Joseph Black Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İskoç fizikçi ve kimyacı Joseph Black ait 6 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Joseph Black kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Joseph Black mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Joseph Black
  • Adı: Joseph Black
  • Doğum: 16 Nisan 1728
  • Ölüm: 6 Aralık 1799
  • Mesleği: İskoç fizikçi ve kimyacı
Joseph Black Kimdir Sayfası

Bu sayfada Joseph Black hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Joseph Black sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Joseph Black, İskoç fizikçi ve kimyacı.

Özellikle karbondioksit ve magnezyumu keşfetmesiyle tanınmıştır.

Aynı zamanda öz ısı kavramını ortaya koyan ilk kişidir. Joseph Black buharla çalışan hava motorlarının silindirini ısıtmak için gerekli olan enerjiyi ölçerek James Watt'ın buhar motoru icadına katkı sağladı.

1756'dan itibaren Glasgow Üniversitesi'nde 10 yıl boyunca Anatomi ve Kimya Profesörü ve daha sonra 1766'dan itibaren Edinburgh Üniversitesi'nde Tıp ve Kimya Profesörü olarak görev yaptı ve orada 30 yıldan fazla bir süre ders verdi ve ders verdi.

Hem Edinburgh Üniversitesi'ndeki hem de Glasgow Üniversitesi'ndeki kimya binaları, Joseph Black'in adını almıştır.

Joseph Black, Margaret Gordon (d. 1747) ve John Black'in 12 çocuğunun altıncısı olarak Fransa'nın Bordeaux kentinde "Garonne Nehri kıyısında" doğdu. Annesi, şarap işiyle bağlantıları olan bir Aberdeenshire ailesindendi ve babası İrlanda'nın Belfast kentindendi ve şarap ticaretinde bir faktör olarak çalıştı.

12 yaşına kadar evde eğitim gördü, ardından Belfast'ta gramer okuluna gitti. 1746'da 18 yaşındayken Glasgow Üniversitesi'ne girdi ve orada dört yıl eğitim gördü ve tıp eğitimini ilerleterek Edinburgh Üniversitesi'nde dört yıl daha geçirdi. Çalışmaları sırasında böbrek taşlarının tuz magnezyum karbonat ile tedavisi üzerine bir doktora tezi yazdı.

Çoğu 18. yüzyıl deneycisi gibi, Joseph Black'in kimya kavramsallaştırması, maddenin beş "ilkesine" dayanıyordu: Su, Tuz, Toprak, Ateş ve Metal. Deneyleri, 'sabit hava' olarak adlandırdığı karbondioksitin varlığını kesin olarak doğruladığında, 'Hava' ilkesini ekledi. Joseph Black'in araştırması, 'ilkelerin' çeşitli farklı biçimlerde ve karışımlarda birbirleriyle nasıl birleştiğine ilişkin sorularla yönlendirildi. Bu tür kombinasyonları bir arada tutan gücü tanımlamak için 'yakınlık' terimini kullandı. Kariyeri boyunca çeşitli diyagramlar ve formüller kullanarak Edinburgh Üniversitesi öğrencilerine farklı tür deneylerle 'yakınlığı' nasıl manipüle edeceklerini öğretti.Joseph Black ve Analitik Denge
Yaklaşık 1750'de, henüz öğrenciyken Joseph Black, kama şeklindeki bir dayanak üzerinde dengelenmiş hafif bir ışına dayalı analitik dengeyi geliştirdi. Her kol, numunenin veya standart ağırlıkların yerleştirildiği bir tava taşıyordu. Zamanın diğer herhangi bir terazisinin doğruluğunu çok aştı ve çoğu kimya laboratuvarında önemli bir bilimsel araç haline geldi.

Joseph Black ve Gizli Isı
1757'de Joseph Black, Glasgow Üniversitesi'nde Regius Tıp Uygulaması Profesörü olarak atandı.

1761'de, erime noktasındaki buza ısı uygulanmasının, buz/su karışımının sıcaklığında bir artışa neden olmadığını, bunun yerine karışımdaki su miktarında bir artışa neden olduğu sonucuna vardı. Ayrıca Joseph Black, kaynayan suya ısı uygulamasının su/buhar karışımının sıcaklığında bir artışa neden olmadığını, bunun yerine buhar miktarında bir artışa yol açtığını gözlemledi. Bu gözlemlerden, uygulanan ısının buz parçacıkları ve kaynar su ile birleşerek gizli hale gelmesi gerektiği sonucuna varmıştır.

Gizli ısı teorisi, termodinamiğin başlangıcına işaret eder. Joseph Black'in gizli ısı teorisi, onun daha önemli bilimsel katkılarından biriydi ve bilimsel şöhretinin esas olarak dayandığı bir tanesiydi. Ayrıca farklı maddelerin farklı özgül ısıları olduğunu gösterdi.

Teori sonuçta sadece soyut bilimin gelişmesinde değil, aynı zamanda buhar makinesinin gelişiminde de önemli olduğunu kanıtladı.

Joseph Black ve Karbon Dioksit
Joseph Black ayrıca çeşitli reaksiyonlarda üretilen bir gazın özelliklerini de araştırdı. Kireçtaşının (kalsiyum karbonat) ısıtılabileceğini veya asitlerle işlemden geçirilerek "sabit hava" adını verdiği bir gaz elde edilebileceğini buldu. Sabit havanın havadan daha yoğun olduğunu ve ne alevi ne de hayvan yaşamını desteklemediğini gözlemledi. Joseph Black ayrıca, sulu bir kireç çözeltisinden (kalsiyum hidroksit) köpürtüldüğünde, kalsiyum karbonatı çökelteceğini de buldu. Bu fenomeni, karbondioksitin hayvan solunumu ve mikrobiyal fermantasyon tarafından üretildiğini göstermek için kullandı.

1766'da, Glasgow Üniversitesi'ndeki arkadaşı ve eski öğretmeninin izinden giden Joseph Black, Edinburgh Üniversitesi'nde Tıp ve Kimya Profesörü olarak William Cullen'in yerini aldı. Glasgow Üniversitesi'ndeki pozisyonu Alexander Stevenson tarafından dolduruldu.

Bu noktada araştırmayı bıraktı ve kendini yalnızca öğretime adadı. Bunda, otuz yılı aşkın bir süredir derslerine her yıl artan seyirci katılımıyla başarılı oldu. Derslerinin kimyayı popülerleştirmede güçlü bir etkisi oldu ve derslere devam etmek modaya uygun bir eğlence haline geldi.

Joseph Black, üniversitedeki en popüler öğretim üyelerinden biri olarak geniş çapta tanındı. Kimya kursu, düzenli olarak, çoğu iki veya üç kez katılan, olağanüstü yüksek sayıda öğrenciyi cezbetti. Joseph Black, düzenli olarak en yeni konuları tanıtmanın ve görsel olarak etkileyici deneyleri titizlikle seçmenin yanı sıra, kimyayı öğrencilerinin erişimine açık hale getiren çok çeşitli başarılı öğretim araçları kullandı. sozkimin.com Öğrencileri Birleşik Krallık'tan, sömürgelerinden ve Avrupa'dan geldi ve yüzlercesi derslerini defterlerinde tuttu ve üniversiteden ayrıldıktan sonra fikirlerini yaydı.

17 Kasım 1783'te Royal Society of Edinburgh'un kurucularından biri oldu. 1788'den 1790'a kadar Edinburgh Kraliyet Hekimler Koleji'nin başkanıydı. Kolej'in 1774, 1783 ve 1794 tarihli Edinburgensis Farmakopesi'nin basımları için revizyon komitesinin bir üyesiydi. Joseph Black, İskoçya'da Kral III. George'un baş hekimi olarak atandı.

Joseph Black'in araştırma ve öğretimi, kötü sağlık sorunları nedeniyle azaldı. 1793'ten itibaren sağlığı daha da azaldı ve yavaş yavaş öğretmenlik görevinden çekildi. 1795'te Charles Hope, profesörlüğüne yardımcı doçent olarak atandı ve 1797'de son kez ders verdi.

Joseph Black, The Poker Club'ın bir üyesiydi. 1767'de yeğeni Katherine Burnett ile evlenen ve David Hume, Adam Smith ve İskoç Aydınlanmasının edebiyatçıları ile ilişkili olan Adam Ferguson FRSE'nin 1. kuzeni, büyük arkadaşı ve meslektaşıydı.
kaynak: wiki en

Joseph Black Sözleri 6 Adet

Aşağıdaki Joseph Black sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Joseph Black sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Kimyager, doğal veya yapay tüm cisimlerde veya cisimlerin karışımlarında ısı ve karışımın ürettiği etkileri inceler ve bunları sanatların ve doğa bilgisinin gelişmesi amacıyla inceler.

Kimya, genel ve alt yasalarını keşfetmek ve faydalı sanatları geliştirmek amacıyla ısı ve karışımın etkilerinin incelenmesidir.

Anlattıklarım, suyun buhara dönüşmesinde kaybolan ısının kaybolmadığı, buharda tutulduğu ve yayılma şekliyle gösterildiği, ancak suyun buhara dönüşmesiyle oluşan ana ilkeyi saptamak için yeterlidir termometre.

Bir bütün olarak bakıldığında, Kimya henüz yararlı ve dekoratif sanatlarla yakından bağlantılı ve liberal aklın dikkatine değer bir açılış bilimidir.

Isı, ya miktarına ya da yoğunluğuna göre düşünülebilir.

Koşulların güzel bir şekilde uyarlanması, hemen hemen her hipotezin fenomenle uyuşmasını sağlayacaktır. Bu, hayal gücünü memnun edecek, ancak bilgimizi ilerletmeyecek.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste