Johannes Hevelius Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Polonyalı astronom ve belediye başkanı Johannes Hevelius ait 1 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Johannes Hevelius kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Jan Heweliusz mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Johannes Hevelius
  • Adı: Johannes Hevelius
  • Doğum: 28 Ocak 1611
  • Ölüm: 28 Ocak 1687
  • Mesleği: Polonyalı astronom ve belediye başkanı
Johannes Hevelius Kimdir Sayfası

Bu sayfada Johannes Hevelius hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Johannes Hevelius sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Johannes Hevelius, Protestan encümen üyesi ve ve Polonya'da bulunan Gdansk'ın (Danzig) belediye başkanı.

Bir astronom olarak "ay topoğrafyasının kurucusu" namına sahip oldu ve yedisi günümüzde halen geçerliliğini koruyan on yeni takımyıldız tanımladı.

Polonya Bilimler Akademisi'ne (1975) göre, ismin kökeni, Hawelke veya Hawelecke'ye dönüşen İngilizce hawk kelimesinin tarihsel bir alternatif yazım şekli olan Hawke soyadına kadar gider. Polonya'da Jan Heweliusz olarak bilinir, Patrick Moore'a göre Johannes Hevelius, Hewelcke adının Latince versiyonudur ismin diğer versiyonları Hewel, Hevel, Hevelke veya Hoefel, Höwelcke, Höfelcke. Feliks Bentkowski'ye (1814) göre, ilk yıllarında Hoefelius olarak da imza attı.

Johannes Hevelius'un babası Abraham Hewelke (1576-1649), annesi Kordula Hecker (1576-1655) idi. Onlar Almanca konuşan Luthercilerdi, Bohem kökenli zengin bira tüccarlarıydı. Genç bir çocukken Johannes Hevelius, Polonya dilini öğrendiği Gądecz'e (Gondecz) gönderildi.

Johannes Hevelius, adını aynı zamanda "Jopengasse"/"Jopejska" Caddesi'ne veren ünlü Jopen birasını üretti.

Hayatı boyunca, Johannes Hevelius belediye yönetiminde lider bir rol aldı ve 1651'de belediye meclis üyesi oldu; ancak 1639'dan itibaren asıl ilgi alanı astronomiydi. 1641'de birbirine bağlı üç evinin çatılarına bir gözlemevi inşa etti ve onu muhteşem aletlerle donattı, en sonunda 46 m odak uzaklığına sahip büyük bir Kepler teleskobunu kendi inşa etti. Ahşap ve tel boruyla. Bu, tüpsüz hava teleskopunun ortaya çıkmasından önceki en uzun "tüplü" teleskop olabilir.Gözlemevi Sternenburg veya "Yıldız Kalesi" adıyla biliniyordu. Bu özel gözlemevi, 29 Ocak 1660 tarihinde Polonya Kraliçesi Marie Louise Gonzaga tarafından ziyaret edilmiştir. Polonya krallarının bir tebaası olarak Johannes Hevelius, Polonya'nın art arda dört kralının himayesinden yararlandı ve ailesi, daha önce 1659'da rasathanesini ziyaret eden Polonya Kralı Jan Kazimierz tarafından 1660'da asalet pozisyonuna yükseltildi. Soylu statüsü Polonya Sejm Johannes Hevelius tarafından onaylanmamış olsa da, arması kendine özgü Polonya kraliyet tacını içerir. 1677-1683 yıllarında Johannes Hevelius'u düzenli olarak ziyaret eden Polonya Kralı John Sobieski, onu bira üretimine bağlı vergileri ödemekten kurtardı ve birasının şehir sınırları dışında serbestçe satılmasına izin verdi. Mayıs 1679'da genç İngiliz Edmond Halley, Johannes Hevelius'un 1664'ten beri birlikte olduğu Kraliyet Cemiyeti'nin temsilcisi olarak onu ziyaret etti. Kraliyet Cemiyeti onu ilk Alman bursiyerlerinden biri olarak kabul eder. Małgorzata Czerniakowska , "Jan Heweliusz, Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'ne giren ilk Polonyalı idi.

Edmond Halley'e Robert Hooke ve John Flamsteed tarafından Johannes Hevelius'u ölçümleri için teleskop kullanmaya ikna etmesi talimatı verilmişti, ancak Johannes Hevelius sadece kadran ve alidade ile başarılı olabileceğini gösterdi. Bu nedenle, teleskop kullanmadan büyük işler yapan son astronom olarak kabul edilir.

Johannes Hevelius, 1642-1645 yılları arasında güneş lekeleri hakkında gözlemler yaptı, dört yılını ay yüzeyinin haritasını çıkarmaya adamış, Ay'ın boylamdaki serbestleşmesini keşfetmiş ve sonuçlarını Selenographia, sive Lunae descriptio'da (1647) yayımlamıştır. Ay topografyasının kurucusu.

1652, 1661, 1672 ve 1677'de dört kuyruklu yıldız keşfetti. Bu keşifler, bu tür cisimlerin Güneş'in etrafında parabolik yollarda döndüğü tezine yol açtı.

20 Şubat 1661'de şehirdeki birçok kişi tarafından karmaşık bir hale fenomeni gözlemlendi ve ertesi yıl Johannes Hevelius tarafından Mercurius in Sole visus Gedani'de tanımlandı.

İlk karısı Katharine 1662'de öldü ve bir yıl sonra Johannes Hevelius tüccar bir ailenin genç kızı Elisabeth Koopmann ile evlendi. Çiftin dört çocuğu oldu. Elisabeth onu destekledi, ölümünden sonra iki eserini yayınladı ve ilk kadın astronom olarak kabul edildi.

Kuşkusuz, kendisinden önceki Kopernik gibi, Johannes Hevelius da Dünya’nın güneş etrafında döndüğüne inanıyordu.

Gözlemevi, aletleri ve kitapları 26 Eylül 1679'da bir yangında yok edildi. sozkimin.com Felaket, Annus climactericus'un (1685) önsözünde anlatılıyor. Aralık 1680'deki büyük kuyrukluyıldızı gözlemleyebilmesine yetecek kadar hasarı derhal onardı. Bu kayıp enstrümanın anısına takımyıldızına Sextans adını verdi.

1683'ün sonlarında, Polonya Kralı John Sobieski liderliğindeki Hıristiyan kuvvetlerinin Viyana Savaşı'ndaki zaferinin anısına, şimdi Scutum olarak adlandırılan Scutum Sobiescianum (Sobieski'nin Kalkanı) takımyıldızını icat etti ve adını verdi.

Sağlığı, 1679 yangınının şokundan zarar gördü ve 76. doğum gününde, 28 Ocak 1687'de öldü. Johannes Hevelius, memleketindeki St. Catherine Kilisesi'ne gömüldü. Johannes Hevelius yıldız kataloğunu tamamlamayı umarken, bu hedefe ulaşamadan kısa bir süre önce öldü.

Johannes Hevelius'un torunları, yerel astronomi meraklılarını destekledikleri Polonya'daki Urzędów'da yaşıyor.
kaynak: wiki en

Johannes Hevelius Sözleri 1 Adet

Aşağıdaki Johannes Hevelius sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Johannes Hevelius sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Johannes Hevelius biliyordu ki, Albertus Magnus'la doğanın sırlarını, Galileo'yla göklerin hareketlerini, Hevelius'la ayın kozmografisini, Galen'le insan vücudunu, Hipokrat'la hastalıkların doğasını, melodideki armonileri bilen. Orpheus ile, ya da Homer ile şiir, ya da Lilly ile dilbilgisi ya da en büyük sanatçı ile her ne olursa olsun; eğer onları sadece konuşmak, boş spekülasyonlar yapmak ya da geçici ve harici kullanım için biliyorsa bir hiçtir. Ama onların değerini bilen ve kendisininkini bilen, sonsuz fayda sağlayacaktır. (Johannes Hevelius hakkında Thomas Traherne'nin sözü)

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste