı dokunmaz' diyerek küçücük de olsa kötülük düşün... Sözün devamı, sayfanın ilerleyen kısmındadır. Bu ve buna benzer sözler aşağıda listelenmiştir.

xxx

Kimse 'nasıl olsa bana zararı dokunmaz' diyerek küçücük de olsa kötülük düşünmesin. Şu damlalarının damlaya damlaya şu kabını doldurması gibi, budala kimse de azar azar toplayarak kendini kötülükle doldurur.

Yorumlar

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin

Söz Kimin bu bölümde, ünlülerin bazı dikkat çeken sözleri yer almaktadır.

Sözler hakkında

Aşağıdaki sözlerde hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle geçiniz. Bildirin.

Delinin ruhunda ne varsa yüzünde yazılıdır, ağzı da bunu gizlemeden söyler; oysaki bilgenin, yine euripides'e göre iki dili vardır: biri hakikati söylemek için, öteki de yeri gelince hakikatin kılığını değiştirmek ya da onu gizlemek için. Bilgede akı kara, karayı da ak kılmak sanatı vardır. Ağzından hem soğuk hem sıcak soluk çıkar. Sözleri de çoğu zaman düşüncelerinden epey uzaktır.

Eğer bir yerde kitapları yakıyorlarsa, orada eninde sonunda insanları da yakacaklardır.

Vasiyet Geniş yaylaların ortasında bir mezara, sevgili Ukrayna’ma, gömün beni öldüğümde. Yattığım yerden geniş ovalar görünsün. Görünsün Dnipro ve görünsün yamaçları nehrin. Görünsün, duyulsun kükremesi nehrin. Ukrayna’dan mavi denize düşman kanını alıp götürünce Dnipro; her bir şeyi, tarlaları ve tepeleri terk edip dua etmek için Tanrı’ya varacağım. O güne kadar Tanrı’yı tanımıyorum. Gömün beni ve kalkın ayağa! Kırın zincirlerinizi ve yıkayındüşmanın kanıyla özgürlüğü! Ve beni büyük ailemizde, özgür ailemizde, yeni ailemizde şefkatle ve usulca anmayı unutmayın. 25 Aralık 1845, Pereyaslav Taras Şevçenko Çeviri: Ulaş Gökçe, 2014

Her şey bir şeyleri yer ve kendisi de bir şeyler tarafından yenir.

Kölenin sahibi, aynı zamanda onun özgürlük tanımının da sahibidir.

İnsanların yüzlerinin ve gözlerinin rengi başka başka da olsa gözyaşlarının rengi hep aynıdır.

Misafirlerin Baktığı

söz kimin Alfabetik Liste