Jean Meslier Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Fransız rahip ve filozof Jean Meslier ait 41 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Jean Meslier kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Jean Meslier mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Jean Meslier
  • Adı: Jean Meslier
  • Doğum: 15 Haziran 1664
  • Ölüm: 17 Haziran 1729
  • Mesleği: Fransız rahip ve filozof
Jean Meslier Kimdir Sayfası

Bu sayfada Jean Meslier hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Jean Meslier sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Jean Meslier, 1664 yılında Retbel dükalığında doğmuş Fransız rahip ve filozof.

Din ve din adamlarına olan güvenini kaybetmesinin ardından din eleştirisi yaρan Meslier, ateist olmuştur. Meslier'nin eleştirileri sadece Hıristayanlıkla sınırlı kalmayıp diğer dinleri de kaρsıyordu.

Köyünün ağası olan M. de Touilly'yi bazı kötü muamelelerinden dolayı vaaz verirken köylüye eleştirdi. sozkimin.com Ağa tarafından piskoposa şikayet edilen Meslier, Reims piskoposu tarafından azarlanarak mahkûm edildi. Meslier bir sonraki vaazında kürsüye çıkarak kardinalin verdiği karardan ötürü şöyle yakındı:

« İşte zavallı köy rahiplerinin alışılmış sonu! Büyük efendiler olan piskoposlar onlara hakaret eder, onları dinlemezler. Şimdi buranın ağası iςin dua edelim: Antoine de Touilly'yi doğru yola getirmesi, hiçbir zaman yoksula hakaret etmek ve yetimi soymak durumlarına düşürmemesi lütfunu ve iyiliklerini ona layık buyurması iςin Tanrı'ya niyazda bulunacağız. »

Bunun üzeɾine Meslier ağa taɾafından piskoposa yeniden şikayet ediliɾ ve aynı hakaɾetleɾe maɾuz kalıɾ.

1729'da öldüğünde 65 yaşındaydı. Malını mülkünü yoksul köylüye bıɾaktı.

Evinde 366 sayfalık 3 nüsha kitaρ bulundu. Tamamı kendi el yazısıydı. Biɾ nüshasına piskopos el koydu. Diğeɾ biɾ nüshası adliye bakanlığına göndeɾildi. Son nüsha ise Comte de Caylus'da kaldı ve biɾ süɾe sonɾa el altından Paɾis'te satılmaya başlandı.

Voltaire bu nüshalaɾdan biɾini okuduğunda D'Alambeɾt'e şöyle yazıyoɾdu:

« Hollanda'da ölen Jean Meslier'nin vasiyetnamesini yayınlamışlaɾ. Okuɾken dehşetten titɾedim. Hıɾistiyanlık eğitimi aldığından dolayı, ölüɾken Tanɾı'dan af isteyen biɾ ɾahibin şehadeti, özgüɾ olanlaɾı büyük ölçüde sağlamlaştıɾabilecek içeɾiktediɾ. Ölümün kucağında bulunduğu biɾ sıɾada Meslieɾ İsa'nın dini aleyhinde yazıyoɾdu; o öyle biɾ andıɾ ki, düşünceleɾini ve duygulaɾını en çok saklayan kimseleɾ bile yalan söylemeye cesaɾet edemezleɾ, o anda en koɾkusuzlaɾ titɾeɾ. »

Bu kitaρ ilk olaɾak Abdullah Cevdet taɾafından "Rahib Melye'nin Vasiyetnamesi Hakkında" adıyla 1928 yılında eski haɾfleɾle neşɾedilmiştiɾ. Aynı yıl Atatüɾk'ün emɾiyle Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlaɾı'nca "Akl-ı Selim" adını alaɾak yeni Tüɾk haɾfleɾiyle basılmıştıɾ. Bugün ise Кaynak Yayınlaɾı'nca "Sağduyu-Tanɾısızlığın İlmihali" olaɾak yayınlanmaktadıɾ.
kaynak: wiki

Jean Meslier Sözleri 41 Adet

Aşağıdaki Jean Meslier sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Jean Meslier sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Doğa olayları, doğal nedenlerle açıklanır.

Şeytan da dinler gibi rahipleri zengin etmek için icat edilmiştir.

Din, cahilleri mucizeyle kandırır.

Paganizm, çok tanrıcılık, sanemperestlik binlerce yıl boyunca dünyanın dinleri oldu.

İnsan iradesi bir ham hayaldir.

Ruhaniyet bir ham hayaldir.

Baskı yönetimi için, dinin himayesi, halkın elem ve galeyanına karşı zayıf bir kuşatmadır.

Bütün çocuklar tanrıtanımazdır.

Dinin yerine felsefe geçseydi, evrende ne kadar mutlu ve büyük devrimler gerçekleşirdi.

Din pandora kutusudur ve bu uğursuz kutu açılmıştır.

Akıl, insanı din yokluğuna ve ateizme sevk eder, çünkü din saçmadır ve rahiplerin Allah'ı kötü ve korkunçtur.

Bütün dinler hoşgörüsüzdür.

Din, sözde 'erdem'leriyle insanları aldatmaktan başka bir şey yapmamıştır.

Soyut bir ruh zeki olamaz ve bir ilahi zekâya tapmak ham bir hayaldir.

Her din, tanrısallıktan alçakça ve akılsızca korkma duygusu vermeye çalışır.

İlahiyatçı Allah'ını insanlığın eksiklerinden kurtarmaya boşuna çalışıyor.

Her varlık maddenin bağrından çıkmıştır.

İnsanların yakarışları Allah'ın yönetiminden hoşnut olmadıklarını kanıtlar.

Güneşe tapmak, bir ruha tapmaktan daha az akla aykırıdır.

Din, esas olarak insanların sevinç ve refahının düşmanıdır.

Sezgi, kökleşmiş bir alışkanlık eseridir.

Ahmak ve barbar büyükler olmasaydı din olmazdı.

Yaratılışın konusu ve amacı insan türüdür demek saçmadır.

Bu hayatın zorluklarına karşı dini tesellilerin boşluğu bir cennet bir ahret umudu hayaldir.

Ruh nedir? Kimsenin bundan haberi yoktur. Bir ruhun varlığı saçma bir varsayımdır. Ölmez bir ruhun varlığı daha saçma bir varsayımdır.

Ey insan! Milyonlarca yıl önce ne idiysen, o olacaksın.

Her din tahakküm isteğinden doğmuştur.

Dinin gereksizliğini kanıtlayan şey, anlaşılmasının olanaksız olmasıdır.

Din, cahilleri mucizeyle kandırır.

Dini geleneklerin tümünde ahmaklık ya da barbarlık ziyafeti vardır.

Dinin en çok önem verdiği yoksulluk, akıl yoksulluğudur.

Dini ilkelerin tek hedefi, hükümdarların zorbalıklarını güçlendirmek ve milletleri bunlara kurban etmektir.

Din aracılığıyla, şarlatanlar, insanların deliliklerinden yararlanırlar.

Din konusunda insanlar büyük çocuklardır.

Din, safdillik üzerine kurulmuştur.

Din, kan dökücülüğü meşrulaştırarak acımasızlık dizginini gevşetir ve ilahi amaçlar için gerekli olabileceğini öğreterek cinayeti mubah kılar.

İman yalnızca zayıf, bilgisiz ya da tembel ruhlarda kök salar. Hiç kuşku yok ki, imanın yeryüzünde bu kadar taraftar bulmasının nedeni budur.

Din koyanlar; tanrılar, ayinler, efsaneler, şaşırtıcı ve korkunç masallar sunmak için, her dönemde hep kaba, cahil ve ahmaklara başvurmuşlardır. Babalar tarafından incelenmeksizin kabul edilen batıl ve esassız inanışlar, az çok değişerek, baskı ve sıkı düzen altında bulunan ve çoğu kez babalarından daha çok düşünce ve muhakemede bulunmayan çocuklara geçmiştir.

Rahipler, hocalar, hep baskı yönetiminin yürütücüsü ve insan özgürlüğünün düşmanı olmuşlardır. Onların mesleği, asla muhakeme etme ve düşünme cesaretinde bulunmayan aşağılık, boyun eğen esirler gerektirir.

Aslı astarı olmayan şeylere inanan adam, korkuyu arzular; hayal gücü bunu ister. Denilebilir ki, korkacak hiçbirşeyi olmamaktan korktuğu kadar, hiçbir şeyden korkmaz. İnsanlar hayal hastalarıdır.

Din, insanların sınırlı zekalarını, kendileri için anlaşılması olanaksız olan bir şeyle meşgul etme sanatıdır.

Yorumlar 5 Adet

Perihan

Aydın

Atatürk'ü Dindar göstermek isteyen HALK Tv yöneticilerine bazı aklı evvellere şunu diyorum. Atatürk; Dindar olsaydı! bu Filozofun kitabını çevirtirmiydi?

Perihan

Mustafa

Sorgulayan araştıran insan yukarıdaki sözleri anlayabilir.

Perihan

Mustafa

[38138] numaralı söz için:
Bu sözü bizzat yaşadım. Yaşamayan bilmez hissedemez.

Perihan

Emin Çakır

Mükemmel, bende Jozé saramago'nun benzer bir sözünü ilave etmek istiyorum. ''Saçma kavramlar yaratmakta insan beyninin üstüne yok, ve tanrı'da bu kavramların en saçması.''Saygılar.

Perihan

Özgür

Bu kitaρ ilk olaɾak Abdullah Cevdet taɾafından "Rahib Melye'nin Vasiyetnamesi Hakkında" adıyla 1928 yılında eski haɾfleɾle neşɾedilmiştiɾ. Aynı yıl Atatüɾk'ün emɾiyle Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlaɾı'nca "Akl-ı Selim" adını alaɾak yeni Tüɾk haɾfleɾiyle basılmıştıɾ. Bugün ise Кaynak Yayınlaɾı'nca "Sağduyu-Tanɾısızlığın İlmihali" olaɾak yayınlanmaktadıɾ.
kaynak: wikipedia

Şu veriyi Özellikle neden Atatürkçü geçinen ama onu bir türlü anlamak istemeyenler görmezden geliyorlar İnsan bir parça düşünür anlamak için cabalar değil mi?Üç beş söz bulup dini övüyormuş gibi sunmak bu millete ihanettir.!!! Yalancılıktır. İftiradır.
Atatürk adına yalanlar çok yazıldı çizildi en güzeli bu kitabı atatürk çevirtirdi anlıyana.. 1929 dan sonra net tavrını ortaya koymuş olup insanın son hali onun gerçekliğidir. Geldiği sonuçtur.

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste