Kay Redfield Jamison Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Psikolog Kay Redfield Jamison ait 6 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Kay Redfield Jamison kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Kay Redfield Jamison mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Kay Redfield Jamison
  • Adı: Kay Redfield Jamison
  • Doğum: 22 Haziran 1946
  • Mesleği: Psikolog
Kay Redfield Jamison Kimdir Sayfası

Bu sayfada Kay Redfield Jamison hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kay Redfield Jamison sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Kay Redfield Jamison, Amerikalı bir klinik psikolog ve yazardır.

Ülkesinde satış ɾekoɾlaɾı kıɾan An Unquiet Mind: A Memoiɾ of Moods and Madness kitabının yazaɾı ve manik depɾesif hastalık hakkında genel kabul göɾen tıbbi bir mеtnin yazarlarından biridir. Bеlirtilеnlеrin dışında Erkеn Çökеn Kaɾanlık vе Touchеd with Firе: Manic-Dеprеssivе Illnеss and thе Artistic Tеmpеramеnt gibi çok satan kitaρların da yazarıdıɾ.

Çalışmaları, erken yetişkinliğinden beri sahip olduğu bipolar bozukluk üzerine odaklanmıştır. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Duygudurum Bozuklukları ve Psikiyatri Dalio Profesörü görevini yürütmektedir ve St Andrews Üniversitesi'nde Fahri İngilizce Profesörüdür.

Kay Redfield Jamison, klinik psikoloji çalışmalarına 1960'ların sonlarında Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi'nde başladı ve her iki B.A. ve yüksek lisans derecesi 1971'de yaptı. Ph.D. 1975'te üniversitede öğretim üyesi oldu. Ayakta tedavi için büyük bir eğitim ve araştırma tesisi olan okulun Duygusal Bozukluklar Kliniğini kurmaya ve yönetmeye devam etti. Ayrıca İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde lisans öğrencisi olarak zooloji ve nörofizyoloji okudu.

UCLA'da birkaç yıl kadrolu profesör olarak çalıştıktan sonra, Kay Redfield Jamison'a Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Yardımcı Doçent ve ardından Psikiyatri Profesörü olarak bir pozisyon teklif edildi. Kay Redfield Jamison, Hopkins'deki profesörlüğünü sürdürürken bir dizi farklı kurumda misafir konferanslar verdi. 2002'de Harvard Üniversitesi'nde seçkin öğretim görevlisi ve 2003'te Oxford Üniversitesi'nde Litchfield öğretim görevlisi oldu. Kanada Psikoloji Derneği'nin 2009–2010 yılları arasında Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesidir. 2010 yılında, Charlie Rose'un PBS'de dizi bilimcisi Eric Kandel ile ev sahipliği yaptığı beyinle ilgili en son araştırmalarla ilgili tartışmalar dizisinde panelist olarak yer aldı.Kay Redfield Jamison çok sayıda ödül kazandı ve 100'ün üzerinde akademik makale yayınladı. "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki En İyi Doktorlar" arasında gösterildi ve Time tarafından "Tıp Kahramanı" olarak seçildi. Ayrıca, Great Minds of Medicine adlı kamu televizyon dizisi için beş kişiden biri olarak seçildi. sozkimin.com Jamison, Ulusal Ruh Sağlığı Derneği'nin William Styron Ödülü'nü (1995) almıştır, Amerikan İntiharı Önleme Araştırma Vakfı (1996), Toplum Ruh Sağlığı Liderlik Ödülü (1999) ve 2001 MacArthur Bursu aldı.

Kay Redfield Jamison, 2010 yılında tüm hayatı boyunca yaptığı çalışmalar nedeniyle St Andrews Üniversitesi'nden Fahri Edebiyat Doktoru derecesi ile ödüllendirildi. Mayıs 2011'de, New York Piskoposluk Kilisesi Genel İlahiyat Okulu, onu yıllık Başlangıcında İlahiyat Fahri Doktoru yaptı. Kay Redfield Jamison, 2017 yılında Edinburgh Kraliyet Cemiyeti'nin (CorrFRSE) Sorumlu Üyesi seçildi.

Amison, barış ve sükuneti özleyen "coşkulu" bir kişi olduğunu, ancak sonunda "demir disipline bağlı kargaşayı" "şaşırtıcı derecede sıkıcı bir hayata" tercih ettiğini söyledi.

2010 yılında Jamison, Johns Hopkins'de kardiyoloji profesörü olan Thomas Traill ile evlendi.
kaynak: wiki + tilkikitаρ

Kay Redfield Jamison'ın kitapları
Touched with Fire 1993
Night Falls Fast: Understanding Suicide 1999
Nothing was the Same: A Memoir 2009
Exuberance: The Passion for Life 2003
Robert Lowell, Setting the River on Fire: A Study of Genius, Mania, and Character 2017
Manic- Depressive Illness: Bipolar Disorders and Recurrent Depression 2007
Manic- Depressive Illness 1990
Meine ruhelose Seele. Die Geschichte einer manischen Depression. 1997
Study Guide to Accompany Second Edition Abnormal Psychology: Experiences, Origins, and Interventions 1986
Noc szybko nadchodzi: zrozumieć samobójstwo, by mu zapobiec 2004
Marcados Con Fuego: La Enfermedad Maniaco-Depresiva y el Temperamento Artístico 1998
La tentation du néant: comprendre le suicide pour mieux le prévenir 2000
Wenn es dunkel wird: zum Verständnis des Selbstmordes 2000
QUANDO A NOITE CAI: ENTENDENDO A DEPRESSAO E O SUICIDIO
Onrust: de klassieker over een leven met manisch depressiviteit 2016
Nothing Was the Same Lib/E: A Memoir 2021
Toccato dal fuoco. Temperamento artistico e depressione 1994

Kay Redfield Jamison Sözleri 6 Adet

Aşağıdaki Kay Redfield Jamison sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Kay Redfield Jamison sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Elbette zaman zaman yüreğim daralıyormuşcasına neşeli görünüyorum, insan içinde aklım başımdaymış gibi konuşuyorum, dışarıdan bakıldığında keyfim Allah bilir ne kadar yerinde. Oysa ruh ölümcül uykusunu sürdürüyor, kalbin binbir yarası kanıyor.

Her tür ilişki avuç içinde duran kum taneleri gibidir. Avucumuzu sıkmadan, gevşekçe tutarsak, kum taneleri kaymaz, durur. Avucumuzu kapatıp, sıkmaya başladığımız an kum taneleri parmaklarımızın arasından akmaya başlar. Bir kısmını tutmayı başarsanız da, çoğu akıp gider. İlişkiler de böyledir. Esneklik varsa, diğer insana saygı duyuluyor ve özgürlük tanınıyorsa ilişkiler bozulmaz. Ama diğer insanı çok bunaltırsanız ilişki de yavaş yavaş bozulur ve biter.

Yoğun ve sürekli aşk yalnızca biraz fırtınalı tutkuların yer aldığı iklimlerde gerçekleşebilir.

Elinizde olmayan parayı bol keseden harcamak ya da resmi teşhis dilinde biraz hoş bir deyişle belirlendiği gibi dizginlenemeyen alışveriş krizlerine girmek, klasik manik davranışların belli başlılarından biridir.

Çocuklar özgürlüğe ve oyun oynamaya ihtiyaç duyarlar. Oyun bir lüks değil, gerekliliktir.

Kafamın içi yavaş yavaş karanlığa büründü, çok geçmeden her türlü denetimi kaybettim. Kendi düşüncelerimin izini süremiyordum. Kafamın içinde cümleler uçuşuyor ama parçalanıp anlamlarını yitiriyor, tek tek sözcüklere indirgeniyordu; sonunda kelimeler de gitti, yalnızca sesler kaldı.

Yorumlar 1 Adet

Perihan

Bir bipolar kadin

Acaba yazar da bipolar miydiancak bu kadar anlatılır bir hastalık yaşamış gibi çoğu zaman kabbullenmesemde normal dönünce ben ne yaptım diyorum

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste