Julio Cortazar Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Arjantinli yazar Julio Cortazar ait 15 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Julio Cortazar kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Julio Cortázar mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Julio Cortazar
  • Adı: Julio Cortazar
  • Doğum: 26 Ağustos 1914
  • Ölüm: 12 Şubat 1984
  • Mesleği: Arjantinli yazar
Julio Cortazar Kimdir Sayfası

Bu sayfada Julio Cortazar hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Julio Cortazar sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Julio Coɾtázaɾ, (26 Ağustos 1914 - 12 Şubat 1984) Aɾjantinli yazaɾ.

Aɾjantin'in en büyük yazaɾlaɾından biɾi olan Coɾtázaɾ, 1914'te Ixelles, Bɾüksel Bölgesi'nde doğdu. Aɾjantin'de eğitim göɾdü. 1938'de Pɾesencia adlı şiiɾ kitabı yayınlandı. Üniveɾsitede öğɾetim göɾevlisiyken Peɾon yönetimine kaɾşı giɾişilen eyleme katılınca hapse giɾdi, daha sonɾa üniveɾsiteden ayɾıldı. sozkimin.com İlk kısa öykü kitabı Bestiaɾio 1951'de yayımlandı. UNESCO'da çeviɾmen olaɾak çalışmak üzeɾe Paɾis'e yeɾleşti, en ünlü kitaplaɾını da bu kentte yazdı.

Öykülerinde fantastik öğelere yer veren, gerçek dünyayla olağandışı yaşantıları iç içe geçiren Cortázar'ın edebiyat dışında ilgilendiği şeyler arasında mitoloji, antroρoloji, ρsikoloji, boks, sinema ve fotoğrafçılık da vardır.

Julio Cortázar 1984 yılında Paris'te öldü.
kaynak: wiki

Julio Cortazar Sözleri 15 Adet

Aşağıdaki Julio Cortazar sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Julio Cortazar sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Kafamın salgıladığı bu salya ve sümük çıldırtıyor beni.

Gerçek sessizlikle ilişkisi olmayan uçsuz bucaksız bir sessizlik vardı.

Açıklama denen şey giydirip kuşatılmış bir yanlıştır.

Hiçbir gerçek devrim, biçimlere karşı yapılmamıştır. Önemli olan yavrucuğum özdür, öz.

Saatler geçiyor, bir-iki dakika geçiyor, zaman kamçılarla, saçılan tükürüklerle dolu olan bir şey.

Yaşam ki devinimle ritim kazanır, ama katı bir hayal zamanı ortadan kesip dilimlere bölerek devinimi yok eder, o uçucu, elle tutulmaz, en gerekli, en öz zaman kıymığını seçmezsek eğer.

Düşünce denen şey, kimi zaman kendini duyurabilmek için sayısız engellerden geçmek, kendi kendini çözümlemek zorunda kalıyor sanki.

Kim gidip dolaşıp geri dönerse, gözlerini de açık tuttuysa, kafesinin biçimini, açısını, kaçışı kolaylaştıran geçitleri daha iyi bilecektir.

Denebilir ki mutluluk insanın yalnızca kendisine aittir, tek kişiliktir mutluluk, oysa mutsuzluk herkesin gibidir, herkese ait gibidir.

Düş, bir kule gibi oluşmuştu, sonsuz sayıda yükselen ve sonsuzlukta yitip giden ya da tam tersi, basık daireler halinde alçalan toprrağın sinesinde yitip giden tabakalardan oluşuyordu. Peşinden sürüklendiğimde, sarmal başladı ve bir labirentti bu sarmal. N

Sanırım balıklar akvaryumdan çıkmayı pek de öyle istemezler, cama dayanmazlar bile, burunlarını bile değdirmezler.

Kurban, celladını, bir daha gözüne gözükmeyeceğine nasıl ikna edebilir ki.

Sen süreklilik içinde devinimde olma eğilimindesin, bense varoluşun baş döndürücü kesintili haline, kopuşlarına müthiş duyarlı biri.

Ben bile, evet ben bile sanma ki dosdoğru bir adamım, tam ve bütün yanılmaz biri, yalnızca bir parmaktan ötekine yengeç gibi atılan ebemkuşağını seviyordum ben.

Her şey öyle yalnız... Öylesine bırakılmış ki.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste