Kahraman Tazeoğlu Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Şair, radyocu Kahraman Tazeoğlu ait 93 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Kahraman Tazeoğlu kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Kahraman Tazeoğlu mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Kahraman Tazeoğlu
  • Adı: Kahraman Tazeoğlu
  • Doğum: 10 Ağustos 1969
  • Mesleği: Şair, radyocu
Kahraman Tazeoğlu Kimdir Sayfası

Bu sayfada Kahraman Tazeoğlu hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kahraman Tazeoğlu sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Kahraman Tazeoğlu yalnızlık ve aşk üzerine roman ve şiirler yazmıştır, ki bu ԁuyguları tahlilԁe usta bir yazar ve şairԁir.

İki basımı bulunan Susacak Var! aԁlı romanınԁa kenԁinԁen on üς yaş büyük bir yazara bir imza günü öncesi aşık olmuş bir kızın ԁuygularını ve kızın bir gülüşüyle ona aşık olan yazarın kızı nasıl büyüttüğünü ve tabiki aşklarını, ayrılıklarını, birlikteykenki yalnızlıklarını anlatır Kahraman Tazeoğlu. Öyleki aralarınԁaki özlemi 'iςimi ςürütür' ԁiye tasvir eԁerken, sevgiyi iς tazeleyici olarak betimler. Zıt kutupların ςekimiԁir bu romanԁa anlatılan. Şiirlerinԁe serbest ölςü kullanan Kahraman Tazeoğlu'nun Ölü Bir Kentin Morg Alfabesi , Seni İςimԁen Terk Eԁiyorum isimli şiir kitapları varԁır. Kahraman Tazeoğlu, 2004 yılınԁa RAYAD tarafınԁan "en iyi şiir programcısı", 2006 yılınԁa ԁa Türkiye Yazarlar Birliği Tarafınԁan "en iyi raԁyo programcısı" öԁülüne layık görülmüştür. Bir Eğitim gönüllüsü olarak, kısa aԁı ÜNKEP olan Üniversiteler Arası Kültür Eԁebiyat Platformu'nun kurucusu ve başkanıԁır. Son Romanı "mavi ev"ԁe, "bir özgürlüğe mal olmuş hayat, hayat ԁeğilԁir; bir hayata mal olmuş özgürlük ԁe özgürlük ԁeğilԁir" ԁiyen Kahraman Tazeoğlu, gizemli bir hikayeyi okurlarına sunmaktaԁır. Yaşam Öyküsü Yazarımızın ԁilinԁen...

Ay'a ilk ayak basıldığı yılın 10 Ağustos'unda doğdu. İstanbul'un çileli ve keşmekeşli oɾtamında, o şehiɾde biɾ ömüɾ haɾcayacağını bilmeden hep 'düşünen' biɾ çocuk olaɾak büyüdü. Cevizli semtinde, biɾ deɾe kenaɾında oynaɾken, mahallenin delisi kovalayınca "koɾkuyla' tanıştı. Ailesi İstanbul'un mutena semtleɾinden Feneɾbahçe'ye taşınınca daha az koɾkmaya ve Feneɾbahçeli olmaya başladı. 6 yaşında ilk kez biɾ maça gitti ve en sevdiği Feneɾbahçe şapkasını çaldıɾdı. (bugün bile o şapka için üzülüɾ). 7 kaɾdeşin 2 numaɾalı olanıydı ve ileɾde biɾ mahalle takımında 2 numaɾalı foɾmayı giyeɾek maçlaɾa çıkacağını bilmiyoɾdu. sozkimin.com Ablası okula başlayınca çok kıskandı ve saçını çekti. Biɾ yıl sonɾa ise okulunun ilk gününde annesi onu sınıfına sokmayı zoɾ başaɾdı... O gün çok ağlamıştı. Aɾkadaşlaɾı teneffüsleɾde çeşitli oyunlaɾ oynaɾken, o hep 'düşünüyoɾdu'... İlkokul bittiğinde biɾ koɾku filmi senaɾyosu yazdığını iddia edeɾek aɾkadaşlaɾına kendini güldüɾdü. Daha sonɾa sinema ile sadece 'seyiɾci' olaɾak ilgilendi. O hep biɾ sinema tutkunu olaɾak yaşayacaktı; çünkü şiiɾle daha tanışmamıştı.12 Eylül ihtilalindе ortaokula başlayacaktı vе tеk başına bеlеdiyе otobüsünе binmеyi öğrеnеcеkti. Daha sonra yağ, tüp, şеkеr vе gaz kuyruklarında bеklеmеyi vе soğuklarda üşürkеn ağlamamayı... Mahallеdе hеr kırılan camdan Tazеoğlu kardеşlеr sorumlu tutulmaya başlanınca, baba Hayati Tazеoğlu ani bir göç harеkatıyla tüm ailеyi yеnidеn Cеvizli'yе taşıma kararı aldı. Buna еn içеrlеyеnsе küçük Kahraman oldu. Gеridе bıraktığı mahallе arkadaşlarını bir gün yеnidеn görеbilmеk ümidiylе yanıp tutuşurkеn birdеn ilk dеfa yaşayacağı bir duyguyla karşılaştı. Karşı komşunun kızına aşık olmuştu. Mutluluğu, acıyı, hüznü vе ağlamayı yеnidеn kеşfеtti. Bütün bunların toplamının ona şiiri öğrеtеcеğini bilmiyordu. Ablasının yazdığı şiirlеrlе dalga gеçеrkеn hatta 'şiirdе nеymiş; saçmalık' diyе iddia еdеrkеn gеcе gündüz şiir yazmaya başladı. Sonunda o tеrk еdildi ama şiir onu tеrk еtmеdi. Yinе aşık oldu, yinе tеrk еdildi, yinе şiirlеr yazdı. Matеmatiği gеrеksiz bir dеrs olarak gördüğü için, hocaları da onu gеrеksiz bir öğrеnci olarak gördü. Uzun bir sürе ara vеrеcеği еğitimini daha sonra bin pişman olarak dеvam еttirеcеkti. Bu arada ailеsi 'еti sеnin kеmiği bеnim' diyеrеk onu bir kuaförе çırak olarak vеrdi. 10 yıl sürеcеk bu macеra özеl radyoların açılmasıyla sona еrеcеkti. Bir yaz gеcеsi arkadaşının еvindе balkon sohbеti yaparkеn arkadaşının annеsi uykusundan uyandı vе 'oğlum kapatın şu radyoyu da yatın artık' dеdi. Halbuki radyo kapalıydı vе konuşan 19 yaşındaki gеnç kahramandı...

Çocukluğunԁan beri özenԁiği spikerlik hayali ԁaha ԁa ԁerinleşerek artmaya başlamıştı. Annesi bebekliğinԁe ςok ağlaԁığı zamanlarԁa onu raԁyonun yanına yatırır ve susmasını sağlarԁı. Çok ςocuğa bakmakla yükümlü olan bir annenin bulԁuğu bu ςözüm ilerԁe küςük Kahraman'ı raԁyocu yapacaktı. Derken; günlerԁen bir gün, Türkiye'ԁe ilk özel raԁyolar aςılmaya başlaԁı ve mesleğinԁe ςok önemli bir yere gelmiş olan genς Kahraman, bu işe sevԁalanԁı. Artık o raԁyocu olabilmek iςin yıllarını verԁiği mesleğini bırakabilirԁi. Sıkı bir raԁyo takipςisi olan genς Kahraman, 'gecenin serserisi'ni ԁinleyerek hatta yayın yaptığı raԁyoya kaԁar giԁip kenԁisiyle tanışarak hayatınԁa ilk kez bir raԁyo stüԁyosu görԁü. Bununla ԁa kalmayıp Orhan Çetin tarafınԁan programa konuk eԁilԁi, şiirler okuԁu. Gelen olumlu tepkiler kenԁisini yüreklenԁirԁi ve o gün raԁyocu olmaya karar verԁi. Mesleğini zirveԁeyken bırakarak, yayın hayatına yeni 'merhaba' ԁiyen Kaԁıköy FM'ԁe yayına başlaԁı. Sonraki rüzgarlar onu başka raԁyolara sürükleԁi ve son ԁurağı en sevԁiği ve mutlu olԁuğu Raԁyo 7 olԁu. Şimԁi Mavi Aԁa ԁiye bir yerԁen şiirler seslenԁirerek gece bunalım oranını yükseltme ςalışmalarını sürԁürüyor. Not: Ablası artık şiir yazmıyor.

Kahraman Tazeoğlu Sözleri 93 Adet

Aşağıdaki Kahraman Tazeoğlu sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Kahraman Tazeoğlu sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Giden bir kere gider ama çok sevmişsen eğer, sen o gidişi her hatırladığında yeniden terk edilirsin.

Bazen içindeki ağlamaları gizlemek için, yüzünde sahte gülüşler taşır insan.

Bazen içindeki ağlamaları gizlemek için, yüzünde sahte gülüşler taşır insan.

Eğer silemeyeceksen geçmişimin tozlu raflarına üfleme. Sonra sen gidiyorsun, ben boğuluyorum o tozların içinde.

Eğer silemeyeceksen geçmişimin tozlu raflarına üfleme. Sonra sen gidiyorsun, ben boğuluyorum o tozların içinde.

Önce vardın, hiç kimseye benzemiyordun. Şimdi yoksun, herkes gibi oldun.

Önce vardın, hiç kimseye benzemiyordun. Şimdi yoksun, herkes gibi oldun.

Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim.

Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim.

Önce vardın, hiç kimseye benzemiyordun. Şimdi yoksun, herkes gibi oldun.

Bugün senin için bir şey yapmıyorsam, dün elimden geleni yaptığım içindir.

Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim.

Bugün senin için bir şey yapmıyorsam, dün elimden geleni yaptığım içindir.

Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim.

Ve uyandığınızda ilk hatırladığınız yine 'o' olur, nasıl ki uyumadan önce o olduysa!

Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim.

Hayat bana bir şey daha öğretti; aşk her şeydir ama her şey aşk değildir.

Ne tuhaf. İçimi acıtan da sendin, acımı dindirecek olanda.

Güzeli sevmen değil, güzel sevmendi önemli olan ama sen bunu beceremedin.

İnsan çok sevilmenin vermiş olduğu şımarıklık ve rahatlıkla bencilleşip, karşısındaki insanın fedakarlık ve inceliklerini görmezden gelebiliyormuş.

Kimsenin doğru insan olmaya çalışmadığı bir dünyada doğru insanı bulmaya çalışma... bulamazsın.

Bugün seni düşünmeden yaşayabilmeyi başardığım ilk gün. Hadi topla seni benden. Kalbim seni uğurluyor. Al bu yara sende kalsın. Artık beni acıtmıyor.

Sevmedikleriyle yaşayıp, unutamadıklarıyla ölen insanlardan olmayın.

Onun aklında olmadığımı biliyordum, kalbinde ne kadar kalmıştım ki!

Kalabalıkta düşen iğnenin kime batacağı belli olmaz...

Eksik bıraktığımız doğrular, zamanla kusursuz yanlışlara döner. O yuüzden, ayrılıklar bile yarım bırakılmamalı. Bir zamanlar seni tamamlayanlar, seni terk edip gidince senin de onları öldürmen gerekir içinde. Yaralı bıraktığın her duygu, zamanla seni öldürür çünkü.

Yeryüzünde herkes hak ettiği değeri bulsaydı, dünya çok güzel olurdu ve bu zalimlerin işine gelmezdi.

İçimdeki boşluğa düş. Ben tutarım seni.

Bazı aşklar bazılarını yalnız yakar. Oysa ona ateş düşse önce sende bir yangın başlar.

Ki inanmak küskün bir çocuğun en büyük kan kaybıdır.

Her yıldız yalnız yanar; ayrılıktır bu. Her yıldız yalnız söner; yalnızlıktır bu.

Kimseyi bir başkası gibi sevmemeli insan. Çünkü kimse bir başkası değil.

Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim.

Aşkın yolunu bulamayanlar tenlerde gezer durur. Bakalım asıl kaç tende tüketeceksin beni, seni, sahip çıkamadığın bizi.

Oysa ki, tükenmez düşlerim vardı benim neye yazıldıysam, silindim..

Şimdi benim son diye bitirdiğime, kimbilir kimler ilk diye başlayacak.

Kimi insan, geçmişle geçememişi birbirine karıştırır. Halbuki, geçen iz bırakır, geçemeyen yara.

Anladım ki içimde bu kadar fazla olman, benim eksikliğimdenmiş.

Tıpkı bir nefes gibisin. İçimde tuttuğum sürece benimsin. Bırakırsam gideceksin, bırakmazsam öldüreceksin.

Anladım ki ayrılığa değil, ayrı kalmaya yeniliyor insan.

Yolumdan dönemediğim için değil, seninle hiçbir yolda yürüyemeyeceğimi bildiğim için gidiyorum. Yeryüzünün bütün aşkları senin ve beni unutabilirsin!

Her yara tende bir iz için, hatırlanması yasak bir giz için kabuk bağlar..

Özledin mi beni, dedim sustu ! Nefesini en derinden aldı ve, özlenmez mi , dedi!

Oysa senden tek bir damla istemiştim, sana kocaman bir deniz sunabilmek için.

Büyük seven kalbin acısı küçük olmaz..

Ben nice tüy gibi başlayıp taş gibi biten düşüşler gördüm. Üç kuruş etmeyecek insanlara servet ödedim. Eğer dostünsam, seninle yanmalıyım, yanmaktan korkuyorsam da dost olmayı bilmiyorum demektir.

Kalbimi kırdığında tebessüm ettim ve bir şey demedim.. Çünkü senindi kalbim, sen kendi parçalarını yok ettin.

Kavuşmak. belki. bir gün. ama unutma prenses; suya aşık ateşler, aşığına kavuşunca olur.

Acıyla başa çıkabilirdim belki; onu hatırlatanlar olmasaydı.

İçimdeki boşluğa düş. Ben tutarım seni.

Kinim kendime, susuşum sana, kuşusum tüm dünyaya.

Bir şairin dediği gibi: başka anlamlar arama gerek yok! Katlandığım kadar seviyorum seni gerçek bu evet bu.

Kimliğimi soruyor birileri, çıkarıp resmini gösteriyorum.

Ben yalnızlıkla baş edemediğim için sensizliği seçtim; seninle daha yalnızdım çünkü.

Hiç kimsenin iyi gelmediği yerden sarıyorsun yaralarımı, hiç kimsenin dokunamadığı yerden kanatıyorsun sonra.

Allah için tutulan orucu kul yüzünden incitmeyenlere selam olsun.

Gitsem kalmalar saldırıyor, kalsam gitmeler çağırıyor.!

Meğer bir silgiyle izi kalmayan yazıymışım... kendimi alın yazısı sanırken...

Sen benim görmek için, bakmaya bile gerek duymadığım ezberimsin.

Gülüşün, gözlerine sirayet edince anlam kazanıyor bakışların. Yüzündeki güzellik içindeki cennetin yansıması aslında. Öyle bir aynasın ki bakmaya doyamadığım.

Ayrılığı seçtin mi her şeyi götüreceksin yanında. Geriye hiçbir şey kalmayacak. Söylenmemiş sözler kalmamalı bıraktığın yerde... Ki ben en çok onları duydum... Gittin mi adamakıllı gideceksin. Büyük git gideceksen, uçsuz bucaksız, dursuz duraksız git...

Bir insan, iki kuyuya aynı anda gözlerinden düşebilir. İtme ! Ama gitme. Daha saat 'hoşçakal'ı göstermedi. Bitme !

Çünkü ben aşığım. Benden her şeyi bekle!

Sevdamın sesi sessizliği soluyor şimdilerde, sözlerime kilit, ağzıma mühür vurdum da yine de susturamadım sen diye atan kalbimi.

Diyorlar ki; küsme aşka daha kimler gelecek kimler geçecek. Bilmiyorlar ki en son giden her şeyimi götürdü. Bilmiyorlar ki; en son giden, daha sonra gelecekleri bile götürdü..

Aşk bazen acıyla tanışmanın adıdır prenses. Ve aşk, uçmaya kanat aramak değil, uçuruma kanatsız atlamaktır bilirsin.

Şimdi ne bugünsün, ne de yarın. Olsa olsa sadece bir yarım, ya da eksilen yanım.

Ben hiç mutluluktan delirmedim; ama delirmekten mutluyum.

Keşke becerebilseydik be sevgili... Keşke her şey her yere dağılmasaydı böyle. Keşke biz hep biz kalsaydık. Biz olabilmek uğruna, 'ben'lerimizi kaybetmeseydik.

Öyle uzaklaşıyoruz ki birbirimizden, öyle köreltiyor ki büyük şehirler insan yanımızı; binalar yükseldikçe insanlık alçalıyor sanki.

Benim bir ayrılığa ihtiyacım yoktu; neden geldin?

Allah'ım bizi, düştüğümüz uçurumları derin bir aşk zannetmek yanılgısından koru.

Aslında güzel olan karşılıklı aşktır ama güzel kalabilmişse!

Yalan geçici, doğru kalıcı kazanımlar sağlar. Bunları iyi bil. Kendini kandırma sakın. Kelimelerden aldığı yarayı, yine kelimelerle sarar insan. Hayat sıkılacak kadar uzun değil!

Aldığın karar seni doğru kişiye götürür mü bilemem ama sadece şunu söyleyebilirim sana: Bir insanın doğru insan olup olmadığına karar veremiyorsan, o kişi doğru kişi değildir zaten. Bu yüzden gözlerini seyretmek için değil, bakmak için kullan.

İnsanın içi ağrır mı hiç? Ağrıyor işte.

Her şey geçmişte kalıyor, ama hiçbir şey geçmiyor!

llık tebessümler vaktine beş kala solan, kahkahalar gibiyim. Yarısında yutulmuş, sevinç çığlıkları dolu boğazım.

Aklım kara kış ellerim seni üşüyor bugün günlerden soğuk..

Önce vardin. Hiç kimseye benzemiyordun. Şimdi yoksun, herkes gibi oldun.

Nasıl özlediğimi anlatsam gittiğin yollardan.

Kendine karşı yapamadığın büyüklüğü başkasına gösteremezsin. Kırılmadan eğilmeyi bilmeli insan. Kendini yeniden acı çekmeye davet etse de affedebilmeli insan. Ve unutmalı.

Sana anlattıklarım neleri susuyor bir bilsen, ve anlatmadıklarım neleri söylüyor. Boğazımı yırtarcasına susuyorum ya verilmekten yıpranan cevaplardayım, ya sorulmamaktan solan sorularda. Sen ıslatmasını bilmeyen bir yağmur oldun her akşam, ben ıslanmasını bilmeyen ahmak. Bu yüzden aşık olamadık sırılsıklam.

Bilseydin ayrılığa yazgılanmış bir sevgiye acar mıydın yüreğini?

Belki aklımdan silebilirdim ama ben seni kalbimle sevmiştim.

Kişiler değişse de yalanları aynı işte. Seni adam sanmakla ben en çok aşka ayıp etmişim.

Ramazanda sofralara inen nuru kalbinde muhafaza edip, gözünün nuru eyleyenlere selam olsun.

Başını değiştirmediğin hikayenin sonundaki kaderi yaşarsın.

Yine en arka koltuğunda oturuyorum minibüsün yine camda oluyor gözlerim. Sen tutmuyorsun ya elimi cebimden hiç çıkartmıyorum.

Bir çığlıktı yalnızlığım, hepiniz mi sağırdınız..

Sonra, dost kalalım dedi; sanki elimi tutan o değilmiş gibi.

Gözlerini gözlerime çakıp içime daldı. Baktığıydım ama gördüğü değildim.

Gözlerin diyorum, gözlerin! Bakmak için çok fazla.

Yorumlar 110 Adet

Perihan

ESRA

Ben sizin kitaplarınızı hayranlıkla okuyorum. En büyük hayallerimden biride bir gün sizin gibi şair olup kitaplar yazmak.Gerçekten sizin kitaplarınızdan çok etkileniyorum sevgilerimle.......

Perihan

Aynur

Her kitabinda kendimi buldum aşkı tatmamıştim kitaplarinda aşkı iliklerime kadar hissettim keşke sadece bu yorumumu görüp sevinseydi hasyranim onaaa HAYRANNNNNNN

Perihan

Kahraman Tazeoğlu'nun en büyük hayranı

Sizi çoooooookkkk seviyorum en sevdiğim kitaplariniz ALLAH'A EMANET OL! BUKRE EYVALLAH size bayılıyorum harika bir yazarsınız sizin sözlerimiz sayesinde yaraların iyileşiyor insallah sizinle yolumuz bir gün kesişir

Perihan

İrem

Hayatımda sizin kadar iyi bir yazar görmedim sizi çooooook seviyorum keşke sizinle bir gün tanışabilsem bütün kitaplarınızı okudum bayılıyorum size ♡

Perihan

servet

elini tutamadan kalbimi tutuşturan adam...

Perihan

Bir Kahraman Tazeoğlu Hayranı:)

Arkadaşımdan Bukre isimli kitabı aldım okumak içi. Kitap imzalıydı, ilk başta bu onun imzası değildir dedim arkadaşıma sormak aklıma gelmedi:D neyse işte araştırdım gerçekten onun, Kahraman Tazeoğlu'nun, imzasıymış. O hafta o kitapla yatıp kalktım. Gerçekten çok seviyorum umarım bir gün tanışmak nasip olur...<3

Perihan

Deniz

Sizi cok ama cok sewiyorum. Insanlarin hayatlarina dokunan o kitaplarinizla yaralarimiz iylesiyor. Bazi yaralar sardikca kanar

Perihan

Yağmur

Size olan kalbii muhabbetimi anlatmak için sözlerim yetmiyo... Anlatamam da zaten.Sizi çokk seviyorum. Yüreğinize emeğinize gönlünüze sağlık... Bigün tanışma fırsatı bulursam, çokkkkkk mutlu olucam.

Perihan

İNCE

12 Eylül ihtilalinde oɾtaokula başlayacaktı ve tek başına belediye otobüsüne binmeyi öğɾenecekti. Daha sonɾa yağ, tüp, şekeɾ ve gaz kuyɾuklaɾında beklemeyi ve soğuklaɾda üşüɾken ağlamamayı... bu söz vallahide yalan değilse hangi ne kuyruğu. Ben bu yazardan 2 yaş büyüğüm hatırlamıyorum kuyruk falan. proje yazar şair olmayasın. Melankolik bunalımda ve şükürcü gençlik yaratmak için mi varsın. biyat kültürünü yaymanın projesisin sanırım.

Perihan

Cemal

MELİHA İLERDE BÜYÜK İNSAN OLACAKSIN. GELECEĞİN UMUTLARI SENİN GİBİ İNSANLAR. IŞIK SENİN İÇİNDE. DİĞERLERİNİN KAFASINA SOKAM.

Perihan

Taze Tazeoğlu

Yow yolon ho yolon.Çoğğ horükoo aman da çoğğ hoşş yaw boğğğ hoşş boğğğ. Gidin Cemal Süreya okuyun yeter yaw yeter. Vallah bıktım imdaaattttt.

Perihan

lezo

sözlerini harika. tanışmak isterdim.

Perihan

leyla goksen

Adam süper abi kitaplarinin hepsini okudum :-)

Perihan

Buse

Ben bir şey sormak istiyorum yedi güzel adamda oynayan kahraman,kahraman tazeoğlu mu

Perihan

Vedat

Abi sizi bana sevgilim söyledi bende sizin allaha emanet ol adlı kitabını aldım okumaya başladım en basındakı söz on numara ama ben vazgeçmeyecegim bil Biz boynumuz vurulsa'VARDIR BUNDADA BİR HAYIR'diyecek kadar bağlıyız rabbimize bana vazgeçmekten bahset

Perihan

Sibel

Ben Sibel nasılsınız bana mesaj atarsanız çok sevinirim

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste