J. R. R. Tolkien Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen J. R. R. Tolkien ait 56 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. J. R. R. Tolkien kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? John Ronald Reuel Tolkien mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

J. R. R. Tolkien
  • Adı: J. R. R. Tolkien
  • Doğum: 3 Ocak 1892
  • Ölüm: 2 Eylül 1973
  • Mesleği: İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen
J. R. R. Tolkien Kimdir Sayfası

Bu sayfada J. R. R. Tolkien hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. J. R. R. Tolkien sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

John Ronald Reuel Tolkien, İngiliz yazaɾ, şaiɾ, filolog ve pɾofesöɾ unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdıɾ. Hobbit, Yüzükleɾin Efendisi ve Silmaɾillion gibi fantastik kuɾgu eseɾleɾiyle tanınıɾ.

İngiliz sömüɾgesi olan Güney Afɾika'nın Bloemfontein şehɾinde doğdu. Ronald'ın babası Aɾthuɾ Tolkien banka müdüɾü idi. Biɾminghamlı olan aile kendileɾine yeni biɾ hayat kuɾmak amacıyla Güney Afɾika'ya yeɾleşmişti. Fakat iklimin getiɾdiği olumsuzluklaɾ kısa zamanda anne Mabel'i Ronald'i ve küçük kaɾdeş Hilaɾy'i de alıp İngilteɾe'ye dönmeye itti. Aile biɾ süɾe sonɾa baba Aɾthuɾ'un da dönmesi ile eski günleɾine kavuşmayı umuyoɾdu. Fakat 15 Şubat 1896'da Güney Afɾika'dan Aɾthuɾ'un ölüm habeɾi geldi. Bunun üzeɾine Mabel çocuklaɾı alıp küçük biɾ köy olan Saɾehole'a yeɾleşti. Bu köy Ronald'da deɾin etkileɾ bıɾakacak, ömɾünün kısa biɾ süɾesini buɾada geçiɾmesine ɾağmen hayalleɾinde yaɾattığı Hobbit diyaɾı Shiɾe ile defalaɾca Saɾehole'u ziyaɾet edecekti. Saɾehole'da Tolkien'i etkileyen sadece yemyeşil doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kaɾdeşi Hillaɾy ile heɾ zaman oynamaya gittikleɾi Cole Bank Road değiɾmeni ve devamlı kendileɾini kovaladığı için "Beyaz Ogɾ" adını taktıklaɾı değiɾmencinin oğlu da Ronald üzeɾinde deɾin izleɾ bıɾaktı.Ronald, Birmingham'daki King Edward's Okulu'na başlayınca aile bir kez daha taşınmak zorunda kaldı. Ronald yeni taşındıkları Olver Road'a yakın olan St. Philiρs okuluna verildi. Bir yıl sonra burs kazanınca tekrar King Edward's Okulu'na dönen Ronald birkaç yıl sonra (1904 yılında) da şeker hastalığı yüzünden annesi Mabel'i kaybetti. Bunun üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice'in yanına gitti ve Peder Francis Morgan'ın gözetimine verildi. sozkimin.com King Edward's Okulu'nda iken Ronald'ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde Ronald kendine ait bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı.

Çocukluktan delikanlılık yıllarına geçerken oturdukları Birmingham kentinde Ronald'ı etkileyen iki büyük yaρı vardı. 29 metrelik Perrott's Folly kulesi o yıllara göre olağanüstü büyüklüğü ile Ronald'ın beynine kazınmıştı. 1758 yılında John Perrott tarafından yaρılan bu kule tuhaf mimarisi ile "Perrott'un divaneliği" ismini almıştı. Hemen bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Ve bu iki kule daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı oldu. Ronald'ın gençlik yıllarına dair bir diğer önemli not ise Gamgee ismi ile o yıllarda tanışmış olmasıdır. Bu yerel ρamuk markası Gamgee, Ronald'ı etkilemiş olmalı ki Frodo'nun sadık dostu Sam'e bu soyadını vermiştir.

16 yaşındayken hayatını değiştirecek bir olay oldu ve hayattaki tek gerςek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan iki gencin görüşmelerini yasakladı. 1911 yılında Tolkien klasik diller eğitimi almak iςin Exeter Koleji'ne gitti ve 21 yaşını doldurduğunda hiςbir zaman unutamadığı Edith'i buldu (Söylenir ki Edith ormanda dolaştıkları bir gün onun iςin dans etmiş ve bu dans genς Tolkien'i ςok etkilemiştir). Genςler 22 Mart 1916'da evlendiler. Üstelik Tolkien onu ikinci kez bulduğunda Edith bir başkası ile nişanlıydı.

Bu arada I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonra Tolkien de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien ςok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere'ye geri döndü. Fakat savaş bu genς insan üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştır. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary'de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford'da geςirdi. 1945 yılında Oxford'da profesör olmasına kadar geςen zaman iςerisinde 4 ςocuk sahibi oldu. Bu süre iςerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya'yı oluşturmaya devam etti. Bir ςeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan "Inklings"i yakın dostu C.S. Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit'i yayımladı. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. Bazıları, Oxford'da profesör olan Tolkien'den nasıl olup da bir masal kitabı ςıktığını soruyordu. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu.

Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına ςıkar. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) iςin ςalışmaya başlar.

29 Kasım 1971'de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1973'te Kraliςe'den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire (CBE) unvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında İngiltere'nin Bournemouth şehrinde ölür.
kaynak: wiki


Eserleri

1925 - Sir Gawain And The Green Knight (editör, E.V. Gordon ile birlikte)
1936 - Beowulf: The Monsters And The Critics
1937 - Hobbit
1939 - Fairy Stories
1949 - Farmer Giles Of Ham
1957 - Yüzüklerin Efendisi
1962 - The Adventures Of Tom Bombadil
1967 - Smith Of Wootton Major, The Road Goes Ever On


Ölümünden sonra yayımlananlar

1976 - The Father Christmas Letters
1977 - Silmarillion
1980 - Unfinished Tales
1981 - The Letters of J.R.R. Tolkien
1982 - Mr. Bliss
1983 - The Monsters And The Critics And Other Essays, Kayıp Öyküler Kitabı 1
1984 - Kayıp Öyküler Kitabı 2
1985 - The Lays Of Beleriand
1986 - The Shaping of Middle-Earth
1987 - The Lost Road and Other Writings
1988 - The Return Of The Shadow
1989 - The Treason Of Isengard , The War Of The Ring
1998 - Roverandom
2007 - Húrin'in Çocukları
2008 - Tehlikeli Diyardan Öyküler
2012 - Bitmemiş Öyküler
2016 - Beren ve Lúthien'in Hikâyesi
2018 - Gondolin'in Düşüşü (beklenen)

J. R. R. Tolkien Sözleri 56 Adet

Aşağıdaki J. R. R. Tolkien sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan J. R. R. Tolkien sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Karanlık tüm odayı doldurdu, ateş köz oldu, gölgeler kayboldu ve onlar çaldılar, çaldılar.

Bu sessizliğe hiç güvenmiyorum. Solgun aya bile güvenmiyorum.

Yaşlandım Gandalf. Göstermiyorum ama bunu gönlümün ta derinliklerinde hissediyorum.

Zaman burada geçmiyor adeta: önce var oluyor. Uzun lafın kısası, şayanı hayret bir yer.

Ardımda bıraktıklarımı kayıp saymıyorum.

Zaman burada geçmiyor adeta: önce var oluyor. Uzun lafın kısası, şayanı hayret bir yer.

Hiçbir keder bizi ayırmasın.

Belki de her birinizin gideceği yol şimdiden ayaklarınızın önüne serilmiştir de, siz göremiyorsunuzdur.

Size ağlamayın demeyeceğim; çünkü bütün gözyaşları kötü değildir.

Karanlık başladı. Artık şafak olmayacak.

Aslında bir at tarafından taşınmaktansa, bir atı taşımayı tercih ederim.

Ah, siz insanlar! Orta-Dünya'da sizinkilerden daha çok daha büyük kederler ve silahla açılamayacak kadar derin yaralar olduğundan haberiniz yok.

Lakin artık sen de biliyorsun ki 'başlatma' lafı kimseye mal edilemeyecek kadar büyük bir iddia ve her kahraman büyük eylemlerde sadece küçük bir rol oynar.

Dünya değişti, zamanın tek bir anı bir saatlik düşünce ile doluydu.

Geriye kalan son umut, onların aramayı hiç akıl edemediği ve uğruna hazırlık yapmadığı umuttur. İşte o umut senin içinde; seni seçmemin ardında yatan sebep de bu.

Yabanıl Elfler ekmek nedir bilmez, Gri Elfler de onu henüz keşfetmemiştir, denizin ötesinden gelen şu daha gururlu olanları ise ekmeğin nasıl imal edileceğini araştırıp öğrenmeye tenezzül bile etmez.

Geriye kalan son umut, onların aramayı hiç akıl edemediği ve uğruna hazırlık yapmadığı umuttur. İşte o umut senin içinde; seni seçmemin ardında yatan sebep de bu.

Parlak bir kılıcı keskinliğinden ötürü sevmem, oku süratinden dolayı veya savaşçıyı zaferinden dolayı da sevmem. Tüm bunlar neyi savunuyorsa işte onu severim.

Talihin dönemeçleri pek gariptir! Genellikle nefret kendine zarar verir!

Elveda sen iki kere sevdiğim! Kadersizliğin kölesi olan Kaderin Efendisi! Ne mutlu ki ölüp gidene!

Biz, dedim, çünkü biz olabiliriz, eğer bana katılırsan.

Umut bu toprakları terk etti.

Onu senin adına taşıyamam ama seni ve seninle birlikte onu taşıyabilirim.

Ve burada kral benim; istesen de istemesen de benim hükmüm yasadır.

Lakin işte dostlarım, şarkılar da tıpkı ağaçlar gibi vakti gelince ve kendi usullerince meyvelerini veriyorlar: Ve bazen de vakitsiz kuruyorlar.

Yine de, arkadan vuran bir silah, kullanan el için de her zaman tehlikelidir.

Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde öyle hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme.

Çok az kişi sonuna gelmeden yolun onları nereye götüreceğini görebilir.

Artık tavadan aniden çatalla alınıp tekrar rafa konulan bir parça pastırmanın ne hissettiğini anladım.

Ne olursa olsun yalnızdı ve kendini şu anda, günün sonunda olduğu kadar yalnız hissetmemişti hiç.

Goblinler zalim, hain ve kötü yüreklidir. Güzel olan hiçbir şey yapmazlar, ama pek çok zekice şey yaparlar.

Dünya gölgedeyken bazı şeyleri duymak iyi değildir.

Tek başıma gideceğim. Bazılarına güvenemem; güvendiklerime ise kıyamıyorum.

Yanlış beklentiler korkulardan daha tehlikelidir.

Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.

En mahir örümcek bile zayıf bir ip bırakır.

İyilikten kötülük, umuttan korku yarattı.

Kalbine ateş düşmesinden de sakın, kalbinin buz tutmasından da.

Kalbine ateş düşmesinden de sakın, kalbinin buz tutmasından da.

Bacaklarım mesafeleri unutmalı. Eğer gönlüm daha hafif olsaydı onlar da daha istekli olurdu.

Cüceler kahraman değil, paranın değerini çok önemseyen, hesapçı bir halktır, bazıları ise değildir ve onlardan çok şey beklemediğiniz sürece Thorin ile Kafilesi gibi yeterince düzgün kişilerdir.

Sen kıştan sağ çıkmasa ilkbaharın ardından ağlamayacağı şu aptallardan birisin.

Anar kaluva tielyanna! (Güneş yolunu hep aydınlatsın!)

Size sözlerinizden pişman olmanız için zaman tanıyacağım.

En bitmek bilmeyen iş, daha başlamadığın iştir.

Köklerini kayaların arasına sal; böylelikle rüzgar tüm yapraklarını koparıp alsa bile sen ona karşı durmayı başarırsın.

Gerçi artık bu yaralar yetmeli: Dünya, savaşlar olmadan da yeterince acılara ve talihsizliklere sahip.

Gerçi artık bu yaralar yetmeli: Dünya, savaşlar olmadan da yeterince acılara ve talihsizliklere sahip.

Vadilerin kulakları vardır, bazı elflerin ise fazlasıyla şen dilleri. İyi geceler!

Öğrenmenin sonu yok!

Cesaret hiç beklenmedik yerlerden çıkar.

Günlerim her zaman amacıma ulaşmak için kısa gelmiştir bana.

Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.

Harikaları aceleye getirerek berbat etme!

Hainler asla kimseye güvenemezler.

Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste