Jane Austen Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz roman yazarı Jane Austen ait 37 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Jane Austen kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Jane Austen mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Jane Austen
  • Adı: Jane Austen
  • Doğum: 16 Aralık 1775
  • Ölüm: 18 Temmuz 1817
  • Mesleği: İngiliz roman yazarı
Jane Austen Kimdir Sayfası

Bu sayfada Jane Austen hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Jane Austen sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Jane Austen (16 Aralık 1775 - 18 Temmuz 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Steventon, Hampshire'da 1775'te doğan Jane Austen; 1783'te Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar iςin bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Mr. Lefroy) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı (Becoming Jane) adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805'te ölmesinden sonra Southampton'a taşınır. 1809'da Chawton'a zengin kardeşinin yanına taşınır ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler iςin popüler bir yer haline gelir.

Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy paρazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı iςin şanslıydı. sozkimin.com Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Paρaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk ɾomanının yayımlanması iςin yaklaşık 25 yıl daha geçmesi geɾekecekti. Austen'in ɾomanlaɾı, günümüzde oldukça popüleɾdiɾ. İnsanlaɾın zaaflaɾını espɾili biɾ anlayış ve zaɾif biɾ mizahla eseɾleɾinde işlemiştiɾ. Romanlaɾının başkahɾamanlaɾının hepsi kadındıɾ ve ɾomanlaɾının hepsi de mutlu biɾ evlilikle sona eɾmiştiɾ. İlk olaɾak Aşk ve Yaşam (1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Guɾuɾ ve Önyaɾgı (1813), Mansfield Paɾkı (1814) ve Emma (1816) takip etmiştiɾ. Noɾthangeɾ Manastıɾı ve İkna ɾomanlaɾının heɾ ikisi de Austen'in ölümünden sonɾa 1818'de basılmıştıɾ. Bütün bu ɾomanlaɾ anonim olaɾak yayımlanmıştıɾ.Austen, hiç evlilik yaρmamış, bunun yeɾine ɾomanlaɾının biɾçok bölümünün geçtiği Bath dahil biɾkaç yeɾde ailesiyle biɾlikte yaşamıştıɾ. Mayıs 1817'de aile, Austen'in hastalığına çaɾe aɾamak iςin Winchesteɾ'e taşınmış; ancak yazaɾ, iki ay sonɾa ölmüştüɾ. Cenazesi Winchesteɾ Кatedɾali'nde gömülüdüɾ.

Jane Austen'in tüm ɾomanlaɾı, televizyon veya sinemaya uyaɾlanmış, en başaɾılı 3 ɾomanı film yaρılmıştıɾ. Bunlaɾ: Aşk ve Yaşam (1995), Emma ve İkna (heɾ ikisi de 1996'da gösteɾime giɾdi.) Guɾuɾ ve Önyaɾgı 1995'te çok başaɾılı biɾ televizyon dizisi oldu. 2013 yılında yayımlanışının 200. yıldönümü özel etkinlikleɾle kutlanan "Aşk ve Guɾuɾ" (Pɾide and Pɾejudice) ɾomanı oɾtalama heɾ on yılda biɾ ya biɾ sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getiɾilmiştiɾ.

18 Haziɾan 1817'de göğüs kanseɾinden ölen Jane Austen; öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Winchesteɾ Кatedɾali'ne gömülmüştüɾ.
kaynak: wiki

Jane Austen Sözleri 37 Adet

Aşağıdaki Jane Austen sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Jane Austen sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Bir anne her zaman yanı başında olur. Bir anne sadık bir dost olur, etkisi her şeyin ötesinde olur.

Birbirimizi terk etmeyelim, bizler yaralı insanlarız.

Kadın sadece kendi tatmini için şık giyinir. Hiçbir erkek ona bu yüzden daha fazla hayranlık duymaz, hiçbir kadın onu bu yüzden daha fazla sevmez.

Bana başta acı ama sonradan çok işime yarayacak bir ders verdin.

Gurur ve kibir arasında ince bir çizgi vardır. Ve sen çizginin kibir tarafına çok yakınsın.

Gerçi benim iyi bir yönüm olup olmadığını bilmiyordun, ama insanlar aşık oldukları zaman iyilik kötülük ayırt etmezler.

Bana ait olduğunu iddia ettiğiniz ama benim ağzımdan çıkmayan fikirlerin hesabını vermemi bekliyorsunuz.

Sık sık düşünüyorum da, insanın sevdiklerinden ayrılması kadar kötü bir şey yok. Sevdikleri yanında olmayınca insan pek garip kalıyor.

Bir kadın sevdiği kişiden ilgisini saklarsa, onu elde etme fırsatını kaybedebilir, sonra da aşkından herkesin habersiz olduğuna inanarak kendini avutur.

Kadınlar sıradan bir beğeninin altında her zaman daha fazlasının yattığını düşünmeye meyillidir.

Yürümekten kaçmıyorum. Bir sebebin olduğunda uzaklık hiçbir şeydir.

İtiraf ediyorum, kitap okumak kadar eğlenceli bir şey yokmuş! İnsan kitap okumak dışında her şeyden çabucak sıkılıveriyor.

Ruhumu delip geçiyorsunuz. Bir yarım acı çekiyor, öbür yarımsa umut dolu.

Kadınlardan yalnızca birer hanımefendi gibi bahsetmenizden, onların aslında rasyonel varlıklar olduğunu anlamamanızdan nefret ediyorum. Hiçbirimiz hayatlarımız boyunca sakin sularda yüzmek istemeyiz.

Kadınların hayal gücü çok hızlı; bir anda beğeniden aşka, aşktan evliliğe sıçrıyor.

Kibirle gurur, çok zaman aynı anlamlarda kullanılmalarına karşın aslında ayrı ayrı şeylerdir. Gurur, daha çok bizim kendimizi değerlendirmemizle ilgilidir; kibirse başkalarına kendimizi ne şekilde satmak istediğimizle.

Okumak kadar tatlı bir şey yok! Başka her şey insanı kitaptan daha çabuk yoruyor!

Bir beyefendi ya da hanımefendi, iyi bir roman okumaktan keyif almıyorsa çekilmez derecede aptal olmalıdır.

İnsanların çok hoş olmasını istemem; çünkü onları çok sevme derdinden kurtarır beni bu.

Gerçekten dostum olanlar için yapmayacağım şey yoktur. İnsanları yarım sevmek gibi bir huy doğamda yok.

Yapmacık bir tevazudan daha aldatıcı bir şey yoktur. Bu, dolaylı yönden böbürlenmenin ta kendisidir.

Sadece tutkuları erdemlerinden daha güçlü olduğu için bir araya gelen bir çiftin hayatında kalıcı mutluluğun ne kadar az mümkün olabileceğini ise kolaylıkla tahmin edebiliyordu.

Hiç unutmayın: ne kadar ileri ve zeki olursanız olun, alçak gönüllülüğü hiç elden bırakmamanız gerekir. Çünkü ne kadar çok bilgili olursanız, öğrenecek o kadar çok şeyiniz var demektir.

Aşk bir kez başlamaya görsün: artık herşey onu beslemeye yarar!

Benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. Dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. İnsanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum.

Bize genelde ihanet eden kendi kibirimizdir.

Neden bekledik sanki? Neden aklımıza gelir gelmez yapmadık? Karşımıza çıkan mutluluk anlarını hemen yakalamak gerek. Uzun uzun hazırlanıp beklemek her şeyi bozuyor çok zaman.

Yakınlığı belirleyen şey zaman ya da imkan değildir; sadece karakterdir.

Şu zamanın akıp geçişi, sonra insan ruhundaki değişimler, ne tuhaf, değil mi?

Gurur ve kibir kelimeleri çok kere birbirine karıştırılırsa da gerçekte başka şeylerdir. Bir insan kibirli olmadan da gururlu olabilir. Gurur, kendi nefsimize karşı duyduğumuz saygıyla ilgilidir; kibirse başkalarının bizim için duymasını istediğimiz saygıyla ilgilidir.

Evlilikte mutluluk tümüyle şans meselesidir. Taraflar birbirlerini gayet iyi tanısalar da, hatta baştan çok benzer olsalar da, bu, mutluluklarına en ufak bir katkıda bulunmaz. Sonradan daima değişmek için çırpınır, başlarını derde sokarlar; hayatını birlikte geçireceğin kişinin kusurlarını ne kadar az bilirsen o kadar iyidir.

Akıl soranlar ancak, yanlış karar verecekleri zaman, vicdanlarının sesini susturmakta yardımcı aradıkları için sorarlar.

İnsanlar o kadar çabuk değişirler ki, onlarda her zaman ortaya çıkarılacak bir yenilik bulabiliriz.

Kibir ve gurur farklı şeylerdir; her ne kadar biz onları eş anlamlı olarak kullansak da. Bir kişi kibirsiz ama gururlu olabilir. Gurur, kendimiz hakkındaki düşüncelerimizle ilgilidir; kibir ise başkalarının hakkımızda ne düşündüğüne yönelik olarak geliştirdiğimiz bir tavırdır.

İnsanların çok iyi olmasını istemiyorum, çünkü bu, beni onları sevme sıkıntısından koruyor.

Benim ne acılar çektiğimi kimse bilemez. Ama bu hep böyledir. yanıp yakılmayana kimse acımaz.

Bir kadın, özelliklede bir şeyler bilme talihsizliğine sahipse, bildiğini elinden geldiğince saklamalı.

Yorumlar 6 Adet

Perihan

Rabia

Başka bir yazar araştırırken önüme çıktı ve daha çok ilgimi çekti gerçekten sözlerini okurken zevk aldım umarım bir gün bir romanını da okumak nasip olur.

Perihan

m

harika bir kadın ve harika bir yazar

Perihan

büşra

çok sevdiğim bir yazar ondan esinlenerek roman yazmaya başladım tek umudum ve isteğim onun gibi bir yazar olmak çünkü bende onunla benzer şeyleri yaşadım

Perihan

ayşe

daha uzun olsaymış daha iyi olurmuş

Perihan

Sona

yanlışınız var 6 romanın 6-sına da film çekilmiş ben hepsini izledim ve kendimi şanslı hiss ediyorum ))

Perihan

zeynep

ççççoooooookkkkkk uzun bana kısa bişey gerekiyo

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste