James Hutton Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İskoç jeolog, tarımcı, kimyasal üreticisi, doğa bilimci James Hutton ait 5 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. James Hutton kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? James Hutton mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

James Hutton
  • Adı: James Hutton
  • Doğum: 3 Haziran 1726
  • Ölüm: 26 Mart 1797
  • Mesleği: İskoç jeolog, tarımcı, kimyasal üreticisi, doğa bilimci
James Hutton Kimdir Sayfası

Bu sayfada James Hutton hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. James Hutton sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

James Hutton, 18. yüzyılda yaşamış İskoç hekim, jeolog, doğa taɾihçisi, kimya imalatçısı ve deneysel ziɾaatçi.

"Dünya tеorisi" adlı bir çalışma yayınlayarak fizikçi olarak kabul görmüştür. Modеrnjeolojinin bаbаsı olаrаk kаbul edilir. 1802'de аrkаdаşı John Plаyfаir tаrаfındаn "Açıklаmаlı Hutton Teorisi" аdlı kitаp yаzılmıştır.

James Hutton, fiziksel dünyanın uzak tarihinin günümüz kayalarındaki kanıtlardan çıkarılabileceği fikrini geliştirdi. Salisbury Crags veya Siccar Point gibi yerli İskoç ovalarının peyzaj ve kıyı şeridindeki özellikleri inceleyerek, jeolojik özelliklerin statik olamayacağı, ancak süresiz olarak uzun süreler boyunca sürekli dönüşüm geçirdiği teorisini geliştirdi. Bundan yola çıkarak, zamanının geleneksel dini ilkelerinin aksine, Dünya'nın genç olamayacağını savundu. 1830'larda tekbiçimcilik olarak bilinen şeyin, yerkabuğunun özelliklerini uzun jeolojik zaman ölçeğinde devam eden doğal süreçlerin sonucu olarak açıklayan bilimin ilk savunucularından biriydi. James Hutton ayrıca, dünyayı sonsuza kadar insanlar için uygun tutmak için tasarlanmış deistik bir mekanizma olarak önerilen bir 'Yaşanabilir Dünya Sistemi' için bir tez ortaya koydu, bugün bir tür antropik ilke olarak adlandırılabilecek şeyi formüle etmeye yönelik girişimde bulundu.

James Hutton'a benzer bazı düşünceler, Fransız doğa bilimci Georges-Louis Leclerc de Buffon gibi çağdaşlarının yayınlarında bulunabilir, ancak bu alanı kuran esas olarak James Hutton'ın öncü çalışmasıdır.James Hutton, babasından Berwickshire'daki Slighhouses çiftliklerini, 1713'ten beri aileye ait olan bir ova çiftliğini ve Nether Monynut'un tepe çiftliğini miras aldı. 1750'lerin başında Slighhouses'a taşındı ve iyileştirmeler yapmaya, Britanya'nın diğer bölgelerinden çiftçilik uygulamalarını tanıtmaya ve bitki ve hayvancılıkla ilgili deneyler yapmaya başladı. Fikirlerini ve yeniliklerini Tarımın Unsurları üzerine yayınlanmamış bir incelemede kaydetti.

Bu, meteoroloji ve jeolojiye olan ilgisini geliştirdi. 1753 tarihli bir mektubunda, "dünyanın yüzeyini incelemeye çok düşkün olduğunu ve yoluna çıkan bir nehrin her çukuruna, ya da yatağına endişeli bir merakla baktığını" yazmıştı. Matematikçi John Playfair, James Hutton'ı "mevcut kayaların büyük bir bölümünün, daha eski oluşumların vücutlarının, hayvanlarının, bitkilerinin ve minerallerinin yok edilmesiyle sağlanan malzemelerden oluştuğunu" fark etmiş olarak tanımladı. Teorik fikirleri 1760'ta bir araya gelmeye başladı. Çiftçilik faaliyetleri devam ederken, 1764'te ünlü James Clerk Maxwell'in atası olan George Maxwell-Clerk ile İskoçya'nın kuzeyinde bir jeolojik geziye çıktı.

1768'de James Hutton, çiftliklerini kiracılara bırakarak Edinburgh'a döndü, ancak Slighhouses'ta gerçekleştirilen deneyleri içeren çiftlik iyileştirmeleri ve araştırmalara ilgi duymaya devam etti. Kök bitkisinin köklerinden yapılmış kırmızı bir boya geliştirdi.

1770 yılında Edinburgh'daki St John's Hill'de Salisbury Crags'a bakan bir ev inşa ettirdi. Burası daha sonra Balfour ailesinin evi oldu ve 1840'ta psikiyatrist James Crichton Browne'un doğum yeri oldu. James Hutton, İskoç Aydınlanmasının en etkili katılımcılarından biriydi ve matematikçi John Playfair, filozof David Hume ve ekonomist Adam Smith dahil olmak üzere bilimlerde çok sayıda birinci sınıf ile birlikteydi. James Hutton, Edinburgh Üniversitesi'nde herhangi bir görevde bulunmadı ve bilimsel bulgularını Royal Society of Edinburgh aracılığıyla iletti. Doktor ve kimyager Joseph Black ile özellikle arkadaş canlısıydı ve Adam Smith ile birlikte haftalık toplantılar için Oyster Club'ı kurdular.

1767 ve 1774 yılları arasında James Hutton, Forth ve Clyde kanalının inşasıyla yakından ilgilendi, jeolojik bilgisini hem hissedar olarak hem de yönetim komitesinin bir üyesi olarak tam olarak kullandı ve tüm alanların genişletilmiş saha teftişlerini içeren toplantılara katıldı. sozkimin.com 1777'de Kömür ve Kömürün Niteliği, Kalitesi ve Ayrımlarına İlişkin Hususlar üzerine bir kitapçık yayınladı ve bu kitapçık, küçük kömürlerin taşınmasında başarılı bir şekilde yardımcı oldu.

1791'den itibaren James Hutton mesanedeki taşlardan dolayı aşırı acı çekti ve kitaplarını bitirmeye konsantre olmak için saha çalışmasından vazgeçti. Tehlikeli ve acı verici bir ameliyat hastalığını çözmedi. Edinburgh'da öldü ve Greyfriars Kirkyard'ın yaygın olarak Covenanter Hapishanesi olarak bilinen güneybatı kesiminde, arkadaşı Joseph Black'in kasasının karşısındaki Andrew Balfour'un kasasına gömüldü.

James Hutton evlenmedi ve meşru çocuğu olmadı.
kaynak: wiki en

James Hutton Sözleri 5 Adet

Aşağıdaki James Hutton sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan James Hutton sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Doğa, bu dünyanın ekonomisindeki şeyleri öyle bir bilgelikle düzenlemiştir ki, bir kıtanın yıkımı, başka bir kıtanın üretiminde dünyanın yenilenmesi olmadan gerçekleşmez.

Hata, hiçbir zaman tutarlı olamaz ve gerçek, her koşulun doğru bir şekilde incelenmesinden destek alma konusunda başarısız olamaz.

Bilim meselelerinde, tatmin edilen merak tembelliğe değil, yeni arzulara yol açar.

Küremizin geçmiş tarihi, şu anda olduğu görülebilen şeylerle açıklanmalıdır.

Bir başlangıcın izi yok, bir son ihtimali yok.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste